20.11.2006   02:56Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

„Круглий стіл” проаналізував проблеми

Організаторам заходу важко закинути вже хоча б у тому, що вони — діячі громадських правозахисних організацій — обмежилися зібранням вузького кола однодумців. Навпаки, обмін критичними думками та конструктивними пропозиціями відбувався за участю поважних керівників та досвідчених практиків, таких, як начальник обласного Управління юстиції Сергій ПРИХОДЬКО, керівник Управління Держдепартаменту з питань виконання покарань в Чернігівській області Віктор ЛОПАТІН, високі посадовці з Чернігівського юридичного коледжу, кримінально-виправних закладів області. Головувала на засіданні Алла ЛЕПЕХА, директор благодійної організації “Чернігівський жіночий правозахисний центр”.

 

За результатами кількагодинного обговорення ситуації, сповненого констатації нерідко гірких та болісних фактів, учасники “круглого столу” дійшли ряду висновків. Зокрема, таких, що існує нагальна потреба предметної систематизації, вивчення і аналізу численних нормативно-правових актів Держдепартаменту з питань виконання покарань, адже подекуди ці папери є не тільки абсурдними, а ще й протирічать чинному законодавству. Втім, самі закони теж далекі від досконалості, а тому їх потрібно змінювати, залучивши до цього процесу науковців та представників громадськості.

 

Слід подбати і про створення належних умов роботи персоналу кримінально-виконавчої системи як невід’ємну умову реформування її діяльності, утвердження принципу поваги до прав і свобод людини і громадянина. Актуальним є також забезпечення належного, а не суто формального, громадського контролю за діяльністю органів і установ виконання покарань, негайне припинення практики заборони чи безпідставної відмови у проведенні громадських моніторингів діяльності цих закладів щодо забезпечення прав ув’язнених.

 

Загалом 12 таких пунктів, реалізація кожного з яких потребуватиме волі, часу і чималих зусиль, увійшли до проекту резолюції “круглого столу”. Але учасники зібрання переконані, що над цими проблемами неодмінно слід працювати. І не через деклароване Україною прагнення бути європейською державою. Просто бути нормальною державою теж неможливо, поки в ключових її системах є бодай трохи місця абсурдові та недоречностям.

 

Робота нинішнього “круглого столу” є першим практичним кроком в реалізації ідей, висунутих Громадською радою з питань забезпечення прав людини при Управлінні МВС в області, від установчого засідання якої минуло менше двох тижнів.

 

ЦГЗ УМВС України в Чернігівській області