Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

14.05.2009   11:36Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

РЕФОРМУВАННЯ ПРАВОСУДДЯ

Європейський Союз під час прийняття Чеської Республіки вже визнав відповідність всіх її державних інститутів європейським демократичним стандартам. До цього Чеська Республіка пройшла важкий шлях реформ. З часів «оксамитової революції» 1989 року країною був набутий дуже важливий та різноплановий досвід, який може бути корисним Україні. Тому для нашої держави є вельми цікавим досвід Чехії, який дозволив країні стати повноправним членом ЄС. Це стосується і питань реформування судочинства. Особливо зараз, коли в Україні відбувається нелегкий процес реформування системи правосуддя. Хоча в нашій державі вже отримано багато позитивних результатів, зокрема, у питаннях незалежності суддів, проте існує ще багато перешкод до побудови в Україні дійсно ефективного судочинства.

Саме для продовження шляху реформ та наближення України до європейських стандартів, а також передачі Україні найкращих чеських практик щодо реформування судочинства, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини та Судова Асоціація України у співпраці з Лігою прав людини (Чехія) та Чеською спілкою суддів продовжують спільну діяльність. Новим етапом співпраці став візит в Чехію представників судової гілки влади та третього сектору України, який став можливим за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках програми «Схід-Схід».

Візит виявився доволі насиченим, як зустрічами, так і переміщеннями. Адже в Чехії система правосуддя відділена від органів виконавчої влади та Парламенту, перш за все, географічно. Так, більшість центральних органів виконавчої влади сконцентровано в Празі включно з Міністерством юстиції, а всі вищі судові органи – Верховний Суд, Вищий Адміністративний Суд та Конституційний Суд знаходяться на відстані 200 кілометрів у місті Брно. Окрім зустрічей з керівниками вищеперерахованих інституцій, члени української суддівської делегації з різних областей України змогли зустрітися з чеським омбудсманом та керівництвом Чеської спілки суддів.

Проте, як з’ясувалося, інституційне відокремлення судової гілки влади від виконавчої значно менше географічного: система судів в Чеській Республіці входить до сфери впливу Міністерства юстиції, а всі призначення на посади суддів та адміністративні посади в судах здійснюють виключно Міністр юстиції та Президент. В Чехії взагалі немає загальної системи самоврядування суддів. Існує лише громадська організація суддів - Чеська спілка суддів. В Україні навпаки, система самоврядування суддів є доволі потужною і повністю незалежною, до того має чимало повноважень – всі призначення на адміністративні посади в судах здійснює саме вона.

Суддів-членів делегації дещо шокувала така ситуація, вони, навіть, не змогли уявити, як можна працювати суддям в українських умовах у підпорядкуванні до Міністерства юстиції. Тому одним з результатів візиту, окрім ознайомлення з чеським досвідом, стала переоцінка здобутків української демократії в сфері правосуддя.

Загалом візит став добрим початком повноцінної кооперації та комунікації між суддями Чехії та України та є продовженням відповідного візиту до України чеських суддів у квітні 2009 року.

Учасники заходу - Чернігівський громадський комітет захисту прав людини, Судова Асоціація України, Ліга прав людини та Чеська спілка суддів зараз працюють над наступними етапами діяльності в рамках співпраці.

Останні новини

"Гаряча лінія" правової допомоги для журналістів та медіа 19:54

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги через “гарячу лінію” надає безоплатну журналістам, представникам медіа та блогерам в рамках проєкту “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”.

Захист прав та інтересів дітей, які постраждали від насильства – важливість спільних дій! 17:37

За ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та Відділу ювенальної превенції обласного управління поліції проведено круглий стіл на тему: «Захист прав та інтересів дітей, які є учасниками кримінального провадження, та формування правосуддя, дружнього до дитини».

Як створити безпечне середовище для дітей під час слідчих дій? 18:54

На це та інші питання вдалося відповісти завдяки тренінгу «Захист прав дітей, які постраждали від насильства», проведених за ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини для працівників ГУНП в Чернігівській області.

Правоохоронці Чернігівщини посилюють спроможність щодо ідентифікації та розслідування випадків сексуального насильства, пов'язаного з війною 19:54

Наприкінці вересня для працівників ГУНП в Чернігівській області проведений тренінг на тему «Ідентифікація та розслідування випадків сексуального насильства, в тому числі пов'язаного з конфліктом, та перенаправлення постраждалих осіб для можливості отримання допомоги».

Проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова” 11:36

Наша організація впроваджує проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”, у співпраці з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Цей проєкт спрямований на створення довготривалих інструментів правової підтримки для місцевих медіа, журналістів та блогерів. Проект реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги разом з партнерами в ряді регіонів України.