Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

01.06.2013   15:34Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Кредит, вартістю 160 тисяч, нізвідки

Ця історія трапилася в нашому місті – Чернігові. Вона настільки ж загадкова, наскільки і повчальна. І свідчить про те, що від помилок та неприємностей не застрахований ніхто – ані обережний добропорядний громадянин, ані фінансова установа з багаторічною і незаплямованою репутацією, яка звикла до ризиків. Прочитайте цю історію і ви – можливо, що ці знання вбережуть від необдуманих кроків і допоможуть не ризикувати здоров‘ям близьких заради примарної вигоди.

Одна родина виявилася винною кредитній спілці чимало грошей. Але люди ці готові божитися на чому завгодно, не брали вони цих коштів і все тут. У кредитної спілки, ясна річ, думка протилежна. Заплутують обставини цієї історії з багатьма невідомими і чимало підозрілих деталей. Наприклад, навіщо брати кредит для ремонту будинку на продаж, якщо в родині і не думали його продавати? Або ж звідки у позичальника взявся другий паспорт? Хто тут правий, а хто винний – буде вже з‘ясовувати міліція, оскільки той, хто позичався – навряд чи розповість: він помер ще в березні цього року. А журналісти, фінансисти та правозахисники тепер пробують знайти кінці цієї історії самотужки.

Позиція перша – родинна

У родині позичальника – Віктора Циби переконані: цей кредит ні що інше, як фікція та шахрайство. Принаймні, саме таку думку озвучила його удова пані Валентина. І от що вона розповіла. На початку квітня на ім.‘я її покійного чоловіка (помер 12 березня 2013) надійшов вельми дивний лист. У ньому сихими канцеляризмами повідомлялося, що чоловік жінки заборгував кредитній спілці. І заборгував аж на 158 тисяч гривень. Що цікаво, договір був заключний ще торік у лютому. А в листі кредитна спілка попереджувала – якщо боржник не погасить заборгованість протягом 10 днів, то з нього цю суму будуть стягувати вже у суді. Валентина Циба без кінця утирає сльози:

- Ну звідки узявся той кредит на нашу голову? Ми ж його не брали! Щойно я отримала свідоцтво про смерть чоловіка, одразу взяла його і поїхала у цю установу. У спілці під назвою «Моя родина» шокованій жінці повідомили наступне – договір про кредит оформили за всіма правилами ще 22 лютого 2012 року. А «тіло» кредита – 94 тисячі гривень – видали на руки її чоловіку – Віктору Володимировичу. Той зобов‘язався повертати борг за відповідним графіком. У зв‘язку з тим, що умови договору були порушені, за період, що минув, накопичилася велика сума відсотків. Загалом, за даними на 10 квітня 2013 року загальна сума заборгованості склала – 158 тисяч 556 гривень 9 копійок.

Чоловік мав психічну хворобу

Удова веде далі:

- Мій Віктор аж ніяк не міг оформити цей кредит, бо ще з 2008 року постановою Деснянського райсуду він визнаний…недієздатним.

Ще замолоду Віктор отримав серйозне захворювання нервової системи, яке згодом розвинулося в атрофію кори головного мозку. Високий – заввишки до 2 метрів чоловік – з роками перетворився на кволу істоту, образити яку могла і дитина. В його посвідченні інваліда І групи є навіть примітка, що він потребував догляду та нагляду.

Саме тому Деснянський райсуд 24 листопада 2008 року постановив: «Відповідно до проведеної судом амбулаторної судово-психіатричної експертизи у Циби Віктора Володимировича мають місце клінічні ознаки органічної деменції, які позбавляють його здатності розуміти значення своїх дій та керувати ними».

З цих же міркувань суд призначив душевнохворій людині опікуна – його дружину Валентину. Випрохавши у працівниці кредитної спілки «Моя родина» показати їй папку з документами по кредиту чоловіка, удова сплеснула руками:

- Дивлюся на ксерокопію паспорта, а там зазначений геть інший номер, серія – не ті, як у паспорті Віті, що лежить удома в сейфі. На додачу, у документі немає і натяку на його сімейний стан! Зробили його холостяком!

Валентина Василівна хотіла було відксерити кредитний договір, але їй відмовили – вона не має на це право. - Я спитала, на підставі якого документа моєму чоловіку видали таку величезну суму грошей? Працівниця фінустанови погортала папери у теці з документами і знайшла довідку з Пенсійного фонду про розмір пенсії Віті … 900 з чимось гривень. І ось на цю жалюгідну пенсію він мав повертати майже 100 тисяч боргу? Маячня!

Чоловіка у спілку привів…поручитель

Валентина Василівна збита з пантелику – чому ж вона взнала про кредит тільки зараз, якщо договір був заключений ще торік? Чому ж до їхньої оселі ніхто не надсилав жодних повідомлень?

