Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

23.03.2015   23:53Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Швидка юридична допомога учасникам АТО та їх родинам

Починаючи з лютого 2015 року, юристи Центрів правової інформації та консультацій з п’яти областей об’єднали зусилля щоб допомогти військовим та їх родинам. Успішні приклади, повчальні історії та юридичні консультації постійно висвітлюються на порталі «Правовий Простір»у рубриці «Допомога військовим» та «Консультує юрист». Також на сайті кожний відвідувач може отримати он-лайн та оф-лайн юридичні консультації, знайти телефони гарячих ліній.

Проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» діє у п’яти областях: Херсонській, Волинській, Харківській, Київській та Чернігівській. Головна його мета – допомогти максимальній кількості людей, які повертаються із зони антитерористичної операції і потребують юридичної допомоги.

Проект розрахований на півроку, однак цим терміном масштаби допомоги військовим не обмежуються: і до, і після нього проблеми учасників АТО були, а будуть ще більш актуальними. Від самого початку російської агресії в Україні мережа Центрів правової інформацій та консультацій відреагувала на виклики часу і однією з перших почала надавати допомогу військовим. Результати напрацьованого досвіду були зокрема висвітленіна прес-конференції в інформагентстві УНІАН у листопаді 2014 року.

- Центри вже кілька місяців надають первинну правову допомогу учасникам АТО та їх родинам. А також за потреби виїжджають на місця дислокації військових для надання консультацій «в полях»,- каже керівник проекту, волонтерка, головний редактор Інформаційного ресурсного центру «Правовий простір» Наталя Бімбірайте. - Проблем безліч. І їх треба негайно вирішувати. До цих пір ми стикаємося з фактами, коли гарантовані державою соціальні пільги не надаються. Наприклад, маємо багато звернень про те, що статус учасника АТО неправомірно надається тільки після звільнення від військової служби в результаті тяжких поранень, відсутня процедура безкоштовного лікування військових, звільнених з полону. В результаті люди лишаються зі своїми проблемами сам на сам.

Найбільш актуальні проблеми військових

Звернення показують реальні правові проблеми, з якими стикаються захисники(в тому числі добровольці, представники МВС) та їх рідні. Ще до старту проекту юристи проаналізували та виокремили п’ятірку найболючіших питань – це проїзд, матеріальне забезпечення, харчі, заробітна плата, компенсації відряджень, невикористана відпустка. Під час проекту дані підтверджуються.

 

- У більшості випадків на особистий прийом до Центрів звертаються рідні: матері, дружини, родичі, друзі, - пояснює координатор проекту, керівник Білоцерківського ЦПІКу Ольга Настіна. - Самі учасники АТО, військовослужбовці частіше телефонують на гарячі лінії, рідше приходять самі. Певно, їм зручніше звертатися заочно, до того ж частина таких звернень надходить з місць проходження служби.

Де і як отримати допомогу

Відвідувачі порталу «Правовий Простір» можуть скористатися юридичними послугами, поставивши питання в чаті та/або розділі «Отримати допомогу»/«Поставити питання юристу».

Актуальною є також зібрана на «Правовому Просторі» база консультацій юристів, де можна ознайомитися з прикладами звернень та запитів. Їх можна знайти у рубриці «Допомога військовим» та в розділі «Консультує юрист», які постійно оновлюються. Для прикладу – найбільш популярні матеріали:

Пільги учасникам бойових дій – учасникам АТО

Волинський військкомат роз’яснює правові особливості мобілізації

Як зберегти робоче місце та заробіток під час мобілізації

Як допомогти рідним чи знайомим, які потрапили в полон

Законопроекти, що допоможуть Україні зупинити війну

Телефони «гарячої лінії» в містах, де діє проект:

м. Чугуїв: 097-1793822.

м. Чернігів: (0462) 612532

м. Херсон: 093-1477303, 099-4683848

м. Ковель: 095-6234011

м. Біла Церква, 096-7023747

Нетиповість проекту – в моніторингу законодавчої бази

Проект є нетиповим, адже безоплатну правову допомогу військовим надають багато організацій. Однак керівники та юристи Центрів, окрім консультацій, ведуть ще й моніторинг законодавчої бази та реальної ситуації у своїх п’яти областях. Правники проекту вивчають прогалини в законодавстві, подаючи запити.

На сьогодні всі задіяні в проекті організації відправили запити до:

• регіональних відділень соціального захисту населення на предмет стану соціального захисту учасників АТО та видачі посвідчень учасників бойових дій;

• військових комісаріатів щодо кількості звернень у порядку оформлення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, пораненим в АТО (кількість звернень, рішення за зверненнями, причини відмови тощо);

• територіальних управлінь Державного земельного агентства, міських, сільських, районних рад щодо кількості звернень за отриманням земельних ділянок (змісту клопотань, прийнятих за ними рішень, причин відмови, кількості задоволених заяв тощо);

• відділів органів місцевого самоврядування щодо обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов на предмет кількості звернень для отримання житла, змісту клопотань, прийнятих рішень, кількості наданих органом бланків заяв на отримання житла та наданих консультацій тощо.

• міськрайонних, районних та апеляційних судів щодо обрання міри покарання при розгляді справи за обвинуваченням у вчиненні військових злочинів, кількості проваджень за обвинуваченням в ухиленні від проходження військової служби.

Частково відповіді на запити вже отримали у Чугуєві та Ковелі. Окрім цього, юрист Херсонського ЦПІКу подав запит до Міноборони України щодо забезпечення формою демобілізованих військовослужбовців та оплати їх проїзду. Протягом тижня будуть подані ще 5-7 запитів.

За результатами моніторингу учасники проекту розроблять рекомендації щодо типових проблем у законодавстві та шляхів їх подолання.

- Моніторинг дасть можливість побачити проблеми в реалізацій прав військовослужбовців та членів їх родин, а узагальнення результатів, вироблення рекомендацій щодо змін в локальні та (або) національні нормативно-правові акти сприятиме уникненню порушень таких прав у майбутньому, - наголошує Олена Матвійчук, голова Волинської обласної ГО «Центр Правової Допомоги».

Результати та висновки проекту оприлюднять на підсумковій прес-конференції. А здобутий упродовж шести місяців роботи досвід поширять серед інших областей України. Безумовно, це сприятиме підвищенню рівня захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей і в інших регіонах та зменшенню соціальної напруги.

 

Останні новини

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.

Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30

Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17

Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.