Останні публікації
17.02.2013 00:00 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Як звичайному українцю захистити своє майно?
Право власності в Україні порушується чи не найчастіше. Про це заявляють представники правозахисних організацій.
З ними погоджуються і країни-учасниці ООН, які надали 157 рекомендацій, спрямованих на покращення ситуації з правами людини в Україні, в рамках найбільшого світового моніторингового механізму у сфері прав людини, відомого як Універсальний періодичний огляд (УПО)[1]. Велика частина цих рекомендацій стосувалась, зокрема, встановлення верховенства права.
Право на мирне володіння своїм майном є одним із ключових елементів правової країни. Проте, як стверджують експерти, порушення цього права в Україні стається все частіше.
Виграли справу в суді? Не дуже радійте. Одним із найяскравіших прикладів порушення права власності є невиконання рішень національних судів, що захищають власність. Їх кількість щороку збільшується, проте держава не здатна вирішити цю проблему. Як свідчить статистика, не виконується близько 60-70% рішень судів.
Хочете зареєструвати нерухоме майно? Як стверджують правозахисники, в Україні досі не існує органу відповідального за реєстрацію прав власності на нерухоме майно – єдиної зрозумілої процедури і єдиного реєстру, який був би відкритий для громадськості.
Маєте земельну ділянку? Колись вона може знадобитися державі для так званих «суспільних потреб», як це сталося у Львові. Громадянин був власником земельної ділянки площею 29 кв. м. згідно з державним актом на право приватної власності. Вона була розташована на території гаражного кооперативу на одній із вулиць Львова та вилучена з мотивів суспільної необхідності для реконструкції злітної смуги Львівського аеропорту. Проте Львівська обласна державна адміністрація «забула» прийняти рішення про викуп або надання іншої рівноцінної земельної ділянки взамін вилученої. Міська влада викупила лише металевий гаражний бокс, який був розташований на земельній ділянці, яка належала громадянину. За землю ж компенсація виплачена не була.
Небезпека чатує як з боку держави, так і з боку інших громадян. Ніхто не може гарантувати того, що до вас не прийдуть невідомі люди та не викинуть на вулицю з офісу, який ви законно орендуєте. Це сталося з представниками київської філії дитячо-юнацького товариства «Січ». У цієї громадської організації не тільки забрали приміщення, але й більшість майна, яке в ньому знаходилось. Слід додати, що захоплення відбувалось на очах у підрозділу міліції, яких викликали представники організації.
«Ці та багато інших проблем із дотриманням права власності в Україні говорять про те, що люди в нашій країні поки що не можуть розраховувати на те, що їх право на володіння, користування і розпорядження власністю поважається, захищається і реалізується державою на тому рівні, який дозволив би їм відчувати себе повноцінними власниками», - каже Максим Щербатюк, програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Універсальний періодичний огляд (УПО) — процедура, протягом якої кожна країна мусить звітувати у рамках Об’єднаних Націй, як вона дотримується прав і свобод людини — і отримувати критичну оцінку свого звіту. Кожна країна проходить Універсальний періодичний огляд один раз на 4,5 роки. Під час огляду країна представляє свій звіт про ситуацію з правами людини. Правозахисники, в свою чергу, надають свій, так званий «тіньовий звіт». Уперше Україна звітувала перед верховним комісаром ООН з прав людини у 2008 року.
Останні новини
Підсумки інформаційної кампанії «16 днів проти насильства» на Чернігівщині 16:16
Як й в минулі роки, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини взяв активну участь інформаційно-просвітницькій кампанії в рамках цьогорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".
Фахівці громад та правоохоронці посилюють взаємодію з протидії насильству, пов’язаному з війною 19:12
Продовжуючи роботу з громадами для забезпечення ефективної реалізації законодаства у сфері запобігання та протидії насильству, наприкінці листопада провели спільне навчання для представників різних суб’єктів щодо покращення міжвідомчої взаємодії громад області.