Останні публікації
09.06.2022 18:17 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Питання щодо документування воєнних злочинів обговорювали в Чернігові
Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області Ірина Протченко, заступник директора Олеся Пирковська, начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Анатолій Леоненко провели зустріч з начальником управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Анатолієм Біленко, прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури Анастасією Симоненко та начальником відділу процесуального керівництва Дмитром Гресь. Темою розмови було обговорення фіксування воєнних злочинів.
Під час зустрічі сторони напрацювали алгоритм дій щодо збору необхідних відомостей та інформації про осіб, які були очевидцями або потерпілими від воєнних злочинів та досягнули домовленостей щодо проведення спільних навчальних заходів з метою інформування громадян про документування воєнних злочинів та координації взаємодії у цій сфері.
Воєнний злочин — свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни. Збірне поняття у міжнародному праві, що об’єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права, що вчиняється умисно або через грубу необережність.
Приклади воєнних злочинів:
катування та біологічні експерименти;
незаконна депортація напад на незахищені і ті, які не являються військовими цілями міста, села, житла чи будівлі або їх обстріл із застосуванням будь-яких засобів;
умисне завдання ударів по будівлях, призначених для цілей релігії, освіти, мистецтва, науки або благодійності, історичним пам’ятникам, госпіталям та місцям зосередження хворих і поранених, за умови, що вони не є військовими цілями;
умисні напади на цивільне населення як таке або окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях;
здійснення нападу не вибіркового характеру, що зачіпає цивільне населення або цивільні об’єкти, коли відомо, що такий напад буде причиною великої кількості смертних випадків та поранень серед цивільних осіб.
Приклади воєнних злочинів:
поранення чи вбивство цивільних осіб; катування, фізичне насилля, зґвалтування, нелюдське поводження чи позбавлення волі;
насилля щодо медичного персоналу;
використання цивільних для прикриття військових (живі щити);
депортації та незаконне переміщення населення;
примушування громадян до участі у військових діях проти власної держави;
пошкодження або знищення цивільної інфраструктури, а також пограбування цивільного населення;
знищення культурних та освітніх закладів;
пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо);
відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги;
умисне нанесення ударів по персоналу, транспорту, обладнанню пов’язаному з наданням гуманітарної допомоги.
Останні новини
Правова допомога жертвам війни з відновлення пошкодженого або зруйнованого житла 16:46
Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги в рамках проєкту «Alumni's response to the aftermaths of constant shellings» організовує діяльність покращення спроможності людей старшого віку, переселенців, представників інших вразливих верств населення отримувати допомогу та захист в питаннях відновлення пошкодженого або зруйнованого російськими обстрілами житла.
В Чернігові відбувся Форум «Підтримка волонтерської діяльності в умовах війни» 19:02
Захід об'єднав волонтерок та волонтерів, а також представників різних громадських організацій та благодійний фондів Чернігівської області. Мета зустрічі - розвиток волонтерства в регіоні, мережування та стратегування громадських організацій, підтримка ініціативних рухів, а також дослідження актуальних проблем волонтерства, пошук адвокаційних шляхів їх вирішення.