Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

15.02.2018   17:37Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Як дотримуються права внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині?

Про це говорили 15 лютого в м.Чернігові під час круглого столу на тему: «Стан дотримання соціально-гуманітарних прав внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині», організатором якого став Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

В заході взяли участь представники профільних органів влади, установ соціального захисту, громадськості та правозахисної спільноти регіону.

Відкриваючи захід, Надія Едієва розповіла, що Чернігівський громадський комітет захисту прав людини з квітня 2014 року надає юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам в місті і регіоні. Організація являється партнером Данської ради у справах біженців, Міжнародної організації з міграції, тісно співпрацює з міжнародними організаціями, органами державної влади, місцевими і національними громадськими і благодійними організаціями. Пані Едієва розповіла, що до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, переселенці звертаються з різних питань, не тільки юридичного, але соціального, гуманітарного характеру.

Ярина Тур, розповіла про роботу Чернігівського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді. Центр надає допомогу різним категоріям громадян, які знаходяться у важких життєвих обставинах, зокрема родинам вимушених переселенців. Це багатодітні родини, одинокі батькі, літні особи, особи з інвалідністю. Працівники організації відвідують зазначені категорії осіб за місцем проживання, надають соціальну і психологічну підтримку, гуманітарну допомогу, сприяють у питаннях оздоровчо - лікувального характеру.

Оксана Мудра, повідомила присутніх, що з 2014 року, підтримка внутрішньо переміщених осіб, являється основним напрямком в роботі Чернігівської обласної організації Товариство Червоного Хреста. Так, в рамках роботи, організація забезпечує громадян гуманітарною допомогою, у вигляді одягу, засобів гігієни. Окремим категоріям громадян з числа внутрішньо переміщених осіб, надавались матеріальна допомога у вигляді ваучерів номіналом 1000 грн. В рамках програми, було організовано оздоровлення дітей у таборах. Всього, з 2014 року, більше 4500 тис осіб отримати матеріальну допомогу, у вигляді засобів гігієни, одягу, постільної білизни тощо.

Начальник служби у справах дітей Новозаводської районної ради у місті Чернігові Юрій Назаренко, розповів про передбачені законодавством обов’язки, які покладаються на службу.

Зокрема служба, виявляє внутрішньо переміщених дітей і протягом 7 днів встановлює її особу, відомості про родичів, у разі відсутності документів звертається до підрозділу міграційної служби за видачею тимчасового посвідчення особи, оформлює заяву про взяття на облік таких дітей тощо. У разі незнайдення батьків і родичів дитині надається статус позбавленої батьківського піклування та вживаються заходи по її влаштуванню в сім'ю. З таким випадком служба зустрілася поки що 1 раз.

Методист Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Лукашенко доповіла, що їхні служби теж надають соціальні послуги внутрішньо переміщеним особам, які у 2017 році зверталися 805 разів за допомогою на території області, 129 сімей поставлено на облік, як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах, надано юридичну допомогу 236 сім’ям, працевлаштовано 14 осіб, 36 дітей було оздоровлено, 415 осіб отримали гуманітарну допомогу за сприяння благодійних організацій та завдяки пункту обміну речей.

Стосовно житлових проблем, то в Центрі соціально-психологічної допомоги в м.Чернігові (вул. Елеваторна, 6) вимушені переселенці можуть жити безкоштовно до 3 місяців, протягом яких відбуваються перемовини з головами місцевих рад стосовно можливого придбання недорогого сільського житла у розстрочку.

- Починаючи з 2014 року велика кількість переселенців прибула до с.Ладинка у санаторій «Десна», серед яких було багато дітей без супроводу батьків, а тому велася робота по відновленню документів, встановленню дітей на облік та виплаті їм допомоги, - повідав завідувач сектору служби у справах дітей Чернігівської РДА Микола Бабинець, - серед цих дітей 4 отримали статус позбавлених батьківського піклування, з яких 3 влаштовано у сім'ю (2 вже навчаються у вишах, а 1 в технікумі), а 1 навчається в аграрному ліцеї на повному державному забезпеченні.

