Останні публікації
09.04.2013 13:36 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Чернігівці об‘єднуються у боротьбі проти «чорних ріелторів»
«Чорні ріелтори» — цей сумнозвісний вислів з лихих 90-х актуальний і сьогодні. Кільканадцять чернігівських родин постраждали від незаконних оборудок із нерухомістю. Їхні нещастя схожі немов близнюки-браття.
Тиха, законослухняна родина за свої крівно зароблені купує квартиру, облаштовується в ній, і раптом до покупців звертаються сторонні люди із вимогою повернути їм…їхнє законне майно, яке буцімто продали з порушеннями. При цьому горе-спадкоємець вважає за правильне судитися не зі справжніми порушниками, які злочинним шляхом змусили укласти заповіт на третю особу, а з тією родиною, яка мала нещастя після багатьох продажів купити ту «хрущовку»! З тих пір власники втратили спокій та сон, якісь молодики постійно погрожують забрати помешкання силою, а їхню неповнолітню доньку – без суду та слідства – залишити просто неба! Ця історія не висмоктана з пальця – у такому жахітті вже 6-й рік живуть чернігівці Тетяна та Борис Єреські. Як вони витримують цей шалений тиск – лишень Бог відає. Остання спроба викинути родину на вулицю була здійснена 19 березня 2013 року, коли дорослі були на роботі, а вдома лишилася хвора дівчинка. Претендент на житло за підтримки бритоголових хлопців, сокирою виламав двері та намагався силою привласнити єдине помешкання родини. Атаку вдалося відбити лише завдяки оперативній допомозі представників громадських організацій, журналістів та працівників міліції. На місце пригоди особисто виїжджав начальник Чернігівського міського відділу міліції Олександр Алістратов. Вже понад 2 роки триває слідство по кримінальній справі, яка порушена за фактом шахрайства з боку «чорних ріелторів». Наразі вдалося призупинити виконавче провадження про виселення родини.
Або ось ще така історія: літня жінка Людмила Рябченко, завдяки своїй «дбайливій» донечці, виявилася винною багатьом людям чималі гроші. І за «комуналку», і сусідам, ще й на додачу єдина онука тяжко захворіла. Аби хоч якось виплутатися з боргів – пенсіонерка вирішила продати свою 4-кімнатну квартиру. «Фахівець», який сказав «Будет сделано!», миттєво вселив у дві кімнати іншу родину, потім взагалі виписав власників з житла і встановив міцні, немов, у банку двері. Нещасній жінці запропонували на вибір помешкання, але вже не в місті, а в одному з двох сіл. Замість теплої квартири – їй надали крихітну однокімнатку без опалення, ще виявилося, що ріелтор забрав в неї 100 тисяч гривень – в якості оплати за юридичні послуги!
Третій випадок. У далекому минулому чернігівець – тренер з тенісу, який нині живе у Москві – Володимир Опришко завдяки нечистим на руку ріелторам втратив не тільки батьківську оселю, власне майно, а й рідного брата, який через власну жадобу та без згоди Володимира вирішив продати успадковану від батьків нерухомість. Тепер колишній спортсмен змушений шукати справедливості у судах.
Звісно, цей перелік гірких оповідок можна продовжувати без кінця. Ми впевнені, постраждалих від протиправних дій «чорних ріелторів» у Чернігові набагато більше. Однак, налякані та знесилені люди бояться говорити правду. Погрозами, вмовляннями, а подекуди і підкупом їх схилили до мовчанки. Ім‘я людини, яка вже багато років робить бізнес на стражданнях інших не тайна – це власник однієї з агенцій нерухомості Чернігова Володимир М. У всіх вищезгаданих справах в угодах про купівлю-продаж чи надання юридичних послугу фігурує саме його ім‘я. Довгі роки ті, хто не побоявся виступити проти нього, намагалися притягти до відповідальності цього ділка. Численні звертання до міліції жодного результату не принесли. Кримінальні справи існують хіба що «за фактом», а не відносно тієї особи, яка всю цю кашу і заварила.
Вкрай засмучені та зневірені люди звертаються по допомогу до Центру правової інформації та консультацій, який працює на базі Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Центр правової інформації та консультацій, що вже кілька років опікується наданням правової допомоги громадянам. До речі, робить це абсолютно безкоштовно. Завдяки зусиллям правозахисників ті темні справи, які «чорні ріелтори» воліють облаштовувати тихо і без зайвого галасу – виходять з тіні. Журналісти, громадські діячі і просто небайдужі городяни виходять на захист потерпілих від афер ділків. Не в останню чергу завдяки цій увазі вдалося відстояти від силового захоплення помешкання родини Єресько, призупинити виконавче провадження про виселення родини.
