Останні публікації
12.02.2015 13:44 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Моніторинговий візит до Центру психологічної реабілітації і лікування для учасників АТО
10 лютого 2015 року відбувся моніторинговий візит представників українського Омбудсмана до Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні.
Через військові дії на Сході України виникла потреба створення центрів якісної психологічної допомоги військовослужбовцям, які повернулися із зони АТО. Спеціалісти запевняють, що фізичні поранення лікуються набагато простіше, ніж психологічні травми. Саме тому нагальним є створення регіональних центрів психологічної реабілітації і лікування учасників АТО.
Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня – одна з небагатьох в Україні має практику реабілітації та лікування для бійців - учасників АТО. Психологічну допомогу важливо доповнювати юридичною. Потужності закладу дозволяють приймати евакуйованих з територій охоплених збройним конфліктом.
Такий висновок зробили представники моніторингового візиту - Алла Лепеха (Регіональний координатор зі зв’язків з громадськістю Уповноваженого Верховної ради з прав людини в Чернігівській області) та Сергій Буров (керівник громадської організації «MART»). Короткотерміновий візит був присвячений виключно моніторингу відділень Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні, де перебувають учасники АТО.
З дня відкриття - 30 вересня 2014 року, в Центрі психологічної реабілітації і лікування для учасників АТО отримали допомогу 146 учасників АТО і 167 мобілізованих. Станом на 10 лютого 2015 року у трьох відділеннях лікарні в рамках роботи Центру перебувають 38 бійців - учасників АТО і 14 мобілізованих. Військові, які направляються до Центру військовим госпіталем, військовими частинами, лікарями психіатрами районів області, психоневрологічного та наркологічного диспансерів, проходять лікування і отримують спеціалізовану психологічну допомогу.
Зі слів головного лікаря, у великій кількості випадків військові потрапляють до Центру, перебуваючи у відпустці. На бойовій службі дія адреналіну дозволяє «перестрибнути» через різні хвороби, але вдома багато негараздів зі здоров’ям раптово дають про себе знати. У першу чергу учасники АТО звертаються за допомогою з діагнозом «пост-травматичний стресовий розлад». Середня тривалість перебування учасників АТО на лікуванні в Центрі становить 36 ліжко-днів.
Результати візиту показали, що умови перебування, лікування і реабілітації учасників АТО у відділеннях №15, 17 і 7 Чернігівської обласної психіатричної лікарні є хорошими. Вони не обмежені в можливостях спілкування з рідними і близькими. Постійно допомагають пацієнтам Центру волонтерські групи, представники релігійних громад, політичні діячі.
Разом з тим члени моніторингового візиту бачить деякі проблеми, що переважно пов’язані зі статусом діяльності подібних Центрів і наслідками, які можуть бути ймовірними для учасників АТО, які проходять лікування і реабілітацію в них.
Так, на даний час порядок функціонування та діяльності Центру психологічної реабілітації та лікування законодавчо не врегульований (відсутні нормативно-правові документи). Також законодавчо не врегульовані питання процессу госпіталізації, лікування та виписки.
Відповіднодо п. 260 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України «у разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні… мати при собі направлення, підписане командиром військової частини». Але на практиці трапляються випадки, коли військовослужбовці звертаються до Центру без відповідних направлень. Відповідно у військовій частині відсутня інформація про правові підстави відсутності військовослужбовця у розташуванні військової частини, що може тягнути за собою звернення командира військової частини до військової прокуратури про порушення кримінального провадження за ст.407 Кримінального кодексу України (самовільне залишення військової частини або місця служби).
Як вбачається із назви Центру, метою його створення є психологічна реабілітація та лікування учасників АТО. В той же час розміщення цього Центру в психоневрологічній лікарні може створювати негативні наслідки для подальшого життя осіб, які проходили там реабілітацію та лікування. Сама процедура госпіталізації до Центру психологічної реабілітації та лікування для учасників АТО здійснюється на підставі норм Закону України «Про психіатричну допомогу».
В подальшому особи, які пройшли лікування в цьому медичному закладі можуть стикатися із проблеми, пов’язаними з постановкою осіб, які проходили психологічну реабілітацію, на диспансерний чи консультативний облік у психоневрологічному диспансері. Наприклад, обмеження у виборі професії, проблеми з отриманням сертифікату від психіатра для оформлення водійського посвідчення і т.п..
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.