Чернігівський громадський комітет захисту прав людини: Чернігівський громадський комітет захисту прав людини http://monitor.cn.ua/ Чернігівський громадський комітет захисту прав людини http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Чернігівські правозахисники зміцнюють стресостійкість та мотивацію в громадській діяльності http://monitor.cn.ua/ua/activity/2320 Перевтома, стрес, професійне вигорання. Як не піддатися їхньому згубному впливу та як з ними боротися? Розібратися з цим допоміг тренінг на тему: «Мотивація, стресостійкість та протидія професійному вигоранню», тренером якого стала неперевершена супервізорка, психологиня та експертка з питань протидії гендерно-зумовленому насильству ГО «Центр «Жіночі перспективи» Олена Кальбус. Анонси article Sat, 29 Jun 2024 19:10:00 +0300 Кожен день працюючи в умовах постійного навантаження та напруження, важко знаходити баланс між роботою та особистим життям, собою, тому варто розуміти наслідки, до яких може призвести цей виклик.

Працівники та волонтери Чернігівського громадського комітету захисту прав людини особливо звернули увагу на протидію стресовим ситуаціям та власну поведінку під впливом стресу.

Під час спільної роботи активісти дізналися більше про причини виникнення стресу, його позитивну та негативну дію на людину як біологічну та соціальну істоту, фактори, які зумовлюють перебіг стресової ситуації, а також стратегії подолання стресу.

Протягом групової та індивідуальної роботи виконували корисні та ефективні вправи, що допомагали у покращенні командної роботи та пізнанні одне одного. Разом шукали дієві методи подолання стресу, визначали ознаки роботи з професійним вигоранням та як виробити в собі стресостійкість, адже висока стресостійкість – запорука спокійного та щасливого життя.

Завдяки тренінгу наша організація змогла покращити самопізнання, командну працездатність та створити здорове робоче середовище із запобіганням професійному вигоранню.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Остерській та Новобілоуській громадах http://monitor.cn.ua/ua/activity/2319 Продовжуючи роботу з громадами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, провели робочі зустрічі в Остерській та Новобілоуській громадах Чернігівської області. Анонси article Mon, 24 Jun 2024 18:27:00 +0300 Спільно з представниками ГУ Національної соціальної сервісної служби та Управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Чернігівській області, керівництвом та відповідальними працівниками громад, обговорили реалізацію політики у сфері запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству (ГЗН) на місцевому рівні.

В черговий раз наголошували на необхідності впровадження політики через створення/внесення змін/роботу дорадчого органу при міській/сільській раді, визначення уповноважених осіб з координації та реалізації політики, а також розробку цільових програм з протидії ГЗН в громаді для забезпечення надання доступу до ефективної та дієвої допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Під час зустрічей надали представникам громад рекомендації щодо інформування суб'єктів взаємодії з протидії ГЗН про роль координатора в цьому напрямку та персональної відповідальності не тільки координатора, але й старост у громаді.

Вдячні представникам Остерської та Новобілоуської громад за співпрацю, розуміння проблеми та бажання створення ефективних алгоритмів реагування та ідентифікації постраждалих осіб від гендерно-зумовленого насильства та забезпечення комплексного підходу!

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Понад 68 тисяч ВПО зареєстровано в регіоні: найбільше переселенців – в Чернігівському районі http://monitor.cn.ua/ua/news/2321 Новости article Tue, 18 Jun 2024 18:09:00 +0300 Щоб всебічно забезпечити їх права та інтереси, соціальний захист, працевлаштування, надання психосоціальної, медичної та правової допомоги в області майже рік діє Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при ОДА.

Про результати роботи Ради розповіла днями її голова Ольга Дзержинська на засіданні Координаційного штабу з питань забезпечення реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Нарада відбулася під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук.

До складу Ради при Чернігівській ОДА входять представники ВПО, громадських організацій та структурних підрозділів ОДА. Співпрацює консультативно-дорадчий орган із громадськими організаціями та міжнародними партнерами.

Важливий напрям діяльності Ради – забезпечення ВПО тимчасовим житлом. Розпорядженням начальника ОВА у листопаді минулого року затверджено перелік місць тимчасового проживання Чернігівської області. До нього включено 9 таких місць, розрахованих на 1428 ліжкомісць.

«До речі, наші громадяни, які втратили житло, мають можливість нікуди не переїжджати, а залишитися жити на своїй території – завдяки співпраці з міжнародними донорами на присадибних ділянках також можна встановити модульний будиночок», – наголосила Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА, яка разом із заступником директора Департаменту соціального захисту населення ОДА Дмитрієм Козловим взяла участь у засіданні Координаційного штабу.

Ще серед завдань новоствореного органу – інтеграція ВПО до громад, в які вони перемістилися, та співпраця з місцевими органами влади. А також допомога ВПО в питаннях зайнятості та працевлаштування.

Понад це, при кожній РВА діє своя рада з питань ВПО і 11 – в територіальних громадах (Прилуцька, Новгород-Сіверська, Малодівицька, Варвинська, Ладанська, Кіптівська, Сновська, Менська, Понорницька, Мринська та Макіївська ТГ).

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
В Чернігові відбувся круглий стіл щодо захисту дітей, які постраждали від домашнього насильства http://monitor.cn.ua/ua/activity/2318 За ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини в Головному управлінні Національної поліції в Чернігівській області було проведено круглий стіл на тему: «Забезпечення доступу до правосуддя для дітей. Стандарти правосуддя, дружнього до дитини». Анонси article Fri, 14 Jun 2024 18:09:00 +0300 В заході прийняли участь слідчі ГУНП в Чернігівській області, судді Бахмацького районного суду Чернігівської області та Деснянського районного суду м.Чернігова, практичний психолог, що входить до реєстру Координаційного центру з надання БПД, правники та громадські активісти.

Метою зустрічі стало безпосереднє обговорення стану отримання прав дітей в рамках кримінальних проваджень. Нажаль, Чернігівська область є одним лідерів в Україні щодо кількості кримінальних проваджен, у яких приймають участь діти як постраждалі від насильства.

Керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова наголосила на необхідності забезпечення доступу до правосуддя дітям, що є учасниками кримінальних проваджень. Це стосується, як залучення адвокатів для захисту, так і психологів в кримінальних провадженнях для потерпілих та свідків - дітей задля дотримання найкращих інтересів дитини.

Одним з важливих аспектів зустрічі був розгляд Міжнародних стандартів правосуддя, дружніх до дітей, доповідь про яку зробив суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Павло Пархоменко.

Про можливості залучення психолога в рамках кримінальних проваджень, підготовку психологом висновків розповіла психологиня, сімейна консультантка та гештальт-терапевтка Світлана Ющенко. Експертка наголосила на тому, як правильно залучити психолога через координаційний центр з надання безоплатної правничої допомоги, коли справа стосується дітей.

Учасники зустрічі також обговорили й практичні питання та проблеми, які виникають у слідства з потерпілими/свідками - дітьми, процесуальні питання залучення спеціалістів та проблему відсутності психологів у районах/громадах.

Оскільки на сьогодні одним з проблемних питань є приміщення, в яких слідчі можуть проводити опитування/допити дітей, представниця Чернігівського громадського комітету захисту прав людини наголосила на необхідності співпраці з громадами, громадськими та міжнародними організаціями, просторами, де вони вже відкриті. Окрім того, учасники обговорили можливість проведення таких заходів на базі громадських організацій.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Постраждалі значно обізнаніші та поінформовані: як протидіють домашньому насильству на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/news/2322 Новости article Thu, 13 Jun 2024 18:23:00 +0300 «Винести сміття зі свого будинку» – стереотип, який поступово викорінюється серед осіб, які постраждали внаслідок гендерно зумовленого насильства, в тому числі й домашнього. За словами фахівців, які працюють у цій сфері на Чернігівщині, як жінки, так і чоловіки стали більш поінформовані й не бояться звертатися за допомогою. Ба більше – така обізнаність стримує самих кривдників, які розуміють, що жертва не залишиться наодинці зі своєю проблемою.

Про це говорили учасники засідання робочої групи з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство у співпраці та за підтримки Сабкластеру з питань гендерно зумовленого насильства та Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, що відбулося у змішаному форматі. До слова, у межах цієї співпраці розроблено картку допомоги та перенаправлення (на обласному рівні) з контактними даними організацій та спеціалізованих служб, які надають допомогу. Серед учасників – фахівець Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Аярі Хонда, яка працює у сфері сексуального й репродуктивного здоров’я.

«Запобігання та протидія гендерно зумовленому насильству, зокрема під час війни, – дуже чутлива тема. Ми розуміємо важливість питання і всю відповідальність. Саме тому й маємо взаємодіяти на всіх рівнях, щоб дійсно отримати результат», – зазначив заступник голови ОДА Іван Ващенко.

Одним із ключових моментів є розбудова мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб. Наразі у 39 громадах області створено 49 таких служб. Послуги надають:

2 денних центри соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, з «кризовою кімнатою»;

6 спеціалізованих служб первинного соціально-психологічного консультування;

41 мобільна бригада соціально-психологічної допомоги.

Зазначимо, що на 1 червня (з початку року) послугами спеціалізованих служб скористалися майже 6 тисяч постраждалих, більшість з яких – жінки (понад три тисячі).

Як розповів директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Андрій Шемець, розширення мережі триває. На це буде спрямована цьогорічна субвенція з державного бюджету (постанова уряду від 30 травня поточного року № 616).

Допомагають з цим і міжнародні партнери. До прикладу, в області міжнародна організація Corus International реалізує проєкт «Захистити її», що передбачає створення безпечних просторів у Менській і Корюківській громадах. Охопити допомогою планують не тільки постраждалих, а й осіб у зоні ризику. Нині тривають ремонтні роботи у приміщеннях.

Проводиться й потужна інформаційна кампанія у громадах, до якої залучені різні організації (приміром, БФ «Право на захист», Чернігівський громадський комітет захисту прав людини та інші).

Польова спеціалістка з протидії гендерно зумовленому насильству Фонду ООН у галузі народонаселення Анастасія Коломієць зазначила, що роботу на наступний рік варто планувати вже зараз, враховуючи пріоритети та виклики, зокрема потреби внутрішньо переміщених осіб. Вона повідомила, що за наявною інформацією (звітують організації, що надають допомогу), в області недостатньо надаються жіночі "набори гідності" (із засобами гігієни), а також правова допомога. За словами польової спеціалістки, на липень заплановано навчання тренерів з кейс-менеджменту, які допоможуть «прокачати» навички фахівців на місцях.

Варто зазначити, що при Чернігівській обласній прокуратурі створено міжвідомчу робочу групу з питань протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із домашнім насильством. На її засіданнях обговорюється стан співпраці та узгодження взаємодії правоохоронних органів та інших суб’єктів запобігання/протидії домашньому насильству у кримінальних провадженнях, а також проводиться аналіз ефективності вжитих заходів та надання допомоги постраждалим.

Нагадаємо, за номером 1547 цілодобово та безкоштовно діє гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
"Сімейна сварка" та "домашнє насильство". Чи тотожні ці поняття та яку загрозу варто очікувати від них? http://monitor.cn.ua/ua/activity/2317 Саме на таких принципах базувалась коротка лекція для безробітніх, яка була проведена 11 червня у Чернігівській філії Чернігівського обласного центру зайнятості юристкою Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Іриною Бірюк. Анонси article Tue, 11 Jun 2024 19:22:00 +0300 За даними статистики МВС України, станом на 2023-ій рік, до органів поліції надійшло близько 300 тисяч заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, що засвідчує про прогресивність насильства як явища, адже це на чверть більше минулорічних показників. Сьогодні, в еру новітніх цифрових технологій, проблема насильства набуває більш широкого розголосу, але, на жаль, повністю викорінити це явище не вдається, тому саме зараз вкрай необхідно застерігати та інформувати суспільство про проблему насильства, її причини та, безпосередньо, наслідки, до яких вона призводить.