- У спілці мені сказали так: повідомлення про прострочені платежі були, от тільки надсилали їх на адресу поручителя, а не основного боржника. Поручитель – це чоловік 40 років, який нібито привозив із собою мого чоловіка. Мені співробітниця спілки розповіла, що разом з поручителем був невисокий чоловік. Я заперечила: мій Вітя ж височезний! До 2 метрів! Службовиця одразу перелякалася. І попрохала – тільки без галасу. Адже поручитель готовий виплатити увесь кредит з відсотками, та без скандалу. А я в це не вірю!

Передумови

Причину цієї та інших бід своєї родини Валентина Циба бачить у людських заздрощах. Адже історія з кредитною спілкою – не перша ластівка.

- Кілька років тому вже намагалися нажитися на хворобі чоловіка. Його викрадали, знущалися над ним. Так, що я та син навіть оголошувати Вітю у розшук. На щастя, його тоді швидко відшукали.

Згодом з‘ясувалося, Віктора викрали для того, щоб він підписав довіреність на ім‘я одного підприємця. Пенсіонерка пояснює: надто вже тому хотілося заволодіти будинком родини та великим земельним наділом при ньому. За ті три дні, поки Віктор був у викрадачів, йому зробили тимчасовий паспорт і подали документи на оформлення основного посвідчення особи. Про все це пані Валентина довідалася випадково.

- Коли чоловіка знайшли, я вже не відпускала його від себе ані на крок. Аж ось раптом до нас почали звертатися люди з проханням продати будинок. Я перелякалася.

Відчувши, що щось тут не те, жінка із чоловіком поїхали у паспортний стіл.

- Я попросила тамтешніх дівчат: «У мене чоловік-інвалід здав документи на паспорт і не знає коли треба приходити і отримувати». А працівниця подивилася на нього і каже: «Так, цей мужчина вже був у нас. Але не сам. Разом з ним були ще двійко підозрілих чоловіків». Я просто-таки вмовила дівчат віддати мені Віті паспорт. Співробітники мені розказали і таке: ці чоловіки мали приходити за паспортом вже за день-два. Та, на щастя, не судилося. Я вирішила перевірити усі свої здогади. Поїхала до БТІ. Написала там заяву про те, що без мене жодному папірцю ходу не давати. Але ці злодії встигли і там! Працівники БТІ повідомили, що вже вся документація по будинку була готова і ось-ось її мали видати. На підставі тимчасового паспорта приватний нотаріус Слідовський зробив цим бандитам генеральну довіреність, з якою вони і приїхали оформляти техпаспорт на нерухомість.

У том, що ім‘я та документи чоловіка з‘явилися і в історії з кредитною спілкою – удова бачить наслідки тієї кількарічної давнини.

- Мабуть, співробітники паспортного столу теж якось причетні до кредитних махінацій, - міркує пані Валентина.

Вона готує свій захист. Разом із правозахисником Віктором Тарасовим написала заяву до міліції.

Позиція друга – кредитної спілки

У кредитній спілці охоче відгукнулися на прохання прокоментувати цю історію зі свого боку. Голова правління Олена Маковій сказала, що ця ситуація її теж неабияк хвилює.

- Це перший такий випадок за майже десятилітню історію існування «Моєї родини». Ми теж хочемо, щоб ця проблема була вирішена якнайшвидше. І будемо робити для цього все, що від нас залежить. Так, у нас був такий клієнт як Віктор Циба. Так, він оформив кредитний договір. Він звернувся до нас сам. Сказав, що кредит йому потрібен для того, аби відремонтувати будинок і продати його якомога вигідніше. Все було законно. До того ж, платіжна спроможність Віктора Циби була підкріплена не лише довідкою з Пенсійного фонду. Були і інші документи, які зазначали, що його сукупний дохід дозволяє йому виплачувати такий кредит. Віктор Циба був у моєму кабінеті, сидів ось на цьому самому стільці. І справляв враження звичайного тихого пенсіонера, яких по Чернігову тисячі.

Щодо його зросту – Олені Маковій судити важко, оскільки вона сама – жінка висока. І ставні чоловіки заввишки від 1,80 м здаються їй невисокими. На додачу пенсіонер весь час сидів, а відтак візуально його зріст здається меншим. Про те, що у клієнта є родина – ані він сам, ані його поручитель не прохопилися і словом. Також промовчали вони і про діагноз Віктора Циби.

- Віктор Циба відповідав полю членства кредитної спілки, тобто проживав у Чернігові. На підтвердження цього – він надав усі необхідні документи. Але про те, що він недієздатний – жодних паперів не показав. Ця ж справа добровільна – відмітити у нашій анкеті дієздатний клієнт чи ні. Він цього не зазначив. До того ж, у жодній кредитній спілці немає реєстру недієздатних громадян. А шкода. Це б дуже допомогло, зокрема і уникнути цієї проблеми. Сьогодні ми намагаємося налагодити нормальні в правових рамках взаємини з правоохоронними структурами. Однак, без особливого успіху. Та я не втрачаю надії.

