Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

05.02.2013   14:48Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Чернігів похвалили і пожурили за мирні протести

На Чернігівщині – одна з кращих ситуацій з дотриманням права на мирний протест в порівнянні з іншими регіонами України. Проте існує небезпечна тенденція збільшення кількості неправосудних судових заборон. Про це 25 січня 2013 року в Експертному клубі «Чиста політика» заявили правозахисники з Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» під час круглого столу «Свобода мирних зібрань: Європейські принципи та українські реалії».

У круглому столі взяли участь експерти з питань свободи зібрань в Україні, представники Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівської міської ради, судді адміністративного суду, представники місцевих ЗМІ, громадських організацій та рухів.

Правозахисник, голова правління ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис зазначив, що згідно з інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень, в Чернігівській області в 2012 році було 3 судових заборони мирних протестів, в той час як в Харківській області їх було 103. Проте в 2011 році в Чернігівській області була лише одна заборона.

На думку Володимира Чемериса, такі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду є неправосудними, оскільки вони ґрунтувались лише на припущеннях про небезпеку виникнення насилля під час мирних зібрань. “Реальність такої небезпеки мала би бути підтверджена фактами,” – впевнений правозахисник.

Експерт ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» Михайло Лебедь додав, що в Україні склалась сумна практика лише крайньої міри реакції суду на протести – 88,2% справ про мирні зібрання в 2012 році в судах першої інстанції завершилися заборонами. “Проте ст.39 Конституції України каже, що суд може не лише забороняти, а й обмежувати проблемний протест певним чином,” – каже Михайло Лебедь. – “Наприклад обмежити лише місце або час проведення мітингу. Тобто не дозволити проводити протест лише в певному місці чи в певний час, а не забороняти взагалі.”

Виконавчий директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов зазначив, що Управління МВС в Чернігівській області проігнорувало даний круглий стіл на тему мирних зібрань, хоч представники Управління і були запрошені.

Учасники круглого столу також зазначили, що під час політичних протестів в Чернігові іноді бувають бійки між представниками різних політичних сил, проте присутні на таких акціях працівники міліції ігнорують свої зобов’язання і не зупиняють хуліганські дії. Учасники заходу також спілкувались на тему реалізації права на мирні зібрання в Чернігові. Експерти правозахисники поділилися успішним досвідом оскарження антиконституційних нормативно-правових актів місцевого рівня та неправосудних судових рішень про обмеження свободи мирних зібрань, а також досвідом спротиву репресіям з боку правоохоронних органів.

ДОВІДКОВО:

Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» - неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 96 організацій, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних протестів в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою на щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання. Більше про Всеукраїнську ініціативу «За мирний протест!», а також про ситуацію з дотриманням права на мирні зібрання читайте докладно на сайті – www.zmina.org.ua.

Останні новини

Правова допомога для блогерів, журналістів та гомадських активістів 13:31

Нагадуємо, що наша організація продовжує впровадження проєкту "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова", у співпраці з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Цей проєкт спрямований на створення довготривалих інструментів правової підтримки для місцевих медіа, журналістів та блогерів.

Ефективна протидія гендерно-зумовленому насильству: Чернігівщина робить важливі кроки вперед 18:11

В Чернігові відбувся триденний тренінг для представників територіальних громад на тему: «Ефективна реалізація місцевої політики в сфері протидії гендерно-зумовленому насильству: ідентифікація, надання допомоги постраждалим та робота з кривдниками на рівні громад».

Алгоритм дій у конфліктних ситуаціях для журналістів 12:17

У професійній діяльності журналісти часто стикаються з перешкоджанням своїй роботі, особливо під час висвітлення суспільно значущих подій. Незаконні заборони на зйомку, вимоги припинити використання техніки або залишити відкритий захід можуть бути проявами порушення прав журналіста. Щоб ефективно захистити себе у таких ситуаціях, важливо знати свої права, розуміти межі законних обмежень та вміти аргументовано відстоювати свободу професійної діяльності.

ЗВІТ про діяльність Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за 2024 рік 13:30

Цього року нам виповнилося вже 25 років. Тому цього року Чернігівський громадський комітет захисту прав людини продовжує традицію річного звітування і презентує публічний річний звіт за 2024 рік.