Чернігівський громадський комітет захисту прав людини: Анонси http://monitor.cn.ua/ Чернігівський громадський комітет захисту прав людини http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Юридична допомога для волонтерів http://monitor.cn.ua/ua/activity/2278 Кваліфіковану правову допомогу волонтерам та благодійним організаціям Чернігівщини надають юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. Анонси article Wed, 08 Nov 2023 21:38:00 +0200 Ключові питання, які потребують правового супроводу:

- Діяльність волонтерів (реєстрація, збирання коштів, договір на волонтерську діяльність);

- Діяльність та державна реєстрація ГО;

- Оподаткування/статус неприбутковості, податкова та фінансова звітність;

- Отримання гуманітарної допомоги;

- Особливості передачі гуманітарної допомоги та публічна звітність;

- Робота з персональними даними;

- інші питання.

Отримати консультацію можна по буднях з 10.00 до 17.00:

1. За номером телефону: 063-140-63-47

2. Звернувшись на електронну пошту: protection.ua@gmail.com

3. На Facebook-сторінці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

4. Особисто звернувшись до офісу проекту за адресою: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Діяльність здійснюється в рамках проекту «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

 

]]>
В Чернігові відбувся Форум «Підтримка волонтерської діяльності в умовах війни» http://monitor.cn.ua/ua/activity/2287 Захід об'єднав волонтерок та волонтерів, а також представників різних громадських організацій та благодійний фондів Чернігівської області. Мета зустрічі - розвиток волонтерства в регіоні, мережування та стратегування громадських організацій, підтримка ініціативних рухів, а також дослідження актуальних проблем волонтерства, пошук адвокаційних шляхів їх вирішення. Анонси article Sun, 29 Oct 2023 19:02:00 +0200 В рамках заходу учасники активно обговорювали проблеми громадянської активності, волонтерської діяльності та підтримки вразливих категорій населення в актуальних умовах триваючої війни. Разом аналізували етапи розвитку та підтримки ідеї - від її задуму та пошуку ресурсів на реалізацію до процесів адвокації.

Під час форуму, Дмитро Онос, заступник голови ГО «Активне Суспільство України», представив результати опитування готовності населення Чернігівщини до надзвичайних ситуацій «Крок до безпеки та підвищеної готовності». Мета цього опитування - допомогти волонтерам визначити, як і наскільки мешканці регіону готові реагувати на небезпечні виклики, що виникають в умовах повномасштабної агресії рф.

Також учасники форуму виокремили нагальні проблеми волонтерської діяльності, що стосуються реєстрації волонтерів та податкові звіти; перетин кордону та термін перебування; перевезення гуманітарної допомоги та товарів, що належать до неї.

Нагадуємо про те, що волонтери/громадські організації/благодійні фонди можуть розраховувати на ефективну та якісну правову допомогу, адже і юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини надають юридичний супровід волонтерської та благодійної діяльності в Чернігівській області.

Отримати консультацію можна з понеділка по п'ятницю з 10.00 до 17.00 за телефоном гарячої лінії: 063-140-63-47 або електронною поштою за адресою: protection@gmail.com

]]>
Правова допомога жертвам війни з відновлення пошкодженого або зруйнованого житла http://monitor.cn.ua/ua/activity/2290 Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги в рамках проєкту «Alumni's response to the aftermaths of constant shellings» організовує діяльність покращення спроможності людей старшого віку, переселенців, представників інших вразливих верств населення отримувати допомогу та захист в питаннях відновлення пошкодженого або зруйнованого російськими обстрілами житла. Анонси article Fri, 27 Oct 2023 16:46:00 +0300 Зокрема, можна отримати безоплатні правові консультації щодо:

✔алгоритмів Є-відновлення,

✔фіксації збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій,

✔використання віртуальних інструментів та послуг в Дії,

✔отримати актуальну інформацію щодо допомоги міжнародних організацій,

✔інших правових питань, пов'язаних з переміщенням по країні або шкодою, завданою бойовими діями

Ви можете отримати якісну юридичну консультацію від експертів Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги:

🔸за номером «гарячої лінії» - зазначена +380672525138 - працює щодня окрім вихідних з 10.00 до 17.00

🔸або пишіть на нашу електронну пошту: help@ucla.org.ua

🔸також звернутися можна в особисті повідомлення на нашій офіційній сторінці: https://www.facebook.com/UCLA.Ukraine

Юристи проекту щодня надають якісну юридичну допомогу та консультації у трьох офісах проекту: в Сумах, Хмельницькому та Чернігові.

✅Чернігівська область:

Години прийому: 10:00 - 16:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Приймальня розташована за адресою: м.Чернігів, вул. Гонча, 57.

Проєкт здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди, викладені в публікації, не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

]]>
Адвокати та правозахисники Чернігівщині взяли участь в тренінгу з правової підтримки ВПО та жертв війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2286 20 вересня 2023 року в Чернігові відбувся тренінг «Правова підтримка постраждалих від війни категорій населення, волонтерських ініціатив та місцевих організацій громадянського суспільства» для місцевих адвокатів, представників громадських організацій та працівників центрів/бюро надання безоплатної правової допомоги. Анонси article Wed, 20 Sep 2023 19:15:00 +0300 Учасники заходу виокремили проблемні питання щодо надання безоплатної правничої допомоги різним категоріям населення відповідно до законодавства.

Під час заходу правники акцентували увагу на "нових" суб'єктах надання безоплатної вторинної правничої допомоги та практичних питаннях реалізації Закону України "Про безоплатну правничу допомогу". Окремо проговорили про необхідність перенаправлення клієнтів до громадських організацій у разі неможливості забезпечення такою допомогою заявників.

Також під час тренінгу обговорили й виклики, з якими стикаються юристи, волонтери, представники центрів безоплатної правової допомоги в умовах війни. Окремо правозахисники наголосили на необхідності забезпечення ефективної, дієвої та комплексної допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Тренінг «Правова підтримка постраждалих від війни категорій населення, волонтерських ініціатив та місцевих організацій громадянського суспільства» організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини та Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги в рамках реалізації проєкту "Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні" за підтримки National Endowment for Democracy.

]]>
Чернігівські волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій http://monitor.cn.ua/ua/activity/2285 22 липня 2023 року було проведене навчання для волонтерів Чернігівщини на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі волонтера та активіста». Тренером заходу виступив досвідчений національний експерт з підтримки громадських ініціатив, розвитку та лідерства, директор Центру АХАЛАР - Юрій Трофименко. Анонси article Sat, 22 Jul 2023 23:29:00 +0300 Сучасний фахівець повинен мати не тільки високий рівень професіоналізму, але й завжди бути готовим до постійного збагачення та оновлення своїх знань та умінь.

Ефективне функціонування системи волонтерського руху залежить не тільки від організаційної структури та зовнішніх факторів, але також від особистих характеристик фахівців, зокрема, рівня розвитку лідерських якостей.

Один із найбільш ефективних способів актуалізації та розвитку лідерських якостей - це соціально-психологічний тренінг.

Під час тренінгу учасники мали можливість розглянути свої лідерські схильності та потенціал з різних боків, відчути переваги та труднощі лідерських позицій, а також визначити свої сильні та слабкі сторони щодо лідерства в різних ситуаціях. Основною метою тренінгу є розширення уявлень про ефективність комунікації, про співпрацю у команді та шляхи удосконалення людського потенціалу.

Захід організований ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне Суспільство України» в рамках реалізації проєкту «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області» за підтримки German Marshall Fund of the United States.

]]>
Психологічна підтримка волонтерів у кризових ситуаціях http://monitor.cn.ua/ua/activity/2279 На базі Центру навчання безпеки "МИ ГОТОВІ" надається доступна психологічна підтримка для всіх волонтерів та активістів, які залучені до важливої роботи в громадах Чернігівщини. Анонси article Sat, 22 Jul 2023 00:37:47 +0300 Задля підтримки психічного благополуччя та емоційного стану волонтерів, Центр надає можливість звернутися за психічною допомогою.

Запрошуємо громадських активістів та волонтерів Чернігівської області скористатися цією можливістю та звернутися за телефоном +380503002849. Професійні психологи конфіденційно та безкоштовно працюють з понеділка по п'ятницю з 10:00 до 17:00.

Ініціатори проекту - ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО «Активне суспільство України», віддані своїй місії підтримувати та забезпечувати безпеку волонтерів, які із самовідданістю працюють на допомогу та відновлення постраждалих від війни громад Чернігівщини.

Розуміючи, що психологічна витримка є важливою складовою успішної роботи, ми зосереджуємося на забезпеченні волонтерів необхідною підтримкою і ресурсами для їхнього саморозвитку.

Діяльність здійснюється в рамках проекту «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області» за підтримки German Marshall Fund of the United States

]]>
Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні http://monitor.cn.ua/ua/activity/2282 Проект «Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні» спрямований на підтримку жіночого волонтерства в Україні та має на меті зменшення негативних наслідків війни та гуманітарної кризи в Україні шляхом правового розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах Чернігівської області. Анонси article Fri, 14 Jul 2023 00:23:00 +0300 Жінки-волонтерки можуть отримати якісну правову допомогу, адже наші юристи надають юридичний супровід волонтерської та благодійної діяльності в регіонах. Також ми будемо сприяти впровадженню стратегічному розвитку жіночого волонтерства в регіонах та розбудовуватимемо організаційну спроможність жіночих волонтерських організацій.

Юристи проекту щодня надають якісну юридичну допомогу та консультації жіночим волонтерським ініціативам у офісі проекту в Чернігові.

✅Чернігівська область:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча, 57.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Києві.

]]>
Правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2283 Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини. Анонси article Wed, 05 Jul 2023 15:20:00 +0300 В рамках діяльності Центру правової допомоги жертвам війни, вимушених переселенців (ВПО) та постраждалих інформують про їхні законні права, засоби правового захисту і доступність юридичних послуг.

Основні питання, по яким надається юридична допомога:

• соціальні права і гарантії внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від воєнних дій;

• порядок оформлення заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО;

• гарантії отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка»;

• встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях), поновлення втрачених документів;

• фіксація збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій;

• порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно;

• інформація щодо пунктів надання допомоги ВПО та адреси владних органів щодо роботи із ВПО;

• інші питання, що пов’язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись з особистим візитом.

Контакти Центру правової допомоги жертвам війни в Чернігівській області:

Адреса: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Телефони: 0462 675-281 або +38 063 049 72 56 (через viber, messenger, WhatsApp)

Email: protection.ua@gmail.com

Сторінка у Фейсбуці: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

Проект «Підтримка діяльності Центру правової допомоги жертвам війни в Чернігівській області» фінансується Європейським Союзом за підтримки Netherlands Helsinki Committee, People in Need and Prague Civil Society Center.

]]>
Навчання з домедичної допомоги та мінної безпеки: ще понад 50 волонтерів Чернігівщини набули необхідних навичок http://monitor.cn.ua/ua/activity/2281 Наприкінці червня відбулися ще два важливі тренінги, присвячені домедичній допомозі та мінній безпеці в умовах військового стану. На тренінги, організовані ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО "Активне Суспільство України", зареєструвалося та відвідало 56 учасників. Анонси article Sat, 01 Jul 2023 00:22:47 +0300 Метою навчання є підвищення обізнаності та забезпечення безпеки волонтерів та громадських активістів Чернігівської області у надзвичайних ситуаціях та в умовах поширення мінно-вибухових пристроїв.

Учасники були ознайомлені з фундаментальними навичками надання першої допомоги в умовах, що вимагають негайної реакції, таких як поранення, кровотечі та інші небезпечні ситуації. Також були проведені практичні заняття, де учасники мали можливість застосувати отримані знання на практиці.

"Ми вдячні усім учасникам, які взяли участь в навчанні та виявили зацікавленість у набутті навичок домедичної допомоги та мінної безпеки", - зазначив Максим Богомаз, керівник ГО "Активне Суспільство України". "Виконавці проекту прагнуть надати волонтерам ефективні інструменти для безпечного та впевненого реагування на кризові ситуації в їх діяльності, і ми раді бачити, що так багато громадських активістів беруть активну участь у цьому процесі".

ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО "Активне Суспільство України" планують проводити подібні тренінги та заходи й надалі, спрямовуючи свої зусилля на підвищення рівня безпеки та свідомості активних громадян.

Діяльність відбувається за підтримки German Marshall Fund of the United States.

]]>
Навчання з фізичної та мінної безпеки для волонтерів Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/activity/2280 Проєкт «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях. Анонси article Mon, 05 Jun 2023 23:50:00 +0300 На цьому етапі проекту в місті Чернігові були проведені два важливі тренінги: «Мінна безпека та навички виживання у зоні бойових дій» та «Фізична безпека волонтерів, перша медична допомога», які зібрали учасників з різних громадських організацій та волонтерських ініціатив регіону.

В навчанні з мінної безпеки та навичок виживання у зоні бойових дій взяли участь 30 волонтерів та активістів, які проявили бажання допомагати тим, хто знаходиться у складних умовах конфлікту. Учасники отримали необхідні знання та навички щодо виявлення та уникнення небезпек, пов'язаних з мінними загрозами, а також вміння виживати та надавати першу допомогу постраждалим.

Другий тренінг, присвячений фізичній безпеці волонтерів та першій медичній допомозі, зібрав 22 учасників. На ньому були розглянуті питання безпеки під час волонтерської діяльності, зокрема правильний підхід до фізичного навантаження, основи самооборони та першої медичної допомоги.

Проєкт «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області» продовжує набирати обертів, розширюючи коло осіб, готових активно допомагати у разі виникнення конфліктних ситуацій. Наступні заходи проекту будуть спрямовані на надання волонтерам та активістам знань та навичок у галузі цифрової безпеки, комунікації та громадського лідерства.

Більше інформації про діяльність на ресурсах партнерів проекту:

https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

https://acu.cn.ua/

Діяльність відбувається за підтримки Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла (German Marshall Fund of the United States).

