Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

03.10.2016   23:03Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

У Чернігівському СІЗО не забезпечено право засуджених на охорону здоров’я та медичну допомогу

23 вересня поточного року працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Чернігівській області спільно із представником громадськості було здійснено повторний моніторинговий візит до Чернігівського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області.

За результатами візиту монітори відзначили, що більшість рекомендацій, наданих під час попереднього візиту у квітні 2016 року, не були враховані адміністрацією установи.

Так, камери слідчого ізолятора залишаються не обладнаними примусовою вентиляцією, стіни окремих камер вологі, сантехніка в більшості камер перебуває у занедбаному стані та потребує оновлення. В установі не вжито заходів щодо забезпечення ув’язненим доступу до питної кип’яченої води, а також права на приватність. Практично в усіх відвіданих камерах ліжка розташовані впритул одне до одного, що обмежує утримуваних у достатньому особистому просторі.

Карцери, що призначені для тримання порушників, розміщені у напівпідвальних приміщеннях. Для них характерні низькі стелі, недостатнє природне й штучне освітлення, напівтемрява.

Моніторингова група зазначила, що поза увагою керівництва ізолятора залишилося і вирішення питання проходження первинного медичного огляду новоприбулих осіб, яке наразі здійснюється у коридорі збірного відділення в присутності інших осіб, чим фактично порушується право в’язнів на таємницю про стан свого здоров’я.

Крім цього, камери вказаного відділення, в яких тимчасово тримаються новоприбулі особи, не обладнані примусовою вентиляцією, санвузлом та столом, у них недостатньо природнього освітлення та обмежено доступ до свіжого повітря, відсутні бачки із питною кип’яченою водою. Температура у камерах на момент візиту не перевищувала 16 °С.

Однією з «особливостей» зазначеного слідчого ізолятора стало те, що, за інформацією представників адміністрації, одна з камер збірного відділення на час відсутності в ній в’язнів використовується для видачі (приймання) зброї черговою зміною, оскільки вона розташована впритул до чергової частини ізолятора.

Як і півроку тому, в стані ремонту перебуває лазня для ув’язнених, що особливо контрастує на фоні відремонтованої душової кімнати для персоналу установи.

В’язні залишаються обмеженими у доступі до інформації про організації, до яких можна звернутися для захисту та поновлення своїх прав.

Усупереч вимог Кримінально-виконавчого кодексу України з доходів засуджених, які залишені в ізоляторі для господарського обслуговування, утримуються кошти за харчування.

Моніторингова група констатувала, що медична допомога особам, які утримуються в ізоляторі, надається неналежним чином.

В медичній частині відсутня діагностична апаратура, не облаштовано стаціонар, що обумовлює неможливість стаціонарного лікування хворих. Упродовж тривалого часу залишається неукомплектованою посада лікаря-психіатра.

Первинний медичний огляд ув’язнених з встановленням діагнозів здійснюється лише фельдшером. Як правило, вказаний медичний працівник проводить і амбулаторний прийом хворих, діагностику і лікування.

В ізоляторі не забезпечено цілодобового чергування медичних працівників, тож такі працівники у нічний час відсутні. Диспансерний облік не організовано. Облікова медична документація ведеться за вільними зразками та неналежним чином.

Кімната для проведення амбулаторного прийому режимного корпусу, яка також використовується як перев’язувальна та маніпуляційна, за санітарно-гігієнічним станом і облаштуванням абсолютно не придатна для використання у таких цілях. У неналежному санітарному стані перебуває і стоматологічний кабінет.

Медичний персонал ізолятору не володіє знаннями щодо основних положень нормативних актів, які регламентують організацію і надання медичної допомоги.

Учасниками візиту вивчено питання надання комплексних послуг з профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу. На даний час в ізоляторі тримається 32 ВІЛ-позитивні особи, з яких 22 отримують високоактивну антиретровірусну терапію. Такі в’язні у повному обсязі забезпечені ліками та мають доступ до медичного обстеження. В установі створено достатні умови для проведення перед- та післятестового консультування.

За результатами візиту щодо порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу до Міністерства юстиції України буде направлено подання Уповноваженого з прав людини, а також звіт для вжиття заходів реагування та приведення у відповідність до національних і міжнародних стандартів умов тримання осіб у слідчих ізоляторах.

 

Останні новини

Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни 19:46

Незважаючи на війну та міграційну кризу, рівень домашнього і гендерно-зумовленого насильства в Україні та на Чернігівщині зростає. Мешканці сільських, віддалених та прикордонних громад перебувають у соціально-економічній та інформаційній ізоляції та є особливо вразливими до проявів домашнього насильства.

Навчання з фізичної безпеки та тактичної медицини для волонтерів Чернігівщини 16:17

Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях.