Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

22.11.2014   22:41Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Закон про забезпечення прав і свобод вимушених переселенців набрав чинності

22 листопада 2014 року вступив в дію Закон «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який був ухвалений Верховною Радою України 20 жовтня.

Свій підпис під Законом Глава держави поставив 19 листопада на зустрічі з громадянами, які змушені були покинути свої домівки через ситуацію на Донбасі. Як заявив Президента, прийнятий Закон дозволить захистити людей від дискримінації і примусового повернення. Президент зазначив, що закон є важливим для 465 тисяч вимушених переселенців.

Водночас П. Порошенко зазначив, що Закон недосконалий і потребує доопрацювання. Він повідомив, що обговорив це питання з Прем’єр-Міністром, і було домовлено, що, як тільки запрацює нова Верховна Рада, до Закону будуть внесені зміни. «Я доручив, щоб Уряд доопрацював і розробив нормативні акти, які мають запрацювати після прийняття цього закону, для того, щоб можна було вирішити проблеми: доступ до освіти, працевлаштування, розміщення, соціальні виплати, вирішення питання медицини», – сказав Президент. Президент подякував представникам громадськості, волонтерам та експертам за допомогу у розробці закону і закликав долучитися до його доопрацювання.

Протягом першої половини листопада під Адміністрацією Президента відбувались численні акції вимушених переселенців та активістів, що вимагали від Глави держави підписати прийнятий Закон у п’ятнадцятиденний термін після отримання від Верховної Ради, як це передбачено ст.94 Конституції України. Одна з найбільш масових та резонансних акцій – перформенс під назвою «Гра у біженців» - відбулась на вул. Банковій 14 листопада.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» набере чинність з наступного дня після офіційного опублікування та стане основним нормативно-правовим актом, що визначає статус вимушених переселенців з тимчасово окупованої території АР Крим та територій, на яких проводиться антитерористична операція.

Закон зокрема, визначає поняття «внутрішньо переміщеної особи» (ВПО), врегульовує питання обліку ВПО, реєстрації місця їх проживання, містить норми, які мають забезпечити відновлення паспортів та інших документів ВПО, реалізацію ними права на зайнятість допомогу у зв’язку із безробіттям, пенсійне забезпечення та отримання соціальних послуг. Також Закон визначає специфічні права та обов’язки ВПО, джерела фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих прав. Визначає державні заходи щодо надання ВПО кредитів на придбання земельних ділянок, придбання та будівництво житла.

Одночасно вноситься ряд змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, що узгоджують цей документ із новоприйнятим Законом.

Реалізація низки положень нового Закону вимагає внесення змін до інших законів України та прийняття нормативно-правових актів нижчого рівня. На виконання норм Закон Кабінет Міністрів має затвердити Порядок збору та обробки даних про ВПО, порядок оформлення, видачі довідок про взяття на облік, порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиного державного реєстру ВПО, правила перереєстрації безробітних з числа ВПО, порядок фінансування навчання вимушених переселенців, процедуру реалізації права на безоплатний проїзд до залишеного місця проживання тощо. Уряду також доручено підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України зміни та доповнення до ряду законодавчих актів, зокрема до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», передбачивши спрощення процедур реєстрації, перереєстрації господарської діяльності та повідомного порядку скасування реєстрації для ВПО.

Конкретні норми Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доцільно аналізувати та роз’яснювати після оприлюднення його офіційного тексту.

З практичних питань реалізації зазначеного Закону та інших правових проблем вимушені переселенці можуть звертатися до партнерів проекту «Захист цивільних та громадянських прав внутрішньо переміщених осіб та вразливих груп», який реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.

 

Останні новини

Працівники центрів зайнятості та соціальних служб Чернігівщини підвищують навички в сфері протидії торгівлі людьми 19:16

22-23 листопада 2018 року в Чернігові відбувся тренінг «Попередження та протидія торгівлі людьми серед вразливих груп» для представників центрів зайнятості та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чернігівської області.

В Хмельницькому презентували досвід впровадження громадських бюджетів в ОТГ 16:39

"Кількість об'єднаних територіальних громад, які наважились у себе запровадити бюджети участі неупинно росте", - наголосили під час презентації досвіду проекту "Громадський бюджет - діалоговий майданчик для влади та громади" в Хмельницькому

У Чернігові обговорили як протидіяти булінгу у шкільному середовищі 21:42

За ініціативою Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області сьогодні, 15 листопада, пройшла координаційна зустріч представників юстиції, освітньої галузі, ювенальної превенції, соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадських організацій та інших зацікавлених осіб. Головна тема обговорення - як протидіяти цькуванню у школах.

З 21 листопада XV Мандрівний міжнародний фестиваль Docudays UA стартує на Чернігівщині 20:23

13 листопада у культурно-діловому центрі "Світогляд" в Чернігові організатори презентували програму XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Чернігівській області, який триватиме з 20 листопада по 12 грудня під гаслом “Рівні рівності”.

Про важливість взаємодії влади з громадою говорили в Сумах 15:35

8 листопада на базі медіа-платформи «Вільна» відбулась прес-конференція присвячена особливостям децентралізаційного процесу на Сумщині.