Останні публікації
07.05.2016 15:32 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Правозахисники виграли справу щодо соціальних виплат переселенцям
У квітні 2016 року до юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини звернулася розгублена вимушена переселенка, яка наразі проживає в м.Суми. Як з’ясувалося, їй та її двом дітям - хлопчикам 11 та 4 років, з березня 2016 року були припинені виплати щомісячної адресної допомоги, так званих «переселенських грошей».
Причина - відсутність на довідці внутрішньо переміщеної особи відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби. Така печатка раніше проставлялася на зворотному боці довідки внутрішньо переміщеної особи.
Жінку, як і багатьох інших вимушених переселенців, які опинились у подібних ситуаціях, відправили з органу соціального захисту до територіального підрозділу Державної міграційної служби задля подовження штампу. Без цього, на думку робітників соцзахисту, довідка не дійсна взагалі.
Але в міграційній службі їй повідомили, що з 13.01.2016 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №921-VIII від 24.12.2015 р., яким були внесені зміні до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 р. Зокрема, законодавцем була повністю скасована процедура звернення переселенців до територіальних підрозділів Державної міграційної служби України для проставлення на зворотному боці довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відміток про реєстрацію місця проживання, а також проведення будь-яких перевірок з боку територіальних підрозділів Державної міграційної служби України. Крім того, місце проживання осіб, що перемістилися із зони бойових дій, тепер повинно засвідчуватися безпосередньо саме довідками про взяття на облік переселенців. Забезпечувати цей процес повинно Міністерство соціальної політики України.
Тому співробітники міграційної служби нічим не змогли допомогти заявниці, новий штамп на довідку не поставили. А в органі соцзахисту в виплатах їй відмовили, посилаючись на Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, який затверджено славнозвісною постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» №509 від 01.10.2014 р., та відповідні листи-роз’яснення Міністерства соцполітики України. Саме тому соцпрацівники були зобов’язані відсилати всіх переселенців - з органів соціального захисту до територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, за відмітками, які там вже давно не проставляються.
Жінка опинилась в скрутному матеріальному становищі, адже її сім’я ще влітку 2014 р. була вимушена покинути постійне місце проживання в м.Донецьку, залишивши там майже все своє майно, яке наживалося довгі роки. Вона виїхала звідти, взявши з собою лише дітей, документи і найнеобхідніші речі. Для проживання родина вимушена орендувати житло, плата за яке з урахуванням сплати житлово-комунальних послуг для них є дуже великою. При постійно зростаючих цінах на житло, продукти харчування, житлово-комунальні послуги та інше, родині з двома дітьми доводиться виживати майже на межі бідності.
Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини підготували адміністративний позов від імені громадянки Ч., в якому було повністю викладено всі обставини цієї абсурдної ситуації та прохання визнати неправомірними дії органу соціального захисту населення щодо відмови в наданні щомісячної адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Крім того, юристи просили суд зобов’язати орган соціального захисту здійснити нарахування - подовжити виплату, відповідно до поданої заяви громадянки від 02.03.2016 року про поновлення виплати зазначеної допомоги.
Одночасно, до суду від імені позивачки Ч. було надане клопотання звільнити її від сплати судового збору. Адже ця сума, яка становить 551 грн 20 коп., враховуючи тяжке майнове становище, яке склалося у цей час в родині, є занадто вагомою для неї, особливо після припинення усіх соціальних виплат.
В результаті, Зарічний районний суд м.Суми своїм рішенням від 5 травня 2016 року повністю задовольнив позов. Треба зазначити, що дане судове рішення з приводу оскарження неправомірного припинення виплат переселенцям, є одним з перших не тільки на території Сумщини, але й по всій Україні.
За словами Тухана Едієва, представника Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, проблеми з отриманням належних соціальних виплат є одними з найактуальніших, з якими звертаються вимушені переселенці до правозахисників за юридичною допомогою.
Проект «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам» впроваджується Представництвом Данської Ради у справах біженців в Україні за фінансування Департаменту Європейської Комісії з гуманітарної допомоги і захисту цивільного населення (ECHO) в 20 регіонах України. Партнером проекту в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях є Чернігівський громадський комітет захисту прав людини».
Останні новини
Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах 17:06
18 жовтня в Європейський день протидії торгівлі людьми, представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини незважаючи на повітряну тривогу, що тривала понад 15 годин, провели інтерактивний воркшоп «Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах».
Відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Чернігівській ОВА 17:01
18 жовтня відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.
Правозахисники на варті захисту прав медіа в умовах війни 19:07
14 жовтня в Чернігові відбувся інтенсивний офлайн тренінг “Журналістика майбутнього: Право, Захист та ШІ” для місцевих журналістів та представників громадських організацій, організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Регіональним хабом Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів”.
Чернігівські правники посилюють спроможність в захисті прав постраждалого від війни населення 22:19
В Чернігові відбувся тренінг для представників системи безоплатної правничої допомоги в Чернігівській області проведено тренінг на тему «Захист прав постраждалого від війни населення».