Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

10.02.2014   22:05Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Чернігівські чорнобильці боряться за свої права

Чернігівські інваліди Чорнобиля, хворі на рак щитоподібної залози, продовжують боротися за свої права. Незважаючи на рішення судів, місцеві чиновники досі не квапляться їх виконувати.

Нагадаємо суть справи.

Дана категорія громадян - це інваліди Чорнобиля, які в дитячому віці внаслідок аварії на ЧАЕС отримали опромінення щитоподібної залози радіаційним йодом.

Згідно наказу Мінчорнобиля України № 48 від 22.03.1994 р. даних громадян було віднесено до категорії «потерпілих» від наслідків Чорнобильської катастрофи. А після досягнення повноліття вони захворіли на рак щитоподібної залози та отримали статус «постраждалих».

В 2010 році управлінням та департаментам, підпорядкованим Міністерству соціальної політики України, була надана вказівка – шукати спосіб економії коштів.

В грудні 2010 року Головне управління праці та соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації (ГУПСЗН) надіслало листи комунальному лікувально-профілактичного закладу «Чернігівський обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення» та Комунально-медичного закладу «Обласний центр медико-соціальної експертизи (далі – обл.спец.ЛКК та обласний МСЕК №1). В цих листах керівники ГУПСЗН просили головних лікарів зазначених закладів скасувати свої попередні експертні висновки щодо причинного зв'язку із захворюваннями, пов‘язаними із впливом аварії на ЧАЕС, та змінити групи інвалідності, пов‘язаними із впливом аварії на ЧАЕС, на загальне захворювання понад 70 мешканцям Чернігівської області. Керівники даних медичних комісій без огляду хворих та вивчення медичних справ, погодилися на це.

З січня 2011 по травень 2012 вищеназвані комісії на своїх засіданнях, не маючи законних підстав, скасовували свої попередні рішення i направили їх до пенсійного фонду. Ці обставини дали підстави Управлінню Пенсійного фонду України у Чернігівської області та підпорядкованим до нього структурам не виплачувати пенсії для даної категорії громадян в повному обсязі, а ГУПСЗН - відібрати пільги в цих чорнобильців. А згодом й незаконно вилучити у них посвідчення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Дана ситуація змусила чорнобильців в пошуках справедливості звертатися до керівництва країни, галузевих міністерств та судів.

Міністерство охорони здоров’я України та різні судові інстанції визнали дії чернігівських обласних чиновників незаконними.

Зокрема, про це йдеться в рішеннях судів (згідно Єдиного державного реєстру судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua):

- «Чернігівська обл.спец ЛКК не мала право скасовувати свої попередні експертні висновки» - справи: №750/7446/13-ц; №2506/6586/2012; №750/8716/13-ц; №750/11246/13-ц; №750/10882/13-ц; №750/9984/13-ц; №750/9982/13-ц;

- «Визнати дії «чорнобильської» комісії при Чернігівській ОДА протиправними» - справи: №825/2995/13-а; №825/2840/13-а; №825/3572/13-а; №825/2765/13-а;

- «Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Чернігівської ОДА від 18.05.2006 року №220 щодо створення обласної комісії зі встановлення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» справа №825/4051/13-а;

- «Дії пенсійного фонду України у м.Чернігові стосовно не доплати пенсії є неправомірними» - справи: №750/8000/13-а; №750/7613/13-а.

Їхній вердикт однозначний: хвороба та групи інвалідності даних громадян напряму пов’язані із впливом аварії на ЧАЕС. Відтак громадяни даної категорії мають законне право на пільги, передбачені ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За словами правозахисника Ігоря Ушкевича, незважаючи на всі рішення судів, місцеві чиновники досі не квапляться їх виконувати. Чорнобильцям поки не повернули ані посвідчення, ані вкладки до них, не відновили пільги. Тому, щоб домогтися остаточного вирішення проблеми, чорнобильці та правозахисники мають намір продовжувати боротися в усіх інстанціях, аби врегулювати цю проблему, а заодно й притягнути до відповідальності недбайливих чиновників, з вини яких ця ситуація й утворилася. Адже подібної колізії в таких масштабах чомусь не виникло ні в одній іншій області України, крім Чернігівської.

 

Останні новини

Робоча зустріч з представником системи безоплатної правничої допомоги на Чернігівщині 19:19

Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк провели робочу зустріч з представницею Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Іриною Протченко.

Робоча зустріч з представником Омбудсмана на Чернігівщині 19:07

Провели робочу зустріч з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою.

Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Козелецькій та Кіптівській громадах 19:00

З моніторинговим візитом спільно з представницями ГУ Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області відвідали Козелецьку та Кіптівську територіальні громади, де обговорили реалізацію політики у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству в громадах.

В Чернігові обговорили актуальні проблеми запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству 23:23

На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними суб'єктами. Адже саме комунікація забезпечує ефективне реагування на кожен факт домашнього насильства.