]]>
В Чернігівській області працює Громадський центр правосуддя http://monitor.cn.ua/ua/activity/2275 В умовах воєнного стану та гуманітарної кризи на Чернігівщині продовжує діяльність Громадський центр правосуддя (ГЦП) в місті Чернігові на базі громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», а також філія ГЦП в м.Ічня на базі Ічнянського районного суду Чернігівської області. Анонси article Wed, 17 May 2023 16:11:00 +0300 Безпекова ситуація в Чернігівській області останні місяці залишається складною. Постійні обстріли, бойові дії, евакуація населення з зони бойових дій, переміщення дітей без супроводу призводять до різних викликів юридичного характеру. Відновлення документів, документування пошкоджень майна, отримання компенсацій – це далеко не всі питання, з якими стикаються мешканці.

Окремого правового супроводу потребують й громади, оскільки процес відновлення змушує громади забезпечувати соціальними послугами жертв війни та осіб/сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Саме тому Громадський центр правосуддя є просторовим майданчиком, де представники судової влади, державної системи надання правової допомоги (БВПД), органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості об’єднують свої зусилля та ресурси для вирішення актуальних правових проблем на рівні громад м. Чернігова та м. Ічня, зокрема в умовах воєнного стану в країні.

Послуги ГЦП є комплексними та включають первинну правову допомогу, юридичні консультації, вторинну правову допомогу в стратегічних справах, перенаправлення клієнтів, медіацію, фасилітацію процесів в громадах, правову просвіту, тощо.

Особливу увагу в рамках діяльності ГЦП приділено вирішенню проблем та викликів в громадах, що стосуються громадської безпеки, ювенальної превенції, протидії домашньому насильству, документування воєнних злочинів, відновлення інфраструктури, отримання компенсацій та відшкодування за втрачене або пошкоджене майно внаслідок воєнних дій, зокрема через застосування досудових та альтернативних методів вирішення спорів, забезпечення інших правових потреб жертв війни та незахищених верств населення.

Громадський центр правосуддя в м.Чернігові працює за адресою: м.Чернігів, вул. Гонча 57, телефон 0462 675-281 або +38 063 049 72 56 (через viber, messenger, WhatsApp).

Філія ГЦП працює за адресою: м.Ічня, вул. Трудова, 4 (Ічнянський районний суд), 1 поверх, каб. 9, телефон +38 050 915 16 96.

Прийомні дні: понеділок - п'ятниця з 10.00 до 16.00 години за попереднім записом!

]]>
Правова допомога для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та волонтерів http://monitor.cn.ua/ua/activity/2246 БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» продовжує роботу пунктів надання правової допомоги та інформаційної підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у Чернігівській області. Анонси article Wed, 05 Apr 2023 14:40:55 +0300 Раді повідомити, що в межах даного проєкту фокус консультацій наших юристів розширюється. Правову допомогу та підтримку можуть отримати:

- ВПО;

- волонтери;

- волонтерські неприбуткові організації;

- благодійні організації, тощо.

В нашому пункті правової підтримки доступні інформація та консультації щодо наступних питань:

● Положень законодавства з питань, що стосуються прав та обов'язків ВПО.

● Порядку оформлення та видачі довідки про взяття на облік ВПО та заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО.

● Гарантій отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».

● Встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях).

● Фіксації збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій.

● Інші питання, що пов’язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

● Реєстрація волонтерської організації під час війни.

● Податкові пільги для волонтерських та неприбуткових організацій.

● Реєстру неприбуткових установ та організацій.

● Вимоги, що пред'являються до некомерційної організації.

● Інші актуальні питання неприбуткових організацій.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.

Графік роботи пункту надання правової допомоги та інформаційної підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у Чернігівській області:

Години прийому: 10:00 - 14:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: 063-140-63-47

Особисту консультацію можна отримати за адресою: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Також в рамках діяльності Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов'язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*

Віримо в перемогу України!

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.

*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів

]]>
Фахівці та активісти громад Прилуччини посилюють спроможність в питаннях захисту та підтримки соціально вразливих груп http://monitor.cn.ua/ua/activity/2274 27 березня для фахівців and активістів громад Прилуцького району Чернігівської області відбувся тренінг для надавачів соціальних, адміністративних й юридичних послуг, активістів НУО, спеціалістів мобільних бригад та центрів соціальних служб з питань захисту жертв війни та вразливих груп в місцевих громадах. Анонси article Mon, 27 Mar 2023 19:18:00 +0300 Соціальна сфера завжди була не на першому місці, на жаль для депутатів місцевих рад. Чернігівський громадський комітет захисту прав людини завжди намагається піднімати питання, що є важливими для суспільства, та допомогти налагодити співпрацю в цьому напрямку.

Оскільки питання домашнього й гендерно-зумовленого насильства, торгівлі людьми не є пріоритетними для керівництва та депутатів громади, разом з представниками соціальних структур, центру зайнятості, громадських організацій та освіти Прилуцького обговорили створення ефективного механізму виявлення постраждалих, перенаправлення та надання допомоги в громадах району.

Під час тренінгу детально розібрали поняття насильства, гендерно-зумовленого насильства та торгівлі людьми. Обговорили й алгоритми надання допомоги та роботу національного механізму взаємодії.

Окрім навичок ідентифікації постраждалих, учасниці та учасники тренінгу для неспеціалізованих надавачів послуг обговорили й важливість превентивної роботи з уразливими групами, оскільки він забезпечує доступ цільових груп до корисної інформації, допомагає людям сформувати навички безпечної поведінки в процесі пошуку роботи.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проєкту «Підтримка відновлення громад та захист вразливих груп населення, постраждалих від війни в Чернігівській області» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Чернігівські прикордонники пройшли навчання з проблематики торгівлі людьми http://monitor.cn.ua/ua/activity/2270 Останні кілька років ми не проводили навчань для прикордонників області. Але війна, зміна підходів в роботі, збільшення повноважень та ризиків, евакуація населення призводить до посилення роботи й прикордонників в превентивній роботі з протидії торгівлі людьми зокрема. Анонси article Fri, 24 Mar 2023 17:37:00 +0200 Але й ідентифікація постраждалих залишається важливим напрямком роботи, незважаючи на відсутність контрольно-пропускних пунктів в області. Саме тому 24 березня відбувся тренінг «Ідентифікація постраждалих від торгівлі людьми, експлуатації та гендерно – зумовленого насильства для можливості отримання постраждалими комплексної допомоги» .

Під час тренінгу обговорили з учасниками сучасні форми торгівлі людьми, зміну тенденцій в даному злочині та збільшення кількості груп ризику для потрапляння в торгівлю людьми.

Окрім того, під час навчання спільно з правоохоронцями розробили методи співпраці щодо інформування населення про ризики та можливість зупинки злочину на ранніх етапах, таким чином забезпечивши доступ до інформації та можливості отримати допомогу постраждалим.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Протидія сучасним формам торгівлі людьми в Чернігівській області" за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
ЗВІТ про діяльність Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за 2022 рік http://monitor.cn.ua/ua/activity/2271 Цього року нам виповнилося вже 24 роки. Тому цього року Чернігівський громадський комітет захисту прав людини продовжує традицію річного звітування і презентує публічний річний звіт за 2022 рік. Анонси article Fri, 10 Mar 2023 11:17:00 +0200 Завантажити Звіт 2022

]]>
Активісти громад та правозахисники Чернігівщини пройшли навчання з лідерства та комунікацій http://monitor.cn.ua/ua/activity/2269 23 лютого для активістів місцевих громад та правозахисників Чернігівської області був організований тренінг з розвитку навичок комунікації та лідерства задля вирішення актуальних проблем громад та налагодження взаємодії з владними органами. Анонси article Thu, 23 Feb 2023 18:34:00 +0200 Тренером заходу виступив досвідчений національний експерт з підтримки громадських ініціатив, розвитку та лідерства, директор Центру АХАЛАР - Юрій Трофименко.

В рамках програми учасники тренінгу працювали в таких напрямах: механізми залучення та взаємодії з волонтерськими та громадськими ініціативами, посилення спроможності активістів та правозахисників у вирішенні актуальних проблем постраждалих від війни громад, захист прав вразливих груп населення та жертв війни через розвиток навичок лідерства. Обговорили, за якими конкретним ознаками можна ідентифікувати лідера:

• вміє правильно впливати на співучасників групи;

• володіє авторитетом і повагою серед інших;

• володіє еталонними особистісними якостями.

Юрій Трофименко зауважив, як розвинути навички лідерства: «Спілкуйтеся більше, слухайте уважніше і активно будуйте мережу контактів. Вчіться розуміти інтереси інших людей, думати про них і намагайтеся в спірних ситуаціях знаходити взаємовигідні рішення. Ставте собі цілі і розставляйте пріоритети».

Також активісти та правозахисники виконали вправи зі самодіагностики лідерства, пройшли тест на наявність лідерських навичок, брали участь в обговореннях, дискусіях, виконували завданя в міні-групах.

Протягом тренінгу учасники отримали можливість виявити в собі лідерські якості, навчитися відстоювати свою позицію, опанувати мистецтво працювати самостійно та в команді, виявити в собі організаторські здібності, навчитися оцінювати та використовувати власний потенціал і потенціал команди.

По завершенню заходу учасники тренінгу дійшли висновку, що бути лідером – означає навчитися бути ним, адже лідерами не народжуються, а стають в процесі своєї діяльності.

Захід організований ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» в рамках реалізації проєкту «Підтримка відновлення громад та захист вразливих груп населення, постраждалих від війни в Чернігівській області» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Робоча зустріч з керівництвом Козелецької селищної ради Чернігівської області http://monitor.cn.ua/ua/activity/2261 Представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини разом з працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Іриною Жмакою та регіональним координатором із взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Чернігівській області Аллою Лепехою провели робочу зустріч з керівництвом Козелецької селищної ради на Чернігівщині та обговорили стан додержання прав мешканців громади в умовах воєнного стану. Анонси article Thu, 05 Jan 2023 18:55:00 +0200 Під час зустрічі Ірина Жмака та Алла Лепеха поінформували про основні засади функціонування інституту Уповноваженого та діяльність, яка проводиться регіональним представництвом Уповноваженого в області у сфері забезпечення дотримання прав людини і громадянина, про заходи реагування, які були вжиті Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини з метою поновлення прав людей, які звертались до Офісу Омбудсмана України.

Обговорили проблемні питання, з якими найчастіше звертаються громадяни в умовах воєнного стану до державних установ та органів місцевого самоврядування, особливості роботи регіонального представництва Уповноваженого.

Також учасники зустрічі обговорили соціально-економічну ситуацію в громаді, заходи з енергетичної безпеки, стан підготовки та облаштування споруд цивільного захисту, бомбосховищ та найпростіших укриттів, розгортання стаціонарних та пересувних пунктів обігріву.

Представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Ірина Бірюк та Олександр Трофимов поінформували про можливості забезпечення правовою та гуманітарною допомогою мешканців громади. Надано контакти юристів організації, які безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини.

Учасники зустрічі домовились про постійну координацію та подальшу співпрацю для розв’язання актуальних питань з метою недопущення порушення прав людини та надання різнобічної допомоги тим громадянам, які її потребують.

Працівникам селищної ради було презентовано рекомендації Уповноваженого з питань додержання конституційного права людини і громадянина на доступ до інформація та поліграфічні матеріали просвітницького характеру.

Діяльність відбувається за підтримки Данської ради у справах біженців (DRC).

]]>
Представники Уповноваженого з прав людини в Чернігівській області відвідали Козелецький геріатричний пансіонат http://monitor.cn.ua/ua/activity/2260 Співробітники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Ірина Жмака та Алла Лепеха, разом з виконавчим директором громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Віктором Тарасовим, відвідали Козелецький геріатричний пансіонат. Анонси article Wed, 28 Dec 2022 18:08:00 +0200 За сприяння партнерів - Громадської організації «Україна без тортур», підопічним пансіонату доправлено гуманітарну допомогу, зокрема, одяг та предмети гігієни.

Пансіонат розрахований на 225 місць, з геріатричним (на 195 ліжко-місць) та психоневрологічним (на 30 ліжко-місць) відділеннями. На день візиту в закладі перебувало 219 осіб, з яких 118 осіб з інвалідністю, 13 – визнано недієздатними та одна особа обмежено дієздатною.

На даний час, через зростання захворюваності на ОРВІ серед підопічних, у закладі запроваджено карантин.

Під час спілкування з керівництвом та персоналом геріатричного пансіонату обговорили умови проживання підопічних, їхню безпеку під час запровадження воєнного стану, заходи, які вживаються адміністрацією для захисту осіб з інвалідністю у разі надзвичайних ситуацій, а також потреби закладу. Окрім того, розглянуто питання дотримання карантинних вимог та вжиття профілактичних заходів у зв’язку з можливою хвилею захворювання гострою респіраторною хворобою COVID-19.

Було з’ясовано, що під час «повітряної тривоги» підопічні перебувають у кімнатах, оскільки в пансіонаті відсутнє належним чином облаштоване найпростіше укриття, в тому числі для маломобільних підопічних, яке відповідає визначеним вимогам до захисних споруд.

В умовах запровадження воєнного стану до закладу продовжується постачання продуктів харчування; працівниками пансіонату створюються запаси продуктів. На випадок відключення електромереж і водопостачання керівництвом враховуються резервні технології.

Також було проведено просвітницькій захід для працівників Козелецького геріатричного пансіонату. Їх ознайомили з діяльністю Офісу Омбудсмана, сферою компетенції та порядком звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за захистом своїх конституційних прав.

Окремо обговорено реалізацію національного превентивного механізму (НПМ), його нормативне регулювання, повноваження та основні питання, які досліджує НПМ, а також типові порушення, виявлені під час моніторингових візитів до місць несвободи Чернігівщини.

]]>
На Чернігівщині відбувся форум підтримки жіночого волонтерства http://monitor.cn.ua/ua/activity/2257 Форум об'єднав представниць громадських організацій, благодійних фондів та волонтерок Чернігівщини. Учасники заходу напрацьовували механізми мережування організацій, розвитку та підтримки жіночого волонтерства у регіоні. Участь у заході, що відбувся 9 грудня в комплексі «Проект», взяли понад 30 волонтерів та громадських активістів. Анонси article Fri, 09 Dec 2022 18:29:00 +0200 Волонтер та керівник громадської організації «Активне суспільство України» Максим Богомаз розказав присутнім про волонтерство під час війни.

«Ми обговорили з учасниками форуму, як можна захистити і як захищаються права та інтереси волонтерських і благодійних організацій. Які можуть бути порушення законодавства під час війни та яка за це передбачена відповідальність. І, звісно ж, зупинилися на недосконалому правовому регулюванні обігу гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», — підкреслив Максим Богомаз.