Завдячуючи роботі правозахисників, історію поневірянь чернігівської родини почули і у владних кабінетах Києва. Нині ця справа знаходиться на контролі Уповноваженого Верхової Ради України з прав людини.
— Наша організація у цій в сфері працює вже 13 років. За цей період довелося зіткнутися з різними проблемами, — розповідає Віктор Тарасов, керівник Центру. — Питання, вирішення якого стоїть нині дуже гостро — це порушення майнових прав громадян. Кількість правопорушень у цій галузі росте буквально у геометричній прогресії. Історії, наведені вище – лишень вершечок сумного айсбергу. І от чому. Нерухомість — вже сама по собі є скарбом, бо надто дорого коштує. Аби її купити — люди роками відкладають гроші та тяжко працюють. Виручка від продажу такого майна — часто-густо становить цілі статки! Через ці кошти власники житла перетворюються на ласу здобич для «чорних» ріелторів та шахраїв. Особливо це стосується малозабезпечених, пенсіонерів, одиноких громадян. Як не прикро, але через недогляд та низьку правову освіченість дорослих у цих ситуаціях страждають і діти, які завдяки цьому опиняються під загрозою залишитися на вулиці.
Тільки уявіть усю абсурдність ситуації! Дорослі люди, з дипломами про повну вищу освіту, з чималим багажем власного життєвого досвіду, найчастіше не знаються на елементарному — своїх власних правах! Вони наївно вірять усім пройдисвітам в агенціях нерухомості, ріелторам, неуважно читають укладені угоди про купівлю-продаж, а потім ще й підписують документи. Коли справа доходить до з‘ясування того, що саме вони підписували — люди не можуть навіть описати хоча б кілька умов договору! З точки зору юридичного захисту, такі справи є дуже складними, ведуться роками, адже часто шахраї мають корупційні зв’язки в органах внутрішніх справ, БТІ, серед нотаріусів та працівників виконавчої служби. Зловмисники знаходять лазівки в нашому недосконалому законодавстві та використовують хитрі юридичні оборудки, що значно ускладнює оскарження таких дій в судових інстанціях. Міліція, прокуратура, органи влади байдужі до проблем жертв махінацій з нерухомістю. Навіть, у випадку порушення кримінального провадження за фактом подібних зловживань ці справи можуть розглядатися роками! В тому числі і завдяки недосвідченості слідчих міліції, які до цих пір не можуть розібратися в усіх аспектах нового Кримінально-процесуального кодексу.
Люди звертаються за допомогою в нашу організацію на різних етапах, але часто, коли вони вже програли районні та апеляційні суди. Тобто, ми перетворюємося на так звану останню інстанцію. Звісно, це не полегшує роботу правозахисників. Що стосується юридичного аспекту, то в таких справах, де є порушення прав громадян, Центр правової інформації та консультацій надає не лише консультативну допомогу, а й допомагає в складанні процесуальних документів, веде представництво в судах та інших органах влади, проводить інформаційні та адвокаційні кампанії. Нині у Центрі у проваджені вже 6 подібних справ жителів м.Чернігова. Історія виникнення проблем кожного з них, звісно, різна, але суть одна – люди втратили гроші, здоров‘я та житло завдяки нечистим на руку ділкам з нерухомістю.
Що найскладніше, у викритті шахрайських дій «чорних ріелторів» однієї тільки правової допомоги замало. Потрібно викликати суспільний резонанс, звернути увагу громадськості на цю проблему! Розбурхати натовп і змусити його мислити категоріями вищими, аніж звичайного споживача, ще й обговорювати вищезгадані проблеми — це надзвичайно важко. Ось тому наша організація вже поступово перетворюється на професійного організатора громадських акцій протесту від свавілля влади та правоохоронних структур. Хоча особисто я переконаний, такі дії є більше акціями відчаю, аніж правовим інструментом. На даний момент по справах родини Єресько, Володимира Опришка і багатьох інших тривають судові розгляди. На базі Чернігівського громадського комітету захисту прав людини люди об‘єдналися заради спільної мети — побороти несправедливість і відстояти власні права. «Борітеся — поборете», як заповідав нам Великий Кобзар. Тому я знаю і вірю — у нас все вийде!
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.