Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

12.05.2016   23:13Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Правозахисники допомагають переселенцям повернути пенсії

Наприкінці квітня 2016 р. до юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини звернулася вимушена переселенка Б. Вона виїхала з Макіївки Донецької області в Глухів, на Сумщину, щоб уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, проявів насильства та масових порушень прав людини. Все це спостерігається на сході країни вже другий рік поспіль.

Жінка 87 років залишила в Макіївці фактично все майно, що наживалося довгі роки її життя. Чи варто підкреслювати, що на новому місці проживання єдиним засобом до існування була призначена їй пенсія? Але ж цих грошей переселенку позбавили без будь-яких підстав.

Куди поділась пенсія?

Як і більшість переселенців, Б. була вимушена ще восени 2014 р. покинути власний будинок. З району проведення антитерористичної операції жінка поїхала до Глухова Сумської області. Переїхавши на вільну території України, стала на облік у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області - управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців. Від щомісячної адресної допомоги, так званих «переселенських грошей», пенсіонерка відмовилася, пояснила цей вчинок тим, що їй вистачає пенсії, а ці гроші нехай отримають ті люди, кому це більше потрібно.

З листопада 2014 р. пенсіонерка стабільно отримувала пенсію. Належні до виплати суми перераховувалися на її картковий рахунок у банку. Але у квітні 2016 р. з незрозумілих причин щомісячна пенсія на рахунок жінки так і «не прийшла». Це було для неї повною несподіванкою. Відсутність пенсійного забезпечення поставило під загрозу життя літньої жінки, зробило неможливим забезпечення її потреб, як людини. Насамперед, це стосується елементарного - купівлі продуктів харчування та оренди житла.

Із спілкування з працівниками Пенсійного фонду, а також з повідомлень, які містяться на офіційному сайті цієї установи, у жінки виникли підозри, що невиплата пенсії могла статися через прийняття рішення про її призупинення. Але ж, об’єктивно, про прийняття такого рішення їй було невідомо, будь-яка письмова інформація з цього приводу, компетентним органом пенсіонерці так і не надсилалась. Більш того, повідомити дані про наявність такого рішення у телефонній розмові працівники Пенсійного фонду відмовились.

Звернулася до юристів по допомогу

Зважаючи на все це, пенсіонерка була вимушена звернутися до юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, які допомогли зробити письмовий запит до уповноваженого органу. У цьому запиті від імені Б. Пенсійний фонд вони просили надати наступні відомості:

1) номер та дату рішення керівника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про припинення виплати пенсії - якщо таке рішення приймалось;

2) якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на підставі якого припинена виплата пенсії;

3) дату, з якої припинені нарахування та виплата пенсії.

28 квітня 2016 р. пенсіонерка отримала листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якому було зазначено, що дійсно, пенсія не нараховується, адже скасована її довідка-переселенця. Нібито жінка повернулася в Макіївку, на тимчасово окуповану територію, та вже не може отримувати гроші в Глухові. Інформацію про її «повернення» з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб надав Пенсійному фонду Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. А окремого рішення про припинення їй виплати пенсії, яке було б прийнято керівниками Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, взагалі не існує. Тим не менш, грошей жінка так і не отримує.

Чекаємо на рішення суду

Наступним кроком, який зробили юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, було складання адміністративного позову про визнання дій неправомірними та зобов’язання поновити виплату пенсії. У ньому були викладені всі обставини цієї прикрої ситуації, зазначено, що жодних підстав для припинення виплати пенсії громадянці України Б., не існує. Одночасно з позовом, написано від імені пенсіонерки ще й заяву про звільнення від сплати судового збору, адже це для неї наразі просто неможливо.

Проект «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам» впроваджується Представництвом Данської Ради у справах біженців в Україні за фінансування Департаменту Європейської Комісії з гуманітарної допомоги і захисту цивільного населення (ECHO) в 20 регіонах України. Партнером проекту в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях є Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

Останні новини

Мережа радників з протидії домашньому насильству на Чернігівщині посилює свою спроможність 18:08

22 липня в Чернігові відбувся тренінг «Захист прав жертв домашнього насильства» для представників територіальних громад Чернігівської області в рамках проекту «Активізація місцевих громад на боротьбу проти домашнього насильства».

«Гаряча лінія» допомоги на захист свободи в Інтернеті 11:45

В рамках проекту Advocates and the Bar – frontline defenders of Internet freedom in Ukraine працює інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних зі свободою в Інтернеті.

ЗВІТ про діяльність Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за 2020 рік 12:43

Цього року нам виповнилося вже 21 рік. Тому цього року Чернігівський громадський комітет захисту прав людини продовжує традицію річного звітування і презентує публічний річний звіт за 2020 рік.

Підписано Меморандум про співпрацю з представником Омбудсмана на Чернігівщині 13:23

В умовах сьогодення важливим є об’єднання зусиль державних установ та громадськості для забезпечення максимальної ефективності проведених заходів щодо дотримання прав людини в регіоні, зокрема в контексті земельної реформи.

Поліцейські та правозахисники Чернігівщини спільно шукають шляхи подолання домашнього насильства 17:12

30 червня 2021 року відбувся круглий стіл з представниками поліції Чернігівщини щодо обговорення ситуації з домашнім насильством та насильством за ознаками статі в регіоні.