Теми емоційного інтелекту як запоруки емоційної стабільності волонтера, професійного вигорання та боротьби з ним, ефективного пошуку шляхів підтримки та стабілізації морального здоров'я особистості розповіла голова благодійної організації «Чернігівська мережа», психолог, сертифікований коуч та тренер Анжела Мойсеєнко.

Про розвиток волонтерства на Чернігівщині, його проблеми та перспективи розповіла співзасновниця громадської організації «Українська монолітність», координаторка Інтерньюз Україна, PR-менеджерка Національної мережі розвитку локальної філантропії Анастасія Корицька.

«Кожен з нас має вміти налагоджувати комунікацію між волонтерами, благодійними, громадськими організаціями та державними інстанціями. Тому під час свого виступу я приділила цьому особливу увагу, — каже Анастасія. — Водночас ми поговорили з учасницями форуму й про основні аспекти регіональної стратегії розвитку жіночого волонтерства».

Під час форуму було створено робочу групу, яка найближчим часом має напрацювати основні засади створення Громадської платформи «Жінки-волонтерки Чернігівщини».

Діяльність відбувається в рамках проєкту «Розбудова спроможності жіночих волонтерських ініціатив в умовах війни», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив у співпраці із громадською організацією «Активне суспільство України».

]]>
В Чернігові ініціювали регіональну платформу «Діалог безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/activity/2255 Про можливість започаткування ініціативи зі створення регіональної платформи «Діалог безпеки» сьогодні говорили 8 грудня 2022 року під час круглого столу на тему: «Ефективна співпраця громадянського суспільства з безпековими службами в Україні». Анонси article Thu, 08 Dec 2022 19:22:00 +0200 Участь в заході взяли представники Управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області, Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Управління СБУ в Чернігівській області, 105-го прикордонного загону Ім. князя Володимира Великого, представників Уповноваженого з прав людини в Чернігівській області та Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги, а також представників громадськості.

Загалом ідеєю створення таких платформ є демократичний цивільний контроль за безпековими структурами, оскільки до цього часу діє рішення РНБО про необхідність розвитку форм демократичного контролю, в тому числі й для забезпечення безпеки працівників безпекових органів та дотримання прав людини.

Під час круглого столу представник Експертного центру з прав людини Сергій Іллюк презентував кейси та досвід реалізації ініціативи в Україні в 8 регіонах, інструменти для підготовки інформаційних матеріалів на теми демократичного контролю, ситуативні вправи для розгляду проблем безпеки в українському та європейському контексті. Окрім практичного досвіду Сергій Іллюк наголосив й на питаннях механізмів контролю, комунікації та розгляді звернень та заяв.

«Діалог безпеки» — це ініціатива з розвитку взаємодії між представниками правоохоронних органів, профільних громадських організацій та органів місцевого самоврядування для спільного вирішення актуальних безпекових питань.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Розширення громадського контролю за діяльністю безпекових органів в Чернігівській області" за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
Поліцейські Чернігівщини пройшли навчання з проблематики торгівлі людьми http://monitor.cn.ua/ua/activity/2254 2 грудня відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства, саме тому сьогодні спільно з представниками ГУНП України в Чернігівській області провели тренінг для представників ювенальної превенції, ГРПП, відділу реагування на випадки домашнього насильсва, дільничих офіцерів поліції та офіцерів громади на тему: «Ідентифікація постраждалих від гендерно-зумовленого насильства, експлуатації та торгівлі людьми для забезпечення виявлення та надання комплексної допомоги». Анонси article Fri, 02 Dec 2022 21:16:00 +0200 Спільно з керівництвом УПД ГУНП в Чернігівській області говорили про важливість реагування на випадки гендерно-зумовленого насильства,в поняття якого входить і домашнє насильство, і торгівля людьми. Адже питання торгівлі людьми та насильтсва набирають обертів під час війни.

Дякуємо УПД ГУНП в Чернігівській області за співпрацю та готовність до навчання своїх співробітників!

Багато уваги приділили й налагодженню ефективної співпраці в громадах та забезпеченню доступу до можливості отримання гарантованих державою послуг постраждалими.

Отримані знання закріпили на історіях та досвіді, який є кожного представника поліції. А тому розробили алгоритми ефективного реагування на такі випадки у інтересах постраждалої особи, особливо якщо це дитина.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Протидія сучасним формам торгівлі людьми в Чернігівській області" за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
В Чернігову обговорили механізми співпраці з протидії домашньому насильству в умовах війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2256 З 25 листопада до 10 грудня у всьому світі проводиться інформаційна кампанія «16 днів активізму проти гендерно-зумовленого насильства». Саме тому 28 листопада в м. Чернігові відбувся круглий стіл на тему: «Домашнє насильство в умовах війни. Від виявлення та налагодження механізмів взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері протидії домашньому насильству, до надання комплексної допомоги». Анонси article Mon, 28 Nov 2022 18:40:00 +0200 В заході прийняли участь представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, Регіонального центру з надання БВПД, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Чернігівської обласної прокуратури, Управління патрульної поліції в Чернігівської області, Управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області, Служби у справах дітей Чернігівської ОВА, представники Благодійного фонду «Право на захист» та «Рокада», а також представниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги від Фонду народонаселення ООН.

Під час зустрічі обговорили проблемні питання, що стосуються виявлення випадків домашнього насильства, вчасного реагування на них, надання допомоги постраждалим від гендерно-зумовленого насильства, в тому числі домашнього насильства, перенаправлення або залучення інших суб’єктів до надання допомоги постраждалим, надання повідомлень про виявлені випадки.

Окремо проговорили про зниження статистики виявлення випадків домашнього насильства. За 10 місяців 2022 року ГУНП було отримано понад 8528 повідомлень про домашнє насильство, але ця цифра не показує реального стану ситуації, адже лінія 102 не працювала 2 місяці, лише 2 дільничних офіцера громади приступили вже до роботи на поліцейських станціях в громадах, багато мешканців виїхало за кордон або інші області України, програми для кривдників майже не працюють в громадах, тому ситуація залишається достатньо складною.

Враховуючи всі обговорені проблемні моменти учасники круглого столу прийшли до висновку про необхідність створення діючих механізмів обміну інформацією та співпраці по виявленим випадкам домашнього насильства. Окрім того, для ефективної роботи всіх суб’єктів є необхідність створення «карти» надавачів послуг постраждалим від ГЗН та домашнього насильства задля надання якісної, вчасної та комплексної допомоги постраждалим від насильства.

Окремо представники поліції наголосили на необхідності проведення на постійній основі заходів по обміну інформацією з представники громадських організацій та можливості адвокатувати зміни в законодавство.

]]>
Розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах під час війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2253 Жінки - це ядро волонтерського руху в Україні та найактивніша частина українського волонтерського співтовариства. Проект «Розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах під час війни» спрямований на розвиток жіночого волонтерства в Україні та має на меті зменшення негативних наслідків війни та гуманітарної кризи в Україні шляхом правового розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах Чернігівської, Хмельницької та Сумської областей. Анонси article Mon, 28 Nov 2022 11:07:00 +0200 Жінки-волонтерки можуть розраховувати на ефективну та якісну правову допомогу, адже наші юристи надають юридичний супровід волонтерської та благодійної діяльності в регіонах. Завдяки чому жіночі волонтерські та благодійні спільноти в громадах зможуть працювати прозоро та в суворій відповідності до законодавства.

Юристи проекту щодня надають якісну юридичну допомогу та консультації жіночим волонтерським ініціативам у офісі проекту в м.Чернігові.

Чернігівська область:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча, 57.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Розбудова спроможності жіночих волонтерських ініціатив в умовах війни», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив.

]]>
В Чернігові відбувся тренінг щодо судочинства під час збройного конфлікту для адвокатів та юристів системи БВПД http://monitor.cn.ua/ua/activity/2251 4 листопада 2022 року в Чернігові відбувся тренінг на тему "Окремі проблеми судового розгляду під час збройного конфлікту» для адвокатів та юристів, що працюють в системі безоплатної правової допомоги в Чернігівській області. Анонси article Fri, 04 Nov 2022 18:20:22 +0200 Також в заході прийняли участь представники регіонального представництва Благодійної організації «Право на захист».

Захід відкрила керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та директор Регіонального центру БВПД в Чернігівській області Ірина Протченко. Окрім того на початку тренінгу представниця БФ «Право на захист» розповіла про діяльність Фонду та можливість співпраці.

Тренером виступив – Голова Бахмацького районного суду Чернігівської області – Павло Пархоменко.

В рамках насиченої програми учасники тренінгу працювали в таких напрямках:

- Праввосуддя перехідного періоду: загальні положення.

- Загальні положення щодо права на справедливий суд в практиці ЄСПЛ.

- Актуальні аспекти справедливого судового розгляду під час війни.

-Міжнародний протокол із документування та розслідування сексуального насильства в конфлікті.

]]>
Правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2250 Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини. Анонси article Sun, 30 Oct 2022 15:02:00 +0200 В рамках проекту вимушених переселенців (ВПО) та постраждалих, інформують про їхні законні права, засоби правового захисту і доступність юридичних послуг.

Кваліфіковані юристи надають всебічну безоплатну юридичну та консультаційну підтримку, зокрема через:

- юридичні консультації

- допомогу в оформленні документів

Основні питання, по яким надається юридична допомога:

• соціальні права і гарантії внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від воєнних дій;

• порядок оформлення заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО;

• гарантії отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка»;

• встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях), поновлення втрачених документів;

• фіксація збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій;

• порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно;

• інформація щодо пунктів надання допомоги ВПО та адреси владних органів щодо роботи із ВПО;

• інші питання, що пов’язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись з особистим візитом.

Контакти Центру правової допомоги та інформації в Чернігівській області:

м.Чернігів, вул.Гонча 57

Телефони: 063-140-63-47; (0462) 675-281

Email: protection.ua@gmail.com

]]>
Правозахисники посилюють спроможність захищати права ВПО та жертв війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2249 На Закарпатті відбувся тренінг для українських практикуючих юристів/юристок «Захист та відновлення прав внутрішньо переміщених осіб та постраждалих під час збройного конфлікту. Протидія домашньому насильству та сексуальному насильству під час збройного конфлікту». Анонси article Sat, 29 Oct 2022 17:06:00 +0300 Захід організований в рамках проекту "Захист прав людини постраждалих від війни в Україні», що реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» за підтримки Посольства Німеччини в Україні.

Тренерками виступили експертки Тренінгової групи АС Анастасія Сербіна та Людмила Гриценко.

В рамках насиченої програми учасники тренінгу працювали в таких напрямках:

- Взаємодія з постраждалими під час збройного конфлікту. Ідентифікація проблематики та підсилення спроможностей правозахисників. Групи учасників працювали над такими питаннями: «Хто такий постраждалий/ла під час збройного конфлікту? Чи тотожними є поняття «постраждалий» та «потерпілий»? Визначали ключові поняття. Оглядали психологічні аспекти впливу війни.

- Захист та представництво інтересів внутрішньо переміщених осіб. У цьому блоці аудиторія працювала з проблематикою правового «статусу» ВПО, отриманням довідки ВПО. Розробляли алгоритми відновлення втрачених документів. Окремим блоком розглядалися трудові права в умовах воєнного стану.

- Проблематика домашнього насильства: що варто враховувати правозахисникам? Учасники ознайомились із темою домашнього насильства, дізнались про ключові відмінності насильства від конфлікту. Будували стратегії представництва постраждалих осіб, говорили про «Ланцюг правосуддя».

- Сексуальне насильство під час збройного конфлікту: особливості ідентифікації та кваліфікації, стратегії представництва постраждалих. Робота з доказами.

Організатори та учасники навчання домовилися про подальші спільні дії з координації та співпраці у вирішенні та перенаправленні важливих стратегічних справ, пов’язаних із сексуальним насильством під час збройного конфлікту в Україні.

]]>
Громадські активісти та посадовці Чернігівщини посилюють спроможність в питаннях захисту та підтримки соціально вразливих груп http://monitor.cn.ua/ua/activity/2252 В Чернігові відбувся тренінг для надавачів соціальних послуг, активістів НУО, спеціалістів мобільних бригад та центрів соціальних служб з питань захисту ВПО та жертв війни в місцевих громадах. Анонси article Fri, 21 Oct 2022 19:29:00 +0300 В умовах війни в Чернігівській області активізувалась робота громадських та міжнародних організацій щодо надання допомоги постраждалому населенню від війни та внутрішньо-переміщеним особам. Однак й серед них на жаль, є велика кількість людей, що знаходяться без документів, потрапляли в ситуації домашнього або гендерно - зумовленого насильства, перебували в полоні або постраждали від експлуатації, в тому числі під час окупації, або потрапили в ситуації торгівлі людьми. І саме вони залишаються неідентифікованими та не взмозі через різні причини отримати належну допомогу.

Окрім того відсутня й координація між громадськими та міжнародними організаціями та представниками органів місцевого самоврядування, поліції, інших надавачів допомоги.

Саме тому 21 жовтня в Чернігові провели одноденний тренінг для надавачів неспеціалізованих послуг, представників та представниць громадських організацій, спеціалістів відділів безоплатної правової допомоги, представниць мобільних бригад та Чернігівського обласного та міського центрів соціальних служб.

Загальна мета навчання - посилити спроможність гуманітарних партнерів виявляти та перенаправляти постраждалих від експлуатації, домашнього чи ґендерно-зумовленого насильства, торгівлі людьми, за допомогою, яку надають як представники місцевого самоврядування, так і громадські організації задля забезпечення надання вчасної, якісної та комплексної допомоги.

Під час тренінгу учасниці і учасники прояснили для себе що таке торгівля людьми, експлуатація та ґендерно зумовлене насильство, які прямі і непрямі індикатори вказують на те, що особа потребує спеціалізованої допомоги, яку допомогу можна забезпечити постраждалим на рівні держави, куди скерувати особу за допомогою.