Під час заходу учасники мали змогу:

- ознайомитися з поняттям "насильство";

- виокремити та розпізнати його 4 основних види;

- виявити причини, через які спричиняється насильство;

- навчитися розрізняти міфи, стереотипи та факти про ДН/ГЗН;

- виділити головні розбіжності в поняттях "сімейний конфлікт" та домашнє насильство";

- наостанок, звісно, ознайомитися з номерами гарячих ліній, до яких може звернутися кожен, хто потерпає від насильства, або ж кожен, кому потрібна психологічна підтримка.

Протягом заходу учасники активно обговорювали та наводили аргументи щодо даної проблеми, а наприкінці лекції долучилися до дискусії, в ході якої отримували бажані відповіді на свої запитання.

Також бажаючі можуть отримати оперативну безоплатну юридичну та іншу допомогу:

1. За номером телефону: 063-140-63-47

2. Звернувшись на електронну пошту: protection.ua@gmail.com

3. На Facebook-сторінці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

4. Особисто звернувшись до офісу проекту за адресою: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Допомога надається ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» у співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC) завдяки фінансуванню від Гуманітарного фонду для України.

]]>
Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Тупичівській, Кисилівській та Киїнській громадах http://monitor.cn.ua/ua/activity/2315 Цього тижня, спільно з представниками ГУ Національної соціальної сервісної служби та Управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Чернігівській області відвідали з робочими візитами Тупичівську, Кисилівську та Киїнську громади Чернігівської області. Анонси article Thu, 06 Jun 2024 20:04:34 +0300 Під час зустрічей з керівництвом та відповідальними працівниками громад, обговорили реалізацію політики у сфері запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству (ГЗН) на місцевому рівні.

Наголошували на необхідності впровадження політики через створення дорадчого органу при місцевій раді, визначення уповноважених осіб з координації та реалізації політики, а також розробку цільових програм з протидії ГЗН в громаді для забезпечення надання доступу до ефективної та дієвої допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Надали рекомендації щодо інформування суб'єктів взаємодії з протидії ГЗН про роль координатора в цьому напрямку та персональної відповідальності не тільки координатора, але й старост у громаді.

Також під час зустрічі обговорили можливість проведення превентивних заходів із запобігання гендерно-зумовленому насильству в громадах, надання постраждалим особам комплексної допомоги та залучення представників громад до профільного навчання.

Вдячні громадам за співпрацю, розуміння проблеми та бажання створення ефективних алгоритмів реагування та ідентифікації постраждалих осіб від гендерно-зумовленого насильства та забезпечення комплексного підходу!

 

]]>
Правозахисники Чернігівщини взяли участь в тренінгу з правової підтримки ВПО та жертв війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2316 В Чернігові відбувся тренінг «Доступ до правосуддя та правова підтримка для постраждалих від війни категорій населення» для місцевих адвокатів та працівників центрів надання безоплатної правничої допомоги. Анонси article Wed, 05 Jun 2024 19:11:00 +0300 В межах навчання учасники заходу виокремили проблемні питання щодо надання безоплатної правничої допомоги різним категоріям населення відповідно до чинного законодавства.

Під час заходу правники акцентували увагу на «нових» суб'єктах надання безоплатної правничої допомоги та практичних питаннях реалізації Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Окремо проговорили про необхідність перенаправлення клієнтів до громадських організацій у разі неможливості забезпечення такою допомогою заявників.

Також під час тренінгу обговорили й виклики, з якими стикаються юристи, волонтери, представники центрів безоплатної правової допомоги в умовах війни. Зокрема, правозахисники наголосили на необхідності забезпечення ефективної, дієвої та комплексної допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Проект «Посилення доступу до правосуддя в постраждалих від війни громадах Чернігівської області» впроваджує ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» за технічного адміністрування ІСАР Єднання та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».

]]>
У Чернігові курсує освітній тролейбус з протидії торгівлі людьми http://monitor.cn.ua/ua/news/2323 Новости article Mon, 27 May 2024 18:39:00 +0300 Він протягом пів року їздитиме різними маршрутами Чернігова, щоб привернути увагу містян до проблеми торгівлі людьми.

«У тролейбусі розміщено світлини, що розповідають історії постраждалих від експлуатації людей, а також інформацією, як вберегти себе та куди звернутися за допомогою. Окрім цього, з пасажирами будуть їздити і волонтери, які роздаватимуть тематичні буклети», – розповіла під час брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Наталія Кулікова, керівниця проєктів ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».

Та додала, що мета цієї кампанії – пояснити населенню, що проблему не можна замовчувати, потрібно знати, куди звертатися і що робити.

«Багато громад нашого регіону були під окупацією і наразі перебувають під обстрілами. Жителі регіону вимушені евакуюватися, переїжджати з місця на місце. Тому проблема торгівлі людьми для нашої області наразі дуже актуальна», – зауважила спікерка.

Брендований транспорт «Тобою скористалися» курсуватиме в 10 обласних центрах України та Києві. Загалом інформаційна кампанія розроблена Міжнародною організацією з міграції спільно з Всеукраїнською коаліцією громадських організацій з протидії торгівлі за фінансової підтримки Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства юстиції Швеції.

Що ще зроблено в області для вирішення проблеми торгівлі людьми, розповів Андрій Шемець, директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА.

«В регіоні діє Комплексна обласна програми підтримки сім’ї, забезпечення ґендерної рівності та протидії торгівлі людьми на період до 2025 року. На сайті ОВА у розділі «Галузева інформація – Гуманітарна сфера» можна знайти повну інформацію, що робити, якщо потрапив у таку ситуацію та як її можна запобігти. Там є контактні дані та гарячі лінії всіх дотичних структур, куди можна звернутися», – каже спікер.

До речі, якщо в 2022 році статус постраждалого від торгівлі людьми отримало 47 осіб в Україні, то вже з початку поточного року таких громадян вже 43 (в 2023 – 118 осіб).

Таку статистику повідомила заступниця начальника Головного управління Національної соціальної сервісної служби в області Юлії Олифіренко.

«Наша служба активно працює в подоланні цієї проблеми. Наприклад, ми допомагаємо громадам розвивати комплексні соціальні послуги з формування життєстійкості. Вже 9 ТГ подали заявки на участь у проєкті: Бахмацька, Борзнянська, Городнянська, Ніжинська, Чернігівська, Михайло–Коцюбинська, Добрянська, Корюківська та Коропська. Дві останні вже надають послуги життєстійкості. Це сприятиме вирішенню питання протидії торгівлі людьми як в інформаційному плані, так і в психологічній сфері», – говорить спікерка.

До речі, випадки торгівлі людьми пов’язані не тільки з сексуальною чи трудовою експлуатацією, а й з метою втягнення у злочинну діяльність.

«В минулому році до суду скеровано матеріали кримінального провадження діяльності транснаціонального злочинного угруповання, яке діяло на території України, Туреччини та країн Європи. Злочинці в Чернігівській області шукали чоловіків, які під час війни намагалися виїхати за кордон. Їм пропонували роботу: перевозити з Туреччини до країн ЄС, а саме Іспанії, морським шляхом іноземців з Афганістану та Сирії. Організатори отримали 8 років ув’язнення», – розповіла Тетяна Симоненко, представниця Відділу міграційної поліції Головного управління Національної поліції в області.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
На Чернігівщині відбулося навчання з проблематики домашнього насильства для профільних фахівців територіальних громад http://monitor.cn.ua/ua/activity/2313 На сьогодні законодавством чітко визначено Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Основною метою цієї взаємодії є ефективна реалізація прав особи, постраждалої від домашнього насильства. Але не дивлячись на це, на рівні Чернігівської області проблем з домашнім насильством не меншає. Анонси article Fri, 17 May 2024 19:56:00 +0300 Саме тому, з метою набуття практичних навичок та додаткових знань у сфері протидії домашньому насильству в Чернігові відбулись два 2-денні тренінги для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії у випадках вчинення домашнього та гендерно-обумовленого насильства.

Серія заходів проходила для профільних фахівців – членів мультидисциплінарних груп 10 цільових територіальних громад Чернігівської області, які визначені відповідальними за реалізацію політики у сфері запобігання домашньому насильству, фахівців служб у справах дітей, а також дільничних офіцерів поліції для розвитку їх спроможності та обізнаності в сфері протидії домашньому насильству.

Тренером навчання виступив Віктор Вальчук – національний експерт та тренер по запобіганню та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству.

Під час тренінгів учасники змогли більше дізнатись про характерні ознаки домашнього насильства, такі як: систематичність вчинення дій, завдання шкоди, вчинення особами, яких об’єднує спільний побут, права та обов’язки, а також місце проживання. Окремим блоком було обговорено національне законодавство з питань запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема, спеціальні заходи, які можуть бути застосовані до кривдника та порядок їх застосування.

Було розглянуто відповідальність, яка передбачена за вчинення домашнього насильства. На даний момент законодавство України передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинення домашнього насильства, а також окремо – за ухилення від проходження програми для кривдників.

Окрім цього, було опрацьовано практичні завдання на основі реальних кейсів. Метою цього завдання було напрацювання практичних навичок з ідентифікації випадків домашнього насильства та розробки алгоритму дій, направленого на надання всебічної допомоги постраждалій від домашнього насильства особі, включаючи залучення інших спеціалізованих структур.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Засуджені в Менській колонії на Чернігівщині проживають в нестерпних умовах – представники омбудсмана http://monitor.cn.ua/ua/news/2310 Новости article Fri, 03 May 2024 16:32:00 +0300 Працівники Офісу омбудсмана під час моніторингового візиту до Менської виправної колонії №91, що на Чернігівщині, зафіксували "нестерпні умови", в яких наразі проживають засуджені сектору максимального рівня безпеки.

Про це повідомив уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець на своєму каналі у Telegram.

Зокрема, за його словами, виявили такі порушення:

• пліснява та грибок на стінах;

• нема вентиляції;

• вбиральня поряд зі спальними місцями;

• вікна не відчиняються для провітрювання;

• через погане природне освітлення неможливо читати навіть удень;

• антисанітарія й таргани у кімнаті, де їдять засуджені;

• немає де зберігати особисті речі та проводити культурно-просвітницькі заходи.

Дмитро Лубінець додав, що у таких умовах утримують не всіх засуджених у цій колонії.

"Дехто, як з’ясувалось, мають привілеї. Так, троє засуджених проживають у належних умовах, їх утримують ізольовано від інших. У цих приміщеннях провели ремонт на майже 20 тисяч гривень. Засуджені практично з них не виходять, зокрема й в їдальню, обшуки у них майже не здійснюють", — пише він.

Уповноважений з прав людини зазначає, що такий комфорт керівництво колонії забезпечило після того, як туди доправили відбувати покарання ексочільника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Мін’юсту.

"Вимагаю від Мінʼюсту вжити активних заходів щодо недопущення дискримінації засуджених з боку адміністрації виправних закладів, а також укотре закликаю зосередитись на недопущенні випадків перебування людей у місцях несвободи у непристосованих для проживання умовах", — написав Дмитро Лубінець.

]]>
Правоохоронці та фахівці місцевих громад посилюють спроможність з протидії гендерно-зумовленому насильству http://monitor.cn.ua/ua/activity/2312 В Чернігові відбулася серія тренінгів для соціальних фахівців, освітян та працівників поліції на тему «Запобігання та реагування на гендерно-зумовлене насильство в місцевих громадах». Анонси article Thu, 25 Apr 2024 18:13:00 +0300 Тренером виступив Віктор Вальчук, національний експерт із запобігання та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству.

Під час навчання учасники змогли більше дізнатись про характерні ознаки домашнього насильства, такі як: систематичність вчинення дій, завдання шкоди, вчинення особами, яких об’єднує спільний побут, права та обов’язки, а також місце проживання.

