Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

07.03.2015   00:37Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Поради правозахисників: як допомогти рідним чи знайомим, які потрапили в полон

В неоголошеній війні проти України наші військовослужбовці й досі гинуть, отримують поранення, потрапляють у полон. Однак, займатися «самодіяльністю» та їхати визволяти рідних на неконтрольовану Збройними силами України територію не слід. Ви можете діяти і допомагати рідним і близьким, які потрапили в полон, безпосередньо там, де знаходитеся – обережно, але наполегливо і послідовно. Далі – алгоритм дій, поради, контакти.

На сьогодні за офіційними даними в полоні залишаються понад 130 військовослужбовців Збройних сил України, близько 250 зниклих безвісти в зоні АТО. Є й такі, що до цього часу незаконно утримуються ще з літа 2014 року. Однак проблема визволення військовослужбовців з полону є досить складною і залежить від багатьох факторів, а тому вирішується на рівні уповноважених осіб.

Виваженість в діях і віра в перемогу

Отже, по-перше, необхідно розуміти, що такі питання не вирішуються швидко, а тому чекати на те, що військовослужбовця звільнять завтра – марно. Всі інтерв’ю, надані для преси, не допоможуть, адже військовослужбовець може пребувати в полоні будь-яких угруповань, і невідомо чи є на тій території українські ЗМІ. Окрім того, такими діями можна тільки «збільшити значущість» того чи іншого полоненого. Саме тому тут потрібнавиваженість в діях і віра в перемогу.

Зазвичай, інформація про потрапляння вояків у полон надходить від них самих, якщо їм дають можливість зв’язатися з рідними, або шляхом передачі українській стороні відеороликів, сюжетів по російському телебаченню, через інші ЗМІ, соціальні мережі. В такому випадку необхідно відразу реагувати та звертатися за правовою допомогою.

Куди звертатися і що робити

Перше, що необхідно зробити – це звернутися в найближче відділення УМВС із заявою про викрадення людини. Така заява приймається черговим РВ УМВС цілодобово та без вихідних.

Важливо! Відмова в прийнятті такої заяви є незаконною. В разі відмови ви можете зателефонувати за номером 102 та поскаржитися на бездіяльність міліції, вимагаючи прийняття заяви. Разом із заявою необхідно надати фотографію полоненого.

Після подачі заяви вам повинні видати талон-повідомлення – це є важливим доказом звернення за захистом.

Якщо зниклим безвісти є військовослужбовець, таку заяву необхідно подати і в військову прокуратуру (другий екземпляр залишити собі).

Окрім того, необхідно невідкладно направити телеграму до СБУ на адресу: м. Київ, вул. Володимирська, 33. В телеграмі зазначити, хто, де, коли, під час яких обставин потрапив у полон. Також повідомити військове звання, посаду, номер військової частини та місце дислокації військовослужбовця в зоні АТО.

Ці всі дії необхідні в першу чергу для планування операції по звільненню полонених уповноваженими особами.

В такій складній ситуації одним із способів захисту є також звернення до Європейського суду з прав людини з заявою про порушення прав на свободу та особисту недоторканість, право на ефективний захист з боку державних органів (ст. 3, 5 та 13 Європейської Конвенції про захист основоположних прав і свобод). Саме така можливість дає рідним шанс на те, що їх син, чоловік, батько, брат або близька людина повернеться додому.

Хто може посприяти: адреси й телефони

У випадку потрапляння в полон українських як військових, так і цивільних осіб, можна звернутися до юристів та отримати безкоштовну правову допомогу родичам полонених з метою звільнення з полону:

Prisoners of War UA Project

поштова адреса: а/с 100, м.Київ, 04071 - УГСПЛ

тел./факс:(044) 4174118

моб. 063-36-00-911; 050-947-55-64;

E-mail: pwua2014 @ gmail.com

Увага! Якщо ви не знаєте, де знаходиться військовослужбовець, можливі наступні самостійні пошуки його місця перебування, адже ситуації бувають різними:

І.Телефонна книга для пошуку:

1) Департамент по зниклим безвісти - 044-454-73-15;

2) 25-та бригада (особа, що займається пошуком і збором даних про зниклих безвісти) - 093-216-05-49;

3) Інформаційний центр по звільненню полонених - 044-454-73-03;

4) Військовий госпіталь в м. Дніпропетровську - 056-745-22-56

5) Військовий госпіталь в м. Харків - 057-702-17-97;

6) Гаряча лінія ДНР - 099-536-87-28; 099-458-71-34;

7) Гаряча лінія Міністерства оборони - 044-253-04-71;

8) Дніпропетровський центр по звільненню військовополонених - 097-07-07-14

9) Департамент по поранених - 044-52-00-764

10) Володимир Рубан (заст. Голови Дніпропетровської ОДА І. Коломойського), допомагає звільняти полонених - 067-405-26-25

11) СБУ -044-288-50-29

12) Управління СБУ в м. Дніпропетровськ - 056-744-85-19

13) Управління по пораненим та вбитим - 056-756-97-75

14) Військова прокуратура Дніпропетровського гарнізону – для скарг про відсутність інформації про загиблих або зниклих безвісти - 093-790-21-16;

15) Телефон ДНР для пошуку полонених - 093-445-90-93

ІІ. Волонтери:

1) http://naidy.org.ua/- пошук та вивіз загиблих військових ЗСУ, що залишилися на неконтрольованій території ЗСУ

2) https://www.facebook.com/HelpArmy.in.ua - Тетяна Ричкова, волонтер по 25-й бригаді

3) https://www.facebook.com/CentrZvilnennya - Центр звільнення полонених

4) https://www.facebook.com/groups/1392886340923934/ група Офіцерського Корпусу.

І головне - не втрачайте надію, ситуації бувають різними: військовослужбовець може перебувати в лікарні на неконтрольованій ЗСУ території, втратити пам’ять, загубити документи, перебувати в полоні як «невпізнаний». Повірте в краще - і звертайтесь одразу за допомогою юристів.

Консультації військовослужбовців проводяться за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» у Херсонській, Волинській, Харківській, Київській та Чернігівській областях.

Наталія Піддубна, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Правовий простір

 

Останні новини

Надавачі правової допомоги Чернігівщини сприятимуть реалізації прав землевласників 18:05

В Чернігові 12 вересня 2017 року відбувся тренінг «Врегулювання земельних відносин в місцевих громадах» для представників бюро правової допомоги та громадських активістів Чернігівської області.

Правозахисники сприятимуть проведенню вільних та чесних місцевих виборів 18:40

Консультування виборців та кандидатів, публічні лекції в громадах та тренінги для членів дільничних виборчих комісій – це лише частина із заходів, які проведе Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги задля сприяння проведенню прозорих та чесних перших виборів у новостворених об’єднаних територіальних громадах.

На Волині обговорили механізми посилення доступу до правосуддя для вразливих іноземців 19:27

29 серпня 2017 року в м.Луцьку відбулося засідання круглого столу щодо налагодження співпраці між державними, правоохоронними, судовими й іншими установами та неурядовими організаціями задля забезпечення доступу до правосуддя для шукачів притулку, мігрантів та інших вразливих груп іноземних громадян в Україні.

Чернігівці і переселенці отримали грантову допомогу для розвитку самозайнятості та мікропідприємництва 15:24

Впродовж липня-серпня 2017 року в Чернігові відбулися захисти бізнес-планів учасників проекту «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Дієвій інтеграції учасників АТО на рівні громад Чернігівщини сприятимуть правозахисники 18:25

Новий проект, що втілюватимуть кілька партнерських громадських організацій, націлений на те, щоб учасники АТО та члени їх сімей змогли навчитися самостійно захищати свої права, вирішувати психологічні проблеми. Проект також сприятиме дієвій інтеграції військовослужбовців на рівні громад.