Щиро вдячні учасникам та учасницям за відкритість під час тренінгу, активні дискусії, обговорення випадків та ідентифікацію постраждалих осіб серед їх клієнтів, яким потрібна комплексна допомога. Саме такі заходи сприяють налагодженню співпраці, картуванню послуг та ідентифікації уразливого населення, що потребує допомоги.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Відновлення громад та захист постраждалого від війни населення в Чернігівській області" за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
Правова підтримка Парафіївської громади з відновлення та допомоги вразливим групам http://monitor.cn.ua/ua/activity/2247 Сьогодні важлива підтримка не тільки мешканцям, які постраждали найбільше від військової агресії або перемістились з окупованих територій, а й самим громадам, адже і в них виникає багато питань та проблем, які потрібно вирішувати в нелегких умовах. Анонси article Thu, 20 Oct 2022 18:23:00 +0300 Саме тому 20 жовтня представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини відвідали Парафіївську територіальну громаду та провели робочу зустріч з керівництвом та представниками структурних підрозділів громади.

Під час зустрічі з представниками керівництва громади спілкувалися про те, що в умовах війни найголовнішими питаннями є забезпечення базових потреб найбільш вразливих категорій населення, що на сьогодні можуть надавати громадські організації. Юристами Чернігівського громадського комітету захисту прав людини надаються індивідуальні та групові юридичні й психологічні консультації для внутрішньо переміщених осіб, осіб, постраждалих від будь-яких видів насильства або торгівлі людьми.

Окремо зупинились й на необхідності мультидисциплінарного підходу до надання комплексної допомоги уразливим мешканцям, проведення громадами заходів на створення соціального житла.

Також розповіли про заходи, спрямовані на підвищення рівня обізнаності щодо безпечної міграції та працевлаштування й підсилення спроможності партнерських організацій і установ, які працюють у сфері соціального й правового захисту населення.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Відновлення громад та захист постраждалого від війни населення в Чернігівській області" за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
На Чернігівщині обговорили проблеми захисту та допомоги постраждалому населенню в місцевих громадах http://monitor.cn.ua/ua/activity/2245 Про дотримання прав людини в умовах воєнного стану та допомогу постраждалому населенню в прикордонних громадах Чернігівщини говорили 12 вересня 2022 року під час засідання круглого столу в Корюківській районній військово-цивільній адміністрації. Анонси article Mon, 12 Sep 2022 18:14:00 +0300 Організатором заходу виступив Чернігівський громадський комітет захисту прав людини за підтримки посольства США в Україні.

В зустрічі прийняли участь представники місцевих громад Корюківського району, військової адміністрації, районного відділу поліції та прокуратури, Управління дотримання прав людини Національної поліції України, Регіонального центру з надання БВПД, регіональний координатор Уповноваженого ВР України з прав людини в Чернігівській області.

Присутні на заході начальник районної військової адміністрації Іван Ващенко та голова районної ради Віктор Чернуха звернули увагу на важливості об’єднання зусиль органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів та громадськості в питаннях допомоги населенню, що постраждало від воєнних дій та окупації, та відновлення життєдіяльності громад.

Під час засідання проаналізували звернення мешканців району та представників громад до місцевих органів влади та громадських організацій щодо надання правової та гуманітарної допомоги вразливим категоріям населення і внутрішньо-переміщеним особам, необхідності проведення превентивних заходів. Окремо учасники зауважили на тих проблемах, які виникають під час переміщення населення, виїзду за кордон та в інші громади, виїзду дітей на навчання за кордон, тощо.

Також фахівці підіймали питання прийняття та фінансування програм соціального спрямування в громадах, надання комплексних соціальних послуг населенню, координації всіх суб’єктів надання послуг та співпраці з громадськими та міжнародними організаціями.

Лариса Борисенко – представник Управління дотримання прав людини НПУ розповіла про пілотний проект «Custody Records», який один з перших запроваджений та успішно функціонує у Корюківському РВП ще з січня 2022 року. Ця система призначена для покращення стандартів захисту прав затриманих осіб шляхом запровадження обов’язкового інтерв’ю під час доставлення до органу поліції, електронної фіксації всіх дій щодо затриманого та пошуку інформації про затриманих осіб, які перебувають під контролем поліції з моменту фактичного затримання. Окрім представник поліції зазначила, що дана система направлена й на захист прав поліцейських від неправдивих звинувачень у неправомірних діях щодо затриманих, а також захисту затриманих осіб від неправомірних дій поліцейських. Custody Records з часом буде впроваджено і у інших підрозділах поліції Чернігівської області.

Під час заходу говорили й про парламентський контроль за дотриманням прав людини, який здійснюється інститутом Уповноваженого ВРУ з прав людини. Алла Лепеха, регіональний представник українського омбудсмана, зауважила про обмежений на сьогодні доступ громадян до інформації під час воєнного стану, відсутність інформації про можливості отримання допомоги в громадах та проблеми з укриттями.

Окремо підіймалися питання можливостей отримання безоплатної правової допомоги в регіоні. Фахівець Регіонального центру з надання БВПД в Чернігівській області Анатолій Леоненко висвітив останні зміни в процедурі надання допомоги затриманим особам. Система безоплатної правової допомоги продовжує функціонувати в умовах воєнного часу та продовжує проводити право просвітницьку роботу з населенням.

Під час зустрічі учасники обговорили й питання захисту дітей, адже чимало українських дітей нині опинилися у складних і нетипових для свого віку життєвих ситуаціях. Діти, котрі стали потерпілими або свідками злочину, потребують особливої підтримки та допомоги. З огляду на це держава для надання правової допомоги виокремила таку категорію, як діти, які постраждали внаслідок воєнних дій. В рамкх цього питання на сьогодні напрацьовані алгоритми співпраці між Регіональним центром БВПД та прокуратурою Чернігівської області.

Учасники круглого столу напрацювали механізми співпраці в подальшому задля забезпечення дотримання прав мешканців громад, можливості перенаправлення та надання їм комплексної допомоги у разі необхідності.

Після заходу фахівці також відвідали Корюківський районний відділ поліції, де мали можливість ознайомитись з роботою підсистеми особисто та поспілкуватись з представниками поліції. 

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Відновлення громад та захист постраждалого від війни населення в Чернігівській області" за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
Безоплатна правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни в Чернігівській області http://monitor.cn.ua/ua/activity/2241 Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини. В рамках проекту вимушених переселенців (ВПО) та постраждалих, інформують про їхні законні права, засоби правового захисту і доступність юридичних послуг. Анонси article Sun, 14 Aug 2022 23:56:00 +0300 Кваліфіковані юристи надають всебічну безоплатну юридичну та консультаційну підтримку, зокрема через:

- юридичні консультації

- допомогу в оформленні документів

Основні питання, по яким надається юридична допомога:

• соціальні права і гарантії внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від воєнних дій;

• порядок оформлення заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО;

• гарантії отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка»;

• встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях), поновлення втрачених документів;

• фіксація збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій;

• порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно;

• інформація щодо пунктів надання допомоги ВПО та адреси владних органів щодо роботи із ВПО;

• Інші питання, що пов’язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись з особистим візитом.

Контакти юридичної приймальні в Чернігівській області:

м.Чернігів, вул.Гонча 57 Телефони: 063-140-63-47; (0462) 675-281

Email: protection.ua@gmail.com

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Відновлення громад та захист постраждалого від війни населення в Чернігівській області" за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
Правозахисники допомагають соціальним працівникам Ніжинщини http://monitor.cn.ua/ua/activity/2248 Продовжуючи роботу з громадами 11 серпня відвідали м.Ніжин та провели робочу зустріч з представниками Ніжинського міського центру соціальних служб. Анонси article Thu, 11 Aug 2022 19:45:00 +0300 Спільно з колегами обговорили потреби місцевого населення, можливості залучення ресурсів з області та міжнародних організацій.

Окремо поговорили про необхідність надання комплексних послуг уразливим категоріям населення та необхідність проводити превентивні заходи, хоча в умовах війни це дуже складно.

Діяльність відбувається в рамках реалізації проекту "Відновлення громад та захист постраждалого від війни населення в Чернігівській області" за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
Правозахисники допомогли переселенцям з Луганщини відновити документи http://monitor.cn.ua/ua/activity/2243 Сім’я переселенців - син та мати, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, у квітні 2022 року були змушені покинути своє місце проживання у Сєверодонецьку та терміново переїхати у село Берестівка, Сумської області. Анонси article Fri, 15 Jul 2022 00:06:00 +0300 Їх житло у адміністративному центрі Луганської області було повністю зруйноване разом з майном та документами.

Перебуваючи у скрутних умовах на новому місці проживання, з метою термінового пошуку роботи для заробітку коштів, зокрема, на лікування матері, син звернувся до служби зайнятості, де з’ясувалася проблема підтвердження його кваліфікаційного рівня - наявності документів про освіту, необхідних під час працевлаштування.

За оголошенням про надання безоплатної юридичної допомоги переселенцям, розміщеним на стенді служби зайнятості, чоловік дізнався про свою можливість отримати поміч від юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Звернувшись по правову допомогу у офіс в м.Суми, частину знищених документів вдалося швидко відновити за новим місцем проживання - за наявності відомостей у державних реєстрах. В інтересах клієнта було оформлене письмове звернення про відтворення дублікатів дипломів на основі інформації, що міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Таким чином, чоловік отримав можливість підтвердити свій фах задля працевлаштування за спеціальністю, тому він зможе забезпечити власною працею потреби своєї матері.

Допомога родині переселенців була надана юристами Чернігівського громадського комітету захисту прав людини у партнерстві з Данською радою у справах біженців (DRC) завдяки фінансуванню в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу.

]]>
Правоохоронці та правозахисники підбили підсумки співпраці в 2021 році http://monitor.cn.ua/ua/activity/2234 23 грудня представники ГУНП в Чернігівській області, управління патрульної поліції, управління дотримання прав людини, обласної прокуратури, регіональні координаторки Уповноваженої ВРУ з прав людини та представники громадськості обговорили проблеми з виявленням та реагуванням на випадки домашнього насильства та інші виклики в питаннях дотримання прав людини в регіоні. Анонси article Thu, 23 Dec 2021 21:12:00 +0200 Захід відбувся за ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та за сприяння ГУНП в Чернігівській області.

На початку зустрічі обговорили ситуацію в регіоні та проблеми, які виникають у сфері протидії домашньому насильству та наданні допомоги постраждалим в актуальних умовах. Окремо зупинились на проблемах співпраці (іноді й відсутності комунікації) в територіальних громадах між поліцейськими та представниками громад, в тому числі при інформуванні про виявлені випадки відповідно до вимог законодавства.

Представники поліції зазначили про необхідність відкриття центрів для постраждалих та налагодження ефективних алгоритмів реагування в громадах на випадки домашнього насильства.

Під час обговорення учасники підняли й питання вжиття ефективних засобів роботи щодо притягнення до відповідальності кривдників, в тому числі за невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або не проходження програм для кривдників. Хоча саме такі заходи мали би сприяти зменшенню рецидиву проявів домашнього насильства з боку кривдників.

Окремо проговорили й проблемні питання розгляду адміністративних справ в судах. Є випадки невиконання вимог законодавства судами щодо можливості розгляду таких справ без участі кривдника. Також є необхідність співпраці з районними судами області для направлення кривдників на програми для кривдників в громадах, накладення стягнення в вигляді громадських робіт, тощо.

Також під час круглого столу згадали й про кадрові проблеми в громадах, але наголосили про необхідність налагодження взаємодії між правоохоронними органами, органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади та громадськості на місцях для забезпечення дотримання прав людини.

Підсумовуючи захід, учасники зазначили, що під час виконання повноважень виникає багато проблемних питань. Тому зустрічі такого формату сприяють механізму взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері протидії домашньому насильству, та вирішенню актуальних правових та безпекових потреб громад, пов’язаних з допомогою вразливим групами населення.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
Громадські центри правосуддя презентували свої здобутки та плани щодо розвитку людиноцентричного правосуддя http://monitor.cn.ua/ua/activity/2233 Представники судів, поліції, пробації, безоплатної правової допомоги, територіальних громад, експерти та громадські активісти з Одеської, Чернігівської, Чернівецької та Херсонської областей обговорили 17 грудня 2021 року досвід та перспективи впровадження в громадах людиноцентричного (дружнього) правосуддя. Анонси article Fri, 17 Dec 2021 22:00:00 +0200 Основний висновок дискусії - в територіальних громадах наявне певне розбалансування реформ місцевого самоврядування та сектору правосуддя, і на місцевому рівні не вистачає спільного бачення, спроможностей та координації розвивати людиноцентричне правосуддя. Ці потреби в громадах може ефективно задовольняти формат Громадського центру правосуддя, який успішно впроваджується в місті Татарбунари Одеської області та громадах Чернігівщини.

Обговорення «Як розвивати дружнє правосуддя в громадах» пройшло 17 грудня 2021 року у змішаному онлайн та офлайн форматі одночасно в п’яти громадах - Одесі, Татар-бунарах, Чернігові, Чернівцях та Білозерці. В дискусії взяло участь 35 учасників - представники та партнери Громадських центрів правосуддя, працівники органів суду, поліції, пробації, безоплатної правової допомоги, представники місцевого самоврядування, експерти, громадські активісти, а також представники міжнародних проєктів у сфері правосуддя.

Дискусія розпочалась з презентації Громадського центру правосуддя в місті Татарбунари, який працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Центр було створено в місті Татарбунари наприкінці 2018 року за підтримки програми USAID «Нове правосуддя». У 2020-2021 році Громадський центр правосуддя працює за підтримки Європейського Союзу, що дозволило розширити локацію на південні райони Одеської області та сформувати низку інноваційних інструментів розвитку «дружнього» людиноцентричного правосуддя. Протягом цього часу сформовано певну ідентичність та модель роботи Громадського центру правосуддя, який працює як мультифункціональний хаб та просуває новий формат співпраці між органами правосуддя, місцевою владою та мешканцями на принципах довіри та відповідальності.

З локації офісу в місті Одесі, представники Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко, Ігор Бринош, Юлія Лісова, Світлана Гудь та Євгенія Генова представили модель впливу та пріоритетні напрямки діяльності центру. Як зазначив заступник голови Одеської обласної організації Комітету виборців України Ігор Бринош, Громадський центр правосуддя впроваджує на рівні громади чотири основні напрямки: 1) якісні та інклюзивні правові, адміністративні та соціальні послуги; 2) систему правосуддя, яка до, під час та після судового розгляду орієнтована на людину; 3) альтернативне вирішення спорів та раннє запобігання конфліктів; 4) спроможність мешканців громад проактивно вирішувати питання у правовий спосіб та захищати свої права.

