Останні публікації
11.10.2017 16:08 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Стукайте, бо не відкриють: чорнобилець пошкодував, що не звернувся до Євросуду
Це історія про чоловіка, який свого часу не захотів звертатися до Європейського суду з прав людини та доводити порушення свого права на справедливий суд, бо зневірився у правосудді. Його ж колеги пішли до кінця. Та завдяки грамотній і професійній правовій підтримці юристки Чернігівського Офісу Мережі правового розвиткуНаталії Кулікової все ж відстояли своє право.
ЄСПЛ прийняв рішення на їхню користь, люди отримали відшкодування та виплати, які їм заборгували. Чоловік же, який опустив руки та не повірив, що гроші йому повернуть, залишився ні з чим. Наразі він все-таки вирішив звернутися до Європейського суду. Проте цього разу необхідно більше часу та більше доказів, аби досягти позитивного результату.
У вересні 2017 року до Офісу Мережі при ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини” завітав чорнобилець Леонід Коваленко*, інвалід III групи. Чоловік вже звертався до юристів Офісу у 2011 році разом зі своїми колегами щодо перерахунку пенсії, у якому Пенсійний фонд (ПФУ) їм відмовляв.
Правову підтримку людям, в тому числі і Леоніду Коваленку, надавала юристка Чернігівського Офісу Мережі правового розвитку Наталія Кулікова.
Чоловік мав "на руках" рішення судів на свою користь, проте далі йти не захотів
Тож, 6 років тому пан Леонід звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій ПФУ протиправними.
У позові чоловік вимагав здійснити йому перерахунок щомісячної основної та додаткової пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії з ІІІ групою інвалідності. Чорнобилець посилався на статті 54 та 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області визнав дії управління пенсійного фонду (УПФ) неправомірними та зобов’язав перерахувати й виплатити пану Леоніду основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Згідно з рішенням, УПФ мало розрахуватися з паном Леонідом протягом шести місяців.
Управління Пенсійного фонду намагалось оскаржувати рішення, однак Київський апеляційний адміністративний суд підтримав позицію суду першої інстанції.
Як розповідає юристка Офісу Наталія Кулікова, було відкрито виконавче провадження та частково виконано рішення суду. Леоніду Коваленку перерахували основну та додаткову пенсію. Проте гроші чоловік так і не отримав. За даними правниці, пану Леоніду заборгували за рішенням обох судів майже 35 000 гривень.
- У 2012 році чоловік повторно звернувся до суду, адже строк позовної давності в цьому питанні складає 6 місяців. Знову Прилуцький районний суд підтримав позиції нашого заявника.. Але постанова виконана так само частково, - коментує правниця.
Вже 5 років минуло з моменту прийняття судом рішення, а гроші пану Леоніду так і не виплатили.
- На той час, як і зараз, рішення (постанови) суду, де державні органи мають провести виплати по соціальним питанням, фактично "заморожені". Кошти не виплачуються на основі прийнятого в 2011 році Закону, - зазначає Наталія Кулікова.
"Стукайте - і вам відкриють"...
Чоловік опустив руки і відмовився далі боротися за свої права, тоді коли його друзі, теж чорнобильці, вирішили йти далі і з допомогою юристки Наталії Кулікової звернулися до Європейського суду з прав людини.
- Його друзі, як і багато інших громадян, звертались до ЄСПЧ зі скаргою на невиконання рішення судів (порушено право на справедливий суд - ст. 6 Європейської конвенції з прав людини) та ст. 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції - захист власності, - роз’яснює юристка Офісу.
Європейський суд розглядав справи чорнобильців протягом кількох років, об’єднував їх в одну та прийняв рішення на користь заявників. ЄСПЛ вирішив, що держава не може не виконувати рішення судів, посилаючись на відсутність коштів. Тому заявникам була присуджена різна компенсація, а Україну зобов’язано виконати рішення судів.
- Сума компенсації була різною, виключно на розсуд суду…, - розповідає Наталія Кулікова. - В деяких випадках сягала до 3000 євро.
За словами правниці, держава виплатила людям компенсацію протягом трьох місяців після набрання чинності рішення ЄСПЛ.
Дізнавшись, що у друзів все вийшло, і вони отримали гроші, Леонід Коваленко вирішив все ж таки звернутися до Європейського суду з прав людини та знову попросив юридичної підтримки у юристки Чернігівського Офісу Мережі правового розвитку.
Наталія Кулікова погодилася допомогти, проте зазначає, що цього разу необхідно зібрати більше доказів, ніж у 2012 році, аби написати заяву до ЄСПЛ.
- Останніми роками значно зросла кількість поданих скарг до Євросуду від України, і більшість з них стосується невиконання рішень суду. Оскільки боржник - Державне казначейство України, воно має свій реєстр виконання рішень суду, які передали йому з виконавчої служби. Відтак до суду необхідно надати підтвердження, що саме це рішення перебуває на обліку в реєстрі Державної казначейської служби, - роз'яснює правниця.
Звичайно, якби чоловік тоді не відмовився від звернення до Європейського Суду, то вже отримав би гроші. Ця повчальна історія ще раз доводить те, що відстоювати свої права необхідно до останнього. Тим паче, якщо вас підтримують юристи-професіонали Офісів Мережі правового розвитку.
* Ім’я змінено з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі, засади та принципи роботи читайте на сайті «Правовий Простір».
Останні новини
Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах 17:06
18 жовтня в Європейський день протидії торгівлі людьми, представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини незважаючи на повітряну тривогу, що тривала понад 15 годин, провели інтерактивний воркшоп «Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах».
Відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Чернігівській ОВА 17:01
18 жовтня відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.
Правозахисники на варті захисту прав медіа в умовах війни 19:07
14 жовтня в Чернігові відбувся інтенсивний офлайн тренінг “Журналістика майбутнього: Право, Захист та ШІ” для місцевих журналістів та представників громадських організацій, організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Регіональним хабом Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів”.
Чернігівські правники посилюють спроможність в захисті прав постраждалого від війни населення 22:19
В Чернігові відбувся тренінг для представників системи безоплатної правничої допомоги в Чернігівській області проведено тренінг на тему «Захист прав постраждалого від війни населення».