18.10.2014   11:31Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Львівські та волинські судді підвищують навики в сфері міграції та притулку

У Львові відбувся тренінг для суддів Львівської та Волинської областей, які розглядають справи щодо осіб, які потребують притулку або додаткового захисту в Україні, а також, спори пов’язані з перебуванням або примусовим видворенням іноземців.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини та Регіональним представництвом Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні за сприяння Вищого адміністративного суду України для суддів Львівських та Волинських адміністративних та місцевих судів за участі співробітників Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області та Львівського прикордонного загону.

Основною метою тренінгу було поширення обізнаності суддів щодо позитивної практики розгляду спорів щодо статусу біженця та осіб, які потребують додаткового захисту адміністративними судами України; належного використання інформації по країнах походження біженців, останніми змінами в визначенні термінів «особа, яка потребує додаткового або тимчасового захисту», відповідними прецедентами Європейського суду з прав людини щодо запобігання примусового видворення та екстрадиції шукачів міжнародного захисту та інших категорій мігрантів.

Тухан Едієв, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини зосередив увагу присутніх на проблемах доступу до процедури отримання міжнародного захисту в Україні та незахищеності дітей без супроводу, вагітних жінок та осіб без громадянства перед примусовим видворенням з України, зокрема через незабезпечення якісного перекладу та безоплатної правової допомоги під час відповідних процедур та судових засідань.

Як зазначив під час заходу Василь Гуляк, суддя Львівського апеляційного адміністративного суду, національна судова практика розгляду подібних справ формується досить активно. На його думку, категорія справ щодо шукачів притулку не є складною, але потребує досконалого та детального вивчення. Зокрема, в адміністративному провадженні загальними та адміністративними судами розглядається 2 категорії справ: щодо видворення та щодо оскарження відмов міграційної служби. Так, за 9 місяців 2014 року в Львівській апеляції було 19 справ щодо видворення - 12 розглянуто, 4 скасовано, 3 – не розглянуто; щодо статусу біженця розглянуто 9 справ: 8 залишено без змін, 1 скасована. Пан Гуляк також навів окремі приклади справ та назвав основні причини скасування рішень судів першої інстанції.

Дмитро Плечко, радник з правових питань УВКБ ООН в Україні звернув увагу суддів та представників міграційної й прикордонної служб на принципи використання позиції УВКБ ООН при розгляді тих чи інших справ іноземців. Зокрема, пан Плечко наголосив на можливості прикордонників використовувати інструмент помилкової реадмісії у разі повернення за Угодою про реадмісію Україна-ЄС шукачів притулку, що звертались за захистом у країнах ЄС.

Особливу увагу учасників викликала проблема внутрішніх переселенців. Зокрема, представник УВКБ ООН поділився з учасниками практичним досвідом роботи міжнародних організацій з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) в Україні, навів останні статистичні дані, висвітив основні проблеми ВПО та останні законодавчі зміни.

По закінченню дискусій учасники тренінгу переглянули документальний фільм «Чужинці: сомалійці у дорозі».

Проект реалізується за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.