Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

09.12.2013   10:21Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Заручники Євромайдану: понад добу 47 пасажирів автобусу Гомель-Чернігів знаходилися «в полоні» СБУ та прикордонників

28 годин в холодному автобусі, без харчування та доступу в туалет перебували громадяни Білорусі та України - пасажири рейсового автобусу Гомель-Чернігів, серед яких жінки та люди похилого віку, на території українського прикордонного пункту пропуску «Нові Яриловичі» в Чернігівській області. Причина - начебто знайдений «згорток з наркотичною речовиною» під сидінням білоруського активіста молодіжної організації «Альтернатива» Дмитра Сильченка. Група з 7 білоруських громадських активістів цим автобусом прямувала в Київ для участі в недільному «Марші мільйонів».

Пригоди білорусів почалися ще ввечері п’ятниці 6 грудня, коли вони виїхали з Мінська на замовленому автобусі, щоб відвідати Київ й підтримати учасників українського Евромайдану. Однак вже біля 21 години автобус, був зупинений на трасі працівниками білоруських КДБ, транспортної міліції й ДАІ. Автобус був арештований й активісти продовжили шлях пішки по сніжному полю, а згодом на попутках добрались до Гомеля.

Сівши на рейсовий автобус Гомель-Чернігів, халепи білорусів продовжилися з перетином білорусько-українського кордону біля 11.00 7 грудня. Хоча ще при посадці в рейсовий автобус в м.Гомелі співробітники білоруської міліції переписали дані всіх учасників поїздки.

За словами одного з пасажирів, активіста громадянської кампанії «Європейська Білорусь» Максима Вінярського, для початку українські прикордонники відокремили всіх громадян Білорусі від громадян України і під відеозапис зібрали детальні персональні дані (П.І.Б., дата народження та місце постійної реєстрації), запитали про цілі візиту, передбачувані терміни перебування в країні і інші наміри. Після цього з кожного з громадян була взята розписка-зобов'язання (згідно зразка, що був наданий) на ім'я начальника Чернігівського прикордонного загону Птиці О.Г. (із зазначенням всіх паспортних даних), в якій пасажири автобусу надавали зобов'язання дотримуватися (не порушувати) закони України, а так само не брати участь у масових акціях протесту(!). І хоча дані зобов'язання не мають під собою ніякої юридичної сили, але сам факт їх відібрання вже може свідчити про сплановану провокацію, незаконний збір персональних даних, упереджене ставлення до цих громадянам та про порушення їх прав на вираження власної думки та політичної позиції.

Після цього пасажири зайняли свої місця в автобусі і стали чекати коли їм повернуть їхні паспорти (зібрані ще до відібрання «зобов'язань»), і вони зможуть продовжити свій шлях. Приблизно в 12:30 7 грудня всіх пасажирів знов змусили вийти з автобуса разом з речами.

За словами Максима Вінярського, в автобус увійшли два співробітники митного контролю, вони пройшли по всьому автобусу разом з водієм. Через кілька хвилин підійшли співробітники прикордонної служби з службовим собакою. Собаку запустили в салон через середні двері (не перевіривши передню частину салону), але собака не пішла в салон, а вистрибнула з автобуса. Після повторного запуску собаки в салон, двері були прикриті і через деякий час прикордонники звернулися до пасажирів автобуса з питанням «хто сидів на місці №41». Це виявився молодий білоруський активіст Дмитро Сильченко. Його попросили пройти в салон автобуса і сказали, що за сидінням № 41 знаходиться пакет (паперовий згорток), запитали чи належить він йому. Після негативної відповіді в салон попросили зайти туди інших білорусів. Після цього всі пройшли в кінець салону і через сидіння був витягнутий згорток, коли його розгорнули там виявилася якась речовина зеленого кольору. Зі слів співробітників у них виникло припущення, що дана речовина може виявитися наркотичного походження. Протокол вилучення речовини не складався. Після цього всіх пасажирів (крім Дмитра Сильченко) відвели в приміщення митного контролю.

