Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

05.02.2013   14:48Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Чернігів похвалили і пожурили за мирні протести

На Чернігівщині – одна з кращих ситуацій з дотриманням права на мирний протест в порівнянні з іншими регіонами України. Проте існує небезпечна тенденція збільшення кількості неправосудних судових заборон. Про це 25 січня 2013 року в Експертному клубі «Чиста політика» заявили правозахисники з Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» під час круглого столу «Свобода мирних зібрань: Європейські принципи та українські реалії».

У круглому столі взяли участь експерти з питань свободи зібрань в Україні, представники Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівської міської ради, судді адміністративного суду, представники місцевих ЗМІ, громадських організацій та рухів.

Правозахисник, голова правління ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис зазначив, що згідно з інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень, в Чернігівській області в 2012 році було 3 судових заборони мирних протестів, в той час як в Харківській області їх було 103. Проте в 2011 році в Чернігівській області була лише одна заборона.

На думку Володимира Чемериса, такі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду є неправосудними, оскільки вони ґрунтувались лише на припущеннях про небезпеку виникнення насилля під час мирних зібрань. “Реальність такої небезпеки мала би бути підтверджена фактами,” – впевнений правозахисник.

Експерт ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» Михайло Лебедь додав, що в Україні склалась сумна практика лише крайньої міри реакції суду на протести – 88,2% справ про мирні зібрання в 2012 році в судах першої інстанції завершилися заборонами. “Проте ст.39 Конституції України каже, що суд може не лише забороняти, а й обмежувати проблемний протест певним чином,” – каже Михайло Лебедь. – “Наприклад обмежити лише місце або час проведення мітингу. Тобто не дозволити проводити протест лише в певному місці чи в певний час, а не забороняти взагалі.”

Виконавчий директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов зазначив, що Управління МВС в Чернігівській області проігнорувало даний круглий стіл на тему мирних зібрань, хоч представники Управління і були запрошені.

Учасники круглого столу також зазначили, що під час політичних протестів в Чернігові іноді бувають бійки між представниками різних політичних сил, проте присутні на таких акціях працівники міліції ігнорують свої зобов’язання і не зупиняють хуліганські дії. Учасники заходу також спілкувались на тему реалізації права на мирні зібрання в Чернігові. Експерти правозахисники поділилися успішним досвідом оскарження антиконституційних нормативно-правових актів місцевого рівня та неправосудних судових рішень про обмеження свободи мирних зібрань, а також досвідом спротиву репресіям з боку правоохоронних органів.

ДОВІДКОВО:

Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» - неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 96 організацій, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних протестів в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою на щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання. Більше про Всеукраїнську ініціативу «За мирний протест!», а також про ситуацію з дотриманням права на мирні зібрання читайте докладно на сайті – www.zmina.org.ua.

Останні новини

Підсумки інформаційної кампанії «16 днів проти насильства» на Чернігівщині 16:16

Як й в минулі роки, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини взяв активну участь інформаційно-просвітницькій кампанії в рамках цьогорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".

Фахівці громад та правоохоронці посилюють взаємодію з протидії насильству, пов’язаному з війною 19:12

Продовжуючи роботу з громадами для забезпечення ефективної реалізації законодаства у сфері запобігання та протидії насильству, наприкінці листопада провели спільне навчання для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії громад області.