Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Інформація про Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

 

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини (ЧГКЗПЛ) є неполітичною, неурядовою, некомерційною, незалежною громадською організацією. Організація заснована в 1999 році.

Метою діяльності організації є захист громадянських, політичних, соціальних, економічних та інших прав і свобод людини.

Громадський комітет веде різнобічну громадську правозахисну діяльність. У цілому цю діяльність можна розділити на наступні напрямки:

Посилення правових можливостей, надання безоплатної правової допомоги громадянам

На базі організації постійно працює Громадська приймальня з прав людини. Юристи комітету надають безкоштовну первинну та вторинну юридичну та правоосвітню допомогу громадянам, чиї громадянські, соціально-економічні, політичні права були порушені або в яких виникають труднощі з реалізацією своїх прав, в тому числі з питань звернення до Європейського суду з прав людини. Особливе місце в роботі приймальні приділяється стажуванню студентів юридичних факультетів ВНЗ.

 ЧГКЗПЛ співзасновником провідних всеукраїнських організацій: Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги та Української фундації правової допомоги.

В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ є членом мереж громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини, Американської асоціації юристів, проекту USAID «Правова країна».

З 2010 року на базі комітету працює Центр правової інформації та консультацій в рамках Ініціативи “Посилення правових можливостей бідних верств населення” програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження».

Протидія катуванням та жорстокому поводженню, реалізація Національного превентивного механізму (НПМ) 

Проблема застосування катувань та жорстокого поводження у правоохоронних органах та місцях несвободи, нажаль, залишається доволі актуальною в Україні. Тому правозахисна допомога жертвам катувань, а також профілактична та тренінгова підтримка правоохоронців з питань недопущення цього ганебного явища є пріоритетною в діяльності комітету. В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ на постійній основі надає безкоштовну правозахисну допомогу особам, які постраждали від незаконних дій представників правоохоронних органів. Надається допомога адвоката, в тому числі з питань звернення до Європейського суду з прав людини.

Важливим напрямком діяльності також є здійснення громадського контролю за дотриманням прав людини в діяльності правоохоронних органів, а також в місцях несвободи, зокрема в установах виконання покарань. Представники ЧГКЗПЛ є членами та беруть активну участь в роботі Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області з питань забезпечення прав людини в діяльності органів внутрішніх справ та Спостережної комісії громадського контролю в системі карного покарання при Чернігівській міській раді. Представники ЧГКЗПЛ також на постійній основі виїжджають в райони Чернігівської області в рамках роботи постійно діючої мобільної групи з моніторингу дотримання прав і свобод людини в діяльності ОВС, перевіряють умови тримання в ізоляторах тимчасового тримання та установах виконання покарань, проводять прийом громадян на базі Чернігівського обласного управління та районних відділів МВС зі скаргами на протиправні дії працівників міліції.

Діяльність відбувається у тісній співпраці з офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, іншими міжнародними та неурядовими організаціями в рамках реалізації національного превентивного механізму (НПМ).

Сприяння поліпшенню доступу до правосуддя і реформуванню судової системи України

Одним з основних напрямків діяльності комітету є сприяння доступу до правосуддя. Багато напрямків діяльності організації прямо або побічно спрямовані на вирішення цього питання, адже доступ до правосуддя є невід'ємною умовою захисту прав людини і відновлення порушених прав.

У процесі постійного розширення цього напрямку був розвинутий напрямок по сприянню реформуванню судової системи України. Адже доступ до правосуддя можна розвивати тільки в тісному контакті з установами, що відповідно до Конституції повинні здійснювати це правосуддя. Так, завдяки тому, що членами нашої організації є і судді, здійснюється освітня діяльність серед суддів.

Боротьба з дискримінацією, ксенофобією і расизмом

Діяльність комітету в цьому напрямку носить різноманітний характер. Найбільша увага приділяється дослідницькій та моніторинговій діяльності з метою вивчення причин виникнення проявів дискримінації в українському суспільстві, акціям адвокасі та інформаційним кампаніям щодо протидії проявам расизму й ксенофобії, підвищення толерантності в суспільстві, в першу чергу в молодіжному середовищі, а також профілактичній та правоосвітній діяльності серед правоохоронців, суддів, чиновників тощо. Регулярний характер має проведення різних активних заходів з цієї проблематики. На рівні Чернігівської області за ініціативи ЧГКЗПЛ організовуються публічні акції, присвячені Європейському тижню дій проти расизму та Всесвітньому дню боротьби з фашизмом і антисемітизмом. Здійснюється співпраця з організаціями національних меншин.

В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ є членом Європейської мережі проти націоналізму, расизму, фашизму та на підтримку мігрантів і біженців (UNITED for Intercultural Action), Коаліції з протидії дискримінації в Україні, а також Ініціативи Різноманіття Міжнародної організації з міграції.

Більше інформації щодо цього напрямку можна знайти на Веб-сайті «Права біженців та мігрантів в Україні» (www.migration.org.ua).

Надання правової, соціальної та іншої допомоги біженцям, шукачам притулку та мігрантам

Починаючи з 2001 року ЧГКЗПЛ веде активність діяльність на захист прав біженців, шукачів притулку та мігрантів. В рамках цього напрямку проводяться правоосвітні акції та тренінгові заходи для представників органів влади, правоохоронних органів, суддів, громадських активістів, тощо. В громадській приймальні комітету постійно надається правова допомога біженцям і шукачам притулку, здійснюється представництво їх інтересів у судах. Зокрема, юристи комітету постійно надають правову та іншу допомогу на базі Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, в с.Розсудів Ріпкинського району Чернігівської області, що працює з 2008 року.