Дружина не підтвердила свій статус

Суттєво допомогло б зрушити цю справу з мертвого місця і згода вдови йти назустріч кредитній спілці. Але пенсіонерка не хоче цього робити, переконана Олена Маковій.

- Вона не дозволила нам у своїй присутності відксерити хоча б свідоцтво про смерть чоловіка. До того ж, вона не довела свій статус дружини Віктора Циби. Звідки я знаю, що вона саме дружина, а не просто вдає її з себе? Жодних документів вона не показувала. Не підтвердила вона і те, що є спадкоємицею Віктора Циби. Це лише голі слова, які не мають жодного документального підтвердження. А без документів ми не можемо ніяк просуватися далі!

Пояснила Олена Маковій і те, як з‘явилася така велика сума боргу.

- У нас ефективна відсоткова ставка – 32% річних. Розрахунок графіку виплат здійснюється програмно. Та далеко не завжди сума боргу виплачується щомісячно. Наприклад, трапляється і так, що до нас звертається фермер. Бере кредит і якщо він знає, що до вересня врожаю не отримає, то ми тоді починаємо для нього графік виплат з осені. Якщо виплата гальмується, до основної суми додається пеня. У випадку з Віктором Цибою – пропусків виплат не було аж до весни. Хто ходив і вносив борг від його імені – я не знаю. Бо у нас можна вносити кошти не лише у касу в офісі, а й безготівково – на наш розрахунковий рахунок.

До того ж, як тільки кредитна спілка повідомила поручителя, що основний боржник помер – той не став відмовлятися від своїх зобов‘язань. Олена Маковій упевнена – справу цілком можливо залагодити. Крім того, нещодавно поручитель вніс деяку частину боргу.

Віктор Тарасов, керівник Центру правової інформації та консультацій, що працює на базі Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»:

- Разом з Валентиною Цибою ми звернулися до правоохоронців щодо шахрайських дій з боку кредитної спілки або осіб, які стоять за цією історією. Не виключаю можливості, що і фінустанова також була введена в оману. Однак точнішу правову оцінку її дій зможуть дати лише правоохоронні структури. Що стосується профілактики подібних випадків – це справа індивідуальна. Однак, перш ніж брати кредит, тим паче, великий, подумайте кілька разів. Перевірте установу – порозпитуйте про неї у своїх друзів, знайомих, чи у профільних фінансових установах. Або хоча б наберіть її назву у пошуковику в Інтернеті. Якщо були якісь прецеденти – це неодмінно спливе. Уважно читайте все, що підписуєте. Не передавайте оригінали особистих документів у незнайомі руки. Не лишайте їх надовго без нагляду. І навіть якщо найближчий друг просить вас поручитися за нього у кредитній угоді – знову ж таки, подумайте, бо може так статися, що згодом доведеться саме вам повертати чужий борг.

Сергій Бриль, начальник Сектору зв‘язків з громадськістю управління МВС України у Чернігівській області:

- Правоохоронцям області не вперше стикатися з правопорушеннями у сфері кредитних спілок. А що до даного випадку – винна спілка чи ні – розберемося. Заява громадянки Циби В.В. зареєстрована. За даним фактом відкрите карне провадження за статтею 358 – підробка документів. Тобто, не виключено, що цей кредитний договір був складений на підставі підроблених документів. Ведеться слідство.

 

Останні новини

"Гаряча лінія" правової допомоги для журналістів та медіа 19:54

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги через “гарячу лінію” надає безоплатну журналістам, представникам медіа та блогерам в рамках проєкту “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”.

Захист прав та інтересів дітей, які постраждали від насильства – важливість спільних дій! 17:37

За ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини та Відділу ювенальної превенції обласного управління поліції проведено круглий стіл на тему: «Захист прав та інтересів дітей, які є учасниками кримінального провадження, та формування правосуддя, дружнього до дитини».

Як створити безпечне середовище для дітей під час слідчих дій? 18:54

На це та інші питання вдалося відповісти завдяки тренінгу «Захист прав дітей, які постраждали від насильства», проведених за ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини для працівників ГУНП в Чернігівській області.

Правоохоронці Чернігівщини посилюють спроможність щодо ідентифікації та розслідування випадків сексуального насильства, пов'язаного з війною 19:54

Наприкінці вересня для працівників ГУНП в Чернігівській області проведений тренінг на тему «Ідентифікація та розслідування випадків сексуального насильства, в тому числі пов'язаного з конфліктом, та перенаправлення постраждалих осіб для можливості отримання допомоги».

Проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова” 11:36

Наша організація впроваджує проєкт “Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова”, у співпраці з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Цей проєкт спрямований на створення довготривалих інструментів правової підтримки для місцевих медіа, журналістів та блогерів. Проект реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги разом з партнерами в ряді регіонів України.