Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

12.07.2017   13:00Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини допомогли переселенці відновити виплату пенсії

Припинення пенсій внутрішньо переміщеним особам і мешканцям неконтрольованих територій - одне з найактуальніших та болючіших питань наразі, адже в більшості, в силу свого віку та стану здоров’я ці люди вже не мають сил заробляти собі на життя, тож пенсія для них є єдиним джерелом існування.

Залишитися у літньому віці без грошей - один з сценаріїв жахіття для багатьох з цієї категорії. Адже після цього є лише один вихід - намагатися вижити на окупованій території де панує беззаконня і вже більше трьох років лунають обстріли та гинуть люди.

Тим не менш, органи Пенсійного фонду України, керуючись нормами Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим ПКМУ №365 від 08.06.2016 р., припиняють нарахування та виплати пенсії за порушення умов її отримання. Наприклад, це може бути і відсутність за місцем проживання або реєстрації, що фіксується під час перетину лінії зіткнення в зоні АТО або державного кордону України, коли людина перебуває більше 60 днів за межами адреси реєстрації, яка зазначена у довідці переселенця.

Незважаючи на постійну критику правозахисною спільнотою вищезазначеного Порядку, невідповідність цього нормативного акту іншим, маючим вищу юридичну силу, таким, як Конституція України, Закони України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», український уряд тільки ускладнює життя переселенців і ніяк не реагує на сигнали про порушення прав людини з боку міжнародних організацій, які опікуються правами людини.

Як наслідок ситуації, яка наразі склалася, в різних регіонах нашої держави, юристи громадських організацій допомагають пенсіонерам-ВПО оскаржувати дії Пенсійного фонду України. Черговий приклад - справа переселенки В., яка внаслідок бойових дій була змушена покинути своє попереднє місце проживання в Луганську. Пенсіонерка знайшла притулок у Сумах, де з 2015 р. вона перебувала на обліку і отримувала свою переведену пенсію за віком в Сумському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. Внаслідок строкового тимчасового від’їзду у Луганськ, який вона була вимушена здійснити, жінці скасували довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що в свою чергу і слугувало підставою припинення виплати пенсії з 01.04.2017 р.

За захистом своїх прав жінка звернулася до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. Так, 10.04.2017 р. в інтересах переселенки було складено запит на отримання публічної інформації до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області. Листом від 18.04.2017 р. на вказане звернення Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що враховуючи письмову інформацію Держприкордонслужби, рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради було ухвалено рішення про припинення всіх видів соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи відповідно до підпункту 4 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим ПКМУ №365 від 08.06.2016 р. Після цього правозахисники Чернігівського громадського комітету захисту прав людини підготували для переселенки позов з вимогами зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 27.06.2017 р. позов був частково задоволений (посилання на судове рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/67447169).

Судовим рішенням відповідач був зобов’язаний поновити виплату пенсії з дати її припинення та виплатити виниклу заборгованість. Наразі в судах регіону розглядається ще близько десяти подібних справ.

Також юристи проекту тримали ще одне позитивне судове рішення, яке було прийняте за подібним позовом підготовленим для іншої пенсіонерки-переселенки, яка звернулася за захистом своїх порушених прав до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини. У цьому випадку Зарічний районний суд м. Суми задовольнив позовні вимоги повністю, визнавши дії територіального органу Пенсійного фонду України щодо припинення нарахування та виплати пенсії особі протиправними та дискримінаційними і зобов’язав відповідача поновити нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/67446935

Проект «Захист прав, зниження ризиків та посилення гуманітарної допомоги ВПО та населенню, постраждалим внаслідок конфлікту в Україні» впроваджується Данською радою у справах біженців у партнерстві з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Останні новини

Адвокати та правники Закарпаття підвищують навички в сфері захисту прав біженців та шукачів притулку 23:34

22 вересня 2020 року в м.Ужгород відбувся тренінг на тему «Захист прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти» для адвокатів та працівників місцевих центрів правової допомоги (БВПД).

Надавачі правової допомоги Чернігівщини пройшли навчання щодо захисту прав шукачів притулку та біженців 19:52

13 серпня 2020 року в Чернігові відбувся тренінг «Міжнародні та національні стандарти захисту прав шукачів притулку та біженців в Україні» для працівників центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокатів Чернігівської області.

На Закарпатті обговорили проблеми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців 18:28

21 вересня 2020 року в Ужгороді відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства».

Як взаємодіяти у випадках вчинення домашнього насильства навчались у Чернігові 22:55

В Чернігові відбулись тренінги для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії суб’єктів у випадках вчинення домашнього насильства.

У Чернігові обговорили механізми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах карантину 22:58

11 серпня 2020 року в Чернігові відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства». В зустрічі за круглим столом взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців, прикордонної та міграційної служб, адвокатської та правозахисної спільноти.