В рамках цієї діяльності ЧГКЗПЛ є партнером Управління Верховного комісару ООН у справах біженців, Міжнародної організації з міграції, ХІАС – Україна в Чернігівському регіоні та членом Міжнародної коаліції з міграційних затримань (International Detention Coalition).

Більше інформації щодо цього напрямку можна знайти на Веб-сайті «Права біженців та мігрантів в Україні» (www.migration.org.ua).

Протидія торгівлі людьми та нелегальній міграції

Одним з важливих напрямків діяльності ЧГКЗПЛ є боротьба з торгівлею людьми та нелегальній міграції. Пріоритетними завданнями цього напрямку зокрема є підвищення професійного рівня та ефективності діяльності працівників правоохоронних органів та органів влади у сфері протидії торгівлі людьми, активне залучення громадськості та налагодження ефективної взаємодії між органами влади та НУО щодо попередження торгівлі людьми, в першу чергу на рівні територіальних громад сіл, селищ та міст, зміцнення потенціалу місцевих громадських організацій, що опікуються проблематикою боротьби із торгівлею людьми та допомагають жертвам торгівлі людьми. Діяльність в цьому напрямку відбувається у тісній з Управлінням МВС України в Чернігівській області, та зокрема з Відділом по боротьбі зі злочинами пов'язаними з торгівлею людьми при УКР УМВС. В рамках цього напрямку надається безпосередня правозахисна допомога жертвам торгівлі людьми. В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ є партнером Міжнародної організації з міграції в Чернігівській області.

Більше інформації щодо цього напрямку можна знайти на Веб-сайті «Права біженців та мігрантів в Україні» (www.migration.org.ua).

Протидія корупції

Одним з пріоритетних напрямків діяльності комітету є попередження та протидія корупційним проявам в різних сферах суспільства, зокрема в сфері обігу землі. Основними елементами цієї діяльності є підвищення рівня прозорості та підзвітності роботи органів влади, просування громадських інтересів щодо зменшення корупції, просвіта населення щодо формування нетерпимості до проявів корупції, залучення громадян до активної участі в антикорупційних кампаніях, підвищення ролі громадян у прийнятті рішень органами держаної влади та впливі на правове середовище в Україні.

На базі комітету постійно працює безкоштовна антикорупційна громадська приймальня для громадян, в якій надається безпосередня правова допомога громадянам, у яких виникають труднощі з реалізацією власних прав або які стали жертвами корупційних зловживань з боку представників органів влади. Діяльність антикорупційної приймальні була започаткована за підтримки проекту «Гідна Україна» (www.action-msi.org.ua).

Сприяння розвитку громадянського суспільства в Республіці Білорусь

З 2006 року ЧГКЗПЛ здійснює діяльність, що має на меті розвиток демократичних процесів та зміцнення громадянського суспільства в Республіці Білорусь через сприяння дотриманню свободи асоціацій і посилення білоруських неурядових організацій в сфері ефективного впливу на суспільну та місцеву політику, підтримку участі місцевих громадських активістів у політиці та процесах прийняття рішень на національному й місцевому рівнях, а також у сприянні дотриманню прав людини.

 Основним елементом діяльності в цьому напрямку є проведення шкіл та тренінгів з прав людини для представників білоруського громадянського суспільства. Серед тем, які розглядаються в рамках тренінгових заходів: права людини, демократія, свобода асоціацій і свобода мирних зібрань, дії НУО на захист суспільних інтересів, досвід розвитку демократії та прав людини в країнах ЄС та Україні, досвід впровадження нових інститутів дотримання прав людини, проведення Міжнародного фестивалю «Право бути вільним/Be Free» в м.Чернігові.

Головним партнером в рамках цього напрямку є Білоруський Гельсінський комітет.

Захист права на мирний протест та свободи мирних зібрань

Свобода зібрань – одне з найважливіших прав людини, яке є ефективним інструментом захисту громадянських прав, громадського контролю за владою та локомотивом соціальних змін.

В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ проводить моніторинг мирних зібрань на рівні Чернігівської області; реалізує відповідні просвітницькі заходи серед громадських активістів, представників органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів; здійснює правовий захист учасників мирних зібрань; оскаржує антиконституційні рішення органів місцевого самоврядування щодо обмеження права на мирні зібрання. В рамках цього напрямку ЧГКЗПЛ є регіональним партнером провідних українських коаліцій: Всеукраїнської ініціативи “За мирний протест!” та Партнерства «За свободу мирних зібрань».

* * *

На цьому перелік напрямків діяльності організації не вичерпується. Комітетом ведеться маса іншої роботи, спрямованої на активний захист прав людини і розвиток України як країни стабільної демократії. Комітетом за час свого існування реалізовано понад 50 проектів та програм за підтримки міжнародних донорів, зокрема Європейської Комісії, Міжнародного фонду „Відродження”, Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), Норвезького Гельсінкського комітету, Нідерландського Гельсінкського комітету, Американської асоціації юристів (ABA/ROLI), Швейцарського фонду співробітництва, Мережі громадянської дії проекту UCAN, УВКБ ООН, Посольства США в Україні, проекту «Гідна Україна», Міжнародної організації з міграції, Програми розвитку ООН в Україні, проекту «Правова країна» тощо.

ЧГКЗПЛ є співзасновником та членом Української Гельсінської спілки з прав людини.

Адреса: вул.Горького 57/1, м.Чернігів, 14000

Тел.: (0462) 625-381; факс: (0462) 675-281

«Гаряча» лінія правової допомоги: (0462) 612-532

E-mail: protection.ua {at} gmail.com

Веб-сайти: www.protection.org.ua; www.migration.org.ua

ЧГКЗПЛ на фейсбуці: http://www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Committee