Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

01.04.2013   00:00Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Що робити коли в школі зобов’язують сплатити «добровільні» внески

«Добровільно-примусові» внески стали правилом у багатьох школах. Крім того, прозорість використання добровільних внесків залишається на дуже низькому рівні. Найчастіше батьки не знають куди і кому йдуть їх гроші. Цілі, які формально заявляються для збору коштів далеко не завжди відповідають розмірам коштів, які збираються. Також і звітність щодо використання цих коштів є на вкрай низькому рівні.

Для прикладу до мене звернулися деякі батьки київської школи № 265 з інформацією, що адміністрація школи вимагає сплати щомісячних благодійних внесків у розмірі — 50 грн., а також щомісяця сплачувати на забезпечення охорони школи у розмірі 15 грн. Крім цього сплачується ще один щомісячний добровільний внесок який залежить від класу в якому навчається учень. І який може складати і 25 грн і 35 грн.

Враховуючи, що за підрахунками батьків у школі навчаються 517 учнів, то сума набирається немаленька. Значно більша ніж необхідна для прикладу на охорону. Водночас звітності щодо використання цих коштів – жодної. Принаймні батьки про це нічого ніколи не чули. Також батьки не бачать жодних результатів від вкладених коштів. І зрозуміло що ця ситуація викликає обурення батьків і підозри в тому, що ці кошти витрачаються зовсім не на ті цілі про які заявляється.

Впевнений, що ця школа не є виключенням і «добровільно-примусові» внески стали правилом у багатьох школах. Це підтверджує і Міністерство освіти та науки України, яке у своєму листі від 15.04.11 року говорить про ці випадки, а також нецільове використання батьківських внесків.

Потрібно зазначити, що навіть міністерство зазначило, що примусове збирання в навчальних закладах коштів на проведення різноманітних заходів, поповнення благодійних фондів та нецільового використання батьківських внесків є грубим порушенням Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», який передбачає можливість залучення лише добровільних пожертвувань та їх ретельного бухгалтерського обліку.

Але попри все це в Україні продовжується «добровільно-примусовий» збір пожертв на потреби школи. І низький рівень поінформованості громадськості стосовно ефективності та прозорості їх використання цих коштів формує негативну суспільну думку щодо фінансових зловживань та хабарництва у навчальних закладах.

На мою думку ситуація із примусовим збором коштів та непрозорості використання добровільних пожертв є неприпустимою і засвідчує зниження персональної відповідальності керівників навчальних закладів та послаблення контролю з боку місцевих органів управління освітою за їх діяльністю.

І при виникненні цих ситуацій батькам важливо вимагати від адміністрації школи обґрунтованості і прозорості використання добровільно сплачених коштів. А у випадку примусового стягнення таких коштів, накладення певних негативних наслідків на дітей або батьків внаслідок не сплати таких коштів, а також непрозорості їх використання звертатися до місцевих органів управління освіти, до міністерства і до прокуратури щодо порушення адміністрацією школи законодавства України.

Максим Щербатюк,

Українська Гельсінська спілка з прав людини

 

Останні новини

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.

Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30

Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17

Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.