20.02.2017   16:26Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

45% чернігівців довіряють місцевій поліції - результати опитування

20 лютого 2017 року відбулась презентація результатів опитування «Оцінка думки громади міста Чернігова щодо діяльності місцевої поліції», яке проводилось Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини з метою визначення та формування пріоритетів охорони громадського порядку на території міста Чернігова.

Впродовж грудня 2016 – січня 2017 рр. волонтери опитали 1100 мешканців Чернігова за спеціальною анкетою.

Про основні тенденції в оцінці думки чернігівців щодо діяльності місцевих поліцейських розповіла Катерина Данькова, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Довіра

Довіряють місцевій поліції повністю або переважно довіряють загалом 45% опитаних. Недовіру висловили 44%, а 11% не визначилися з відповіддю. Серед факторів, що впливають на рівень недовіри, чернігівці вказали низьку поінформованість громадян про діяльність поліції, зокрема, про розкриті злочини або успіхи у їх попередженні. 20% опитаних висловили впевненість, що у разі потреби їм допоможуть.

Відчуття безпеки

У безпеці відчувають себе більшість опитаних містян – 54%. Водночас високий показник і з протилежного боку – 37%. Респонденти відзначали, що небезпечніше стає у темну пору доби. Окремі райони міста, на думку громадян, потребують більшої уваги поліції та посиленого патрулювання, зокрема, у мікрорайоні Шерстянка. Небезпечними визнані покинуті будівлі та споруди, пішохідні переходи, парки та сквери.

Загальна оцінка

41% опитаних чернігівців переважно задоволені роботою місцевої поліції, а 9% - задоволені повністю. Респонденти відзначили, що позитивні зрушення настали після початку роботи патрульної поліції. Громадяни засвідчили такий важливий фактор, як співпраця поліції з громадою та громадськими організаціями у проведенні різноманітних просвітницьких заходів та проектів, що позитивно впливає на рівень взаємної довіри та на бажання співпраці.

Пріоритети діяльності для поліції – думка громадян

Опитування засвідчило пріоритети, яким надають першочергового значення чернігівці щодо поліпшення діяльності місцевої поліції. Це, насамперед: підвищення розкриття злочинів (31% опитаних); посилення патрулювання (20%); проведення профілактичних заходів (21%); залучення громади до співпраці (14%).

Готовність до співпраці

Більшість респондентів (64%) переконані, що громада має допомагати поліцейським у забезпеченні громадського порядку в місті. Серед можливих форм такої співпраці чернігівці обрали спільне патрулювання (27%), спільне проведення просвітницьких заходів (28%), зустрічі з громадянами за місцем проживання (15%). Водночас велика частка опитаних містян (36%) вважають, що поліція має самостійно справлятися зі своїми обов’язками.

Підсумовуючи, Катерина Данькова зауважила, що таке опитування здійснюються не лише задля моніторингу динаміки та напрямків змін, які можуть стати основою для запровадження ефективних моделей Community Policing (Діяльності поліції, орієнтованої на громаду). Але також для підвищення рівня довіри громадян до поліції, залучення до співпраці і розуміння, що вони також мають діяти задля поліпшення безпекової ситуації у своїй громаді. На це спрямовані не тільки опитування, а й різні інші заходи, які проводить Чернігівський громадський комітет захисту прав людини. «Громадяни мають усвідомлювати, що від них також залежить рівень безпеки у місті та громаді, де вони живуть», - наголосила координатор опитування.

Аналогічне опитування було проведено і серед працівників Головного управління національної поліції в Чернігівській області та Управління патрульної поліції в місті Чернігові. Всього було опитано 200 поліцейських. Як повідомила Катерина Данькова, відповіді правоохоронців в цілому не дуже відрізняються від висловлених думок громадян.

Як оцінює дослідження її діяльності сама поліція?

Принаймні, начальник сектору комунікації ГУ Національної поліції в Чернігівській області Сергій Бриль в цілому оцінив як позитивні результати нещодавнього опитування. Він наголосив, що у відповідності до законодавства, дослідження думки громадян мають право здійснювати лише спеціально визначені інституції.

«Результати опитування, проведені громадською організацією можна обговорювати і дискутувати щодо об’активності чи суб’єктивності думок. Але є цифри, і вони позитивні», - зауважив він.

За словами очільника сектору комунікації ГУ Національної поліції в області, найважливішим критерієм ефективності роботи поліції є рівень довіри до неї громадян: «Так сказано і записано в Законі України «Про Національну поліцію», стаття 11, що одним із основних принципів діяльності поліції є взаємодія з населенням на засадах партнерства».

На переконання Сергія Бриля, рівень довіри у 45% опитаних чернігівців – достатньо високий показник. Як і 54% респондентів, що почувають себе в безпеці. Особливо радує велика частка респондентів – 74% - які відповіли, що бачать реальні зміни в діяльності поліції міста. А 64% висловили бажання допомагати поліції щодо забезпечення охорони громадського порядку та інших заходів. Пан Бриль підтвердив результати опитування статистичним даними, що засвідчили реальні зміни безпекової ситуації у Чернігові.

Так у порівнянні з 2015 роком, в 2016 році скоєно на 962 злочини менше, тобто на 18,5%; поменшало таких видів злочинів як вбивства – на 50%; тяжких тілесних ушкоджень – на 52,9%; пограбувань та розбійних нападів стало менше на 35% та 37% відповідно. Він також висловив побажання, щоб подібне дослідження було здійснене і в області, щоб бачити повну картину, наскільки довіряє громада всієї області своїй поліції.

З повними результатами опитування мешканців міста Чернігова щодо довіри до місцевої поліції можна ознайомитися за цим посиланням.

Результати анкетування працівників Управління патрульної поліції м.Чернігова та ГУНП в Чернігівській області - посилання.

Довідково. Опитування «Оцінка думки громади міста Чернігова щодо діяльності місцевої поліції» здійснене Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Безпечне місто – поліція Чернігова, орієнтована на громаду» за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження». В опитуванні, яке проводилося впродовж грудня 2016 – січня 2017 рр., взяли участь 1100 мешканців Чернігова. Окрім того, було здійснено анкетування і працівників поліції, участь у якому взяли 200 поліцейських.