Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

15.05.2006   21:11Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Спецумови у спецустановах

         Василю Васильовичу, як сьогодні прокуратура   оцінює   стан дотримання законності та прав людини в цих закладах?

         Нещодавно в нашій області кілька з них перевірили представники Генеральної прокуратури України. І після перевірки деяких установ вони зробили такий висновок: "...особи, які там утримуються, перебувають в неналежних умовах, що можуть прирівнюватися до нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження".

         Що ж „нелюдського" вони там зафіксували?

         Наприклад, прилуцький ІТТ розміщений у підвальному приміщенні міськрайвідділу міліції, у зв'язку з чим там немає природного освітлення. Немає природного кондиціонування та вентиляції повітря в камерах. Душова кабіна знаходиться надворі, тому митись затримані особи можуть тільки у теплу пору року. Немає туалетів у камерах. У ніжинському ІТТ немає окремої кімнати для побачень, і тому вони не проводяться взагалі.

Немає також природного кондиціонування та вентиляції повітря. До того ж не всі затримані особи там забезпечені індивідуальною постільною білизною...

         А як особисто Ви вважаєте, є ті умови такими вже нелюдськими? У нас в деяких райцентрах жителі приватного сектора мають туалети та душі на вулиці, це традиційно й нікого не лякає...

         Не можна порівнювати можливості вільних людей та затриманих. Я теж вважаю, що затримані сьогодні перебувають не в належних умовах. Та що там казати, на створення таких умов жоден ІТТ у нас, мабуть, просто не розрахований. Наприклад, контингент там потрібно розділяти по різних камерах: не тільки жінок окремо від чоловіків, а й судимих від несудимих, повнолітніх від неповнолітніх... У більшості наших ІТТ просто немає такої кількості камер.

Колись ці заклади будувалися без урахування потреб людини. Сьогодні на приведення їх до більш цивілізованого стану потрібні великі кошти, яких у профільного відомства немає. Ми це розуміємо, але обов'язок прокуратури — давати правову оцінку, не замовчуючи окремих порушень лише тому, що вони мають поважні причини. Бо інакше кошти, можливо, так і не знайдуться.

         Страшні історії перебування в ІТТ, про які час від часу доводиться читати в періодиці, дуже рідко коли лякають побутом ІТТ том (хіба що спанням у три зміни). А зазвичай там мова йде про небезпеку від сусідів по камері та від персоналу.

— Спання у зміни в ІТТ нашої області прокурорські перевірки не зафіксували (така ситуація була, але раніше, в кінці 90-х, і не в ІТТ, а в СІЗО, куди звозили підслідних з усієї області). А щодо випадків знущань... Людина, особливо та, котра опиняється за ґратами вперше, саме перебування в тій атмосфері може сприймати як катування та знущання. До того ж вона в такому стані реагує на все дуже гостро.

—Але все ж таки, чи виявляли Ви порушення, пов'язані не з матеріальним забезпеченням, а з людським фактором?

—Так. Цього року був випадок, коли двох осіб без документів, затриманих у Прилуках за підозрою у бродяжництві, замість того, щоб своєчасно помістити до ІТТ, більш ніж добу протримали в кімнаті для затриманих відділу міліції (у тій, яку народ і кімнати не передбачають для затриманих ні умов для сну, ні харчування.

Ще один приклад: чоловіка, який вчинив тяжкий злочин і був відпущений на підписку про невиїзд, місяць тримали у приймальнику-розподільнику для бродяг при УМВС України в Чернігівській області. По-перше, він перебував там разом з особами, які злочинів не скоювали. По-друге, "відсиджене" не буде йому зараховане до терміну покарання при винесенні вироку судом.

Якщо про певні порушення, спричинені матеріальними проблемами, ми можемо говорити, але можемо не усувати їх, то процесуальні порушення усуваються в обов'язковому порядку. Тільки поточного року за актами прокурорського реагування притягнуто до відповідальності 11 працівників міліції, які обслуговують спецустанови для тимчасово затриманих.