Директор Чернігівської обласної універсальної бібліотеки ім. В.Г. Короленка Інна Аліференко, поділилась своїм позитивним досвідом роботи з внутрішньо переміщеними особами. На базі бібліотеки ім. В.Г.Короленка вже котрий рік реалізується проект «Інформаційна допомога внутрішньо переміщеним особам – запорука соціальної адаптації». В рамках проекту, навчання комп’ютерній грамотності, організація підприємництва, різноманітні тренінги і заходи для внутрішньо переміщених з питань працевлаштування і пошуку житла. Також декільком особам з зони АТО, було надано роботу на базі бібліотеки. Бібліотека відкрита для проведення виставок митців з числа переселенців. Також в рамках проекту було реалізовано буклет – дорожню карту для переміщених осіб, з контактами всіх державних і громадських установ, які надають підтримку громадянам з вимушених переселенців.

Регіональний координатор Уповноваженого ВРУ в Чернігівській області Алла Лепеха наголосила, що проблеми переселенців можна поділити на державні і місцеві. Найгострішою проблемою на сьогодні були і залишаються питання житла і працевлаштування. Наразі, не існує загальнодержавної програми для вирішення даної проблеми, оскільки саме це сприятиме успішній інтеграції і адаптації громадян у приймаючих громадах. Також, Алла Григорівна розповіла, що зазначені проблеми вона також виявила під час минулорічного анкетування представників державної влади, громадського сектору і безпосередньо внутрішньо переміщених осіб. Правозахисниця підсумувала, що держава має на центральному рівні, розробити і впровадити стратегію якомога ефективнішого вирішення проблем ВПО.

- Минулого року були внесені відповідні зміни до Закону України про безоплатну правову допомогу щодо внутрішньо переміщених осіб, відповідно до якого ці люди мають право на допомогу від держави у складенні документів процесуального характеру та представлення їх інтересів у судах, - звернув увагу директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко, - але багато людей приходять за консультацією чи просто поспілкуватися з приводу пошуку житла і роботи. Також ведеться робота по інформуванню таких громадян стосовно їх прав.

Представник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Катерина Данькова додала, що наразі за рахунок співпраці з міжнародними організаціями виділяється грантова допомога внутрішньо переміщеним особам, в рамках якої на Чернігівщині вже надано 95 грантів переселенцям для перекваліфікації, ведення бізнесу, закупівлі обладнання тощо.

Таким чином, ще з 2014 року Чернігівщина активно долучилася до різностороннього вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб та й зараз працює в цьому напрямку, але дане питання повинно мати більшу підтримку ще й на державному рівні.

Проект «Захист прав, зниження ризиків та посилення гуманітарної допомоги ВПО та населенню, постраждалим внаслідок конфлікту в Україні» впроваджується Данською радою у справах біженців у партнерстві з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Останні новини

Адвокати та правозахисники Чернігівщині взяли участь в тренінгу з правової підтримки ВПО та жертв війни 19:15

20 вересня 2023 року в Чернігові відбувся тренінг «Правова підтримка постраждалих від війни категорій населення, волонтерських ініціатив та місцевих організацій громадянського суспільства» для місцевих адвокатів, представників громадських організацій та працівників центрів/бюро надання безоплатної правової допомоги.

Чернігівські волонтери посилили навики з лідерства та комунікацій 23:29

22 липня 2023 року було проведене навчання для волонтерів Чернігівщини на тему «Лідерство та ефективні комунікації в роботі волонтера та активіста». Тренером заходу виступив досвідчений національний експерт з підтримки громадських ініціатив, розвитку та лідерства, директор Центру АХАЛАР - Юрій Трофименко.

Правова допомога вимушеним переселенцям та жертвам війни 15:20

Юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини безкоштовно надають юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від воєнних дій на території Чернігівщини.

Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні 00:23

Проект «Посилення спроможності жіночої волонтерської спільноти в Україні» спрямований на підтримку жіночого волонтерства в Україні та має на меті зменшення негативних наслідків війни та гуманітарної кризи в Україні шляхом правового розширення прав і можливостей жіночих волонтерських ініціатив у місцевих громадах Чернігівської області.