06.02.2015   23:14Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Правова допомога в реалізації права власності на земельну ділянку для учасників АТО

Право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок учасниками АТО регулюється земельним законодавством, а саме ч.6 ст.118 та статтями 121-122 Земельного кодексу України. Також варто зазначити, що відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, зокрема такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Відповідно до засад земельного законодавства, земельні ділянки можуть бути надані у межах норм безоплатної приватизації. Статтею 121 Земельного кодексу України передбачені такі розміри:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Учаснику АТО потрібно подати документи до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки (до сільських, селищних, мыських рад – для отримання з земель комунальної власності, або до районних держадміністрацій – для отримання ділянок з земель державної власності).

Перелік документів:

1. паспорт громадянина України;

2. письмова заява з зазначеними бажаними розмірами земельної ділянки;

3. графічні матеріали, в яких зазначається бажане місце розташування ділянки;

4. довідка про те, що особа бере участь в АТО.

Якщо особа бажає отримати земельну ділянку для ведення фермерського господарства – крім згаданих вище документів необхідно також подати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої у аграрному навчальному закладі.

В разі, якщо учасник АТО не може особисто подати ці документи, цю процедуру замість нього можуть здійснити його родичі чи представники за довіреністю (нотаріально посвідченою).

Після отримання необхідного пакету документів відповідний орган протягом строку не більше одного місяця розглядає клопотання і надає дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Зазначимо, що землі комунальної власності, які переважно розташовані в межах населених пунктів, належать до компетенції сільських, селищних, міських рад, а землі державної власності, які, як правило, розташовані за межами населених пунктів, – Головного управління Держземагентства в області (ділянки для ведення садівництва чи особистого селянського господарства) або районної держадміністрації (ділянки іншого призначення).

Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Після розробки проект землеустрою узгоджується з місцевим управлінням земельних ресурсів (за місцезнаходженням ділянки).

Погоджений проект землеустрою надається відповідному органу виконавчої влади або місцевого самоврядування (якому до цього направлявся пакет документів для отримання ділянки). Відповідний орган влади або місцевого самоврядування протягом строку не більше ніж 2 тижні з дня отримання проекту (а якщо необхідно провести обов’язкову землевпорядну експертизу – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення щодо затвердження проекту землеустрою і передання земельної ділянки у власність.

Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Тому учаснику АТО ще буде необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

Для отримання правової допомоги чи консультації з даних питань можете звертатись за адресою: 14000, м.Чернігів, вул.Горького 57. тел. (0462) 61-25-32(0462) 61-25-32. Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини надають безкоштовні консультації та правову допомогу.

Допомога надається в рамках проекту «Підвищення спроможності у реалізації права на земельні ділянки учасників АТО та захист прав селян-власників землі та майнових паїв у Хмельницькій, Харківській та Чернігівській областях» за підтримки МФ «Відродження».