Останні публікації
26.04.2011 11:25 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Безплатна медицина навіть не для всіх пільговиків
Але... в реаліях сьогодення ця конституційна норма діє лише для певних категорій населення. Загалом усім громадянам згідно із Законом "Основи законодавства України про охорону здоров'я" гарантується рівень медико-санітарної допомоги "в обсязі, що встановлюється Кабінетом Міністрів".
Цю суперечність закону та Конституції доводиться розв'язувати на місцях.
- Я майже три тижні пробув у лікарні, - каже чернігівський письменник Володимир Шкварчук. - На ліки в мене пішло три мої пенсії!
Головний лікар Бобровицької центральної лікарні Федір Тодоріко вважає бюджетне фінансування медзакладів недостатнім:
- Нам, приміром, на рік на медикаменти потрібно мільйон гривень. А виділяють 250 тисяч гривень. Тим часом пільговиків ми повинні забезпечити безплатними ліками на 300 тисяч гривень. У грудні не вистачило 177 тисяч гривень для забезпечення хворих цукровим діабетом. Люди скаржилися. Ми просили їх купувати інсулін за свої гроші...
Безплатною реанімація для тяжкохворого в Бобровиці буває лише на день-два.
- Подальший процес забезпечення ліками пацієнта покладається на його родичів, - зазначає головний лікар. - Зрозуміло, трапляються й такі хворі, які нічого не мають. Однак це не означає, що ми тоді їм відмовляємо в лікуванні. Ні. Вони все-таки отримують медичну допомогу. Ми намагаємося мобілізувати певні кошти нашого медзакладу.
Депутат обласної ради, головний лікар Ніжинської центральної районної лікарні Юрій Солодько підрахував, що на 31 тисячу населення району припадає 14 тисяч пільговиків.
- Згідно з чинним законодавством я мушу останніх забезпечити безплатно ліками у стаціонарі, - інформує він. - Проте це нереально. Стовідсотково забезпечені медикаментами лише бригади "швидкої допомоги" та наша реанімація на невідкладні операції. У зимові дні нам привозять до 15-20 безхатченків. І вони, до речі, перетягують від пільговиків левову частку "бюджетних" ліків.
Обласні лікувальні заклади торік отримали на забезпечення хворих медикаментами 40,5 мільйона гривень. Цифра ніби й значна.
- Насправді ці кошти покривають витрати для придбання ліків для найбільш залежних від них хворих, - повідомила заступник начальника управління охорони здоров'я з економічних питань облдержадміністрації Алла Здор. - На інсулін пішло 11 мільйонів гривень, на гемодіаліз - 11 мільйонів гривень. Також безплатно лікували інвалідів та ветеранів Вітчизняної війни. Великий відсоток безплатного забезпечення ліками припадає на хворих на туберкульоз, СНІД.
Загалом майже 70-80 відсотків бюджетного фінансування системи охорони здоров'я регіону припадає на зарплату медиків. Решта - на енергоносії, медпрепарати, апаратуру. Зрозуміло, при цьому переважна більшість чернігівців фактично не можуть отримати медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, не сплативши власні кошти за ліки та "необхідні витратні матеріали".
Павленко Сергій
Останні новини
Підсумки інформаційної кампанії «16 днів проти насильства» на Чернігівщині 16:16
Як й в минулі роки, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини взяв активну участь інформаційно-просвітницькій кампанії в рамках цьогорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".
Фахівці громад та правоохоронці посилюють взаємодію з протидії насильству, пов’язаному з війною 19:12
Продовжуючи роботу з громадами для забезпечення ефективної реалізації законодаства у сфері запобігання та протидії насильству, наприкінці листопада провели спільне навчання для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії громад області.