Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

06.02.2019   15:51Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Як вирішуються соціально-економічні проблеми переселенців на Чернігівщині

6 лютого 2019 року в Чернігові відбувся круглий стіл «Вирішення актуальних проблем внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Чернігівській області».

До обговорення були запропоновані зокрема питання:

- пенсійне забезпечення ВПО і мешканців тимчасово окупованих територій, законодавчі зміни і шляхи вирішення проблемних питань;

- особливості документування внутрішньо переміщених осіб (паспортизація, реєстрація місця проживання);

- питання соціальної і гуманітарної допомоги для ВПО;

- житлові питання: програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», програма «Доступне житло» тощо;

- особливості оформлення спадщини внутрішньо переміщеними особами, виконання судових рішень Державною виконавчою службою.

Розпочала захід представник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва, яка нагадала присутнім про постійну актуальність забезпечення соціально-економічних прав вимушених переселенців протягом останніх 5 років. Чернігівський громадський комітет захисту прав людини з 2014 року надає юридичну підтримку внутрішньо переміщеним особам в місті і регіоні. Організація являється партнером Данської ради у справах біженців, тісно співпрацює з міжнародними організаціями, органами державної влади, місцевими і національними громадськими і благодійними організаціями.

Пані Едієва розповіла, що до правозахисників переселенці звертаються з різних питань, не тільки юридичного, але й соціального, гуманітарного характеру. Серед актуальних на сьогодні проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи, є питання інтеграції, отримання житла, оформлення і припинення соціальних виплат, пенсій.

- За останні роки департаментом проведено значну роботу по вирішенню проблем ВПО (дана категорія населення приймається першочергово), серед яких найважливішими є забезпечення житлом та роботою (адже, правду кажучи, ці громадяни отримували зарплату значно більшу за ту, що є в нашому регіоні), - доповів директор Департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА Олег Русін, - щодо реєстрації ВПО та призначення соціальних виплат, то наразі у нас налічується 8246 осіб або 5,4 тис. родин (де понад 3 тис. пенсіонерів та близько 400 людей з інвалідністю), яким намагаємося поновити і сплачувати усі призначені грошові допомоги (а також компенсувати оплату за найм житла і допомагати в його придбанні учасникам бойових дій з числа ВПО) - 3543 родини із числа ВПО вже користуються такою соціальною допомогою.

«Органи пенсійного фонду забезпечують вчасний розгляд звернень переселенців з оформлення й виплати пенсій, для чого громадянину достатньо подати заяву і довідку ВПО, - зазначила представник ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області Любов Кисла, - виплата пенсій ВПО проводиться через АТ «Ощадбанк» на платіжні картки (що слугують і пенсійним посвідченням), а особам з інвалідністю пенсія може доставлятися і Укрпоштою, тобто виплата пенсій забезпечується своєчасно».

Директор Чернігівського місцевого центру з надання БВПД Володимир Бобруйко зауважив, що законодавство України передбачає безоплатну вторинну правову допомогу (БВПД) для ВПО, які часто мають потребу представництва в судах, просять допомогти у вирішенні сімейних проблем (аліменти, розлучення), розірванні кредитних договорів, кримінальних провадженнях тощо.

- За 2018 рік УДМС було документовано внутрішнім паспортом 172 особи, а закордонними паспортами - 454 особи, при цьому проблемними питаннями є дотримання загальних правил оформлення документів і ідентифікація громадян (для чого варто подати максимум наявної інформації), наявність підроблених документів, підтвердження фотозображення, недостатня співпраця з іншими інстанціями (зокрема, пенсійним фондом) тощо, - довела до відома присутніх начальник відділу централізованого оформлення документів УДМС України в Чернігівській області Вікторія Сенюк, - при цьому для усіх громадян доступною є база даних по недійсних документах громадян України, де кожен бажаючий може перевірити свій паспорт.