За словами громадських активістів, дане приміщення (близько 25 кв.м.) було зовсім не пристосоване для утримання людей й там не було навіть стільців. Приблизно через 3 години принесли три стільці, хоча в приміщенні одночасно утримувалося 45 осіб (!). В будівлі було холодно і був не справний туалет, в результаті чого люди не могли справляти природні потреби. Протягом кількох годин не було води, пізніше її приносили в пластиковій ємності. До 10 ранку 8 грудня не було гарячого харчування. При цьому ніхто із співробітників не міг зрозуміло пояснити на який термін, з якої причини затримані люди, а так само в якому процесуальному статусі вони знаходяться. Періодично заступник начальника зміни прикордонного пункту проговорювався, що люди саме затримані, але після виправлявся і казав, що всі ті хто тут знаходяться - запрошені для провадження слідчих дій в якості свідків злочину і знаходяться тут нібито «добровільно»(!). Близько 18.00 з Чернігова приїхали співробітники СБУ в кількості біля 10 осіб, але перші дії за участю затриманих пасажирів автобуса почалися лише близько 22.00. До цього співробітники прикордонслужби і СБУ за відсутності адвоката допитували Дмитра Сильченка. За словами хлопця, його намагалися схилити до самообмови, погрожуючи 10-річним терміном ув'язнення. Також за цей час була інсценована ще процедура вилучення тієї ж речовини за участю інших «понятих»(!). Пізно ввечері всі пасажири були знову переведені в автобус, де і утримувалися ще півдоби (до 15.00 8 грудня).

Весь цей час автобус охоронявся, нікого з пасажирів не відпускали без контролю, навіть у туалет або за водою. При цьому ніхто не міг і не хотів пояснити, що саме відбувається і скільки це триватиме.

Слід зазначити, що ніхто з пасажирів, включаючи Дмитра Сильченка, не був обшуканий, що не були оглянуті особисті речі і ручна поклажа, що вельми дивно, враховуючи, що йшлося нібито про контрабанду наркотичної речовин.

Тільки о 15.30 8 грудня, після приїзду правозахисників та журналістів, наполегливих дзвінків працівників Секретаріату українського Омбудсмана та білоруського консула, автобус разом з пасажирами, в том числі з білоруськими активістами, був звільнений та повернувся назад в Гомель. Жодних обвинувачень нікому пасажирів, зокрема Дмитру Сильченку, пред’явлено не було. Пасажирів – громадян України забрали родичі на автомобілях, а білоруські громадські активісти продовжили свій шлях на київський Євромайдан.

Разом загальний термін обмеження свободи і затримання пасажирів рейсового автобусу Гомель-Чернігів склав 28 годин.

Залишається тільки поздоровити українські та білоруські правоохоронні органи з «успішною» спільною спецоперацією по недопущенню невеличкої групи білоруських громадських активістів взяти участь в подіях Євромайдану, в результаті якої майже півсотні українських та білоруських громадян більше доби перебували на території прикордонного пункту при мінусовій температурі, без елементарних побутових умов, без доступу до правової допомоги.

Відповідні скарги на неправомірні дії працівників прикордонної служби та СБУ, зокрема щодо незаконного затримання, порушення права на свободу вільного пересування, можливу фальсифікацію доказів (підкидання наркотиків), порушення права на правовий захист, тримання в неналежних умовах, яке може розцінюватися як нелюдське поводження, направлені на адресу Генерального прокурора та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

На фото: білоруські активісти після звільнення

 

Останні новини

Підсумки інформаційної кампанії «16 днів проти насильства» на Чернігівщині 16:16

Як й в минулі роки, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини взяв активну участь інформаційно-просвітницькій кампанії в рамках цьогорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".

Фахівці громад та правоохоронці посилюють взаємодію з протидії насильству, пов’язаному з війною 19:12

Продовжуючи роботу з громадами для забезпечення ефективної реалізації законодаства у сфері запобігання та протидії насильству, наприкінці листопада провели спільне навчання для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії громад області.