— Василю Васильовичу, чи правда, що в нашій області дехто з представників адміністрації ІТТ від затриманих заразився туберкульозом?

 — На жаль, так. Адже до цього часу (і це здебільшого загальноукраїнська практика) затримані, хворі на активну форму туберкульозу, не направлялись на лікування до спеціальних палат тубдиспансерів, а поміщались у загальні ІТТ. Причому, згідно зі спеціальними наказами МВС і МОЗ, усі новоприбулі до ІТТ обов'язково проходять флюорографічне обстеження. І при виявленні запущених форм туберкульозу до СІЗО їх потім не переводять. Тобто в окремих випадках особи, хворі на туберкульоз, перебувають в ІТТ навіть по півтора місяця.

Причина все та ж — брак фінансування. Причому ця ситуація мала б бути змінена і за рішенням РНБО від 2004 року, і за дорученням Президента від квітня 2005-го. Але коштами ці директиви належним чином не забезпечувались і виконувались дуже повільно. Останнім часом ситуація вийшла на таку стадію: нібито виділені і палати, й охоронці, але в палатах немає санвузлів, а для конвою немає окремого приміщення. І ні міліція, ні лікарняний заклад не хочуть обладнувати це за свої кошти. Прокуратура сьогодні наполягає на тому, щоб таких затриманих усе ж таки переводили в тубдиспансер, а остаточне облаштування робилося «у процесі».

Валерій ЛИТОВЧЕНКО

 

ДОВІДКА

У Чернігівській області 20 ізоляторів тимчасового тримання (ІТТ), 25 кімнат для доставлених у чергових частинах органів внутрішніх справ. В області немає спецприймальника для тримання осіб, які перебувають під адміністративним арештом. У зв'язку з цим особи, засуджені за скоєння адміністративного правопорушення до відбування покарання у вигляді адмінарешту, згідно з наказом МВС України утримуються в ізоляторах тимчасового тримання, де є спеціально виділені камери для зазначеного контингенту.

У Чернігові функціонує приймальних-розподільник для осіб, затриманих за бродяжництво. Пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства в області не створено. Тому таких осіб, затриманих на території області, відправляють до приймальника-розподільника.

 

 «Гарт», 11 травня 2006 року

 

Останні новини

В Чернігові презентували Громадський центр правосуддя 18:56

24 вересня 2020 року в Чернігові відбулась презентація Громадського центру правосуддя Чернігівщини. Захід проведений спільно з Чернігівським апеляційним судом та Територіальним управлінням Державної судової адміістрації в Чернігівській області.

Правники Чернігівщини обговорили перспективи розвитку адвокатури в Україні 18:59

12 серпня в Чернігові відбувся круглий стіл «Сучасний стан та перспективи розвитку законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Волинські надавачі правової допомоги посилюють спроможність захищати права біженців та шукачів притулку 18:54

24 вересня 2020 року в м.Луцьк відбувся тренінг на тему «Захист прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти» для адвокатів та працівників місцевих центрів надання правової допомоги Волині.

Представники громад налагоджують співпрацю в рамках діяльності Громадського центру правосуддя Чернігівщини 18:58

22-23 вересня 2020 року відбувся тренінг «Налагодження взаємодії та конструктивного вирішення проблем/конфліктів, прийняття рішень у громаді» для представників Чернігівської та Ічнянської громад, зокрема освітян, представників соціальних служб, правоохоронців, працівників місцевих центрів правової допомоги та громадських активістів.

Адвокати та правники Закарпаття підвищують навички в сфері захисту прав біженців та шукачів притулку 23:34

22 вересня 2020 року в м.Ужгород відбувся тренінг на тему «Захист прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства. Міжнародні та національні стандарти» для адвокатів та працівників місцевих центрів правової допомоги (БВПД).