На запитання чому Громадський центр правосуддя потрібен громаді, було виділено на конкретних кейсах декілька сфер: постійна системна робота з вразливими групами, розвиток соціальної згуртованості та інклюзії в громадах; підтримка громади в кризових ситуаціях, таких як пандемія COVID-19; розвиток самоорганізації та більш проактивні мешканці; підвищення правової культури та правоздатності мешканців громад; лобіювання у сфері доступу до правосуддя для органів місцевого самоврядування, суду, поліції, пробації та інших органів державної влади; іміджеві можливості для громад та муніципальна дипломатія.

Правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова окремо представила вплив Громадського центру правосуддя через стратегічні справи на місцеву, регіональну та національну політику у сфері правосуддя. Один з представлених кейсів торкався оскарження Громадським центром правосуддя розпоряджень Кабінету Міністрів України про заборону в’їзду/виїзду в Крим та з Криму у зв’язку з карантином, яке мало місце з березня по червень 2020 року та у серпні 2020 року. Громадський центр правосуддя вів цю справу як стратегічну, оскільки така заборона порушувала права тисяч кримчан, які не могли возз’єднатись з родинами, потрапити на лікування, на роботу, або до свого майна.

З приміщення партнерської бібліотеки в місті Татарбунари Одеської області, до дискусії долучились представники та партнери «польового» офісу Громадського центру правосуддя - керівник центру Леонід Семененко, керівниця районного сектору пробації Алла Мукієнко, керівниця місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Соколова, представниці районного суду Надія Колесник та Ірина Коваленко, представниця поліції Єфросинія Мукієнко, представниця бюро правової допомоги Інга Дмитрієва, громадська радниця Тетяна Стоянова та представник ромської громадської організації «Бахтало» Олександр Карай. Учасники цієї локації акцент зробили на партнерстві, зокрема на залученні громади до роботи Громадського центру правосуддя.

Керівник Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари Леонід Семененко зазначив, що наразі центр підтримує/координує більше 10 волонтерських/громадських ініціатив, зокрема: волонтерів пробації, соціальну ініціативу «Від мами до мами», Школу самооборони для жінок та дівчат, сусідську варту, раду ветеранів-наставників органів МВС, ромських активістів. «Зараз плануємо спільно з судом впровадити ініціативу волонтерів суду. Наразі йде передача належного приміщення для суду, де поряд з інтегрованою рецепцією суду будуть знаходитись наші волонтери. Це будуть ветерани-пенсіонери органів МВС, суду, прокуратури та інших державних органів, які мають і життєвий досвід, і професійний».

Діяльність Громадського центру правосуддя Чернігівської області презентували з приміщення Чернігівського апеляційного суду, до обговорення долучились представниці Громадського центру правосуддя Наталя Кулікова та Ірина Бірюк, голова Бахмацького районного суду Чернігівської області Павло Пархоменко, керівниця апарату Чернігівського апеляційного суду Тетяна Кривонос, начальник відділу аналітичної роботи, узагальнення судової практики та комунікації Чернігівського апеляційного суду Леся Гайдай, керівниця апарату Деснянського районного суду Тетяна Пика, завідувачка кафедри «Суд.Адвокатура.Прокуратура» Національного університету «Чернігівська полі-техніка» Наталія Коломієць.

Громадський центр правосуддя на Чернігівщині - це просторовий майданчик, де представники влади, органів місцевого самоврядування та громадськості об’єднали свої зусилля та ресурси для вивчення потреб громад та вирішення актуальних правових проблем, в тому числі протидії домашньому насильству. Громадський центр правосуддя створений за підтримки Чернігівського апеляційного суду та існує вже понад 2 роки, за цей час було відкрито 2 філії на базі районних судів (Ічнянський та Бахмацький районні суди). Активно впроваджується співпраця з Деснянським районним судом м. Чернігова, залучено до співпраці понад 7 судів та забезпечено надання доступної безоплатної правової допомоги мешканцям області.

Як зазначила керівниця Громадського центру правосуддя на Чернігівщині Наталя Кулікова, загалом послуги Громадського центру правосуддя є комплексними і включають надання безоплатної якісної правової допомоги як для мешканців, так і для самих громад. Окрім того, організація системно вивчає потреби в громадах та пропонує алгоритми їх вирішення з залученням всіх суб’єктів. На сьогодні, співпраця налагоджена з усіма органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, судами та громадськими організаціями області, що дає змогу комплексного вирішення проблем в громадах, проведення громадського моніторингу процесів, що відбуваються в громадах та якісного вирішення питань. Громадський центр правосуддя є майданчиком для проведення стажування/менторства студентів юридичних факультетів Національного університету «Чернігівська політехніка» та Академії пенітенціарної служби України. Окрім того, великою частиною роботи Громадського центру правосуддя, зокрема Школи правових наук при Ічнянському районному суді Чернігівської області, є правопросвітня робота.

До дискусії також долучились експерти, представники громад та органів сектору правосуддя з Чернівецької та Херсонської областей, які мають власний досвід/бачення щодо розвитку громад та зацікавлені у впровадженні людиноцентричного правосуддя на місцевому рівні та моделі Громадських центрів правосуддя. Чернівецьку область на обговоренні представляли експерти Українського народного дому в Чернівцях Тарас Халавка, Ігор Бабюк та Ольга Чепель, а також голова Великокучурівської громади Василь Тодеренчук та заступик голови Глибоцького громади Анатолій Тімофті. Херсонська область на заході була представлена Білозерською територіальною громадою, зокрема в дискусії активну участь взяла керівниця Білозерського центру регіонального розвитку Елла Петренко, представниця служби пробації Оксана Кузьмич, представниця системи безоплатної правової допомоги Наталя Нечай. За спільною думкою, наразі в громадах починають впроваджуватися окремі елементи в сфері правосуддя, проте на місцевому рівні не вистачає спільного бачення, спроможностей та координації для того, аби розвивати людиноцентричне правосуддя. Саме ці потреби в громадах може ефективно задовольняти формат Громадського центру правосуддя, який успішно впроваджується в місті Татарбунари Одеської області та громадах Чернігівщини. Також наприкінці заходу загальні плани Програми USAID «Справедливість для всіх» щодо розвитку людиноцентричного правосуддя в України та програми підтримки Громадських центрів правосуддя представив представник програми Томас Вертелецький.

Міжрегіональна дискусія ініційована Громадським центром правосуддя в м. Татарбунари (працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України») та Громадським центром правосуддя в м.Чернігові (працює на базі Чернігівського громадського комітету захисту прав людини).

Більше про дискусію у відеозаписі на сторінці https://www.facebook.com/CVUOdessa

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».

Пресслужба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

]]>
Фахівці із соціальної роботи місцевих громад Чернігівщини посилюють спроможність у протидії домашньому насильству http://monitor.cn.ua/ua/activity/2230 9 грудня 2021 року в Чернігові відбувся тренінг «Ефективний механізм взаємодії суб’єктів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству на рівні територіальних громад». Анонси article Thu, 09 Dec 2021 21:47:00 +0200 Учасниками навчання виступили працівники місцевих Центрів соціальних служб Чернігівської області.

Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва зазначила, що не зважаючи на вдосконалення законодавчого регулювання, питання надання кваліфікованої соціальної та іншої допомоги особам, постраждалим від насильства, на сьогодні залишається актуальним і до кінця не вирішеним, особливо на локальному рівні.

Центри соціальних служб є спеціальними закладами у ланці суб’єктів по запобіганню та протидії домашньому насильству, які надають соціальні послуги сім’ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.

Особи, які постраждали від домашнього насильства або стали його свідком, можуть звернутися до установ соціальної сфери для отримання психологічної допомоги, соціального супроводу та інформаційної підтримки. Присутні соціальні фахівці розповіли про свій досвід роботи у цій непростій категорії справ, про проблеми і колізії, з якими вони стикаються у своїй роботі.

Тренером заходу виступив національний експерт та тренер по запобіганню та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству Віктор Вальчук.

Зокрема, експерт зосередив увагу присутніх на практичних і законодавчих аспектах вирішення проблеми, а саме: криміналізація домашнього та деяких видів гендерно-обумовленого насильства, розширення переліку обтяжуючих та пом’якшуючих обставин, запровадження механізму термінових заборонних та обмежувальних приписів, обмежувальних заходів, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство, особливості роботи, кола прав і обов’язків фахівців із соціальної роботи у справах, пов’язаних з представництвом інтересів осіб, постраждалих від домашнього насильства, тощо.

Учасники навчання зазначали, що вирішення проблеми домашнього насильства в країні потребує згуртування всіх дотичних суб’єктів, аналізу актуальної судової й адміністративної практики та напрацювання ефективних інструментів захисту постраждалої особи від самого початку криміналізації домашнього насильства.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Посилюємо безпеку – розбудовуємо громаду» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
На Чернігівщині відбулося навчання з проблематики домашнього насильства для фахівців, представників громад та поліцейських http://monitor.cn.ua/ua/activity/2229 На сьогодні законодавством чітко визначено Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Основною метою цієї взаємодії є ефективна реалізація прав особи, постраждалої від домашнього насильства. Але не дивлячись на це, на рівні Чернігівської області проблем з домашнім насильством не меншає. Анонси article Wed, 08 Dec 2021 21:36:00 +0200 Саме тому, з метою набуття практичних навичок та додаткових знань у сфері протидії домашньому насильству, в період проведення кампанії «16 днів проти насильства», з 6 по 8 грудня 2021 року в Чернігові відбулись тренінги для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії у випадках вчинення домашнього та гендерно-обумовленого насильства.

Серія заходів проходила для представників територіальних громад, які визначені відповідальними за реалізацію політики у сфері запобігання домашньому насильству, фахівців служб у справах дітей, а також дільничних офіцерів поліції Чернігівської області для розвитку їх спроможності та обізнаності в сфері протидії домашньому насильству.

Тренером навчання виступив Віктор Вальчук – національний експерт/тренер по запобіганню та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству.

Під час тренінгів учасники змогли більше дізнатись про характерні ознаки домашнього насильства, такі як: систематичність вчинення дій, завдання шкоди, вчинення особами, яких об’єднує спільний побут, права та обов’язки, а також місце проживання. Окремим блоком було обговорено національне законодавство з питань запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема, спеціальні заходи, які можуть бути застосовані до кривдника та порядок їх застосування.

Було розглянуто відповідальність, яка передбачена за вчинення домашнього насильства. На даний момент законодавство України передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинення домашнього насильства, а також окремо – за ухилення від проходження програми для кривдників.

Також під час навчання для представників правоохоронних органів учасники додатково зупинились й на питанні притягнення до адміністративної відповідальності кривдників, обов’язковому складанню оцінки ризиків постраждалих осіб від домашнього насильства, а також обговорили практичні аспекти складання термінових заборонних приписів.

Окрім цього, було опрацьовано практичні завдання на основі реальних кейсів. Метою цього завдання було напрацювання практичних навичок з ідентифікації випадків домашнього насильства та розробки алгоритму дій, направленого на надання всебічної допомоги постраждалій від домашнього насильства особі, включаючи залучення інших структур.

Заходи організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту "Місцеві громади Чернігівщини проти домашнього насильства" за сприяння Департаменту сім’ї, молоді та спорту, Служби у справах дітей Чернігівської ОДА, ГУНП в Чернігівській області та за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

]]>
У Чернігові обговорили механізми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах карантину http://monitor.cn.ua/ua/activity/2224 26 листопада 2021 року в Чернігові відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства». Анонси article Fri, 26 Nov 2021 18:53:00 +0200 В зустрічі взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців, прикордонної та міграційної служб, Чернігівсьої облдержадміністрації, адвокатської та правозахисної спільноти.

Головною темою для обговорення стали вирішення актуальних правових та гуманітарних питань, доступу вразливих категорій іноземців до механізмів правового захисту, зокрема в умовах епідемії COVID-19 та карантинних обмежень, обговорення нового законодавства щодо осіб без громадянства, колізій в нормативних актах та адміністративній практиці.

Надія Едієва, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, розповіла, що організація з 2004 року активно займається питаннями моніторингу дотримання прав біженців та шукачам притулку, надає юридичну підтримку вразливим категоріям іноземців, зокрема на базі Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), проводить спільні заходи з органами державної влади, неурядовими організаціями.

Представник управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Наталія Кириченко зазначила, що працівники управління докладають максимум зусиль для виконання своїх обов’язків в умовах карантину в рамках законодавства, для якомога ефективнішого і швидкого вирішення питань і проблем заявників-іноземців, надання консультацій, документування, ідентифікації осіб, що звернулися зв послугами та допомогою.

В той же час, міграційниця зазначила ряд проблемних питань, з якими стикаються представники ДМС в своїй роботі, зокрема деякі колізії в законодавстві щодо прийняття заяв про надання притулку або додаткового захисту від осіб, які знаходяться у слідчих ізоляторах, проблеми з доступом до медичних послуг для шукачів притулку.

Представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Чернігівській області розповіли про засади надання правової допомоги шукачам міжнародного захисту та біженцям. Зокрема, правники докладно зупинилися на проблемних питаннях, які виникають у адвокатів під час надання безоплатної правової допомоги біженцям та шукачам притулку, зокрема які утримуються в Чернігівському Пункті тимчасового перебування іноземців (ПТПІ).

Представники системи БВПД і міграційної служби зазначили, що між ними напрацьований якісний механізм надання правової допомоги іноземцям. Посадовці запевнили, що хоча карантинні обмеження й внесли свої корективи в роботу, але це не складає суттєвих перешкод для забезпечення права іноземців і осіб без громадянства на доступ до правової допомоги та адміністративних процедур.

Олександр Пришва, начальник відділу документування Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), наголосив, що наразі ПТПІ має можливість проводити вакцинацію проти COVID-19 іноземців, які перебуваюсь у закладі. Проте на сьогодні тільки одна особа виявила бажання пройти щеплення.