Окремим блоком були розглянуті питання притягнення кривдників до адміністративної та кримінальної відповідальності, обов’язкового складання оцінки ризиків постраждалих осіб від домашнього насильства, детально обговорені практичні аспекти накладання термінових заборонних приписів.

Окрім цього, фахівці та правоохоронці опрацювали практичні завдання на основі реальних кейсів. Метою цього розділу було напрацювання практичних навичок з ідентифікації випадків домашнього насильства та розробки алгоритму дій, направленого на надання всебічної допомоги постраждалій від домашнього насильства особі, включаючи залучення інших спеціалізованих структур.

"Я дізнався багато нових для себе нормативно-правових документів, які відтепер буду використовувати в своїй роботі!"

"Отримав знання щодо багатьох нюансів чинного законодавства для ефективної моєї роботи, як поліцейського."

Це лише декілька відгуків про сьогоднішнє спеціалізоване навчання для представників поліції та фахівців громад по реагуванню на випадки гендерно-зумовленого насильства, зокрема домашнього насильства.

«Підхід в службовій діяльності, орієнтований на постраждалу особу - це не просто слова, це своєчасно прийняті рішення та вжиті заходи для дієвого, ефективного та невідкладного захисту людини, яка постраждала від домашнього насильства», - зазначає тренер навчання Віктор Вальчук.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Чернігівські правозахисники та волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій http://monitor.cn.ua/ua/activity/2309 Продовжуємо працювати над підсиленням власного організаційного потенціалу в актуальних умовах та для ефективної роботи з вразливими групами. Цього разу працівники та волонтери Чернігівського громадського комітету захисту прав людини пройшли навчання на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі громадського активіста». Анонси article Fri, 19 Apr 2024 19:28:00 +0300 Тренером заходу виступив досвідчений національний експерт з підтримки громадських ініціатив, розвитку та лідерства, директор Центру АХАЛАР Юрій Трофименко.

Сучасний фахівець повинен мати не тільки високий рівень професіоналізму, але й завжди бути готовим до постійного збагачення та оновлення своїх знань та умінь.

Ефективне функціонування системи правозахисного руху залежить не тільки від організаційної структури та зовнішніх факторів, але також від особистих характеристик активістів та фахівців, зокрема, рівня розвитку лідерських якостей.

Один із найбільш ефективних способів актуалізації та розвитку лідерських якостей - це соціально-психологічний тренінг.

Під час навчання учасники мали можливість розглянути свої лідерські схильності та потенціал з різних боків, відчути переваги та труднощі лідерських позицій, а також визначити свої сильні та слабкі сторони щодо лідерства в різних ситуаціях. Основною метою тренінгу є розширення уявлень про ефективність комунікації, про співпрацю у команді та шляхи удосконалення людського потенціалу.

]]>
Активістів навчали "інформаційній гігієні" у громадській діяльності http://monitor.cn.ua/ua/activity/2314 В Чернігові відбувся тренінг на тему: «Інформаційна безпека у громадській діяльності» для працівників та волонтерів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. Анонси article Sat, 13 Apr 2024 20:33:00 +0300 Тренером заходу виступив провідний чернігівський медіаексперт, громадський активіст та журналіст Олександр Рись.

Правозахисники отримали низку практичних порад як убезпечити своє робоче місце та не стати об’єктом хакерської атаки, або жертвою фішингу.

Зокрема на тренінгу розглянули такі теми:

- Захист електронної пошти від зламу;

- Видалення даних з комп'ютера, захист важливих файлів;

- Безпека переговорів через Інтернет, використання змінних ІР-адрес;

- Інструменти, що гарантують анонімність в Інтернеті;

- Безпека мобільних переговорів. Захист від прослуховування;

- Зовнішнє спостереження;

- Захист інформації в офісі редакції та ін.

Експерт також розповів про ризики та можливі «пастки», в які потрапляють неуважні користувачі інтернет мережою, під час гібридної війни та ворожої пропаганди.

«Ми живемо в світі шаленого потоку різноманітної інформації. Вона має значний вплив на всі сфери нашого життя. Ми щодня споживаємо великий обсяг інформації, тому маємо вчитися ставитися до неї критично, виокремлювати головне й другорядне, вміти її аналізувати та інтерпретувати , - зазначив Олександр Рись».

Учасники тренінгу погодилися, що волонтери та активісти, які вміють аналізувати новини, менше схильні вірити та поширювати дезінформацію, фейки та маніпулятивну інформацію, що сприяє створенню об'єктивного інформаційного середовища.

Навчання проходило в рамках реалізації проекту “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області”, який реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Безоплатна правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни в Чернігівській області http://monitor.cn.ua/ua/activity/2311 Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини. Анонси article Wed, 10 Apr 2024 17:23:00 +0300 Кваліфіковані юристи надають всебічну безоплатну юридичну та консультаційну підтримку, зокрема через:

- юридичні консультації

- допомогу в оформленні документів

Основні питання, по яким надається юридична допомога:

· соціальні права і гарантії внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від воєнних дій;

· порядок оформлення заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО;

· гарантії отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка";

· отримання компенсації за пошкоджене/знищене житло;

· встановлення факту незаконного позбавлення особистої свободи;

· встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях), поновлення втрачених документів;

· інформація щодо пунктів надання допомоги ВПО та адреси владних органів щодо роботи із ВПО;

· інші питання, що пов'язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись з особистим візитом.

Контакти юридичної приймальні в Чернігівській області:

м.Чернігів, вул.Гонча 57 Телефон «гарячої лінії»: 063-140-63-47 Email: protection.ua@gmail.com

Допомога надається ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» у співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC) завдяки фінансуванню від Гуманітарного фонду для України.

]]>
В Чернігові обговорили актуальні проблеми запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству http://monitor.cn.ua/ua/activity/2304 На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними суб'єктами. Адже саме комунікація забезпечує ефективне реагування на кожен факт домашнього насильства. Анонси article Fri, 22 Mar 2024 23:23:00 +0200 Співпраця повинна мати чітку і прозору систему координації та підзвітності між суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Найголовніше – мати на меті надати постраждалим ефективну допомогу та комплекс необхідних послуг.

Саме тому, за круглим столом в Чернігові зібрались фахівці різних державних установ, правохоронних органів та громадського сектору, щоби спільно напрацювати практичні механізми співпраці для покращення ситуації з реагуванням на випадки всіх видів насильства в регіоні, зокрема і щодо дітей.

Участь в заході взяли представники районних судів міста Чернігова, Чернігівської обласної прокуратури, профільних структурних підрозділів ГУНП в Чернігівській області, Управління дотримання прав людини Національної поліції, Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОВА, радниця Голови ОДА з гендерних питань, Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, психолог та представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Так, під час заходу піднімалися питання щодо необхідності забезпечення вчасного інформування представниками поліції відповідальних осіб територіальних громад, та навпаки, щодо всіх фактів насильства по кожній громаді та реагування на них.

Окрім того, обговорили й статистику, яку мають районні суди щодо повернення складених протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності на доопрацювання представниками поліції, адже 20 % не відповідало вимогам КУпАП.

Також не оминули й проблему відсутності взаємного інформування у справах про вчинення сексуального насильства, зокрема, пов'язаного з конфліктом, особливо вчиненого по відношенню до дітей, адже на практиці йде мова про таємницю досудового розслідування. Саме постраждалі від сексуального насильства на сьогодні мають найменше інформації про можливість отримання допомоги.

Особлива увага під час зустрічі була зосереджена на дотриманні найкращих інтересів дитини, зокрема під час досудового та судового розгляду. Адже за статистикою органів прокуратури в 2023 році в області було зареєстровано 21 кримінальне провадження, в якому перебувало в різних статусах 24 дитини.

Саме для дотримання найкращих інтересів дитини під час допитів, слідчих дій або допиту дітей в суді має застосовуватись Методика «Зеленої кімнати», яка і може застосовуватись слідчими та ювенальними поліцейськими для проведення інтерв’ювання (допиту/опитування) дитини з урахуванням її вікових та психологічних особливостей в умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації психіки дитини. Оскільки на сьогодні «Зелених кімнат» на Чернігівщині поки не функціонують, з грудня 2023 року Чернігівська область є одним з пілотних регіонів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей. Проте й тут є певні особливості реалізації пілоту.

Окрім обговорення найбільш актуальних питань учасники заходу напрацювали певні шляхи для покращення ситуації у сфері реагування на випадки насильства в регіоні:

1. Провести профільні зустрічі в ГУНП в Чернігівській області щодо інформування про можливість залучення психологів до допиту/опитування дітей в рамках кримінальних проваджень;

2. Розробити спільну пам'ятку, яку можуть застосовувати поліцейські, патрульні в якості інформування постраждалих осіб від насильства про можливість отримання послуг

3. Організувати тренінг щодо підвищення кваліфікації для представників поліції щодо складання матеріалів адміністративних проваджень, в яких залучити суддів в якості тренерів;

4. Поінформувати суди області про програми для кривдників в громадах та можливість застосування окрім штрафу до кривдника - обов'язок проходження такої програми;

5. Інформувати громади щодо існуючої персональної відповідальності у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, в тому числі у разі невиконання рішення суду.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Понад 600 звернень щодо порушень прав людини надійшло від жителів Чернігівщини з початку 2024 року http://monitor.cn.ua/ua/news/2305 Новости article Thu, 21 Mar 2024 23:52:00 +0200 З початку 2024 року від жителів Чернігівської області до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло 627 звернень. Це вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Про це повідомила представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області Лариса Шумна під час робочої зустрічі з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем у Чернігові.

За її словами, за увесь 2023 рік таких звернень було 1 253.

"Переважно звернення громадян стосуються розшуку безвісти зниклих, членів родин військовослужбовців, порушення прав дітей та консультування внутрішньо переміщених осіб", — зазначила Шумна.

Також, з її слів, команда представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області за 2023 рік здійснила 68 моніторингових візитів, з початку 2024 року — 25.

"Проводимо моніторингові візити до місць несвободи громадян. На Чернігівщині налічується до 300 таких місць несвободи різного відомчого підпорядкування: це не лише в'язниці, а й соціальної, освітньої, сфери охорони здоров'я. Також проводимо і безвиїзні моніторингові візити. Це, перш за все, моніторинги сайтів установ, організацій, закладів на предмет додержання інформаційних прав громадян".

Як повідомив на цій же зустрічі Дмитро Лубінець, під час таких моніторингових візитів на території Чернігівської області зафіксували порушення прав людини у системі Міністерства юстиції, а саме: департаменту виконання покарань.

Зокрема, йдеться про ситуацію, коли у приміщенні СІЗО, площею 15 квадратних метрів, одночасно перебували восьмеро людей.

"Ми писали акти реагування, сподіваємось, що ситуація поліпшиться. Ми розуміємо, що там основне застереження, на якому ми не наполягаємо, це незабезпечення бомбосховищем. Це, в принципі, неможливо станом на зараз. Але жорстке поводження — коли фактично на людину припадає менше двох квадратних метрів — вже підпадає під трактування, як можливо, катування", — пояснив Дмитро Лубінець.

]]>
У Чернігові запрацювала Координаційна рада з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі http://monitor.cn.ua/ua/news/2303 Новости article Thu, 14 Mar 2024 13:29:00 +0200 У Чернігові 14 березня відбулось перше засідання Координаційної ради з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, яка створена відповідно до розпорядження секретаря Чернігівської міської ради. Цим же документом затверджений її персональний склад та Положення про неї.

Координаційна рада створена з метою забезпечення міжвідомчої співпраці, здійснення узгодженості заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі й підвищення їх ефективності.

