Останні публікації
24.12.2013 12:44 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Хто допоможе впоратися з юридичним свавіллям?
Хто не стикався з нашою всеосяжної бюрократією, хто не воював проти несправедливості нашої Феміди і хто не намагався побороти жадібність і твердосердя дорогих юристів, особливо, які представляють протилежну сторону? Напевно, через це проходить кожен українець і чернігівець зокрема. Ось тільки поодинці побороти неповоротку бюрократичну машину - завдання непосильне.
І герої нашого матеріалу - яскрава тому ілюстрація. Сім'я з малолітньою дитиною, виставлена із законно отриманого житла; чоловік, брата якого побили до смерті тільки за те, що заступився за товариша ... - цей список можна продовжувати нескінченно.
Павло Федорович Зелінський вже майже рік не може домогтися справедливості: винних у смерті його брата повинні покарати, а вони досі на волі як ні в чому не бувало.
– Трапилось це все ще в січні цього року. Мій брат мешкав на околиці Чернігова. У себе тоді якраз приймав друга з його дівчиною. Приятель попередньо мав конфлікт з одним хлопцем. От він якось і приїхав розбиратися. Та ще й не один, а з компанією, усі хлопці молоді, дужі. От вони і виманюють брата: «Виходь, поговоримо, як чоловіки». Він вийшов. Зчинилася бійка. Братові по голові завдали кілька ударів. За чотири доби він помирає, так і не приходячи до тями. Той хлопець, який потім зізнався у вчиненні тяжких тілесних ушкоджень, навіть після пред‘явлення підозри про вчинення злочину – відмовився від своїх свідчень. Згодом того хлопця випустили з-під варти, потім експерти навіть дійшли висновку, що підозрюваний впливав на свідків!
Крім того, за словами чоловіка, прокуратура не діє, а нинішній Кримінальний процесуальний кодекс з його м'якими санкціями - тільки на руку зловмисникам. Оскільки людина, яка підозрюється у заподіянні тяжких тілесних ушкоджень, та ще й за попередньою груповому змовою, та ще й що спричинили загибель жертви, - спокійно розгулює вулицями міста. І правоохоронці тільки руками розводять.
Виселили з квартири з 12-річною дитиною
Або ось ще історія про свавілля нашої системи. Але вже очима жінки. Галина Данич домогосподарка. Вона вийшла вдруге заміж. Її нинішній чоловік прослужив в правоохоронних органах майже 30 років. Але навіть і це не врятувало його від свавілля. Незважаючи на те, що чоловік у той момент виховував 12-річну дитину другої дружини, представники Феміди виставили його з родиною на вулицю.
- Суди у нас йшли вісім років. Предметом розгляду стала двокімнатна квартира мого чоловіка, яка на той момент не була приватизована, і його колишня дружина мала на неї рівні з колишнім чоловіком права. Дітей у тому шлюбі не було, - каже Галина Данич. - Перша дружина розжалобила суд, заявивши, що їй необхідне житло, щоб доглядати за літньою мамою, яка живе ... в далекому селі . І мого чоловіка виселили в примусовому порядку з благоустроєного та заробленого ним же житла.
Майор міліції з сім'єю опинився у комунальній кімнатці без зручностей, а квартира дісталася колишній дружині. Але жінці і цього здалося мало. Після виписки сім'ї з дитиною з колишньої квартири вона хотіла «повісити» на чоловіка Галини Данич і величезні борги по квартплаті, які сама ж і наробила. Завдяки своєчасній юридичній допомозі, родині Данич вдалося вирішити це питання на свою користь. Павло Зелінський також домігся того, що колись майже списанf в архів справа - знову предмет ретельного вивчення правоохоронців. І сьогодні Галина Данич і Павло Зелінський не втомлюються повторювати: навіть півгодини часу, витрачені на спілкування з юристом, - варті того. Адже іноді і кома, поставлена не до місця, істотно впливає на хід справи.
Первинна і вторинна допомога
А як вникнути в суть всіх юридичних закарлючок, якщо ти не фахівець і не володієш необхідними знаннями? Держава потурбувалася цим питанням ще два роки тому , коли 9 липня 2011 набув чинності Закон України № 3460 «Про безоплатну правову допомогу» . Тим самим гарантувавши людям безкоштовне надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з юридичних тонкощів, складання заяв, скарг та інших документів. До цього подібна юрдопомога надавалася тільки малозабезпеченим громадянам. Але з набуттям чинності даним Законом її стали надавати всім громадянам України, іноземцям, особам без громадянства (у тому числі біженцям) - незалежно від матеріального статусу.
Більше того, з 1 січня 2013 року набрала чинності норма цього Закону щодо безоплатної вторинної правової допомоги. Тобто відтепер держава гарантує кожному своєму громадянину безкоштовного адвоката по захисту його інтересів у разі кримінального переслідування. Трохи пізніше, з 1 січня 2014-го, стане правочинною ще одна норма - захисники будуть безоплатно надаватися державою і для захисту інтересів таких категорій громадян, як ветерани війни, біженці, інваліди, люди визнані недієздатними, тощо. Причому ця норма стосуватиметься не лише кримінальної, а й інших галузей права.
Закон законом, а бюрократична машина неповоротка. Насправді центрів, що надають такого роду послуги, на всю Україну поки лише два - в Одесі та Скадовську. Але у Чернігова є всі шанси стати третім. Міськрада і Чернігівський громадський комітет захисту прав людини ініціюють створення подібного центру і у нас.
Віктор ТАРАСОВ , керівник Центру правової інформації та консультацій Чернігівського громадського комітету захисту прав людини:
- В Одесі та Скадовську громади пішли шляхом створення таких центрів у вигляді комунальних установ. І природно , вони фінансуються за рахунок місцевого бюджету. Також Закон «Про безоплатну правову допомогу» передбачає створення центрів шляхом залучення на конкурсній основі інших юридичних осіб приватного права, тих же громадських організацій, адвокатських об'єднань.
Що в Чернігові
У Чернігові, очевидно, підуть другим шляхом. Для чого згадана громадська організація стане частиною загальноміської програми підтримки громадських організацій на 2014 рік.
Ірина СОЛОМАХА, начальник відділу зв'язків з громадськістю Чернігівської міськради:
– На грудневу сесію виноситься рішення по всіх громадських організаціях, які підтримуються фінансово міською владою. Це ціла програма, яку курує наш відділ звернень громадян. Чернігівський громадський комітет внесений у перелік таких громадських організацій на наступний рік. Ця програма сформована, попередній розгляд на виконкомі вона вже пройшла.
За словами чиновниці, новий центр буде створено на базі вже існуючої громадської організації, тобто за адресою вул.Горького 57/1. Окремого приміщення йому виділяти не планують. Як працюватиме ця структура в зв'язці з міською владою? Адже деякі консультації з юридичних питань надає і той же відділ за зверненнями громадян. Нам прояснюють.
- Так, але тепер це все буде розглядатися більш предметно. Завдяки тому, що люди спершу отримають консультації в центрі і будуть підготовлені належним чином документально, ми, як представники міської влади, зможемо швидше і якісніше реагувати на проблему. При необхідності будемо підключати і всі профільні структури міськради, у тому числі і юрвідділ. А не витрачати час на попередній збір інформації. Відповідно, скоротиться і термін розгляду звернень городян, - упевнена Ірина Соломаха.
Крім того, чиновники обіцяють, що нововведення не застопорять і без того об'ємну працю відділу по роботі зі зверненнями громадян міськради. До речі, відповідно до Закону, безкоштовного адвоката громадянину, затриманому за підозрою в кримінальному правопорушенні, нині надають у Центрі безоплатної вторинної правової допомоги облуправління юстиції. Що ж, будемо сподіватися, що чернігівцям шукати справедливості у Феміди і у влади тепер стане простіше.
"Семь Дней", 19 грудня 2013 року
Останні новини
Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах 17:06
18 жовтня в Європейський день протидії торгівлі людьми, представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини незважаючи на повітряну тривогу, що тривала понад 15 годин, провели інтерактивний воркшоп «Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах».
Відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Чернігівській ОВА 17:01
18 жовтня відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.
Правозахисники на варті захисту прав медіа в умовах війни 19:07
14 жовтня в Чернігові відбувся інтенсивний офлайн тренінг “Журналістика майбутнього: Право, Захист та ШІ” для місцевих журналістів та представників громадських організацій, організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Регіональним хабом Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів”.
Чернігівські правники посилюють спроможність в захисті прав постраждалого від війни населення 22:19
В Чернігові відбувся тренінг для представників системи безоплатної правничої допомоги в Чернігівській області проведено тренінг на тему «Захист прав постраждалого від війни населення».