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Ірина Жмака розповіла про свою роботу з шукачами притулку. Правозахисниця вітає позитивні зміни у законодавстві, проте зазначила, що у контексті питання захисту прав шукачів притулку слід зазначити, що Україна поки не перетворилась на країну, де права на отримання статусу біженця та особи, яка потребує додаткового захисту, забезпечуються на достатньому рівні, а їхні соціальні потреби задовольняються відповідно до міжнародних стандартів. В Україні біженці часто обмежені у реалізації своїх прав на житло, влаштування на роботу, отримання допомоги у медичному закладі, в тому числі на вакцинацію, здобуття освіти, вивчення мови, оформлення документів соціально-правового характеру тощо.

Також, присутні обговорили довгоочікуваний ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визнання особою без громадянства» (Закон). Представник міграційної служби Ганна Шаль розповіла, що в поточному році з відповідними заявами до обласного управління ДМС звернулися вже 12 осіб, 6 справ вже знаходяться на етапі прийняття рішення центральним органом міграційної служби.

Також учасники обговорили не тільки позитивні зміни, які мають полегшити роботу державних органів та заповнити нормативні прогалини, щодо статусу осіб без громадянства, але і колізії та проблеми, які можуть з’явитися у майбутньому. Ганна Шаль наголосила, що на сьогодні найбільшою перепоною у швидкому прийнятті рішень є затягування строків консульствами і посольствами іноземних країн, які неохоче надають відповіді на запити.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
Відкриття фотопроекту "Вільна.Я" - історії жінок, що постраждали від домашнього насильства http://monitor.cn.ua/ua/activity/2228 Щорічно в Україні, з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться інформаційна кампанія «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою, Чернігівщина не виключення. Тема насильства щодо жінок, з якої розпочинається інформаційна кампанія, знаходиться сьогодні в центрі уваги громадськості всього світу. Цього року виповнюється 30 років глобальної кампанії 16 днів. Анонси article Thu, 25 Nov 2021 09:11:00 +0200 Саме тому, 25 листопада 2021 року в ТРЦ «Голлівуд» (головний вхід, справа біля ескалаторів) було презентовано фотопроект «Вільна.Я» - історії жінок, що постраждали від домашнього насильства. Мета заходу - привернути увагу суспільства до проблем насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. А також сприяти формуванню свідомості серед усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Але найголовніша ціль, це дати поштовх жінкам, що роками потерпають від насильства, не терпіти, не замовчувати, а діяти!

На сьогодні постраждалі від домашнього насильства можуть за допомогою звернутись до:

• Поліція Чернігівської області– 102

• Чернігівський обласний центр соціальних служб

• Чернігівський громадський комітет захисту прав людини www.protection.org.ua

• Чернігівського/Ніжинського/Менського місцевих центрів з надання правової допомоги - 0 800 21 31 03

Дякую нашим героїням, що не побоялись розповісти свої історії та своїм прикладом призвали звертатись за допомогою!

Фотовиставка буде розміщена в ТРЦ «Голлівуд» з 25 листопада по 06 грудня 2021 року, тому запрошуємо!!!!

]]>
Ефективним способам захисту прав біженців навчались працівники системи БПД та адвокати Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/activity/2223 24 листопада 2021 року в Чернігові відбувся тренінг «Міжнародні та національні стандарти захисту прав шукачів притулку та біженців в Україні» для працівників центрів з надання безоплатної правової допомоги та адвокатів Чернігівської області. Анонси article Wed, 24 Nov 2021 18:55:00 +0200 Звертаючись до учасників тренінгу, директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко наголосив на важливості проведення подібних заходів та підвищення рівня обізнаності адвокатів та працівників центрів БПД у міграційному законодавстві в актуальних умовах міграційних викликів на кордонах України.

«Такий захід дуже важливий для нашої області тому, що в Україні лише 3 пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства (ПТПІ) і саме на Чернігівщині знаходиться один з них», - зазначив керівник місцевого центру БПД.

Володимир Бобруйко також розповів про свою практику роботи у сфері міграційного права. Поділився поточними процесами, статистикою, практичними аспектами роботи в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

Надія Едієва, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, зазначила, що зміни в законодавстві вимагають від представників адвокатської та правозахисної спільноти особливої уваги до супроводження справ щодо екстрадиції осіб та попередження видворення іноземців до країн, в яких вони можуть зазнати катувань та жорстокого поводження, в тому числі в розрізі практики Європейського суду з прав людини.

Під час тренінгу учасники змогли ознайомитися з міжнародними та національними правовими механізмами в сфері захисту права на притулок, процедурами визначення статусу біженця за Конвенцією про статус біженців 1951 року та Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», особливостями оскарження рішень міграційної служби про відмову у прийнятті заяви шукача притулку щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та оформлення документів для розгляду таких заяв, розглянули основні аспекти проблеми безгромадянства та практику Європейського суду з прав людини в контексті розгляду справ шукачів притулку.

Окремим блоком тренінгу учасники розглянули питання осіб без громадянства в контексті нового Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» від 16.06.2020 року.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
Волинські адвокати та правники пройшли навчання щодо захисту прав шукачів притулку та біженців http://monitor.cn.ua/ua/activity/2222 19 листопада 2021 року в м.Луцьк відбувся тренінг на тему «Захист прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти» для адвокатів та працівників місцевих центрів надання правової допомоги Волині. Анонси article Fri, 19 Nov 2021 19:14:00 +0200 Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва презентувала досвід багаторічної діяльності організації в сфері захисту шукачів притулку й біженців та висвітила основні актуальні виклики в сфері міграції на сьогодні в Україні, зокрема в умовах пандемії COVID-19 та карантинних обмежень.

Директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Волинській області Наталія Смолярчук зазначила, що такі навчальні заходи доволі важливі для місцевих надавачів юридичної допомоги та адвокатів, оскільки захист прав та інтересів іноземців доволі складна категорія справ. У Волинській області знаходиться один з трьох українських Пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (ПТПІ). Також Волинь є прикордонним регіоном та межує із сусідньою Білоруссю, яка зараз є епіцентром європейської міграційної кризи. Саме тому проблематика юридичної роботи з іноземцями вкрай актуальна для адвокатів, які співпрацюють з державною системою БВПД.

Експерт з міграційного права, адвокат Остап Тимчій, ознайомив присутніх з основними міжнародними та національними нормативними документами, що регулюють права і свободи іноземців та осіб без громадянства в Україні, а також з процедурою визначення статусу біженця, особливостями оскарження рішень міграційної служби, практикою Європейського суду з прав людини по розгляду справ шукачів притулку.

Окремим блоком учасники тренінгу розглянули проблематику захисту осіб без громадянства в рамках нового закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» від 16.06.2020 року. Також правники розбирали низку практичних завдань по реальним справам шукачів притулку.

Представники Луцького місцевого центру з безоплатної надання вторинної правової допомоги (БВПД) поділились своїм досвідом ведення справ шукачів притулку, біженців і мігрантів, які перебувають у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців (ПТПІ).

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
Доступ до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах пандемії COVID-19 під увагою громадськості та фахівців http://monitor.cn.ua/ua/activity/2221 18 листопада 2021 року в Луцьку відбулося обговорення за круглим столом на тему «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства». Анонси article Thu, 18 Nov 2021 18:39:00 +0200 До участі в заході були запрошені представники міграційної та прикордонної служб, регіонального і місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Волинській області, Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства (ПТПІ), представники місцевих судів, представники інших профільних органів влади, установ соціального захисту та правозахисної спільноти регіону.

Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва висвітила завдання проекту, що реалізується організацією у регіонах України, в яких розташовані центри перебування мігрантів, розповіла про досвід організації у сфері захисту прав біженців, мігрантів та шукачів притулку, висвітила поточні зміни і новели у міграційному законодавстві. Окремо правозахисниця зупинилася на процедурі визнання особи без громадянства на підставі Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Правозахисники, які працюють у сфері міграції та притулку, схвалюють зміни до законодавства і відмічають, що в цілому Україна наблизилась до міжнародних стандартів, проте залишаються певні недоліки і невраховані аспекти, зокрема щодо доступу шукачів притулку і осіб без громадянства до офіційного працевлаштування і медичної допомоги. Присутні також погодились, що Довідка про звернення за захистом в Україні, на сьогодні обмежує права і можливості іноземців і осіб, які не належать до громадянства жодної країни.

Представниця Управління Державної міграційної служби України у Волинській області Іванна Клочко, висвітила нагальні виклики, з якими стикаються органи міграції в своїй роботі. Як зазначила фахівчиня, існує проблема з ідентифікацією заявників–іноземців, які часто надають неправдиві дані щодо себе. Також проблемою є затягування процесу ідентифікації іноземних громадян посольствами і консульствами країн їхнього походження, що є перешкодою для швидкого і ефективного виконання функцій міграційною службою. Найболючішім питанням залишається залучення перекладачів і не прописана на законодавчому рівні відповідальність перекладачів за неправдивий переклад, який іноді ускладнює роботу державних органів, нівелює прийняті рішення.

Надія Едієва також розповіла учасникам заходу про актуальну проблему доступу іноземців до медичної допомоги. В результаті розпочатої медичної реформи право на медичне обслуговування нарівні із громадянами України, згідно ст.11 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», залишилося тільки в іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також у осіб, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту. Таким чином інші категорії іноземців фактично позбавлені права на отримання безкоштовної медичної допомоги, що прямо суперечить Конституції України.

В свою чергу, представник Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства (ПТПІ) Віталій Рудюк поділився з присутніми позитивним досвідом запобігання поширенню COVID-19 у ПТПІ, зокрема через вакцинацію іноземців, які виявили бажання зробити щеплення.

Представниця Луцького місцевого центру БВПД Світлана Прус наголосила, що іноді адвокати центру залучаються до судового процесу в інтересах іноземців в останній момент, не маючи часу і можливості ознайомитись з матеріалами справи, що впливає на якість надання правової допомоги.

Дмитро Дідицький, представник 6-го прикордонного Волинського загону (м.Луцьк), розповів про складнощі, з якими стикаються прикордонники у своїй роботі. Серед основних і нагальних проблем – брак бюджетних коштів для забезпечення якісної роботи, проблеми з перевезенням мігрантів, відсутність якісного транспорту, проблеми з перекладачами, відсутність єдиної електронної бази осіб, які незаконно перетнули кордон.

Окремою темою обговорення стали практичні виклики щодо забезпечення правовою допомогою іноземців та осіб без громадянства у справах про незаконне перетин держкордону за ст.204-1 КУАП, механізми оскарження рішень про затримання та поміщення іноземців до Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), продовження термінів їх затримання та примусового видворення з України.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
На Закарпатті обговорили проблеми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців http://monitor.cn.ua/ua/activity/2220 16 листопада 2021 року в Ужгороді відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства». Анонси article Tue, 16 Nov 2021 14:20:00 +0200 В зустрічі взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Пункту тимчасового розміщення біженців (ПТРБ) у Закарпатській області, представники Мукачівського і Чопського прикордонних загонів та міграційної служби, служби у справах дітей та департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, представники адвокатської та правозахисної спільноти.

Головною темою для обговорення стали вирішення актуальних правових та гуманітарних питань, доступу вразливих категорій іноземців до механізмів правового захисту, доступу шукачів притулку до медичної допомоги, зокрема в умовах епідемії COVID-19 та карантинних обмежень, імплементація законодавства щодо осіб без громадянства, колізій в нормативних актах та адміністративній практиці.

Надія Едієва, керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини презентувала проект, що реалізується, розповіла про досвід організації у сфері захисту прав біженців, мігрантів та шукачів притулку, висвітила поточні зміни і новели у міграційному законодавстві.

Директор Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець розповів про засади надання правової допомоги шукачам міжнародного захисту та біженцям в регіоні. Зокрема, фахівці докладно зупинилися на проблемних питаннях, які виникають у адвокатів під час надання безоплатної правової допомоги біженцям та шукачам притулку. Також, Василь Юрійович наголосив на нагальних викликах в регіоні, зокрема відсутність перекладачів, що ускладнює роботу адвокатів, які співпрацюю с державною системою БВПД.

Про проблеми з перекладачами заявила й представниця прикордонної служби. Також прикордонниця зазначила, що є певна неузгодженість між державними структурами, неврегульованим залишається питання затримання осіб, які заявляють, що вони є неповнолітніми. Прогалини в законодавстві, обмеження в часі - ці чинники призводять до того, що особу, яка незаконно перетнула державний кордон, прикордонна служба має відпустити.

Представники ГУ Державної міграційної служби України в Закарпатській області Вікторія Ковач і Олександр Радь розповіли про свій досвід роботи з шукачами притулку. Міграційники також зазначили, що є проблеми з перекладачами і зловживанням міграційними процедурами з боку іноземців, в тому числі і осіб, які назвали себе неповнолітніми. Також, фахівці зазначили, що цьогоріч дещо змінилася географія походження шукачів притулку. Так, в поточному році збільшились звернення від громадян Турції, Афганістану, Узбекистану і Республіки Білорусь.

Представник громадського організації «NEEKA» Віталій Варцаба розповів про практичний досвід роботи з іноземцями в регіоні. За словами юриста, робота між місцевими правозахисними організаціями та державними установами узгоджена. Правозахисник наголосив, що важливо, щоб шукачі притулку мали можливість отримувати якісну і вчасну юридичну допомогу одразу після затримання, а не на стадії судового розгляду справ, як то в цілому зараз відбувається. Також пан Варцаба наголосив на проблемах перекладу і ініціювання механізму залучення перекладачів із застосуванням засобів відеозв`язку.

Також Віталій Варцаба заявив, що складно говорити про якісну правову допомогу, коли під час судового розгляду справ, зокрема про затримання і видворення, іноземці та їх представники обмежені у часі. Таку позицію підтримав і Директор Місцевого центру БВПД Михайло Давиденко, наголосивши, що іноді на розгляд справи судом надається не більше 1,5 години, що значно ускладнює підготовку та надання процесуальних документів і таким чином порушуються права іноземців.

В рамках заходу присутні також обговорили проблемні аспекти імплементації законодавства щодо осіб без громадянства та процедури подання заяв про надання міжнародного захисту, практичні виклики щодо забезпечення правовою допомогою іноземців та осіб без громадянства у справах про незаконне перетин держкордону за ст.204-1 КУАП, механізми оскарження рішень про затримання та поміщення іноземців до Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), продовження термінів їх затримання та примусового видворення з України.

