Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

12.12.2016   11:18Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Чи треба переселенцям сплачувати за комунальні послуги у покинутих домівках?

З огляду на ситуацію, яка складається останніми роками на сході нашої держави, а також численні звернення громадян за юридичними консультаціями з питань сплати за комунальні послуги в зоні проведення АТО та на тимчасово окупованій території, юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та проекту «Правовий захист населення, постраждалого від конфлікту» надають свої коментарі.

Існуюча нормативна база

Згідно вимог діючого законодавства України, житлово-комунальні послуги повинні надаватись споживачам виключно на основі договорів, які, в свою чергу, повинні відповідати вимогам Типових договорів, що затверджені постановами Кабінету Міністрів України, а саме:

- ПКМУ від 20.05.2009 р. №529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»;

- ПКМУ від 21.07.2005 р. №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

Згідно Закону України від 24.06.2004 р. №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» передбачається, що вагомими умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є, в тому числі: іменування сторін, порядок сплати за вжиті житлово-комунальні послуги, порядок перерахунку розміру сплати за житлово-комунальні послуги у випадку їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості, права й обов’язки сторін.

За що доведеться заплатити переселенцям?

У тому разі, якщо оплата за користування водою, електроенергією, газом, опаленням здійснювалася по показникам встановлених у квартирах засобів обліку (т. з. «лічильників»), люди, що покинули свої домівки в зоні АТО, не повинні мати жодних проблем - адже після від’їзду власників вони залишилися на тих самих показниках.

У разі, якщо засоби обліку встановлені в квартирах не були, оплата повинна здійснюватися відповідно до показників будинкового засобу обліку води або тепла (відповідно до ПКМУ від 21.07.2005 р. №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»); або згідно тим нормам, які затверджують органи місцевого самоврядування (якщо на будівлях не встановлені засоби обліку).

Одночасно з цим, варто звернути увагу на вимоги ст.20 Закону України від 24.06.2004 р. № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», за якою споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та (або) членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також цим Законом становлено, що комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, переселенці можуть скористатися цим правом за умови мотивованого письмового звернення до виконавця з обов’язковим наданням копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій є відомості про дату переміщення з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) і відомості про проживання (перебування) на контрольованій території. Таким чином, за допомогою цієї довідки можливо довести конкретний і відокремлений період тимчасової відсутності споживача та (або) членів його сім'ї. Також, до подібного звернення не зайвим буде додати відповідні довідки про роботу, лікування, навчання, проходження військової служби за місцем фактичного перебування.

Варто відзначити, що подібну схему можливо застосовувати виключно за умови перебування виконавців - організацій, які надають житлово-комунальні послуги, на контрольованій урядом частині нашої держави. У протилежному випадку, при зверненні з такими заявами до виконавців, що перебувають на тимчасово окупованої території (неконтрольованих районах проведення антитерористичної операції) наслідки можуть бути непередбачувані. Це треба підкреслити.

З огляду на викладене, цікавим є факт того, що посилаючись на проблеми з поштовим зв'язком, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у 2014 р. радило громадянам спрямовувати відповідні заяви на адресу виконавців за допомогою електронної пошти та факсу.

Що ж стосується оплати послуг за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, то власники квартир теоретично мають їх оплачувати, якщо ці послуги надаються обслуговуючою організацією для будинку. Послуги за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються споживачам незалежно від їх присутності в будинку. Суми до сплати нараховуються відповідно до ПКМУ від 01.06.2011 р. №869 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Для сплати цих послуг споживачам, які тимчасово покинули свої будинки, за інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, треба дізнатися розрахунковий рахунок підприємства-виконавця (на сайті підприємства або по телефону) та здійснити перерахування коштів через банк або інтернет-мережу. В такому випадку доцільним є обов’язкове зберігання квитанцій.

Одночасно з цим, варто звернути увагу на наявність у Типовому договорі про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій так званих форс-мажорні обставин. Так, у пункті 19 зазначено, що «сторони звільняються від відповідальності за цим договором у разі настання непереборної сили, що унеможливлює надання та оплату послуг відповідно до умов цього договору» - ПКМУ від 20.05.2009 р. №529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Крім того, варто зазначити, що для врегулювання багатьох питань з оплатою житлово-комунальних послуг Верховна Рада України прийняла Закон України від 02.09.2014 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Згідно зі ст.8 цього Закону впроваджено мораторій на нарахування пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Зокрема, передбачено скасування пені за несвоєчасні платежі за водопостачання, газ, електро- і теплоенергію, водовідведення, утримання і експлуатацію житла тощо. Ця норма є чинною з 14.04.2014 р. до закінчення АТО. А у випадку, коли гроші все-таки будуть стягнуті, як пеня в період з 14.04.2014 р. до закінчення АТО, їх повинні зарахувати в майбутні платежі.

Проект «Правовий захист населення, постраждалого від конфлікту» впроваджується Данською радою у справах біженців у партнерстві з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за фінансової підтримки Відділу надання допомоги при надзвичайних ситуаціях Агентства США з міжнародного розвитку (OFDA/USAID).

Контакти приймалень проекту в регіонах:

м.Чернігів

вул.Гонча 57, 14000,

Телефон «гарячої лінії»: (0462) 612-532

E-mail: protection.ua@gmail.com

м.Суми

вул.Бєлінського, 2, офіс 3

Телефон «гарячої лінії»: 095-939-11-11

м.Полтава

вул. Матросова, 4, офіс 3

Телефони «гарячої лінії»: 050-274-52-83; 099-658-56-10

E-mail: nastyashlyakhtina@gmail.com

м.Івано-Франківськ

вул.Гаркуші, 2, 4-й поверх, оф. 408

Телефон «гарячої лінії»: 095-310-61-51

E-mail: o.fomichov.if@gmail.com

м.Житомир

вул.Троянівська 3

Телефон «гарячої лінії»: 050-465-98-18

E-mail: sergiivengeruk@gmail.com

 

Останні новини

Громадський центр правосуддя: підтримка та захист прав громадян в Чернігівській області 19:19

Попри складну та напружену ситуацію, спричинену повномасштабним вторгненням та гуманітарною кризою, своє функціонування продовжує Громадський центр правосуддя (ГЦП), що знаходиться в м. Чернігові, на базі громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та філія ГЦП в м. Ічня на базі Ічнянського районного суду Чернігівської області.

Чернігівські поліцейські пройшли тренінг з протидії гендерно-зумовленому насильству 19:46

23 липня 2024 року для працівників відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області було проведено тренінг на тему «Ідентифікація, фіксація та перенаправлення постраждалих від гендерно-зумовленого насильства, в т. ч. воєнних злочинів».

Протидія гендерно-зумовленому насильству: тренінг для поліцейських сектору освітньої безпеки Чернігівщини 18:35

Навчатися та набувати нового досвіду у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству (ГЗН) – важливий аспект у сучасному світі.