- За головну мету ми поставили саме скоординованість нашої роботи, тому що питання насильства – це не є питання або служби у справах дітей, або управління освіти, або охорони здоров’я, або виключно поліції. На жаль, це питання стосується всіх, і де воно може «вистрілити» завтра, ми не знаємо. Тому завдяки скоординованості всіх наших дій, сподіваюсь, ми будемо мати позитивний результат, - наголосила під час засідання заступниця міського голови, а також голова Координаційної ради Вікторія Пекур.

До складу Координаційної ради загалом увійшли 19 представників міських структур, серед яких керівники управлінь міської ради: освіти; охорони здоров’я; у справах сім’ї, молоді та спорту; (служби) у справах дітей; міського центру соціальних служб та департаменту соціальної політики, а також представники правоохоронних органів, судової ланки, громадських організацій та інших служб, робота яких спрямована на соціальний захист прав сім'ї, дітей та жінок.

Під час засідання Вікторія Пекур нагадала, що Чернігів із травня долучився до проєкту UNFPA «Міста і громади, вільні від домашнього насильства», який фінансується Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні.

- На сьогодні система запобігання домашньому насильству в Україні, яка існувала попередні 16 років, суттєво вдосконалена з урахуванням як позитивної, так і негативної динаміки. Але ще залишається дуже багато питань, про які треба говорити. Наразі головне питання – це свідомість жертви щодо того, чи готова вона визнати, що є жертвою, а також раз і назавжди покінчити з тим насильством, яке вона отримує здебільшого в родині. Крім того, наразі немає досконалого законодавства щодо роботи з кривдниками, - зауважила заступниця міського голови.

Координаційна рада відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, визначатиме пріоритетні напрямки роботи з питань соціальної та психологічної підтримки постраждалих, щодо надання медичної, правової допомоги. Також впроваджуватиме рекомендації та алгоритм взаємодії суб’єктів при реагуванні на випадки домашнього насильства на території Чернігівської міської територіальної громади.

Представниця управління у справах сім’ї, молоді та спорту міської ради Вікторія Тимченко, яка відповідає за протидію домашньому насильству по місту Чернігову, повідомила, що у 2022 році було зафіксовано 549 випадків домашнього насильства, а вже у 2023 – 1811 випадків.

Координаторка мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, Олена Надточій розповіла про План спільних дій – стратегію розбудови системи протидії домашньому насильству, яка включає в себе чотири етапи: профілактика (попередження явища), захист постраждалої особи, надання їй якісних послуг, притягнення кривдників до відповідальності й зміна їхньої поведінки.

Якщо хтось зіштовхнувся з насильством (фізичним, сексуальним, психологічним чи економічним) - потрібно звертатися за допомогою.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Робоча зустріч з представником системи безоплатної правничої допомоги на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/activity/2308 Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк провели робочу зустріч з представницею Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Іриною Протченко. Анонси article Thu, 07 Mar 2024 19:19:00 +0200 Ознайомили з деталями реалізацією проекту “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області”, який наразі реалізується в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

Говорили й про особливості надання комплексних послуг постраждалим від насильства за ознакою статі, торгівлі людьми та експлуатації на рівні Чернігівського регіону.

Зі свого боку Ірина Протченко надала інформацію щодо реорганізації системи безоплатної правничої допомоги та роботи системи в майбутньому.

Під час зусітрічі обговорили майбутню співпрацю щодо проведення спільних просвітницьких заходів для посилення обізнаності громадськості та груп ризику з проблематики гендерно-зумовленого насильства та можливостей отримання допомоги.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Козелецькій та Кіптівській громадах http://monitor.cn.ua/ua/activity/2306 З моніторинговим візитом спільно з представницями ГУ Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області відвідали Козелецьку та Кіптівську територіальні громади, де обговорили реалізацію політики у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству в громадах. Анонси article Wed, 06 Mar 2024 19:00:00 +0200 В зустрічах прийняли участь заступники голів громад, представники структурних підрозділів селищної та сільської ради, старости, поліцейський офіцер громади.

Разом з представниками громади визначились, що для успішної реалізації політики у сфері протидії гендерно-зумовленого насильства мають бути реалізовані в громаді наступні компоненти:

📍визначений координатор на рівні заступника Голови громади, який несе персональну відповідальність разом з старостами громади;

📍створений дієвий дорадчо-консультативний орган - координаційна рада з питань протидії цьому явищу;

📍визначена відповідальна особа за реєстрацію повідомлень з числа виконавчих органів з питань сім'ї;

📍розроблена та затверджена комплексна/цільова програма/план дій;

📍затверджена програма для кривдників та є механізм її реалізації через навчання власного працівника чи закупівлі послуг;

📍затверджена програма по роботі з постраждалими особами;

📍проводиться превенційна робота.

Вдячні громадам за співпрацю, розуміння проблеми та бажання створення ефективних алгоритмів реагування та ідентифікації постраждалих осіб від гендерно-зумовленого насильства, та забезпечення комплексного підходу!

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Робоча зустріч з представником Омбудсмана на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/activity/2307 Провели робочу зустріч з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою. Анонси article Thu, 29 Feb 2024 19:07:00 +0200 Обговорили стан додержання конституційних прав і свобод громадян під час дії воєнного стану, проблемні питання захисту прав мешканців регіону в сучасних умовах.

Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк розповіли про діяльність проекту “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області”, який наразі реалізується в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

Говорили й про особливості надання комплексних послуг постраждалим від насильства за ознакою статі, торгівлі людьми та експлуатації на рівні Чернігівського регіону.

Алла Лепеха розповіла про діяльність регіонального Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області в умовах воєнного стану, акцентуючи, що реагування на прояви гендерно-зумовленого насильства є одним з пріоритетів в діяльності представників українського омбудсмана.

Під час зустрічі обговорили механізми подальшої співпраці Представництва та громадських активістів з питань реалізації захисту прав людини, зокрема обміну інформацією про стан забезпечення прав і свобод вразливих груп населення в області.

Домовились про проведення спільних просвітницьких заходів щодо посилення обізнаності громадськості та груп ризику з проблематики гендерно-зумовленого насильства та можливостей отримання допомоги.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини" в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
11 мобільних бригад, 2 консультативні служби, широка просвітницька робота: досвід Прилуччини у запобіганні та протидії домашньому насильству http://monitor.cn.ua/ua/news/2302 Новости article Wed, 14 Feb 2024 13:10:00 +0200 А також співпраця з громадськими організаціями, благодійними фондами, участь в акціях – про все, що робиться в районі задля подолання цієї проблеми, розповіла під час брифінгу в медіацентрі ОВА Олеся Кісленко, заступниця голови Прилуцької РДА.

«Війна поглибила проблему домашнього насильства. Втім постраждалі мають розуміти, що про таке не можна мовчати, необхідно відкрито говорити про випадки насильства, звертатися за соціально-психологічною допомогою», – зауважила спікерка.

До речі, останню надають команди мобільних бригад, яких наразі 11 в районі (по одній в кожній ТГ). Звернутися за безоплатною соціально-психологічною допомогою можуть всі жителі району, в тому числі і внутрішньо переміщені особи.

За словами Олесі Кісленко, мобільна бригада консультує постраждалих осіб про їхні права та можливість отримання медичних, юридичних та інших послуг, а також займається інформаційно-просвітницькою діяльністю.

Якщо говорити про статистику звернень до мобільних бригад протягом останніх трьох років, то в більшості ТГ їх кількість збільшилася. Але це пов’язано не зі збільшенням випадків домашнього насильства, а насамперед з розумінням, що цю проблему не можна замовчувати.

Контакти мобільних бригад можна знайти як на офіційному сайті, так і на фейсбук-сторінці РВА.

Також, у Прилуцькому районі функціонують 2 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі: при комунальному закладі «Варвинський Центр соціальних служб» (Варва) та при Центрі соціальних служб (Прилуки).

Покращенню якості надання послуг постраждалим від насильства сприяють громадські організації та благодійні фонди. Це і ГО «Інноваційні соціальні рішення» у Варвинській територіальній громаді, і ГО «Ладанстарт» у Ладанській. Прилуцька міська рада тісно співпрацює з ГО «Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини», ГО «Ла Страда – Україна», ГО «Центр гендерної культури», ГО «Центр зайнятості Вільних людей».

«А щорічну Всеукраїнську акцію «16 днів проти насильства» проводимо без виключення у всіх територіальних громадах району. У минулому році залучали до акції навіть дошкільнят. Адже важливо з раннього віку розповідати про цю проблему. Більше того, ми започаткували акції «Не ламай калину» – щорічно 25 листопада у Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок висаджуємо кущі калини, інсталяція взуття як мовчазний символічний протест проти насильства та «Приміряй на себе стрічку», – розповіла спікерка.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2301 Незважаючи на війну та міграційну кризу, рівень домашнього і гендерно-зумовленого насильства в Україні та на Чернігівщині зростає. Мешканці сільських, віддалених та прикордонних громад перебувають у соціально-економічній та інформаційній ізоляції та є особливо вразливими до проявів домашнього насильства. Анонси article Mon, 12 Feb 2024 19:46:00 +0200 Місцева влада, на сьогодні, не достатньо спроможна або обмежена в можливостях ефективно реагувати на ці гуманітарні й безпекові виклики.

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини в межах програми «Спроможні та сильні», що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії, реалізує проект націлений на посилення зусиль різних суб’єктів з протидії гендерно-зумовленому насильству (ГЗН) на рівні територіальних громад Чернігівської області.

Основними завданнями даної ініціативи є:

- Комплексна підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства на місцевому рівні

- Посилення обізнаності громадськості та груп ризику щодо проблематики гендерно-зумовленого насильства та можливостей отримання допомоги

- Розвиток потенціалу правозахисних та гендерно-орієнтованих НУО Чернігівщини у сфері протидії насильству за ознакою статі, захисту й відновлення прав постраждалого населення.

Отримати юридичну, соціальну, психологічну та іншу допомогу у випадках домашнього насильства можна:

1. За номером телефону: 063-140-63-47

2. Звернувшись на електронну пошту: protection.ua@gmail.com

3. На Facebook-сторінці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

4. Особисто звернувшись до офісу проекту за адресою: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” імплементується в межах програми "Спроможні та сильні", що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.

]]>
Майже 80% жінки: на Чернігівщині зріс показник домашнього насильства http://monitor.cn.ua/ua/news/2300 Новости article Fri, 09 Feb 2024 23:19:00 +0200 Понад 11 тисяч звернень з приводу домашнього насильства зафіксували на Чернігівщині протягом 2023 року. Це на 12% більше ніж у 2022 році. У порівнянні з 2021 роком кількість звернень майже не змінилась.

Про це повідомляє департамент сім'ї, молоді та спорту ОДА на своєму сайті.

Найбільше звернень — 78% надійшло від жінок, решта 22% — від чоловіків та дітей.

"На профілактичному обліку правоохоронних органів перебуває майже п'ять тисяч людей, які вчинили домашнє насильство. Загалом щодо порушників за 2023 рік винесено понад 6,5 тисячі термінових заборонних приписів. 101 сім’я – перебуває під соціальним супроводом", — йдеться у повідомленні.

На початок 2024 року на обліку Служби у справах дітей перебуває 65 дітей, які зазнали домашнього насильства. З їх сім’ями проведена відповідна робота, направлена на захист прав дитини від насильства.

На сьогодні в області функціонує 45 спеціалізованих служб підтримки постраждалих — це два денних центри соціально-психологічної допомоги з "кризовою кімнатою", шість спеціалізованих служб первинного консультування та 37 мобільних бригад допомоги.

"Протягом січня 2024 року послугами цієї мережі скористалися 1 230 людей (850 дорослих і 380 дітей). Зокрема, мобільні бригади надали понад 900 послуг", — повідомляє департамент сім'ї, молоді та спорту.

]]>
Навчання з фізичної безпеки та тактичної медицини для волонтерів Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/activity/2299 Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях. Анонси article Mon, 15 Jan 2024 16:17:00 +0200 На цьому етапі проекту в січні 2024 року в місті Чернігові був проведений важливий тренінг на тему «Фізична безпека волонтерів, перша медична допомога», який зібрав учасників з різних громадських організацій та волонтерських ініціатив регіону.

В навчанні взяли участь 20 волонтерів та активістів, які проявили бажання допомагати тим, хто знаходиться у складних умовах конфлікту.

Учасники розглянули питання безпеки під час волонтерської діяльності, зокрема правильний підхід до фізичного навантаження, основи самооборони та першої медичної допомоги, навчалися правильно накладати турнікети, ознайомилися з технікою "тампонада".

Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи» продовжує набирати обертів, розширюючи коло осіб, готових активно допомагати у разі виникнення конфліктних ситуацій.

Наступні заходи проекту будуть спрямовані на надання волонтерам та активістам знань та навичок у галузі грантрайтінгу, цифрової безпеки, комунікації та лідерства.

Більше інформації про діяльність на ресурсах партнерів проекту:

https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

https://acu.cn.ua/

Діяльність здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

]]>
Протидія домашньому насильству: у Чернігові відбулася міжвідомча координаційна нарада http://monitor.cn.ua/ua/news/2298 Новости article Tue, 09 Jan 2024 19:04:00 +0200 Правоохоронці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, соціальних служб, громадських організацій провели робочу зустріч з питань профілактики та протидії домашньому насильству на Чернігівщині.

Учасники наради, що відбулася в обласній прокуратурі, обговорили механізм взаємодії всіх служб у даному процесі.

«Упродовж 2023 року до поліції Чернігівщини надійшло понад 11 тисяч заяв та повідомлень про вчинені правопорушення та інші події, пов’язані з домашнім насильством. За рік поліцейські склали на домашніх кривдників 8833 адміністративні матеріали та притягнули до відповідальності 4868 осіб за вчинення домашнього насильства. Під час реагування на факти домашнього насильства з метою його негайного припинення, поліцейські застосували стосовно кривдників 6393 термінові заборонні приписи», – поінформував начальник управління превентивної діяльності обласної поліції Андрій Зеляк.

Регіональним координатором у сфері запобігання та протидії домашньому насильству є Департамент сім’ї, молоді та спорту ОДА. На сьогодні у 53 громадах з-поміж усіх 57-ми в області визначено місцевого координатора. Діють і відповідні програми/плани заходів, втім лише у 35 ТГ.

Зазначимо, що на Чернігівщині функціонують 43 спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб. Зокрема:

2 денних центри соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, з «кризовою кімнатою»;

4 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування (Варвинська, Ніжинська, Носівська, Любецька ТГ);

37 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги (з них – 4 мобільні бригади, діяльність яких забезпечується громадськими організаціями коштом міжнародних благодійних фондів).

За 11 місяців 2023 року мобільні бригади здійснили 2612 виїздів. Загалом послуги спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, отримали майже 12 тисяч осіб, з яких понад дві тисячі – діти.

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим у 2023 році створено дві спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування громадян, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, – у Борзнянській та Сосницькій громадах.

Водночас у 19 ТГ не створено жодної спеціалізованої служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

«Важливий аспект реалізації заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству – це робота з усіма членами родини саме на рівні громади, де краще обізнані з тою чи іншою ситуацією. В тому числі робота й з кривдником, що є суттєвою умовою подолання негативної сімейної ситуації, а також ресурсом для виходу з небажаних обставин. Наразі у громадах триває процес розроблення та прийняття таких програм. За 9 місяців 2023 року рішенням суду направлено 10 осіб для проходження програм для кривдників, з них – 7 чоловіків та 3 жінки. Пройшли програму 4 особи», – розповів директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Андрій Шемець.

Всі служби, що протидіють домашньому насильству, закликають не замовчувати такі випадки. Якщо особа потерпає від домашнього насильства, стала його свідком чи помітила зміни в поведінці знайомої людини – необхідно повідомити про це поліцію за телефоном «102». Можна звернутися і на урядову «гарячу лінію» 1547, фахівці якої надають консультацію та підтримку постраждалим.

]]>
Проект з підтримки волонтерства представили на волонтерському форумі в Чернігові http://monitor.cn.ua/ua/activity/2295 З нагоди Міжнародного Дня Волонтера у Волонтерському ХАБі Чернігів пройшов форум «Волонтерські Балачки» та тренінг з громадянської участі та адвокації для волонтерів. Заходи зібрали багатьох волонтерів та громадських активістів Чернігівщини. Анонси article Sat, 09 Dec 2023 19:35:00 +0200 Протягом події учасники ділилися своїми історіями успіхів, обмінювалися враженнями та влаштували кілька цікавих групових активностей.

Заходи організовано ГО «Активне Суспільство України» за сприяння ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».

Під час форуму, юристка ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Ірина Бірюк презентувала діяльність організації щодо сприяння стратегічному розвитку волонтерства в регіоні та розбудові організаційної спроможності волонтерських організацій Чернігівщини.

Правозахисниця також розповіла про основні юридичні питання, з якими волонтери та волонтерки звертаються до приймальні організації в м.Чернігів, а також шляхи їх вирішення.

Нагадаємо, що волонтери Чернігівщини можуть отримати якісну безоплатну правову допомогу та юридичний супровід волонтерської і благодійної діяльності.

Адреса приймальні: м.Чернігів, вул. Гонча, 57:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

]]>
Чи може іноземець отримати компенсацію за пошкоджене майно в Україні? http://monitor.cn.ua/ua/news/2294 Новости article Sat, 09 Dec 2023 17:23:00 +0200 До приймальні організації в м.Чернігові звернулася пані Емілія. Вона є громадянка Німеччини і має у власності будинок, який знаходиться на території однієї з постраждалих від війни громад Чернігівської області. Під час повномасштабного вторгнення російських військ її будинок був повністю зруйнований.

Пані Емілія запитала, чи має вона право на компенсацію за пошкоджене майно? Який алгоритм дій та чи може вона взагалі претендувати на таку компенсацію?

Юристом приймальні було надано роз’яснення. На даний час, відповідно до Закону України «Про компенсацію за пошкоджене майно та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 року, дія цього закону не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які могли бути власниками, інвесторами чи замовниками житла або будівництва. Тобто отримати компенсацію за пошкоджене або знищений об’єкт нерухомого майна пані Емілія на разі не може. Але вона має право звернутися до суду з позовом про відшкодування отриманих збитків в цивільному порядку.

Відповідно до вказаного Закону України на отримання компенсації за пошкоджене або зруйноване майно мають право:

1.Фізичні особи – громадяни України, які є:

1.1. власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;

1.2. замовниками будівництва;

1.3. власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особи, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт відповідно до Закону України "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому";

1.4. особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об’єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому";

1.5. членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;

1.6. спадкоємцями осіб, визначених підпунктами 1.1.-1.4 цього пункту.

2. ОСББ, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (у разі якщо співвласники самостійно здійснюють утримання багатоквартирного будинку та в цьому будинку не створено ОСББ, не призначено управителя, відсутній житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснює його утримання).

При цьому, важливо пам’ятати, що для кожної з наведених вище категорій осіб Закон передбачає, за пошкодження / знищення яких саме об’єктів вони можуть претендувати на компенсацію та за яких умов. Наприклад, громадяни, які є замовниками будівництва, мають право на отримання компенсації за пошкоджені або знищені об’єкти будівництва (а саме: будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження / знищення зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт.

Нагадаємо, що Ви можете отримати якісну юридичну консультацію від юристів ГО "Чернігівський громадський комітет захисту прав людини".

Адреса приймальні: м.Чернігів, вул. Гонча, 57:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

Також звернутися можна в особисті повідомлення на нашій офіційній сторінці: https://www.facebook.com/UCLA.Ukraine

Проєкт здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди, викладені в публікації, не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

]]>
Понад 10 тисяч повідомлень про домашнє насильство зафіксували на Чернігівщині від початку року http://monitor.cn.ua/ua/news/2292 Новости article Fri, 08 Dec 2023 17:10:00 +0200 На Чернігівщині від початку 2023 року поліцейські зафіксували 10 205 повідомлень про домашнє насильство. Порівнюючи з аналогічним періодом 2021 року кількість звернень зросла майже на п'ять тисяч.

Про це 8 грудня повідомила інспекторка відділу дільничних офіцерів управління превентивної діяльності ГУНП в області Марія Калач. За її словами звернень стає більше, тому що люди перестали замовчувати такі випадки.

"Вони стають інформованішими, вони знають якими правами вони можуть скористатися. Навіть буває таке, коли приїжджає поліція вони вже знають про терміновий заборонний припис і вони одразу просять застосувати його стосовно кривдника", — говорить Марія Калач.

За повідомленням директора департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА Андрія Шемця, в області наразі працюють 40 спеціалізованих служб підтримки осіб, які зазнали різних видів насильства. Загалом до них цього року звернулося 11 907 людей.

До кінця року за рахунок державної субвенції в Борзні та Сосниці створять ще дві спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування. Вони запрацюють з 2024 року.

"Вони будуть надавати послуги безпосередньо у своїх громадах. Це і юридична допомога і соціально-психологічне консультування, надання соціальної підтримки. Тобто весь спектр послуг", — розповіла Андрій Шемець.

]]>
В Чернігові відкрився жіночий волонтерський простір http://monitor.cn.ua/ua/activity/2293 За ініціативи ГО «Активне Суспільство України», в Чернігові відкрився жіночий волонтерський хаб. Організаційну та юридичну підтримку становленню волонтерького хабу надали представники ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини». Анонси article Mon, 27 Nov 2023 17:17:00 +0200 Вільний простір – це місце, де активні жінки зможуть ефективно та безкоштовно реалізувати себе. Йога, майстер-класи та майстерня можливостей посприяють цьому. Тренінги, лекції про жіноче здоровя та стресостійкість, навчальні заходи з фінансової грамонтності і багато іншого також чекає на активісток та волонтерок. А для тих, хто потребує підтримку, психолог та юрист будуть раді допомогти та підтримають жінок в усіх її прагненнях.

Слідкуйте за діяльністю жіночого волонтерського хабу в Інстаграмі: https://instagram.com/womens_hub_cn?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA==

Нагадаємо, що жінки-волонтерки Чернігівщини можуть отримати якісну безоплатну правову допомогу та юридичний супровід волонтерської і благодійної діяльності.

Адреса приймальні:

м.Чернігів, вул. Гонча, 57:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

 

]]>
Волонтерів навчали "інформаційній гігієні" у громадській діяльності http://monitor.cn.ua/ua/activity/2297 22 листопада 2023 року в Чернігові відбувся тренінг на тему: «Інформаційна безпека у волонтерській діяльності» для волонтерів та громадських активістів Чернігівської області. Анонси article Wed, 22 Nov 2023 23:18:00 +0200 В рамках заходу учасники розвинули навички критичного мислення, дізналися, як шукати докази та аргументи, що підтверджують або спростовують інформацію.

Учасники тренінгу погодилися, що волонтери та активісті, які вміють аналізувати новини, менше схильні вірити та поширювати дезінформацію, фейки та маніпулятивну інформацію, що сприяє створенню об'єктивного інформаційного середовища.

Тренером заходу виступив провідний чернігівський медіаексперт, громадський активіст та журналіст Олександр Рись.

Навчання проходило в рамках реалізації проекту «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який виконується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» у співпраці ГО «Активне Суспільство України» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Юридична допомога для волонтерів http://monitor.cn.ua/ua/activity/2278 Кваліфіковану правову допомогу волонтерам та благодійним організаціям Чернігівщини надають юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. Анонси article Wed, 08 Nov 2023 21:38:00 +0200 Ключові питання, які потребують правового супроводу:

- Діяльність волонтерів (реєстрація, збирання коштів, договір на волонтерську діяльність);

- Діяльність та державна реєстрація ГО;

- Оподаткування/статус неприбутковості, податкова та фінансова звітність;

- Отримання гуманітарної допомоги;

- Особливості передачі гуманітарної допомоги та публічна звітність;

- Робота з персональними даними;

- інші питання.

Отримати консультацію можна по буднях з 10.00 до 17.00:

1. За номером телефону: 063-140-63-47

2. Звернувшись на електронну пошту: protection.ua@gmail.com

3. На Facebook-сторінці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

4. Особисто звернувшись до офісу проекту за адресою: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Діяльність здійснюється в рамках проекту «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

 

]]>
Навчання волонтерів та активістів з антикорупції та юридичних проблем благодійницької діяльності http://monitor.cn.ua/ua/activity/2296 4 листопада 2023 року в Чернігові відбувся тренінг на тему: «Правові аспекти волонтерської діяльності» для волонтерів та громадських активістів Чернігівської області. Анонси article Sat, 04 Nov 2023 22:52:00 +0200 В рамках заходу учасники дізналися про актуальні законодавчі стандарти здійснення волонтерської та благодійницької діяльності в Україні, особливості організаційно-правового забезпечення договірних відносин між волонтером та НУО, специфіку нормативного підґрунтя для волонтерської діяльності, розглянули проблемні аспекти реалізації прав та обов’язків волонтерів та НУО, протидії недоброчесним практикам та причини конфліктних ситуацій з правоохоронцями.

Тренером заходу виступив провідний чернігівський експерт з антикорупції, громадський активіст та журналіст Олександр Рись.

Навчання проходило в рамках реалізації проекту «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який виконується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» у співпраці ГО «Активне Суспільство України» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
ЄС та ПРООН підтримують відновлення громад Чернігівщини: результати форуму з місцевого розвитку http://monitor.cn.ua/ua/news/2291 Новости article Thu, 02 Nov 2023 16:56:00 +0200  Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та Європейський Союз (ЄС) підтримали форум із місцевого розвитку Чернігівщини та долучилися до планувальних заходів із відновлення поруйнованих війною громад.

Форум відбувся у Чернігові та зібрав понад 120 учасників, серед яких — місцева влада, правоохоронні органи, підприємці, ветеранська спільнота та громадський сектор. Захід охопив три панельні дискусії, де йшлося про подолання спричинених війною безпекових викликів, соціально-економічний розвиток Чернігівщини та активне залучення громадськості до планування відбудови.

Крім того, Чернігівська обласна військова адміністрація презентувала стратегічний документ із відновлення та розвитку Чернігівської області, який окреслює орієнтири майбутніх етапів відновлення та відбудови регіону. Документ формувався із урахуванням потреб жителів області та умов, у яких вони опинилися.

Начальник обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус наголосив, що швидке відновлення постраждалих територій Чернігівщини та подальший розвиток регіону можливий лише у тісній співпраці органів влади, місцевого самоврядування, міжнародних партнерів і самих жителів області. «Ми маємо зробити все, щоб кожен і кожна почувалися безпечно на нашій землі, мали всі умови не тільки для гідного життя, а й особистого розвитку», — сказав пан Чаус.

Керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Штефан Шльойнінг запевнив у продовженні допомоги постраждалим від війни громадам України з боку ЄС. «Уже зараз процеси з відновлення та розвитку, які ми активно підтримуємо у громадах, зокрема й на Чернігівщині, приносять відчутні результати, і їхня кількість тільки зростатиме, — сказав він. — Я переконаний, що цей форум розширить наше уявлення про нагальні потреби області та допоможе нам ліпше адаптувати програми підтримки».

Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє підкреслив, що ПРООН разом із партнерами покриває своєю підтримкою всю Україну. «У процесі відновлення ми керуємося принципом “відбудувати краще, ніж було”, проте для того, щоб це було дійсно ефективно, ми повинні дослухатися думки громад, — сказав пан Сільє. — Тому цей форум є потужним майданчиком, який допоможе краще зрозуміти, як допомагати громадам зростати, навіть у ці тяжкі для країни часи».

ПРООН та ЄС активно підтримують громади Чернігівщини з перших днів повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Серед нещодавніх прикладів співпраці — облаштування укриттів в освітніх закладах, відкриття поліцейський станцій у віддалених громадах, створення молодіжних просторів, підтримка внутрішньо переміщених осіб, реінтеграція ветеранів та багато інших ініціатив.

 

]]>
В Чернігові відбувся Форум «Підтримка волонтерської діяльності в умовах війни» http://monitor.cn.ua/ua/activity/2287 Захід об'єднав волонтерок та волонтерів, а також представників різних громадських організацій та благодійний фондів Чернігівської області. Мета зустрічі - розвиток волонтерства в регіоні, мережування та стратегування громадських організацій, підтримка ініціативних рухів, а також дослідження актуальних проблем волонтерства, пошук адвокаційних шляхів їх вирішення. Анонси article Sun, 29 Oct 2023 19:02:00 +0200 В рамках заходу учасники активно обговорювали проблеми громадянської активності, волонтерської діяльності та підтримки вразливих категорій населення в актуальних умовах триваючої війни. Разом аналізували етапи розвитку та підтримки ідеї - від її задуму та пошуку ресурсів на реалізацію до процесів адвокації.

Під час форуму, Дмитро Онос, заступник голови ГО «Активне Суспільство України», представив результати опитування готовності населення Чернігівщини до надзвичайних ситуацій «Крок до безпеки та підвищеної готовності». Мета цього опитування - допомогти волонтерам визначити, як і наскільки мешканці регіону готові реагувати на небезпечні виклики, що виникають в умовах повномасштабної агресії рф.

Також учасники форуму виокремили нагальні проблеми волонтерської діяльності, що стосуються реєстрації волонтерів та податкові звіти; перетин кордону та термін перебування; перевезення гуманітарної допомоги та товарів, що належать до неї.

Нагадуємо про те, що волонтери/громадські організації/благодійні фонди можуть розраховувати на ефективну та якісну правову допомогу, адже і юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини надають юридичний супровід волонтерської та благодійної діяльності в Чернігівській області.

Отримати консультацію можна з понеділка по п'ятницю з 10.00 до 17.00 за телефоном гарячої лінії: 063-140-63-47 або електронною поштою за адресою: protection@gmail.com

]]>
Правова допомога жертвам війни з відновлення пошкодженого або зруйнованого житла http://monitor.cn.ua/ua/activity/2290 Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги в рамках проєкту «Alumni's response to the aftermaths of constant shellings» організовує діяльність покращення спроможності людей старшого віку, переселенців, представників інших вразливих верств населення отримувати допомогу та захист в питаннях відновлення пошкодженого або зруйнованого російськими обстрілами житла. Анонси article Fri, 27 Oct 2023 16:46:00 +0300 Зокрема, можна отримати безоплатні правові консультації щодо:

✔алгоритмів Є-відновлення,

✔фіксації збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій,

✔використання віртуальних інструментів та послуг в Дії,

✔отримати актуальну інформацію щодо допомоги міжнародних організацій,

✔інших правових питань, пов'язаних з переміщенням по країні або шкодою, завданою бойовими діями

Ви можете отримати якісну юридичну консультацію від експертів Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги:

🔸за номером «гарячої лінії» - зазначена +380672525138 - працює щодня окрім вихідних з 10.00 до 17.00

🔸або пишіть на нашу електронну пошту: help@ucla.org.ua

🔸також звернутися можна в особисті повідомлення на нашій офіційній сторінці: https://www.facebook.com/UCLA.Ukraine

Юристи проекту щодня надають якісну юридичну допомогу та консультації у трьох офісах проекту: в Сумах, Хмельницькому та Чернігові.

✅Чернігівська область:

Години прийому: 10:00 - 16:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Приймальня розташована за адресою: м.Чернігів, вул. Гонча, 57.

Проєкт здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди, викладені в публікації, не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

]]>
Протидія домашньому насильству під час війни: пріоритет – посилення взаємодії дотичних структур на всіх рівнях http://monitor.cn.ua/ua/news/2288 Новости article Thu, 26 Oct 2023 20:03:00 +0300 Повномасштабна війна накладає відбиток на всі процеси в державі. Як наслідок – у суспільстві зростає соціально-психологічне напруження, що призводить до збільшення кількості випадків домашнього насильства.

Запобігання та протидію цьому явищу, а також жорстокому поводженню з дітьми в період воєнного стану обговорили сьогодні учасники засідання профільної Міжвідомчої ради при Чернігівській ОВА. До участі долучились представники районних військових адміністрацій та громад області.

«Головними завданнями у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми є координація зусиль усіх профільних структур та організація належної якісної роботи на місцях. Має бути чіткий механізм перенаправлення, узгодження дій та прийняття швидких рішень. Ми готові допомагати громадам методично та організаційно, а також залучати допомогу наших партнерів там, де це найбільш необхідно», – наголосила заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк.

Як розповів директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОВА Андрій Шемець, за дев’ять місяців цього року в області зафіксовано 7859 звернень щодо випадків домашнього насильства, більшість з яких (70%) надійшло від жінок.

Наразі активно проводиться соціальна робота з сім’ями, які постраждали від домашнього насильства. Зокрема, в територіальних громадах діють програми роботи для кривдників – комплекс заходів, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника. Проте такі програми затверджені лише у 8 громадах, тож роботу в цьому напрямі необхідно посилити.

Також в області функціонує 39 спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб: 1 центр соціально-психологічної допомоги з «кризовою кімнатою», 4 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування для постраждалих осіб, а також 34 мобільні бригади.

Крім того, минулого року розпочала діяльність обласна робоча група з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство у співпраці та за підтримки Сабкластеру з питань гендерно зумовленого насильства та Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. У межах цієї співпраці розроблено інформаційну картку з перенаправлення на обласному рівні. У ній також вказані контактні дані гуманітарних організацій, які надають психосоціальну допомогу, та спеціалізованих служб, які діють у громадах.

Нагадаємо номери телефонів, за якими можна звертатися у випадку вчинення домашнього насильства:

102 – Національна поліція України;

15-47 – урядова "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства;

116-123 або 0 800 500 335 – національна безкоштовна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;

772 або 0800500255 – національна дитяча «гаряча» лінія.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
На Чернігівщині запрацювали три нові поліцейські станції завдяки ЄС та ПРООН http://monitor.cn.ua/ua/news/2289 Новости article Mon, 23 Oct 2023 20:07:00 +0300 Їх відкрито для підтримки поруйнованих війною громад та посилення співпраці правоохоронних органів та місцевого населення.

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Чернігівщина зазнала значних руйнувань: на території області тривали бойові дії, а частина громад понад місяць знаходилася в окупації. Після звільнення території усієї області безпекова ситуація поліпшилася, проте населені пункти продовжують зазнавати частих обстрілів. Тому питання підтримки громадської безпеки громад Чернігівщини постає особливо гостро. Відсутність місцевих підрозділів поліції, особливо у віддалених населених пунктах, може призводити до запізнілого реагування, роблячи місцевих жителів ще вразливішими до небезпек.

Завдяки спільним зусиллям Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та Європейського Союзу в прикордонних громадах Чернігівщини запрацювали три нові поліцейські станції. Їх відкрили у селах Хоробичі, Замглай та Пакуль. Ключова мета ініціативи — забезпечити постійну фізичну присутність поліції у цих громадах та посилити довіру та співпрацю між правоохоронними органами та місцевим населенням. У такий спосіб ПРООН та ЄС розвивають потенціал поліції на місцевому рівні, аби попри війну громади могли ставати стійкішими та швидше реагувати на небезпеки.

За сприяння ПРООН на відкриття цих об’єктів було виділено понад 1 млн грн (близько 30 тисяч дол. США). Ці кошти були спрямовані на закупівлю будівельних матеріалів, меблів та техніки, необхідних для облаштування поліцейських станцій. Ремонтні роботи проводилися за кошти селищних рад.

Діюча керівниця програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Клое Алліо наголосила, що Європейський Союз продовжує надавати цілеспрямовану підтримку для українських громад, які постраждали від збройної агресії РФ. «Ми пишаємося тим, що змогли посприяти відкриттю цих поліцейських станцій на Чернігівщині, — сказала пані Алліо. — Ми переконані, що вони стануть надійною опорою для жителів громад, аби ті відчували себе більш захищеними в умовах війни та після її завершення».

Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє зазначив, що робота ПРООН у Чернігівській та інших областях спирається на багаторічний досвід втілення безпекових ініціатив у кризових умовах в Україні та світі. «Звісно масштаби цієї війни безпрецедентні й для того, щоб їм протидіяти, ми впроваджуємо системні та ефективні рішення, які допоможуть підтримувати безпеку в довгостроковій перспективі, — сказав пан Сільє. — Відкриття цих поліцейських станцій — це показовий приклад, як ми зміцнюємо зв’язок між поліцією та громадою».

Для довідки

Поліцейські станції відкрито за сприяння ПРООН в Україні в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

]]>
Чернігівські волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій http://monitor.cn.ua/ua/activity/2285 22 жовтня 2023 року було проведене навчання для волонтерів Чернігівщини на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі волонтера та активіста». Тренером заходу виступив досвідчений національний експерт з підтримки громадських ініціатив, розвитку та лідерства, директор Центру АХАЛАР - Юрій Трофименко. Анонси article Sun, 22 Oct 2023 23:29:00 +0300 Сучасний фахівець повинен мати не тільки високий рівень професіоналізму, але й завжди бути готовим до постійного збагачення та оновлення своїх знань та умінь.

Ефективне функціонування системи волонтерського руху залежить не тільки від організаційної структури та зовнішніх факторів, але також від особистих характеристик фахівців, зокрема, рівня розвитку лідерських якостей.

Один із найбільш ефективних способів актуалізації та розвитку лідерських якостей - це соціально-психологічний тренінг.

Під час тренінгу учасники мали можливість розглянути свої лідерські схильності та потенціал з різних боків, відчути переваги та труднощі лідерських позицій, а також визначити свої сильні та слабкі сторони щодо лідерства в різних ситуаціях. Основною метою тренінгу є розширення уявлень про ефективність комунікації, про співпрацю у команді та шляхи удосконалення людського потенціалу.

Захід організований ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне Суспільство України» за підтримки Посольства США в Україні.

]]>
Адвокати та правозахисники Чернігівщині взяли участь в тренінгу з правової підтримки ВПО та жертв війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2286 20 вересня 2023 року в Чернігові відбувся тренінг «Правова підтримка постраждалих від війни категорій населення, волонтерських ініціатив та місцевих організацій громадянського суспільства» для місцевих адвокатів, представників громадських організацій та працівників центрів/бюро надання безоплатної правової допомоги. Анонси article Wed, 20 Sep 2023 19:15:00 +0300 Учасники заходу виокремили проблемні питання щодо надання безоплатної правничої допомоги різним категоріям населення відповідно до законодавства.

Під час заходу правники акцентували увагу на "нових" суб'єктах надання безоплатної вторинної правничої допомоги та практичних питаннях реалізації Закону України "Про безоплатну правничу допомогу". Окремо проговорили про необхідність перенаправлення клієнтів до громадських організацій у разі неможливості забезпечення такою допомогою заявників.

Також під час тренінгу обговорили й виклики, з якими стикаються юристи, волонтери, представники центрів безоплатної правової допомоги в умовах війни. Окремо правозахисники наголосили на необхідності забезпечення ефективної, дієвої та комплексної допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Тренінг «Правова підтримка постраждалих від війни категорій населення, волонтерських ініціатив та місцевих організацій громадянського суспільства» організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини та Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги в рамках реалізації проєкту "Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні" за підтримки National Endowment for Democracy.

]]>
На Чернігівщині 57 людей мають статус осіб, що постраждали від торгівлі людьми http://monitor.cn.ua/ua/news/2284 Новости article Sun, 30 Jul 2023 23:11:00 +0300 На Чернігівщині 57 людей мають статус осіб, що постраждали від торгівлі людьми. У 2023 році такий статус отримала одна людина. Про це 28 липня під час брифінгу розповів заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту В’ячеслав Голуб. Найбільше людей, 55, постраждали за межами України.

З числа осіб, які отримали такий статус, 12 людей обманним шляхом втягнули в незаконну діяльність на території Росії.

"Важливий елемент нашої роботи — це виявлення осіб, які є жертвами торгівлі людьми. Вони не всі знають, що вони жертви. За роз'ясненнями можна звертатися до Департаменту сім'ї молоді та спорту, до Чернігівського обласного центру соціальних служб, Чернігівського громадського комітете захисту прав людини. Також є гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми", — сказав В’ячеслав Голуб. 

Статус осіб, що постраждали від торгівлі людьми, дає можливість:

- отримати безкоштовну медичну, психологічну, соціальну, правову та іншу допомогу;

- отримати одноразову матеріальну допомогу;

- отримати допомогу з працевлаштування, а також отримати професійну підготовку;

- у разі відсутності місця проживання — отримати тимчасове розміщення в спеціалізованому закладі допомоги.

Найчастіше такий статус отримують люди, які зазнали трудової та сексуальної експлуатації, каже В’ячеслав Голуб. Зазвичай це безробітні та ті, які їдуть за кордон.

"Випадки трудової експлуатації зафіксовані Секретаріатом Омбудсмана України у місцях несвободи. Зокрема, у в'язницях, психоневрологічних будинках інтернатах. Під виглядом працетерапії підопічних змушували цілий день працювати на полях. В'язнів залучали до праці без належного оформлення трудових договорів та оплати їх праці. Керівників таких закладів та установ притягнено до юридичної відповідальності. Виявлених подібних випадків на Чернігівщині немає", — сказала представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області Лариса Шумна.

Як розповів старший оперуповноважений відділу міграційної поліції ГУНП в Чернігівській області Олександр Салоїд, найпоширеніша схема — набір людей за фейковими оголошення з привабливими умовами праці. Коли людина виїжджає за кордон, у неї забирають документи. На такі оголошення в поліції радять не реагувати.

"У 2022 році, коли вже почалося повномасштабне вторгнення, був у нас матеріал, щодо втягнення людей в злочинну діяльність. На територію Турецької Республіки переправляли чоловіків, які також мали уразливий стан. Переправляли за кордон для того, щоб вони вже на території іншої країни здійснювали протиправну діяльність. Діяльність полягала в переправленні нелегальних мігрантів з Туреччини до Італії", — розповів Олександр Салоїд.

Загалом у 2023 році до суду скеровано сім обвинувальних актів, пов'язаних з торгівлею людьми на Чернігівщині. У 2022 році такі акти до суду не направлялися. Порушникам загрожує позбавлення волі на строк від трьох до 15 років з конфіскацією майна.

]]>
Психологічна підтримка волонтерів у кризових ситуаціях http://monitor.cn.ua/ua/activity/2279 На базі Центру навчання безпеки "МИ ГОТОВІ" надається доступна психологічна підтримка для всіх волонтерів та активістів, які залучені до важливої роботи в громадах Чернігівщини. Анонси article Sat, 22 Jul 2023 00:37:47 +0300 Задля підтримки психічного благополуччя та емоційного стану волонтерів, Центр надає можливість звернутися за психічною допомогою.

Запрошуємо громадських активістів та волонтерів Чернігівської області скористатися цією можливістю та звернутися за телефоном +380503002849. Професійні психологи конфіденційно та безкоштовно працюють з понеділка по п'ятницю з 10:00 до 17:00.

Ініціатори проекту - ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО «Активне суспільство України», віддані своїй місії підтримувати та забезпечувати безпеку волонтерів, які із самовідданістю працюють на допомогу та відновлення постраждалих від війни громад Чернігівщини.

Розуміючи, що психологічна витримка є важливою складовою успішної роботи, ми зосереджуємося на забезпеченні волонтерів необхідною підтримкою і ресурсами для їхнього саморозвитку.

Діяльність здійснюється в рамках проекту «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області» за підтримки German Marshall Fund of the United States

]]>
Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні http://monitor.cn.ua/ua/activity/2282 Проект «Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні» спрямований на підтримку жіночого волонтерства в Україні та має на меті зменшення негативних наслідків війни та гуманітарної кризи в Україні шляхом правового розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах Чернігівської області. Анонси article Fri, 14 Jul 2023 00:23:00 +0300 Жінки-волонтерки можуть отримати якісну правову допомогу, адже наші юристи надають юридичний супровід волонтерської та благодійної діяльності в регіонах. Також ми будемо сприяти впровадженню стратегічному розвитку жіночого волонтерства в регіонах та розбудовуватимемо організаційну спроможність жіночих волонтерських організацій.

Юристи проекту щодня надають якісну юридичну допомогу та консультації жіночим волонтерським ініціативам у офісі проекту в Чернігові.

✅Чернігівська область:

Години прийому: 10:00 - 17:00

Дні прийому: понеділок - п'ятниця

Телефон: +38063 140 63 47

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча, 57.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Києві.

]]>
Правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни http://monitor.cn.ua/ua/activity/2283 Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини. Анонси article Wed, 05 Jul 2023 15:20:00 +0300 В рамках діяльності Центру правової допомоги жертвам війни, вимушених переселенців (ВПО) та постраждалих інформують про їхні законні права, засоби правового захисту і доступність юридичних послуг.

Основні питання, по яким надається юридична допомога:

• соціальні права і гарантії внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від воєнних дій;

• порядок оформлення заяви про надання щомісячної адресної допомоги ВПО;

• гарантії отримання допомоги застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка»;

• встановлення фактів, які мають юридичне значення (народження, смерті на окупованих територіях), поновлення втрачених документів;

• фіксація збитків й пошкоджень через бойові дії та отримання відповідних компенсацій;

• порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене майно;

• інформація щодо пунктів надання допомоги ВПО та адреси владних органів щодо роботи із ВПО;

• інші питання, що пов’язані з внутрішнім переселенням та шкодою від бойових дій в Україні.

Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись з особистим візитом.

Контакти Центру правової допомоги жертвам війни в Чернігівській області:

Адреса: м.Чернігів, вул.Гонча 57

Телефони: 0462 675-281 або +38 063 049 72 56 (через viber, messenger, WhatsApp)

Email: protection.ua@gmail.com

Сторінка у Фейсбуці: https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

Проект «Підтримка діяльності Центру правової допомоги жертвам війни в Чернігівській області» фінансується Європейським Союзом за підтримки Netherlands Helsinki Committee, People in Need and Prague Civil Society Center.

]]>
Навчання з домедичної допомоги та мінної безпеки: ще понад 50 волонтерів Чернігівщини набули необхідних навичок http://monitor.cn.ua/ua/activity/2281 Наприкінці червня відбулися ще два важливі тренінги, присвячені домедичній допомозі та мінній безпеці в умовах військового стану. На тренінги, організовані ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО "Активне Суспільство України", зареєструвалося та відвідало 56 учасників. Анонси article Sat, 01 Jul 2023 00:22:47 +0300 Метою навчання є підвищення обізнаності та забезпечення безпеки волонтерів та громадських активістів Чернігівської області у надзвичайних ситуаціях та в умовах поширення мінно-вибухових пристроїв.

Учасники були ознайомлені з фундаментальними навичками надання першої допомоги в умовах, що вимагають негайної реакції, таких як поранення, кровотечі та інші небезпечні ситуації. Також були проведені практичні заняття, де учасники мали можливість застосувати отримані знання на практиці.