Учасники заходу висловили сподівання, що найближчим часом уряд приведе нормативно-правові акти у відповідність до нового Закону, а також, що нові законопроекти і зміни до існуючого законодавства, які парламент має ухвалити найближчим часом, врегулюють сьогоднішні прогалини.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
Закарпатські надавачі правової допомоги посилюють спроможність захищати права біженців та шукачів притулку http://monitor.cn.ua/ua/activity/2219 15 листопада 2021 року в м.Ужгород відбувся тренінг на тему «Захист прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти» для адвокатів та працівників місцевих центрів правової допомоги (БВПД) Закарпатської області. Анонси article Mon, 15 Nov 2021 18:32:00 +0200 Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва презентувала досвід багаторічної діяльності організації в сфері захисту шукачів притулку й біженців та висвітила основні актуальні виклики в сфері міграції на сьогодні в Україні, зокрема в умовах пандемії COVID-19 та карантинних обмежень.

Директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Закарпатській області Василь Попадинець наголосив на необхідності проведення подібних навальних заходів для адвокатів БВПД у такій складній, але доволі актуальній на сьогодні темі, зокрема в умовах міграційної кризи в сусідніх країнах. Також керівник центру зазначив, що адвокати, які пройшли тренінг, матимуть першочергове право на отримання доручень для роботи з іноземцями, шукачами притулку і біженцями.

Тренером заходу виступив експерт з міграційних питань, адвокат Остап Тимчій.

Під час тренінгу учасники змогли ознайомитися з міжнародними та національними правовими механізмами в сфері захисту права на притулок, процедурами визначення статусу біженця за Конвенцією про статус біженців 1951 року та Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», особливостями оскарження рішень міграційної служби про відмову у прийнятті заяви шукача притулку щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та оформлення документів для розгляду таких заяв, розглянули основні аспекти проблеми безгромадянства та практику Європейського суду з прав людини в контексті розгляду справ шукачів притулку.

Окремим блоком учасники тренінгу розглянули проблематику захисту осіб без громадянства в рамках закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» від 16.06.2020 року. Також правники розбирали низку практичних завдань по реальним справам шукачів притулку.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

]]>
Community Policing: взаємодія поліції та громади на засадах партнерства. Досвід Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/activity/2237 До Революції Гідності місцеві органи внутрішніх справ (ОВС) були майже не підзвітні громаді і вели автономну діяльність, керуючись лише внутрішніми інструкціями та вказівками міліцейського керівництва. Це призвело до появи у населення прагнення самотужки дбати про безпеку, зокрема, через утворені незалежні загони самооборони. Анонси article Wed, 10 Nov 2021 16:54:00 +0200 З вересня 2015 року в Чернігові стартував процес формування нової патрульної поліції і вже у грудні завершився останній етап відбору правоохоронців, в якому брали участь і представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини (ЧГКЗПЛ). До своїх обов’язків перші 250 патрульних приступили у лютому наступного року. Їхня діяльність вимагала незалежної громадської оцінки, а відтак - створення відповідних органів громадського й муніципального контролю, проведення інформаційної кампанії з підвищення громадської обізнаності та довіри до відомства з боку населення.

Зі свого боку, ЧГКЗПЛ впродовж 2016-2021 років реалізував низку безпекових ініціатив. Насамперед, протягом грудня 2016-січня 2017, а також травня-червня 2018 за підтримки МФ «Відродження» комітет проводив опитування мешканців Чернігова щодо їхньої задоволеності роботою місцевої поліції, в ході яких була зібрана та проаналізована інформація щодо ефективності діяльності поліції, рівня довіри до неї громади Чернігова, безпечності міста, стану готовності громадян співпрацювати з відомством у сфері забезпечення громадського порядку та безпеки, можливих форм взаємодії поліції та громади. Метою цих досліджень було визначення та формування пріоритетів охорони громадського порядку на території міста.

У 2018 році ЧГКЗПЛ провів інформаційну кампанію та ініціював впровадження Шкільних служб порозуміння в чотирьох пілотних чернігівських школах. У серпні того ж року за сприяння ГО «Інститут миру та порозуміння» організував стратегічну сесію з представниками поліції міста, депутатами Чернігівської міської ради, співробітниками освітніх закладів та громадськими організаціями, результатом якої було напрацювання ідей, що ляжуть в основу відповідної місцевої програми з безпеки, зокрема у школах міста.

Однак, у той же час на рівні громади Чернігова залишається ряд актуальних проблем у сфері громадської безпеки та правопорядку.

Булінг та підліткове насильство. На сьогодні перед Україною стоїть чимало викликів. Серед найбільш серйозних - нетерпимість, агресія та злочинність серед дітей і молоді. Вони є вразливішими за дорослих через свій вік та брак досвіду і нерідко бувають непідготовленими до вирішення гострих проблем. Так, дівчата більше ризикують стати жертвами сексуального насильства, а хлопчики - схильні до необгрунтованих ризиків, пов’язаних зі злочинністю та наркотиками.

У квітні та серпні 2017 року вся країна була шокована кількома випадками бійок між школярками у Чернігові. На жаль, ці факти мають продовження і в інших випадках - вже у жовтні 2021-го місто вкотре привернуло до себе увагу жорстоким побиттям підлітками двох поліцейських, один із яких помер на місці. Ці факти свідчать про нестачу профілактичної роботи та медіації як з боку правоохоронних органів, так і органів місцевого самоврядування та освітніх закладів в учнівському та молодіжному середовищах. На цьому наголошував і Уповноважений Президента України з прав дитини за результатами візиту до Чернігова в квітні 2017 року, за дорученням якого при Чернігівській ОДА була створена відповідна робоча група, куди увійшов також представник ЧГКЗПЛ.

Профілактика. В Україні досі не вистачає системної профілактики правопорушень, зловживання наркотиками та ризикованої поведінки серед підлітків, зокрема, зі сторони органів поліції. Ефективне попередження цього у школах та громадах сприятиме розробці профілактичних технологій, які надалі використовуватимуться на національному рівні. Таким чином, проєкт буде корисним як місцевим громадам, так і суспільству в цілому завдяки впровадженню обґрунтованих стандартів та підходу з позиції захисту прав людини.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, наша держава посідає четверте місце серед країн Європи за рівнем проявів агресії підлітків: 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою цькування. А у світовому контексті Україна на сьомому місці за кількістю переслідувачів (агресорів) та на дев’ятому за кількістю жертв цькування.

Цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, часто поширені у школах, мають декілька причин: потреба підлітків-агресорів у повазі однолітків та дорослих, їхнє прагнення до лідерства, невміння спілкуватися та керувати своїми емоціями. Для досягнення бажаного лідерства в дитячому колективі вони користуються тим методом, який знають - законом сили. При виявленні подібних ситуацій, вчителі, батьки, соціальні працівники, шкільні психологи та поліцейські свою допомогу надають лише жертвам цькування, а до агресорів застосовують лише різноманітні репресивні заходи. Відтак, ситуація не змінюється, а лише загострюється, адже для таких підлітків методи дорослих є підтвердженням дієвості закону сили.

Агресивні підлітки мають неабиякий лідерський потенціал і, власне, вже є неформальними лідерами своїх класів та шкіл. Вони здатні рішуче діяти та досягати значних результатів. Тож, саме ці хлопці та дівчата можуть стати тими, хто об’єднає довкола себе інших задля змін у суспільстві та захисту інтересів молоді. Участь же підготовлених представників поліції у профілактиці ризикованої поведінки серед дітей сприятиме підвищенню авторитету правоохоронців та довіри до них в громаді міста.

У той же час, створення Шкільних комітетів (рад) безпеки, підготовка Шкільних помічників поліції з числа старшокласників, педагогів і шкільних психологів, а також відповідне супроводження та курування цих органів і активістів з боку місцевої поліції активізує учнівську молодь до запровадження безпекових ініціатив у своїх навчальних закладах та спільнотах, дозволить виховати повагу до гідності та прав однолітків, а також об’єднати та посилити ресурси й зусилля міської влади, освітян, громадських активістів та органів поліції щодо забезпечення безпеки в навчальних закладах та в молодіжному середовищі. Це має позитивно вплинути і на загальний рівень безпеки в Чернігові.

Представники поліції підтримують долучення їх до профілактичної та просвітницької роботи в освітніх установах міста на постійній основі, особливо в рамках експерименту із впровадження інституту «Шкільного поліцейського».

Сусідська варта. На сьогодні в Чернігові створені і працюють біля 100 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). При сприянні та за ініціативою ЧГКЗПЛ в 2017-2018 роках проведено відповідну інформаційну кампанію, а також ряд зустрічей із представниками органів самоорганізації населення (ОСН) для налагодження комунікації і співпраці у питаннях безпеки та порядку на території міста, організовано навчання та презентації для керівників ОСББ і представників місцевої поліції. Як результат, у 2018-му були запроваджені пілотні осередки “Сусідської варти” в ОСББ, а разом із ними запрацювала і комунікаційна платформа на базі мобільного додатку Telegram за участі представників ОСББ, поліції та ЧГКЗПЛ.

У свою чергу, правоохоронці звертають увагу на необхідності комунікації з представниками органів самоорганізації населення та поліцією на більш системному та публічному рівні, зокрема, через скорочення або плинність кадрів: у зв’язку з реформуванням відділу дільничних інспекторів у 2016-2017 роках, зі 120 дільничних у Чернігові залишилося всього 45 співробітників. Така співпраця, на думку поліцейських, сприяла б запобіганню та розкриттю правопорушень. Крім того, є пропозиції щодо впровадження інституту «громадських інспекторів», за якими був би закріплений той чи інший будинок у місті, і що допомагало б у комунікації.

Таким чином, продовження запровадження інституту «Сусідської варти» в Чернігові є актуальним для налагодження ефективної взаємодії між громадою Чернігова та поліцейськими задля забезпечення громадської безпеки на локальному рівні.

Протягом 2016-2021 років ЧГКЗПЛ налагодив тісну й плідну співпрацю з Управлінням патрульної поліції в Чернігівській області, профільними підрозділами Чернігівської міської ради та ГУНП в області (підписані Меморандуми про співпрацю), а також органами самоорганізації населення. В 2016-му у співпраці з Управлінням патрульної поліції, іншими ГО, ініціативами волонтерів та самооборони, місцевими бібліотеками проведений цілий ряд просвітницьких заходів для різних цільових груп (люди з інвалідністю, діти та молодь, люди похилого віку тощо) в рамках проєкту "ПОЛіС" ("Поліція і Спільнота").

Представники комітету продовжують брати активну участь в наборі нових поліцейських в Управління патрульної поліції та переатестації працівників Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

Публікація підготовлена Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
Спільно з громадами протидіємо домашньому насильству http://monitor.cn.ua/ua/activity/2218 З ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та за підтримки Чернігівської ОДА у жовтні – листопаді заплановано проведення ряду тематичних заходів з попередження та протидії домашньому насильству. Адже домашнє насильство є однією з найгостріших соціальних проблем. Анонси article Fri, 22 Oct 2021 18:09:00 +0300 Так, 22 жовтня 2021 року, проведено засідання за «круглим столом» в Корюківській РДА разом з територіальними громадами щодо взаємодії та координації представників державних структур, місцевих громад, поліції та громадськості з попередження та протидії домашньому насильству в районі.

Як зазначила Руслана Нагорна, представниця регіонального координатора, яким є Департамент сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА, що загалом в Україні, так і у Чернігівській області, за останній час відбулося зростання рівня домашнього насильства, зокрема кількості звернень. Так, станом на 01 жовтня 2021 року зафіксовано 7873 звернення щодо фактів домашнього насильства, з яких 79 відсотків — це звернення від жінок, 19 відсотків — від чоловіків, на 2 відсотки — від дітей.

Варто зауважити, що в області неповністю налагоджена співпраця та комунікація з громадами. Тільки в 41 територіальній громаді з 57 в області визначено заступників голови, як координаторів з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Саме координатор є персонально відповідальним за забезпечення своєчасного та ефективного вжиття заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі відповідно до законодавства.

Зокрема, по Корюківському району не визначені координатори в Корюківській та Сосницький громадах. Не прийняті також програми/плани заходів з цього питання, не в усіх громадах є координаційні ради як механізми взаємодії в громадах.

В.о. голови Корюківської РДА Анжела Ющенко зазначила про проблеми, з якими стикаються в роботі, адже на сьогодні координаційна рада є недієвим інструментом в реалізації політики з протидії домашньому насильству, оскільки не повністю реформовані установи на рівні району, визначені уповноважені особи, а також існують певні проблеми у співпраці з громадами.

Представниця ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Кулікова відмітила, що на сьогодні ситуація з протидією домашньому насильству достатньо складна через реформування структур та передачу повноважень до громад. Відсутні співпраця й координація у цій сфері на рівні районів та громад. Також зазначила на необхідності запровадження програм для кривдників в громаді та прийняття профільних програм задля комплексного вирішення питання.

Про необхідність проведення якісних профілактичних заходів та надання допомоги постраждалим від домашнього насильства нагадав присутнім працівник Чернігівського обласного центру соціальних служб.

Представник Корюківського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Віктор Барабаш поінформував, що в Корюківському районі в 2021 році також зросла кількість звернень до поліції. Так, за 10 місяців 2021 року звернулось майже 500 мешканців району, складено 416 протоколів про адміністративні правопорушення та порушено 8 кримінальних проваджень.

Учасники заходу домовились про подальшу співпрацю та взаємодопомогу для покращення ситуації, як в на рівні району, так і в кожній територіальній громаді.

Захід організовано в рамках реалізації проекту "Місцеві громади Чернігівщини проти домашнього насильства" за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Громадські активісти Чернігівщини навчались механізмам громадському контролю за безпековими службами http://monitor.cn.ua/ua/activity/2217 19-20 жовтня 2021 року в Чернігові відбувся тренінг «Ефективний громадський контроль за діяльністю правоохоронних органів» для представників громадськості та правозахисників Чернігівської області. Анонси article Wed, 20 Oct 2021 23:09:00 +0300 Актуальність тренінгу пов’язана з триваючою дискусією серед інститутів громадського суспільства, в тому числі й Чернігівщини, щодо належних механізмів демократичного контролю за діяльністю органів держави.

