12.02.2014   10:56Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Регіональна акція «Жінки, знайте свої права!» стартувала в Чернігові

Регіональна акція «Жінки, знайте свої права!» стартувала в Чернігові. Її мета – інформувати громадськість про соціально-економічні права жінок, зменшити кількість порушень у цій сфері. Акція триватиме до 6 березня (з нагоди Міжнародного жіночого дня). Її організатори: Департамент сім'ї, молоді та спорту ОДА, обласна організація Спілки жінок України,Чернігівській інститут історії, етнології та правознавства ім.О.М.Лазаревського ЧНПУ та Навчально-методичний центр профспілок.

Акція розпочалася з круглого столу «Комплексний підхід до розв'язання проблем захисту соціальних та економічних прав жінок», в якому взяли участь представники державних установ, чернігівські науковці та студенти, лідери громадських організацій, юристи. За результатами опитування Інституту Горшеніна, майже 60% українців вважають, що в нашій країні жінкам складніше зробити кар’єру, ніж чоловікам. У Чернігівській області середня зарплатня жінок на 15% нижча, ніж у чоловіків. Переважно жінки не знають, які додаткові пільги гарантовані їм законодавством та як їх відстоювати.

При обласній організації Спілки жінок України працює роботу телефонних «гарячих ліній», де можна отримати безкоштовну та кваліфіковану консультацію. Цією послугою вже скористалися сотні мешканців області. Працюючі жінки скаржаться, що роботодавці не надають додаткових 10-денних відпусток матерям з двома дітьми, звільняють жінок з роботи під час відпустки по догляду за дитиною, скорочують самотніх матерів з дитиною до 14 років, порушують строки виплати заробітної плати, примушують працювати понад 8 годин на день без оплати тощо. Нещодавно на «гарячу лінію» звернулася молода мама Н., яка працює на приватному підприємстві. Директор відмовляє їй в отриманні додаткової оплачуваної відпустки (10 днів), яка передбачена для одиноких матерів. Працюючі жінки-матері найбільш вразливі, особливо якщо мама ще самотужки виховує дітей.

- Захист інтересів працюючих жінок неможливий без достатнього рівня їх інформованості про свої права, активної діяльності профспілок і жіночих організацій у регіоні, просування ґендерної рівності у трудових відносинах, - вважає Ірина Дорожкіна. - Лютий-березень - традиційний час щорічної кампанії по укладенню та переукладенню колективних договорів на підприємствах, в установах і організаціях. Треба визнати, зазвичай у колдоговрах про права працюючих жінок, матерів або зовсім не згадується, або формально повторюються мінімальні законодавчі гарантії.

Радник голови облдержадміністрації з гендерних питань Лариса Юда, зокрема, зауважує: «Я б хотіла наголосити на словах французького соціаліста-утопіста, що соціальний стан жінок є мірилом суспільного прогресу. Я думаю, нам треба не тільки засвоювати певні уроки історії, а діяти таким чином, щоб права жінки у нас були не тільки інструментом для реалізації державної політки, а щоб це були реальні права. Щоб влада на різних рівнях на перше місце ставила питання соціально-рольового статусу жінки, соціально-рольового статусу чоловіка, і дійсно тільки за цих обставин ми будемо мати гармонійне суспільство».

Вікторія Сидорова

Чернiгiвщина: події і коментарі