27.08.2009   14:09Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

BE FREE 2009

Організаторами заходу традиційно виступили «Білоруська музична альтернатива», ініціатива «Студфармат» і «Європейське радіо для Білорусі». Партнерами Be Free стали білоруська громадянська кампанія «Будзьма» та українські Чернігівський рок-клуб і Чернігівський громадський комітет захисту прав людини. Фестиваль проходив під патронатом Чернігівської міської ради.

Україна залишається місцем проведення фестивалю вже третій рік поспіль. У рідній Білорусі, нажаль, організація «опен-эйра» (концерт під відкритим небом) такого масштабу дотепер вимагає значно більшої кількості офіційних погоджень і фінансових вкладень, чим у сусідній державі. Однак, через такі умови, Be Free – це не тільки гарна музика безкоштовно, але й місце знайомств молоді з різних країн, можливість під час подорожі побачити багато цікавого.

 

Разом з музичною частиною, цього року фестиваль включив у себе навчальні заходи з прав людини, які організували Чернігівський громадський комітет захисту прав людини, Білоруський Гельсінкський комітет, організація «Правова ініціатива», німецьке суспільство «Культурактив» із Дрездена. Можна було й самому стати активним учасником таких заходів, за допомогою чистого аркуша й різнобарвних фломастерів, виразивши своє бачення правової ситуації у світі. Справжній ажіотаж викликали тимчасові «татушки» на правозахисну і фестивальну тематики, які малювали всім бажаючим.

 

Віктор Тарасов, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини:

  В рамках діяльності нашої організації, в Чернігові вже не раз проводилися різні заходи й акції для представників громадянського суспільства й активістів з Білорусі. Тому Чернігів не випадково був обраний місцем проведення третього міжнародного фестивалю Be Free. Під час фестивалю ми разом з білоруськими громадськими організаціями «Білоруський Гельсінкський комітет» і «Правова ініціатива» організували тренінги, рольові ігри, виставки карикатур, показ відеороликів, конкурс малюнків, поширення інформаційних буклетів на тему дотримання прав людини в Білорусі та Україні.

Ми хотіли, щоб наші заходи були цікавими не тільки активістам громадських організацій, але простим учасникам фестивалю з Білорусі й України. Можливо, на майбутньому Be Free формат акцій з правозахисної тематики буде мінятися й розвиватися. Але безумовно, ми, як партнери, готові прийняти саму активну участь у майбутніх фестивалях Be Free, зробивши їх дійсно знаковими подіями в білоруському музичному русі за свободу.

Фестиваль викликав самий широкий резонанс як у Чернігові, так в Україні в цілому.  Проблема захисту прав людини та громадянських свобод, розвитку громадянського суспільства в Білорусі стоїть все ще досить гостро (втім, також як і в Україні). Тому основний месседж фестивалю - «Право бути вільним» залишається актуальним.

 

Позитивними змінами в організації фестивалю стали наметове містечко з освітленням, пункти харчування по периметру танцмайданчика. Сам фестиваль розмістився за 50 кроків від річки Десни, тому дехто навіть ризикнули в останній раз за це літо покупатися. Напрочуд сонячна погода цьому тільки сприяла.

Незважаючи на те, що фестиваль був некомерційним, музиканти викладалися на всі сто. Приємно здивував білоруських і українських любителів року Олег Скрипка, лідер групи “Воплі Відоплясова”, що навіть намагався розмовляти з публікою білоруською мовою, а наприкінці виступу підняв національні прапори України й Білорусі. Деякі групи приїхали на Be Free, скасувавши свої виступи на білоруських концертах, які проходили в той же час. Це значить, що Be Free стає все більш важливою подією в музичній сфері. От що говорять про фестиваль самі музиканти:

 

Сергій Міхалок, група «Ляпіс Трубецкой»:

- Я чекав, що на фестивалі буде більше українців. Але, можливо, люди полінилися приїхати з Києва й з інших міст. Імовірно, справа в тому, що українська публіка дещо розбалована безліччю фестивалів під звучними гаслами. Для того щоб залучити її увагу, потрібна широка рекламна кампанія.

 У той же час, людей з Білорусі було дуже багато, навіть у порівнянні з Be2gether (фестиваль щороку проходить в Литві), у якого в наявності куди більший бюджет і розважальна програма. Можливо, це викликано тим, що на Be Free грали деякі білоруські групи, які рідко виступають у Білорусі. Це й залучило фанатів. Взагалі, на фестивалі було на диво мало «гопникыв», хоча вхід був вільним. Виступати на Be Free нам сподобалося. Тому, якщо в наступному році нас запросять ще раз - обов'язково приїдемо!

 

В'ячеслав Корінь, група Ulis, один з організаторів фестивалю:

-  Як учасник і організатор можу відзначити - фестиваль цього року пройшов значно краще попереднього. Більше стало наметове містечко, кращими сцена та апарат, збільшилася команда людей, які допомагали з фестивалем. Та й атмосфера була відповідна вільному фестивалю. Тепер прийшов час підрахувати всі «плюси» і «мінуси» заходу й спланувати, що буде далі. Сподіваюся, однак, що й майбутньому фестиваль пройде також в Чернігові.

 

  Нарешті ми знайшли той майданчик, що сполучає в собі гарну сцену та наметове містечко поблизу, перебуває в межах міста, але одночасно розміщений в мальовничому куточку природи. Цього року по атмосфері Be Free нарешті став дійсним опен-эйром, – розповідає про фестиваль Олексій Лукашевич із «Студфармата». – У майбутньому хочеться перевести навчальну програму фестивалю у форму літньої школи з прав людини, що проходила б перед заходом, у спокійній обстановці. Опен-ейр, таким чином, стане своєрідним підсумком школи.

 Не обійшлося й без смішного. Як розповів Олексій, на третьому Be Free до традиційних інтерпретацій назви «Бути вільним», «Бджілки на волі» і « Бульба-Фри» додалося ще Beer Free – «Пиво на халяву». Потрапивши за сцену, можна було безкоштовно випити трошки пива разом з музикантами.

 

Марія Садовская, член оргкомітету Be Free відзначає усе більш зростаючу увага української преси до фестивалю й більшу активність волонтерів.

 - Ми відчули, що наш фестиваль ще не настільки відомий на Україні, однак видно бажання довідатися про нас більше. На Be Free були акредитовані десятки журналістів, що прагнуть задавати самі різні питання, що стосуються історії виникнення фестивалю і його сьогоднішнього статусу. Зріс і інтерес публіки до фестивалю – молодь вже прагне допомогти в організації, а не бути просто пасивним глядачем. Команда волонтерів Be Free допомагала нам у самих різних моментах – від реєстрації жителів наметового містечка, до розселення музикантів і розвішування вказівників дороги до фестивального майданчику, про який до цього не чули навіть більшість жителів Чернігова.

 

  Суперечки про доцільність фестивалю йдуть на протязі всіх трьох років, які він проходить, – говорить Віталь Супранович, представник «БМА». – Однак, опен-эйр пройшов вже третій раз, і білорусів приїжджає з кожним роком все більше й більше. А це значить, що Be Free  буде жити!

 

 

Організатори висловлюють величезну подяку за підтримку фестивалю Чернігівській міській раді, особливо заступникові голови міста Чернігова з гуманітарних питань Оксані Тунік-Фріз. 

Дар'я ГАРОШКА