Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

15.06.2015   23:02Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Стратегічна справа. Чернігівські військовослужбовці отримали статус учасника бойових дій

На початку червня військовослужбовці з 13-ого окремого мотопіхотного батальйону (далі – ОМПБ) урочисто отримали посвідчення учасників бойових дій та нагрудні знаки. Але щоб ця подія сталася, вони та їх родини 9 місяців виборювали право на отримання статусу. Увесь цей час їх консультували юристи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Неоголошена війна на Сході України досі триває. Як не прикро, але волонтери й надалі забезпечують бійців всім необхідним. А держава приймає закони для забезпечення прав бійців, які потім сама, в силу різних причин, не виконує.

На жаль, причиною невиконання законів у багатьох випадках є людський фактор, який відіграє значну роль в забезпеченні прав військовослужбовців. Наприкінці серпня 2014 року до Центру правової інформації та консультацій Чернігівського громадського комітету захисту прав людини звернулись родичі, дружини військовослужбовців на той момент 13 батальйону територіальної оборони м. Чернігова. Вони просили посприяти ротації та отриманню їх рідними статусу учасника бойових дій. Адже бійці вже 4 місяці знаходились в зоні АТО. З цього моменту і розпочалась дев’ятимісячна боротьба за обіцяний державою статус.

Кабінет Міністрів ще 20 серпня 2014 року затвердив порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які виконували завдання в зоні АТО. Зокрема, документом передбачено, що такий статус може бути надано лише тим особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції. Водночас, був встановлений порядок оформлення статусу, за яким командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення військовими виконання завдань подають на розгляд комісії Міністерства оборони України з питань визначення учасників бойових дій повний пакет документів.

Також було передбачено можливість у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій. Однак, такий військовослужбовець зобов’язаний надати повний пакет документів самостійно.

Спочатку, всім бійцям 13-ї ОМПБ пообіцяли зібрати необхідні документи і подати на розгляд після проведення ротації. 4 листопада 2014 року відбулась довгоочікувана ротація, однак документи командиром частини не були подані. Йшов час, і змінився командир 13 батальйону. Знову питання стало«не на часі».

За місяць військовослужбовців знову направили в зону АТО. А ті, хто проходив лікування, залишились в Чернігові, і начебто документи можна було подати без командування частини. Однак з’ясувалось, що бійцям не видали один з наказів… Командир разом з військовою частиною у зоні АТО. Зв’язку ані мобільного, ані поштового немає, тож документи отримати неможливо. І знову все відклалось. Потім нові поранені, загиблі, полонені…

Ось так йшов час. Бійці мали право на отримання статусу учасники бойових дій, однак, ніяк не могли його реалізувати.

Дізнавшись про демобілізацію, вони у квітні 2015 року вчергове звернулись до Центру правової інформації та консультацій на консультацію. Однак, знову на шляху отримання документів відбулась затримка: разом з військовослужбовцями був демобілізований командир батальйону, нового ще не призначили, а частина залишилась там на Сході.

Саме після цього хлопці вирішили звертатися за допомогою до Чернігівського обласного військового комісаріату після демобілізації. Нарешті, завдяки допомозі працівників військового комісаріату, наполегливості військовослужбовців 13 ОМПБ та їх рідних, правовій підтримці юристів Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, 6 червня 2015 року військові урочисто отримали посвідчення учасників бойових дій та нагрудні знаки.

Весь цей час – з серпня минулого року і до червня цього, юрист Центру Наталія Піддубна консультувала рідних та близьких бійців, допомагала їм писати рапорти та заяви. Окрім того, 09 квітня разом з дружинами хлопців знаходилась на прийомі у заступника Міністра оборони України, з яким обговорювали питання отримання бійцями статусу учасника бойових дій. Всі дії військовослужбовців та їх заяви погоджувались з юристами Центру. Тож справу доведено до успішного завершення, і бійці 13 батальйону отримали посвідчення учасника бойових дій. Тепер вони зможуть повноцінно користуватися пільгами, передбаченими законодавством.

Довідка

Фахова безоплатна правова допомога та юридичний супровід учасників АТО (їх родичів), військовослужбовців, осіб, які отримали поранення чи загинули під час служби, були чи перебувають у полоні. За допомогою звертайтесь:

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Адреса приймальні: 14000, м. Чернігів, вул. Горького, 57

Тел.: (0462) 612-532(0462) 612-532

Мережевий проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» діє за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

 

Останні новини

Робоча зустріч з представником Омбудсмана щодо захисту прав медіа 12:08

Під час чергової експертної наради провели окрему робочу зустріч з регіональною координаторкою взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою.

Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах 17:06

18 жовтня в Європейський день протидії торгівлі людьми, представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини незважаючи на повітряну тривогу, що тривала понад 15 годин, провели інтерактивний воркшоп «Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах».

Відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Чернігівській ОВА 17:01

18 жовтня відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.

Правозахисники на варті захисту прав медіа в умовах війни 19:07

14 жовтня в Чернігові відбувся інтенсивний офлайн тренінг “Журналістика майбутнього: Право, Захист та ШІ” для місцевих журналістів та представників громадських організацій, організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Регіональним хабом Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів”.

Чернігівські правники посилюють спроможність в захисті прав постраждалого від війни населення 22:19

В Чернігові відбувся тренінг для представників системи безоплатної правничої допомоги в Чернігівській області проведено тренінг на тему «Захист прав постраждалого від війни населення».