Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

07.12.2012   16:12Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Спостережна комісія при Чернігівській міській раді прозвітувала про роботу у 2011 році

Про результати діяльності спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2011 році прозвітував її голова Станіслав Віхров. Він нагадав, що спостережна комісія виконавчого комітету Чернігівської міської ради створена рішенням виконавчого комітету від 20 липня 2010 року № 161. До її складу входять 17 осіб, із них представників громадських організацій міста - 6, представників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади - 11.

У своїй діяльності спостережна комісія керується Конституцією України, Кримінально-виконавчим кодексом України, законами України «Про місцеве самоврядування», «Про місцеві державні адміністрації», «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк», іншими нормативно-правовими актами України.

У зв’язку із внесенням змін до Кримінально-виконавчого кодексу України , починаючи з 16 лютого 2010 року, " …. голова, заступник голови та члени спостережної комісії, які здійснюють організацію громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів засуджених під час виконання кримінальних покарань», мають право без спеціального дозволу відвідувати установи виконання покарань для здійснення контролю". Для цього кожен член спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради має посвідчення, яке дає йому право відвідувати установи виконання покарань, що знаходяться на території міста Чернігова.

Діяльність спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2011 році була направлена на реалізацію наступних завдань:

- організація та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених та осіб, звільнених від відбування покарання;

- сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян;

- організація виховної роботи з особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання, та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання;

- надання допомоги у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання.

Робота спостережної комісії у 2011 році проводилася відповідно до плану роботи комісії на рік.

Організаційною формою роботи спостережної комісії були засідання, які проводилися один раз на місяць. Рішення приймалися колегіально, відкритим голосуванням.

Так, у 2011 році, було проведено 12 засідань, з яких 10 – на території установ виконання покарань, що знаходяться на території міста Чернігова, а саме: 9 в Чернігівській виправній колонії № 44, одне - в Чернігівському відділі кримінально – виконавчої інспекції, решта в приміщенні Чернігівської міської ради.

На засіданнях спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у 2011 році було розглянуто 130 справ та прийнято рішення щодо:

- умовно-дострокового звільнення засуджених від відбування покарання (згідно зі статтею 81 Кримінального кодексу України) - 51 особі;

- заміни невідбутої частини покарання більш м’яким (згідно зі статтею 82 Кримінального кодексу України) – 28 особам;

- переведення до дільниці соціальної реабілітації – 12 особам;

- звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років (згідно зі статтею 83 Кримінального кодексу України) – 3 особам;

- амністії – 32 особи;

- не погоджено – 4 особам.

Крім того, на засіданнях спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради були розглянути наступні питання:

- про стан матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення засуджених, залишених у Чернігівському слідчому ізоляторі для роботи з господарського обслуговування; - про реалізацію права засуджених до позбавлення волі на загальноосвітнє та професійно-технічне навчання осіб, які відбувають міру покарання у Чернігівській ви

правній колонії №44; - про хід виконання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 15.12.2008 року № 339 «Про затвердження переліку видів робіт та об’єктів, на яких можуть відбувати покарання особи, засуджені до громадських робіт»;

- про дотримання адміністрацією Чернігівської виправної колонії № 44 законодавства України про працю при залученні засуджених до суспільно-корисної праці;

- про дотримання адміністрацією Чернігівської виправної колонії № 44 законодавства при поміщенні засуджених у дисциплінарний ізолятор, приміщення камерного типу, забезпечення відповідних умов тримання в дисциплінарному ізоляторі, приміщенні камерного типу та законності підстав застосування заходів фізичного впливу і спеціальних заходів;

- аналіз стану паспортизації осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, у Чернігівській виправний колонії № 44;

- про дотримання права засуджених у Чернігівській виправний колонії № 44 на належне медико-санітарне забезпечення.

Члени спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради в 2011 році підготували та направили 135 листів та запитів:

- до Міністерства юстиції України – 5;

- до прокуратури, суду - 22;

- до органів внутрішніх справ, Державної пінетенціарної служби України та установ виконання покарань – 66;

- до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування – 16;

- в інші організації – 26.

Протягом року у Чернігівській виправній колонії №44 працювала "громадська приймальня". Члени спостережної комісії виконавчого комітету міської ради проводили особистий прийом засуджених, розглядали їх звернення, приймали рішення, надавали правову допомогу та консультації.

Питання, з якими зверталися засуджені, різноманітні: це і прохання розшукати родичів, надання допомоги в отриманні паспорту громадянина України, оформлення громадянства чи спадку, надання допомоги в підготовці позовних заяв до суду чи скарги до відповідних інстанцій та інше.

За інформацією С. Віхрова, протягом 2011 року було прийнято 237 засуджених.

У роботі громадської приймальні брали активну участь юристи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, юристи громадських та благодійних організацій.

Для прикладу, під час проведення місячника правових знань, який відбувався у квітні 2011 року, Чернігівську виправну колонію № 44 відвідали близько 20 спеціалістів. Серед них: Кебець І.А. – головний спеціаліст Головного управління юстиції в Чернігівській області, Аксьон В.В.- головний спеціаліст Чернігівського міського відділу реєстрації актів цивільного стану, Євтушенко Т.В. та Черноус Ю.М. - співробітники відділу Державної виконавчої служби, Неволько В.А. - головний спеціаліст відділу нотаріату Головного управління юстиції в Чернігівській області.

Вони відповіли на численні запитання засуджених жінок щодо:

- змін у сімейно-шлюбних правовідносинах;

- розірвання шлюбу жінками, які відбувають міру покарання у виправних колоніях;

- порядку спадкування за заповітом та законом, оформлення права на спадщину, порядку конфіскації майна та інші питання.

Також, у рамках проведення місячника правових знань Чернігівську виправну колонії №44 відвідали: член спостережної комісії Марчук І. П. - начальник Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті ради, Діброва І. М. – заступник начальника Управління - начальник відділу з призначення пенсій Управління пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова. Вони проінформували присутніх про порядок отримання матеріальної допомоги матерями при народженні дітей, отримання матеріальної допомоги матерями, які народили дітей у місцях позбавлення волі та до досягнення дитиною 3-х річного віку.

До відома засуджених були доведені умови та порядок оформлення державної соціальної допомоги особам, які звільнились із місць позбавлення волі, досягли пенсійного віку, але не мають відповідного страхового стажу, також засуджені жінки отримали відповіді на питання, які стосувалися порядку і умов оформлення пенсії після відбуття покарання, умов і порядку зарахування роботи в місцях позбавлення волі до загального трудового стажу.

Члени спостережної комісії юрист благодійної організації «Чернігівський жіночий правозахисний центр» Кропива Г.М. та кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права Інституту права імені В. Сташиса Бадира В.А. проінформували засуджених жінок про порядок застосування умовно-дострокового звільнення, заміну покарання на більш м’яке та порядок звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років.

С.Віхров переконаний, що правова допомога жінкам, які відбувають покарання в Чернігівській виправній колонії, вкрай необхідна, бо вона сприяє формуванню у них правової культури, виробленню вміння користуватися правовим інструментарієм у практичній діяльності, забезпечить їм правову захищеність після звільнення. Поінформованість засуджених залишається критерієм формування юридично зрілої особи, що включає в себе переконаність у необхідності і соціальній корисності дотримання законів та інших нормативно-правових актів, уміння використовувати закони та інші підзаконні акти на захист своїх прав та законних інтересів.

«Позитивне ставлення та повага особи до права, знання змісту його норм і вміння їх дотримуватися, а також правомірна поведінка сприятиме поверненню їх до самостійного загальноприйнятного суспільно-нормативного життя після звільнення», - вважає голова спостережної комісії.

26 червня 2011 року в Чернігівській виправній колонії №44 зусиллями членів благодійної організації „Чернігівський жіночий правозахисний центр”, спостережної комісії та співробітників колонії був підготовлений та проведений брейн-ринг „Конституції України – 15 років”. У фінальній частині інтелектуальної гри взяли участь три команди жінок, які утримуються в Чернігівській виправній колонії №44. Члени благодійної організації „Чернігівський жіночий правозахисний центр” підготували та вручили призи переможцям брейн–рингу. Присутніми на цьому заході були представники Управління Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області, Головного управління юстиції в Чернігівській області, Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Багато зусиль спрямовується членами Чернігівської міської спостережної комісії для організації та проведення у виправних установах міста культурно-просвітньої роботи та надання допомоги адміністрації установ в покращенні умов утримання засуджених.

Щороку в Новорічні свята, до Різдва Христового члени спостережної комісії готують та вручають подарунки дітям, які утримуються в дитячому будинку при Чернігівській жіночій колонії, організовують концертні програми для засуджених. Як правило, неповнолітні, які утримуються в Чернігівському слідчому ізоляторі, до дня Святого Миколая, на новорічні свята і до Великодня також отримують подарунки. В таких заходах майже завжди беруть участь священики місцевої єпархії.

Стало доброю традицією проводити благодійні акції до Міжнародного жіночого дня 8 Березня, до Дня утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань, до Міжнародного дня захисту дітей. Так, до 8 Березня на зібрані благодійні кошти для засуджених Чернігівської виправної колонії №44 були закуплені телевізори «LG Elеctronics» і «PHILIPS», а для співробітників – три радіостанції «MOTOROLA».

5 березня 2011 року, для засуджених жінок Чернігівської виправної колонії № 44, було підготовлено та організовано концерт. Перед засудженими виступили танцюристи клубу спортивного танцю «АЕЛІТА» - Кравченко А. та Малець Є., члени команди КВН „7*Я” Міляєв С. та Широкий А., співаки Макашов С.Ю. та Мацак Є.Ю.

До 21 квітня 2011 року - Дня утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань (з 09 грудня 2010 року реорганізованого в Державну пенітенціарну службу України), керівництву Чернігівської виправної колонії № 44 подарували комп’ютерну техніку, керівництву Чернігівського слідчого ізолятора – телевізор. Для працівників Чернігівської виправної колонії №44 було організовано і проведено концерт за участі рок-групи «Е-95» (керівник Іванова О.) та молодіжного театру «Аномалія» (керівник Жоров Є.).

Кожного року до першого червня для дітей, які утримуються в дитячому будинку при жіночій колонії, готуються та передаються подарунки: фрукти, кондитерські вироби, засоби гігієни, іграшки та одяг. 3 червня 2011 року для засуджених Чернігівської виправної колонії №44 відбувся концерт, за участю виконавців Макарова С. та Щербини Т., танцюристів клубу спортивного танцю «Ніка» - пари Бронських, артистів спортивно-циркової студії «Тріумф».

За підтримки членів спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради у дворі дитячого будинку виправної колонії обладнаний дитячий майданчик.

Члени спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради щороку 24 серпня беруть участь у підготовці та проведенні спартакіади, а переможців нагороджують призами.

Згідно зі статтею 125 Кримінально-виконавчого кодексу України «Загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених до позбавлення волі» у колоніях, відповідно до законів України «Про освіту» і «Про загальну середню освіту», засуджені можуть безоплатно здобути повну загальну середню освіту. У середній школі Чернігівської виправної колонії № 44 навчається 190 жінок. В 2011 році 23 засуджені закінчили навчання.

Члени спостережної комісії виконавчого комітету Чернігівської міської ради до свята Останнього дзвоника підготували та вручили засудженим жінкам, які закінчили школу, подарунки.

Одним із напрямків у роботі спостережної комісії є надання допомоги особам, які відбували покарання у виді позбавлення волі та звільнились із місць позбавлення волі. Їм регулярно надаються різні послуги: інформаційні, соціально-економічні, соціально-педагогічні, психологічні, юридичні.

Благодійна організація «Чернігівський жіночий правозахисний центр», три члени якої входять до складу Чернігівської міської спостережної комісії, надають цим особам безкоштовну допомогу одягом та взуттям, продуктами харчування, допомагають зібрати пакет відповідних документів на отримання паспорту, відновлення інших документів.

Для виконання службових обов’язків, співробітникам Чернігівського міського відділу кримінально – виконавчої інспекції надано право безкоштовного проїзду по м. Чернігову міським електротранспортом.

Наприкінці виступу голова спостережної комісії С. Віхров підкреслив, що тільки об’єднавши зусилля органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та громадських організацій можна вирішити завдання організації громадського контролю за дотриманням прав засуджених в установах виконання покарань, зміцнення законності, втілення в життя принципів справедливості, гуманізму, демократизму, рівності засуджених перед законом.

Керівник комісії вважає, що в цілому спостережна комісія виконавчого комітету Чернігівської міської ради з основними завданнями, які були поставлені Постановою Кабінету Міністрів від 10 листопада 2010 року № 1042 "Про внесення змін до Положення про спостережні комісії", впоралася.

С. Віхров подякував усім членам спостережної комісії за проведену роботу та висловив сподівання, що вона буде такою ж плідною і в 2012 році.

За матеріалами відділу з питань діяльності правоохоронних органів Чернігівської міської ради

 

Останні новини

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.

Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30

Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17

Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.