«Минулого року наш центр працював з 622 сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, що потребували послуг консультування, профілактики, соціальної адаптації, представництва інтересів, юридичної допомоги тощо, - розповіла представник Чернігівського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Ольга Старовойт, - нині Центром проводиться така робота, а проблемним питанням є те, що не всі голови ОТГ розуміють необхідність у фахівцях з соціальної роботи, а тому їх і немає в деяких громадах, також не всі ВПО легко адаптуються й розуміються в сільському побуті, бо до цього проживали в місті».

Директор Чернігівського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Анатолій Ярошевський зазначив, що за 20 років існування їхнього фонду в країні отримали житло 38702 сім’ї (812 сімей на Чернігівщині), а ВПО (яких нині зареєстровано 64) та учасники бойових дій мають знижку в 50% на отримання житла, для чого в 2018 році Чернігівська область одержала 2,39 млн. грн., але наразі цих фінансів на всіх бажаючих не вистачає.

Заступник директора Чернігівського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Олексій Скляр доповнив директора тим, що розповів про умови отримання молодіжного житла, для чого необхідно перебувати на квартирному обліку щодо поліпшення житлових умов (мати менше 13,65 кв.м житлової площі) або взагалі не мати житла у власності, що діє й для ВПО.

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Алла Лепеха повідала, що нова Уповноважена з прав людини обрала пріоритетним напрямком діяльності захист прав ВПО (адже сама прибула з Криму), для чого ведеться тісна співпраця з іншими органами. Сама ж пані Алла пропонувала свій будинок у селі, але цією пропозицією ніхто з ВПО не скористався.

Завершила захід представник Служби у справах дітей Чернігівської ОДА Юлія Олифіренко, котра заявила, що мережа служб у справах дітей розширюється, робота з дітьми ВПО ведеться активно й плідно, з’ясовуються умови виховання дітей (відвідуються сім’ї), якщо ж місце знаходження батьків встановити неможливо, то діти отримують статус позбавлених батьківського піклування (у нас таких 10), також нововведенням є можливість надання дітям (та тим, що вже стали повнолітніми) статусу постраждалих від воєнних дій (174 дитини його вже отримали), який наразі ніяких пільг не передбачає, але це можливо в майбутньому.

Проект «Захист прав, зменшення ризиків та посилення гуманітарного реагування ВПО та постраждалим від конфлікту в Україні» реалізується Данською Радою у справах біженців / Данською Групою з розмінування у партнерстві з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за фінансової підтримки Відділу надання допомоги при надзвичайних ситуаціях (OFDA) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Останні новини

"Сімейна сварка" та "домашнє насильство". Чи тотожні ці поняття та яку загрозу варто очікувати від них? 19:22

Саме на таких принципах базувалась коротка лекція для безробітніх, яка була проведена 11 червня у Чернігівській філії Чернігівського обласного центру зайнятості юристкою Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Іриною Бірюк.

Правозахисники Чернігівщини взяли участь в тренінгу з правової підтримки ВПО та жертв війни 19:11

В Чернігові відбувся тренінг «Доступ до правосуддя та правова підтримка для постраждалих від війни категорій населення» для місцевих адвокатів та працівників центрів надання безоплатної правничої допомоги.

Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Тупичівській, Кисилівській та Киїнській громадах 20:04

Цього тижня, спільно з представниками ГУ Національної соціальної сервісної служби та Управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Чернігівській області відвідали з робочими візитами Тупичівську, Кисилівську та Киїнську громади Чернігівської області.

Активістів навчали "інформаційній гігієні" у громадській діяльності 20:33

В Чернігові відбувся тренінг на тему: «Інформаційна безпека у громадській діяльності» для працівників та волонтерів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

На Чернігівщині відбулося навчання з проблематики домашнього насильства для профільних фахівців територіальних громад 19:56

На сьогодні законодавством чітко визначено Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Основною метою цієї взаємодії є ефективна реалізація прав особи, постраждалої від домашнього насильства. Але не дивлячись на це, на рівні Чернігівської області проблем з домашнім насильством не меншає.