Завдяки участі експерток ГО «Український інститут з прав людини» Валентини Кумеди та Жанни Лук’яненко під час тренінгу учасники:

- розібрали проблеми, які виникають з громадським наглядом за державними органами в Чернігівській області та Україні, в тому числі безпековими службами;

- навчилися дієвим механізмам громадського контролю; - отримали інформацію про особливості формування громадських рад та їх діяльності, в тому числі при безпекових органах;

- навчилися реалізовувати своє право на доступ до публічної інформації, зокрема, вирізняти публічну інформацію за ознаками, ознайомляться з порядком її отримання, вимогами до складання запитів, дізнаються про спеціальні порядки отримання інформації, отримання інформації про себе;

- навчилися визначати обгрунтованість відмови у наданні інформації та дізнаються про способи захисту свого права.

Найбільшу зацікавленість в учасників викликали питання щодо кваліфікаційних вимог до членів громадських рад, прозорості діяльності громадських рад, балансу прав на свободу вираження поглядів та повагу до приватного життя, можливості обмеження прав людини та інститутів громадянського суспільствау, зокрема період карантину, а також умови отримання відповідей на запиту про публічну інформацію.

Найчастіші питання учасників стосувались порядку формування складу громадської ради, забезпечення прозорості її діяльності, реальних можливостей забезпечити ефективність проведення консультацій з громадськістю. Також учасники навчились визначати ефективну форму громадського контролю в залежності від ситуації.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
Ефективна протидія домашньому насильству - спільна робота безпекових органів та громадськості http://monitor.cn.ua/ua/activity/2236 Регіон. Із запровадженням у 2020 році карантинних обмежень через спалах епідемії COVID-19 кількість звернень до поліції Чернігівщини щодо домашнього насильства збільшилася майже втричі. Крім того, область є однією з найбільш депресивних в Україні за економічними та демографічними показниками. Особливо вразливі категорії в цій ситуації – сільське населення, родини учасників бойових дій, сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах, члени яких часто піддаються сімейному насильству та насильству за ознакою статі. Анонси article Sat, 09 Oct 2021 23:21:00 +0300 Громади (ТГ). В деяких аспектах вирішення цих питань на місцях “гальмує” процес децентралізації. Так, в рамках реформи в об’єднаних РДА відбулося скорочення штатів та повноважень, зокрема зменшилася кількість соціальних працівників та збільшилося навантаження на тих, хто залишився. Обов’язки поклали на новостворені громади. Але, попри те, що станом на 1 листопада 2021 року в області повноцінно функціонують 57 ТГ, чимало з них досі не мають відповідальних підрозділів для можливості надання допомоги постраждалим від домашнього насильства та іншим особам, які перебувають у складних життєвих обставинах (СЖО).

Поліція. Що стосується самого відомства, то з-поміж 57 територіальних громад Чернігівщини у 22 вже відкриті нові поліцейські станції. На сьогодні на рівні Чернігівського, Ніжинського та Прилуцького районів створені сектори протидії домашньому насильству в Управлінні превентивної діяльності (УПД) ГУНП в Чернігівській області та Ніжинському міському відділі поліції (сектор «Поліна»), завданнями яких є і професійна консультація постраждалих та профілактична робота з кривдниками.

В умовах зміни законодавства, розширення повноважень поліції та посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства є потреба в розвитку компетентності не тільки офіцерів поліції, але й керівників/заступників керівників громад для своєчасного виявлення і перенаправлення жертв для отримання допомоги, а також притягнення до відповідальності кривдників та їхній супровід у подальшому.

Координація. Важливу координаційну та експертну роль для нових ТГ в цьому напрямку відіграють обласна державна адміністрація та її структурні підрозділи, ГУ Національної поліції в Чернігівській області, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД).

На майбутнє їх діяльність має розширюватися на малі та віддалені громади, де у зв’язку з децентралізацією виникає багато проблем: починаючи від формування структурних підрозділів до надання конкретної правової й соціальної допомоги постраждалим, переслідування та ізоляції правопорушників. Окрема увага - на налагодження комунікації та співпраці цих громад із поліцією, насамперед, у виявленні фактів насилля.

Також є необхідність підтримки та супроводження місцевих влад у розробці Програм або внесенні змін до вже затверджених відповідно до специфіки тієї чи іншої громади та Державної програми запобігання та протидії домашньому насильству на період до 2025 року, ухваленої 24 лютого 2021 року.

Що робити? Підвищення компетентності представників ТГ і працівників поліції у вирішенні законних і соціальних викликів, пов’язаних з випадками домашнього насильства в розрізі мультидисциплінарного підходу, а також юридична і соціальна допомога щодо протидії таким правопорушенням та щодо роботи з вразливими соціальними групами це те, що нині актуально.

Публікація підготовлена Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
В Чернігові відбувся форум з формування безпечного освітнього простору в місцевих громадах http://monitor.cn.ua/ua/activity/2216 6 жовтня у Чернігові пройшов освітній Форум «Формування безпечного простору в освітньому середовищі місцевих громад» для соціальних педагогів, практичних психологів та педагогічних працівників шкіл Чернігівської області. Анонси article Wed, 06 Oct 2021 17:24:00 +0300 Спікерами заходу виступили Уляна Долиняк, директорка та тренерка Центру Педагогіки травми, терапевтка, кризовий інтервент, спеціалістка з роботи з сімейними та інституційними формами піклування над дітьми з 18-річним досвідом; Олена Олексієнко, тренерка, практична психологиня, яка має багаторічний досвід роботи з постраждалими від насильства та Катерина Данькова, тренерка та шкільна медіаторка.

Учасники мали можливість ознайомитись з програмами профілактики секстингу і грумінгу, домашнього насильства та як працювати з дітьми, які постраждали від насильства, дізнатися про методи ненасильницької комунікації та альтернативні шляхи вирішення конфліктів.

Так, тренерка Уляна Долиняк висвітлила питання щодо зваблення через соціальні мережі, чому і які підлітки стають мішенню для зловмисників у мережі, яка типова поведінка спокусників, яка поведінка дитини може свідчити про те, що вона потрапила у небезпеку, та як поводитися спеціалістам/батькам, щоб вберегти дитину від ризиків. За її словами кожна п'ята дитина в Україні стикається з сексуальним насильством у різних формах. Учасники розібрали ситуації секстингу/грумінгу у школі і обговорили які способи реагування на них можуть бути.

Катерина Данькова, представниця Чернігівського громадського комітету захисту прав людини розкрила тему впровадження відновних практик в освітньому середовищі, а саме процесів, що мають на меті вирішення спірних та проблемних питань шляхом співробітницького підходу та базуються на принципах відновного підходу: включення та врахування інтересів усіх зацікавлених сторін, добровільності та самовизначення учасників, розуміння, поваги і відповідальності.

Тренерка приділила окрему увагу практиці техніки «Коло», що сприяє залученню до вирішення проблеми усіх зацікавлених осіб та забезпечує їх активну участь у обговорення ситуації та прийнятті рішень.

Практична психологиня Олена Олексієнко надала учасникам інформацію про ознаки, які дозволяють розпізнати, що дитина постраждала від домашнього насильства та як працювати з дітьми, які постраждали від насильства. Наприкінці заходу Людмила Третиннікова, методистка Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області наголосила на важливості підвищення рівня знань та навичок соціальних педагогів та практичних психологів та проведення подібного роду просвітницьких заходів для них.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Посилюємо безпеку – розбудовуємо громаду» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Історія становлення системи громадського контролю безпекових органів в Чернігівській області http://monitor.cn.ua/ua/activity/2235 Чернігівщина - регіон з особливою історією та значним досвідом реалізації громадських ініціатив у сфері безпеки. Але, водночас, і певною специфікою, зокрема, через те, що є прикордонним. Анонси article Sun, 19 Sep 2021 22:40:00 +0300 Так, у 2005-2006 роках область однією з перших в Україні долучилася до створення Громадських рад при обласних управліннях МВС та постійно діючих Мобільних груп із моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ. А в 2012-му - до впровадження Національного превентивного механізму (НПМ), запровадженого при офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Нині в регіоні системно працюють та співпрацюють з офісом Омбудсмена біля 10 громадських моніторів НПМ.

Досвід. Чернігівська область має практику (як позитивну, так і негативну) діяльності тематичних Громадських рад (з протидії корупції та протидії проявам ксенофобії та дискримінації) при обласному управлінні СБУ (2008-2009 роки), Консультаційної ради та Міжвідомчої робочої групи щодо боротьби з торгівлею людьми при Прокуратурі Чернігівської області (2014-2018 та 2017-2018 роки відповідно). Серед членів зазначених консультативно-дорадчих органів були і представники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини (ЧГКЗПЛ).

На сьогодні на рівні Чернігова ефективно працює спостережна комісія при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради з моніторингу дотримання прав засуджених осіб та в місцях позбавлення волі, що визнана одною з кращих в Україні.

Знаковим було й відкриття у 2008 році першого в країні Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, Державної міграційної служби. ПТПІ знаходиться с. Розсудів, Ріпкинського району Чернігівської області. Станом на 2021 рік цей центр є одним із трьох подібних установ у державі, де утримується більше 200 людей і робота якого накладає певну специфіку на співпрацю з правоохоронними органами, громадськими та міжнародними організаціями, взаємовідносини з місцевою громадою, зокрема в умовах COVID-19.

2016-2020 роки стали періодом впровадження в області низки інноваційних ініціатив у сфері безпеки, співробітництва громадськості та правоохоронних структур, як-от «Сусідська Варта», «Шкільний офіцер поліції» та «Шкільні служби порозуміння», «Поліцейський офіцер громади» тощо. Потужними стали й кілька громадських правозахисних організацій, що опікуються реалізацією безпекових ініціатив, співпрацею з правоохоронними органами та проблематикою громадського контролю над безпековими органами.

Весь досвід, виклики й перспективи, які стоять перед громадським сектором, місцевими громадами та безпековими органами Чернігівщини, потребують аналізу та висвітлення на регіональному і національному рівнях задля поширення та порівняння з іншими областями України.

Посилення громадського контролю. На сьогодні через зміну влади та керівництва силових структур в області, механізми взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері безпеки, або не працюють - як у випадку Міжвідомчої ради при Прокуратурі Чернігівської області та Громадської ради при ГУНП в області, або представники інших правоохоронних органів, юридичної та правозахисної спільнот, чи громадського сектору не входять до складу таких консультативно-дорадчих органів.

Тут важливе посилення спроможності громадськості взаємодіяти із силовими структурами та контролювати їх діяльність на місцевому рівні. Це, у свою чергу, впливатиме на дотримання правоохоронцями прав вразливих груп та безпеки всього населення Чернігівщини.

Співпраця. З власного досвіду ЧГКЗПЛ, більшість місцевих громадських активістів та неурядових організацій, які цікавляться тематикою співробітництва та нагляду за правоохоронними органами, чи дотичними напрямками, і котрі, власне, і є однією з основних цільових груп цього проекту, працюють із «вразливими» категоріями з точки зору дотримання їх людських прав правоохоронцями – нарко- та алкозалежними, безхатченками та колишніми ув’язненими, представниками етнічних спільнот та меншин, біженцями, шукачами притулку, молоддю, дітьми тощо. На ті ж питання, зокрема, під час затримання та перебування під вартою, постійно звертають увагу українські правозахисники, міжнародні організації, представники адвокатської спільноти та системи БВПД.

Саме тому, один із основних компонентів діяльності ЧГКЗПЛ полягає в посиленні ролі громадянського суспільства Чернігівщини у здійсненні громадського контролю за діяльністю силових структур в цілому, в різних формах й напрямках такої співпраці. Сам комітет за роки діяльності напрацював сталі та продуктивні взаємовідносини з безпековими органами.

Публікація підготовлена Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Громадський контроль над правоохоронними органами в Чернігівській області» за підтримки Freedom House Ukraine.

]]>
Форум «Вирішення проблемних питань у сфері захисту прав землевласників та землекористувачів Чернігівської області» провели у Чернігові http://monitor.cn.ua/ua/activity/2213 14 вересня в рамках заходів, направлених на посилення компетенцій та об’єднання зусиль громадських активістів, правозахисників, працівників системи безоплатної правової допомоги та органів місцевого самоврядування Чернігівщини у сфері земельних відносин було проведено завершальний навчальний захід у форматі форуму. Анонси article Tue, 14 Sep 2021 19:22:00 +0300 Протягом року було проведено три подібні навчальні заходи в різник куточках Чернігівської області, участь в яких взяли фахівці та активісти з різних громад.

Під час заходу бажаючі могли задати актуальні питання пов’язані з земельним законодавством начальнику управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ігорю Пузану.

Представники громад та центрів з надання БВПД активно задавали питання, зокрема, було підняте питання щодо забезпечення проходу та використання земельними ділянками, які знаходяться поблизу державного кордону та на яких було розміщено інженерні оборонні об’єкти. Активно обговорювались питання пов’язані з орендою земельних ділянок та розробки генеральних планів населених пунктів. Було наголошено, що включання земельних ділянок сільськогосподарського значення є нераціональним питанням, оскільки відповідно до чинного законодавства земельні ділянки сільськогосподарського призначення, включені в межі населених пунктів згідно планів, можуть надаватись громадянам виключно для городництва.

Даючи відповідь на запитання Ігор Пузан ознайомив присутніх з процедурою визначення розташування земельної ділянки, право власності на яку підтверджується сертифікатом. Так, відповідно до чинного законодавства у випадку наявності у власника земельної ділянки або паю лише сертифіката, який підтверджує право власності на умовні гектари в земельному масиві, який належав колективному сільськогосподарському підприємству, власнику такої земельної ділянки необхідно ознайомитись з протоколом зборів власників колективної земельної ділянки. На підставі рішення власників про розпаювання земельної ділянки розроблявсь проект землеустрою щодо поділу земельної ділянки з подальшим присвоєнням сформованим, за рахунок земельної ділянки, що належала колишньому КСП, ділянкам номерів, які шляхом жеребкування розподілись між колишніми членами такого господарства.

Проведення циклу занять відбулось в рамках земельної реформи та відкриття ринку землі з метою захисту прав землевласників та надання методичної допомоги об’єднаним територіальним громадам, на яких покладено повноваження з розпорядження землями.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини спільно з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області в рамках реалізації проекту «Забезпечення прав людини та посилення громадянської участі в рамках земельної реформи в Україні» за підтримки Human Rights House Foundation та Європейського Союзу та проекту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство».

]]>