Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

12.05.2016   23:13Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Правозахисники допомагають переселенцям повернути пенсії

Наприкінці квітня 2016 р. до юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини звернулася вимушена переселенка Б. Вона виїхала з Макіївки Донецької області в Глухів, на Сумщину, щоб уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, проявів насильства та масових порушень прав людини. Все це спостерігається на сході країни вже другий рік поспіль.

Жінка 87 років залишила в Макіївці фактично все майно, що наживалося довгі роки її життя. Чи варто підкреслювати, що на новому місці проживання єдиним засобом до існування була призначена їй пенсія? Але ж цих грошей переселенку позбавили без будь-яких підстав.

Куди поділась пенсія?

Як і більшість переселенців, Б. була вимушена ще восени 2014 р. покинути власний будинок. З району проведення антитерористичної операції жінка поїхала до Глухова Сумської області. Переїхавши на вільну території України, стала на облік у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області - управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців. Від щомісячної адресної допомоги, так званих «переселенських грошей», пенсіонерка відмовилася, пояснила цей вчинок тим, що їй вистачає пенсії, а ці гроші нехай отримають ті люди, кому це більше потрібно.

З листопада 2014 р. пенсіонерка стабільно отримувала пенсію. Належні до виплати суми перераховувалися на її картковий рахунок у банку. Але у квітні 2016 р. з незрозумілих причин щомісячна пенсія на рахунок жінки так і «не прийшла». Це було для неї повною несподіванкою. Відсутність пенсійного забезпечення поставило під загрозу життя літньої жінки, зробило неможливим забезпечення її потреб, як людини. Насамперед, це стосується елементарного - купівлі продуктів харчування та оренди житла.

Із спілкування з працівниками Пенсійного фонду, а також з повідомлень, які містяться на офіційному сайті цієї установи, у жінки виникли підозри, що невиплата пенсії могла статися через прийняття рішення про її призупинення. Але ж, об’єктивно, про прийняття такого рішення їй було невідомо, будь-яка письмова інформація з цього приводу, компетентним органом пенсіонерці так і не надсилалась. Більш того, повідомити дані про наявність такого рішення у телефонній розмові працівники Пенсійного фонду відмовились.

Звернулася до юристів по допомогу

Зважаючи на все це, пенсіонерка була вимушена звернутися до юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, які допомогли зробити письмовий запит до уповноваженого органу. У цьому запиті від імені Б. Пенсійний фонд вони просили надати наступні відомості:

1) номер та дату рішення керівника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про припинення виплати пенсії - якщо таке рішення приймалось;

2) якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на підставі якого припинена виплата пенсії;

3) дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії.

28 квітня 2016 р. пенсіонерка отримала листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якому було зазначено, що дійсно, пенсія не нараховується, адже скасована її довідка-переселенця. Нібито жінка повернулася в Макіївку, на тимчасово окуповану територію, та вже не може отримувати гроші в Глухові. Інформацію про її «повернення» з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб надав Пенсійному фонду Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. А окремого рішення про припинення їй виплати пенсії, яке було б прийнято керівниками Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, взагалі не існує. Тим не менш, грошей жінка так і не отримує.

Чекаємо на рішення суду

Наступним кроком, який зробили юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, було складання адміністративного позову про визнання дій неправомірними та зобов’язання поновити виплату пенсії. У ньому були викладені всі обставини цієї прикрої ситуації, зазначено, що жодних підстав для припинення виплати пенсії громадянці України Б., не існує. Одночасно з позовом, написано від імені пенсіонерки ще й заяву про звільнення від сплати судового збору, адже це для неї наразі просто неможливо.

Проект «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам» впроваджується Представництвом Данської Ради у справах біженців в Україні за фінансування Департаменту Європейської Комісії з гуманітарної допомоги і захисту цивільного населення (ECHO) в 20 регіонах України. Партнером проекту в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях є Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

Останні новини

Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни 19:46

Незважаючи на війну та міграційну кризу, рівень домашнього і гендерно-зумовленого насильства в Україні та на Чернігівщині зростає. Мешканці сільських, віддалених та прикордонних громад перебувають у соціально-економічній та інформаційній ізоляції та є особливо вразливими до проявів домашнього насильства.

Навчання з фізичної безпеки та тактичної медицини для волонтерів Чернігівщини 16:17

Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях.