Останні публікації
05.02.2013 12:26 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Чернігівці протестують проти квартирного рейдерства: міліція покриває «чорних» ріелторів
25 липня 2012 року під стінами Чернігівського міськвідділу міліції відбулась акція протесту мешканців Чернігова, що стали жертвами квартирного рейдерства, з вимогою до правоохоронних органів ефективно розслідувати шахрайські оборудки та випадки корупції, в результаті яких громадян позбавляють власного житла та викидають на вулицю. В тому числі й за допомогою людей «в погонах».
Люди з транспорантами вимагали покарання зловмисників, також обурювалися бездіяльністю співробітників міліції, які теж замішані у незаконних операціях з нерухомістю. Співорганізатором акції виступив Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.
Ситуацію коментує правозахисник Володимир Опришко:
«Сьогодні в Україні, зокрема в Одеській, Миколаївській, Донецькій, а віднедавно і в Чернігівській склалася така ситуація, коли бандформування «чорних ріелторів», використовуючи прогалини в законодавстві, захоплюють приватну власність.
Найбільш часто використовують наступну схему: коли за борги, а це в основному непогашені банківські кредити, через суд, на аукціоні купують наприклад 13 квартири. Звичайно ж, за заниженою ціною, оцінку робить державна виконавча служба, за декілька тисяч гривень – справжня ціна ж сягає близько 10-15 тисяч.
Потім, використовуючи психологічний тиск – самостійна заміна замків, підселення бомжів, тощо примушують господарів переїздити у квартири з набагато меншою площею, або у якісь приміські селища.
Використовують також й інші схеми, коли граючи на слабкостях людини – як то наркоманія, алкоголізм, підпоюючи або підсипаючи якусь отруту одурманюють, примушують підписати документи і ці хворі люди залишаються без житла.
Частенько ці історії закінчуються конфліктами, а то й смертю.
Проблема в тому, що Державна виконавча служба, правоохоронні органи переклали вирішення проблеми стягнення боргів із тих, хто заборгував по кредитах на «чорних» ріелторів. Сьогодні у Чернігові діє два-три угрупування «чорних». Наприклад, один з них, такий собі Максименко, володіє близько 200-ми об’єктами нерухомості. Хтось же його «кришує», надає йому кошти.
Як вирішити це питання? Потрібно ініціювати зміни в законодавстві, адже правоохоронці не можуть навіть використовувати Кримінальний кодекс, бо тут відсутня згадка про це явище.
Своїм баченням проблеми поділився керівник однієї з серйозних чернігівських фірм нерухомості:
«Робота таких от «ріелторів» загрожує тим чернігівцям, що купують і продають квартири. Зазвичай люди самі винні у тому, що з ними трапляється горе. Намагаючись зменшити витрати, вони звертаються до якихось знайомих, які щось, десь, знають. Приходить невідомий, обіцяє допомогти, він вирішує це питання, але з максимальною вигодою для себе, а ви в результаті залишаєтесь у програші.
«Чорні» ріелтори — це своєрідні «санітари міста». Наводжу приклад, квартира виявилася розділена на дві частини, одна з них належить хлопчині-студенту, інша спортсмену, який намагається виставити студента з квартири. Інтелігент пропонує продати квартиру за 30 тисяч доларів, а гроші розділити навпіл, щоб припинити конфлікт, кікбоксер відмовляється. Тож студенту нічого не залишається як звернутися до «чорних» ріелторів, ті придбали його частку за 5 тисяч, і замість нього вселили двох дівчат з «білим квитком». Врешті-решт спортсмен буде змушений виселитися з квартири, адже постійні крики, бійки йому не додають здоров’я.
Також ті, хто прагне продати квартиру, дуже часто страждає через свою довірливість. «Чорні» приходять до них, представляючись членами якогось комітету, громадської організації по захисту від банківського свавілля. Втираючись в довіру до своїх майбутніх жертв, вони отримують уних оригінали документів і самостійно продають квартиру.
Стосовно міліції, то дуже часто люди, ще за звичкою, вбачають у правоохоронцях надію та захист, довіряються ним, надають документи. Дехто з правоохоронців використовує це з метою наживи , намагаючись у спілці з «чорними ріелторами» заволодіти нерухомістю соціально незахищених верств населення та вигідно продати її.
Або інший приклад, у будь-якого дільничного є база даних, де вказані потенційно «проблемні» мешканці району – наркомани, п’янички, безробітні, важко хворі, одинокі бабусі. А далі той, кому потрібно, таку базу даних може придбати доларів за 300.
Прогнозуючи розвиток ситуації на ринку нерухомості, можна стверджувати, що без змін у законодавстві та діяльності державної виконавчої служби сподіватися на покращення найближчим часом немає підстав.
За матеріалами Північний вектор
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.