"Ми вдячні усім учасникам, які взяли участь в навчанні та виявили зацікавленість у набутті навичок домедичної допомоги та мінної безпеки", - зазначив Максим Богомаз, керівник ГО "Активне Суспільство України". "Виконавці проекту прагнуть надати волонтерам ефективні інструменти для безпечного та впевненого реагування на кризові ситуації в їх діяльності, і ми раді бачити, що так багато громадських активістів беруть активну участь у цьому процесі".

ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та ГО "Активне Суспільство України" планують проводити подібні тренінги та заходи й надалі, спрямовуючи свої зусилля на підвищення рівня безпеки та свідомості активних громадян.

Діяльність відбувається за підтримки German Marshall Fund of the United States.

]]>
В області створюють систему підтримки людей, які зазнали сексуального насильства, пов’язаного з війною http://monitor.cn.ua/ua/news/2277 Новости article Thu, 08 Jun 2023 19:24:00 +0300 Жінки та діти складають переважну більшість серед тих, на кому негативно позначаються збройні конфлікти, включаючи біженців і вимушених переселенців. Чернігівська область є прикордонною. В регіоні велись активні бойові дії, частина території перебувала в окупації. Тому тема підтримки постраждалих від сексуального насильства є дуже актуальною.

Презентація проєкту «Вистоїмо разом. Вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною» відбулась сьогодні в Чернігівській ОВА за участі Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, представників профільних структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади та громадських організацій.

Його мета – створення ефективної цілісної системи підтримки людей, зокрема, жінок, які зазнали сексуального насильства, пов’язаного з війною (СНПК). Це дасть змогу постраждалим отримати необхідну допомогу з урахуванням міжнародного досвіду та регіональних особливостей, а також ефективно захищати свої права в судах.

«Проблема сексуального насильства не оминула нашу область. Маємо 4 таких випадки – це звернення від жінок та дітей. На регіональному рівні затверджено новий План дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», яка пов’язана із захистом жінок у конфліктах та підвищенням їх ролі у мирних процесах, на період до 2025 року. В процесі актуалізації та виконання плану дуже важливим є залучення інститутів громадянського суспільства, міжнародних організацій, інших партнерів та організація ефективної взаємодії з органами влади», – зазначила заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк.

Проєкт працює в трьох ключових напрямках. Зокрема передбачається створення регіональних коаліцій 1325 – майданчиків для комунікацій та покращення координації дій на місцевому та регіональному рівні. На Чернігівщині такого майданчика ще немає, але його створення планується.

Ще один напрямок проєкту — тренінги та навчальні курси для надавачів допомоги постраждалим від сексуального насильства. Завдяки цьому спеціалісти отримають інформацію та навички роботи з постраждалими з урахуванням їхніх конкретних потреб та травм.

Також важливим є питання розробки нормативно-правової бази для ефективного реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного з війною — з акцентом на впровадження процесу репарацій.

Крім того, учасники зібрання обговорили основні проблеми формування державної політики у сфері підтримки постраждалих від сексуального насильства. Серед них: неетичне поводження з постраждалими, низький рівень взаємодії суб’єктів, які надають таку допомогу, недостатня кількість інформаційних кампаній, необхідність навчання фахівців та відсутність визначення сексуального насильства.

«До сексуального насильства відноситься не лише зґвалтування, а й широке коло протиправних злочинних заходів. На сьогодні не вистачає розуміння поняття сексуального насильства, перш за все, у постраждалих. Це заважає наданню допомоги людині та не сприяє тому, щоб злочини фіксувались правоохоронними органами та збиралися матеріали для системи національного законодавства та міжнародних судових інституцій», – наголосила Катерина Левченко.

Довідково. Проєкт «Вистоїмо разом. Вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною» виконує Міжнародний благодійний фонд «Український Жіночий Фонд» в партнерстві з ГО «Ла-Страда Україна», ГО «Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Він охоплює всю Україну з фокусом на 14 областях. Ініціатива спрямована на зміцнення передумов для більш ефективного функціонування системи реагування на сексуальне насильство з акцентом на постраждалих та з урахуванням їх досвіду, потреб і перспектив.

Якщо ви постраждали від насильства, звертайтеся:

15 47 - гаряча лінія для жертв домашнього насильства

0 800 500 335 або 116 123 - національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

0 800 500 225 або 116 111 - національна гаряча лінія для дітей та молоді

0 800 213 103 - контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги

]]>
Навчання з фізичної та мінної безпеки для волонтерів Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/activity/2280 Проєкт «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях. Анонси article Mon, 05 Jun 2023 23:50:00 +0300 На цьому етапі проекту в місті Чернігові були проведені два важливі тренінги: «Мінна безпека та навички виживання у зоні бойових дій» та «Фізична безпека волонтерів, перша медична допомога», які зібрали учасників з різних громадських організацій та волонтерських ініціатив регіону.

В навчанні з мінної безпеки та навичок виживання у зоні бойових дій взяли участь 30 волонтерів та активістів, які проявили бажання допомагати тим, хто знаходиться у складних умовах конфлікту. Учасники отримали необхідні знання та навички щодо виявлення та уникнення небезпек, пов'язаних з мінними загрозами, а також вміння виживати та надавати першу допомогу постраждалим.

Другий тренінг, присвячений фізичній безпеці волонтерів та першій медичній допомозі, зібрав 22 учасників. На ньому були розглянуті питання безпеки під час волонтерської діяльності, зокрема правильний підхід до фізичного навантаження, основи самооборони та першої медичної допомоги.

Проєкт «Зміцнення організаційного та безпекового потенціалу волонтерської спільноти Чернігівської області» продовжує набирати обертів, розширюючи коло осіб, готових активно допомагати у разі виникнення конфліктних ситуацій. Наступні заходи проекту будуть спрямовані на надання волонтерам та активістам знань та навичок у галузі цифрової безпеки, комунікації та громадського лідерства.

Більше інформації про діяльність на ресурсах партнерів проекту:

https://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee

https://acu.cn.ua/

Діяльність відбувається за підтримки Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла (German Marshall Fund of the United States).

]]>
В Чернігівській області працює Громадський центр правосуддя http://monitor.cn.ua/ua/activity/2275 В умовах воєнного стану та гуманітарної кризи на Чернігівщині продовжує діяльність Громадський центр правосуддя (ГЦП) в місті Чернігові на базі громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», а також філія ГЦП в м.Ічня на базі Ічнянського районного суду Чернігівської області. Анонси article Wed, 17 May 2023 16:11:00 +0300 Безпекова ситуація в Чернігівській області останні місяці залишається складною. Постійні обстріли, бойові дії, евакуація населення з зони бойових дій, переміщення дітей без супроводу призводять до різних викликів юридичного характеру. Відновлення документів, документування пошкоджень майна, отримання компенсацій – це далеко не всі питання, з якими стикаються мешканці.

Окремого правового супроводу потребують й громади, оскільки процес відновлення змушує громади забезпечувати соціальними послугами жертв війни та осіб/сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Саме тому Громадський центр правосуддя є просторовим майданчиком, де представники судової влади, державної системи надання правової допомоги (БВПД), органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості об’єднують свої зусилля та ресурси для вирішення актуальних правових проблем на рівні громад м. Чернігова та м. Ічня, зокрема в умовах воєнного стану в країні.

Послуги ГЦП є комплексними та включають первинну правову допомогу, юридичні консультації, вторинну правову допомогу в стратегічних справах, перенаправлення клієнтів, медіацію, фасилітацію процесів в громадах, правову просвіту, тощо.

Особливу увагу в рамках діяльності ГЦП приділено вирішенню проблем та викликів в громадах, що стосуються громадської безпеки, ювенальної превенції, протидії домашньому насильству, документування воєнних злочинів, відновлення інфраструктури, отримання компенсацій та відшкодування за втрачене або пошкоджене майно внаслідок воєнних дій, зокрема через застосування досудових та альтернативних методів вирішення спорів, забезпечення інших правових потреб жертв війни та незахищених верств населення.

Громадський центр правосуддя в м.Чернігові працює за адресою: м.Чернігів, вул. Гонча 57, телефон 0462 675-281 або +38 063 049 72 56 (через viber, messenger, WhatsApp).

Філія ГЦП працює за адресою: м.Ічня, вул. Трудова, 4 (Ічнянський районний суд), 1 поверх, каб. 9, телефон +38 050 915 16 96.

Прийомні дні: понеділок - п'ятниця з 10.00 до 16.00 години за попереднім записом!

]]>
В області працюють над механізмом підтримки постраждалих від насильства http://monitor.cn.ua/ua/news/2273 Новости article Wed, 03 May 2023 00:23:00 +0300 Обласний центр соціально-психологічної допомоги відновив роботу у форматі денного стаціонару. В березні минулого року його приміщення було пошкоджене внаслідок обстрілів. Роботи з відновлення велися частково коштом державного бюджету.

Заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк відвідала центр з робочим візитом. В ході зустрічі з керівництвом закладу озвучені проблемні питання. Зокрема, відсутність власного укриття, через що послуги за цією адресою не можуть надаватися цілодобово.

Як складова центру передбачена «кризова кімната». Тут можна отримати прихисток від кривдників, включаючи перебування разом з дітьми, а також психологічну та юридичну допомогу. Також тут реалізовано ще один проєкт – з розгортання консультативних сервісів на базі денного центру з «кризовою кімнатою».

«Це спільна ініціатива Чернігівської ОВА та Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA Ukraine). Невдовзі відремонтоване приміщення буде облаштоване меблями і розпочне свою роботу», − прокоментувала Жанна Шерстюк.

Довідково. Чернігівський обласний центр соціально-психологічної допомоги надає невідкладну комплексну допомогу (психологічні, соціально-побутові, соціально-педагогічні, соціально-медичні, соціально-економічні, інформаційні і юридичні послуги) особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, що сприятиме якнайшвидшому їх поверненню до нормальних умов життєдіяльності.

]]>
Консультація юриста: Розірвання шлюбу з громадянином РФ http://monitor.cn.ua/ua/news/2276 Новости article Tue, 02 May 2023 17:19:00 +0300 До чернігівської приймальні проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy, звернулася жінка 1954 року народження з проблемою неможливості розірвати шлюб з чоловіком через відділ ДРЦС, оскільки шлюб укладався в РФ. Чоловік - громадянин росії, що ускладнює ситуацію. Реєстрація шлюбу також впливає на отримання судсидії та інші соціальні допомоги.

Жінка пояснила, що з чоловіком припинили спільне ведення господарства та проживання однією родиною з 2010 року. Вони не підтримують стосунків, не спілкуються, і місце проживання / перебування чоловіка невідоме. Чоловік громадянин російської федерації, ймовірно що місце його проживання росія. Жінка переконана, що подальше спільне життя і збереження шлюбу неможливі, у зв’язку з чим хоче його розірвати.

Відповідно до ч. 9 ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування.

Оскільки, останнє відоме місце перебування чоловіка в Україні - це адреса за якою проживає його дружина, підсудності справи буде за місцем її реєстрації.

Також відповідно до Постанови № 11 від 21.12.2007 року Пленуму Верховного суду України 5. Позов про розірвання шлюбу з особою, яка не має в Україні місця проживання або місце проживання якої невідоме, може пред'являтися за місцем знаходження майна відповідача, або за останнім відомим місцем його проживання чи перебування.

Юристом приймальні проекту в м.Чернігів було підготовлено пакет документів та складено позовну заяву до суду про розівання шлюбу на підставі:

- ч. 9 ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України – підсудність справ за вибором позивача;

- до ч. 2 ст. 104 Сімейнго колексу України, Підстави припинення шлюбу – шлюб припиняється внаслідок його розірвання;

- ч. 3 ст. 105 Сімейного кодексу України - шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

- Ст. 110 Сімейного кодексу України – позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя.

Судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу було призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В короткі терміни розглянуто справу та прийнято рішення про розірвання шлюбу.

Шлюб розірвано, тепер жінка може скористатися правом на отримання субсидії.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.

]]>