Останні публікації
08.01.2018 23:44 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Юристи ЧГКЗПЛ допомогли переселенцю-«чорнобильцю» повернути свою пенсію
Припинення пенсій внутрішньо переміщеним особам і мешканцям неконтрольованих територій - це одне з постійних питань, за вирішенням яких звертаються до юристів переселенці та родичі тих людей, хто вимушений залишатися з певних причин на небезпечній території України, де панує беззаконня та продовжуються обстріли вже четвертий рік поспіль.
Незважаючи на позитивну судову практику захисту прав та поновлення пенсійних виплат, Пенсійний фонд України продовжує боротьбу за кожну гривню, яку вдається не платити пенсіонерам-переселенцям. Залишаються без грошового забезпечення навіть ті, хто в тяжкий для країни час віддав своє здоров’я, ліквідуючи наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.
Чергова судова справа про визнання дій відповідного органу Пенсійного фонду України Сумської області протиправними та дискримінаційними, зобов’язання вчинення дій була ініційована за зверненням клієнта Т., 1948 р. н. Через відсутність за місцем реєстрації проживання ВПО понад встановлений строк, посадовцями було зроблено висновок про те, що Т. повернувся до покинутого місця постійного проживання, внаслідок чого його довідка про взяття на облік була скасована а нарахування і виплата пенсії з травня 2017 р. припинені.
Позбавлений джерел до існування Т. був змушений переїхати в Луганську область - на неконтрольовану територію, де він і почав мешкати, відчуваючи на себе усі наслідки збройного конфлікту, беззаконня та окупації, але де у нього хоча б є власне житло і відсутня необхідність сплачувати орендну плату за власне проживання.
В м.Суми, де він разом зі своєю дружиною мешкав певний період часу до припинення пенсійних виплат, Т. не хотів обтяжувати своїм переселенням родичів, що живуть в однокімнатній квартирі, а орендувати окреме житло не мав змоги. До того ж, через те, що Т. є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і внаслідок багатьох захворювань, він вже тривалий час повністю позбавлений можливості рухатись. Саме тому за вирішенням питання поновлення пенсії Т. до приймальні Чернігівського громадського комітету захисту прав людини в м.Суми звернулася у серпні 2017 р. його дружина.
За обставинами справи Т., він був позбавлений пенсії територіальним органом Пенсійного фонду України внаслідок скасування довідки внутрішньо переміщеної особи через з одні з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 р. - через висновок про його повернення до покинутого місця постійного проживання (підпункт 4 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим ПКМУ №365 від 08.06.2016 р). Слід додати, що ніякі поважні причини та пояснення не вплинули на дії посадовців Пенсійного Фонду, тож Т. залишилося лише відстоювати своє право на пенсію в суді. Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини в м. Суми підготували відповідний позов, який дружина Т. передала до суду.
Справа №592/8813/17 (провадження №2-а/592/455/17) була вирішена судом першої інстанції позитивно - в інтересах чоловіка. На підставі судового рішення дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення Т. нарахування та виплати пенсії визнано протиправними, відповідача було зобов'язано поновити Т., нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість яка виникла з часу припинення пенсії.
Апеляційна скарга територіального органу Пенсійного фонду України на постанову суду першої інстанції була залишена без задоволення. Судове рішення набуло чинності і чоловік вже отримав усю заборговану суму пенсії за півроку на свій банківський рахунок.
Разом з тим, відповідачем у справі була подана касаційна скарга, тому справа №592/8813/17 наразі перебуває у Вищому адміністративному суді України.
Отже, захист соціального права Т. - закріпленого ст.46 Конституції України права на отримання пенсії було здійснено. Нарахування і виплата пенсії, яка є єдиним джерелом існування ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - поновлена.
Посилання на позитивну судову практику:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/68866588
http://reyestr.court.gov.ua/Review/69923008
Проект «Захист прав, зниження ризиків та посилення гуманітарної допомоги ВПО та населенню, постраждалим внаслідок конфлікту в Україні» впроваджується Данською радою у справах біженців у партнерстві з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Останні новини
Громадський центр правосуддя: підтримка та захист прав громадян в Чернігівській області 19:19
Попри складну та напружену ситуацію, спричинену повномасштабним вторгненням та гуманітарною кризою, своє функціонування продовжує Громадський центр правосуддя (ГЦП), що знаходиться в м. Чернігові, на базі громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» та філія ГЦП в м. Ічня на базі Ічнянського районного суду Чернігівської області.
Чернігівські поліцейські пройшли тренінг з протидії гендерно-зумовленому насильству 19:46
23 липня 2024 року для працівників відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області було проведено тренінг на тему «Ідентифікація, фіксація та перенаправлення постраждалих від гендерно-зумовленого насильства, в т. ч. воєнних злочинів».
Протидія гендерно-зумовленому насильству: тренінг для поліцейських сектору освітньої безпеки Чернігівщини 18:35
Навчатися та набувати нового досвіду у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству (ГЗН) – важливий аспект у сучасному світі.