Останні публікації
04.10.2016 15:31 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Здійснено повторний моніторинговий візит до Новгород-Сіверської установи виконання покарань №31 на Чернігівщині
У рамках реалізації національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним координатором Уповноваженого у Чернігівській області Аллою Лепехою та представником Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Туханом Едієвим здійснили моніторинговий візит до Новгород-Сіверської установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Чернігівській області (№ 31) з метою оцінки стану виконання адміністрацією установи рекомендацій, наданих за результатами попереднього візиту у липні 2014 року.
Головною особливістю цієї установи є те, що більшість осіб, які в ній тримаються, засуджені до довічного позбавлення волі. Крім цього, вона виконує функції слідчого ізолятора та арештного дому.
Учасники візиту безперешкодно відвідали житлові та інші приміщення, ознайомилися з документацією установи та поспілкувалися з в’язнями.
Адміністрацією установи вживаються заходи щодо приведення умов тримання осіб у відповідність до встановлених стандартів. В установі забезпечено право засуджених на телефонні розмови та користування глобальною мережею Інтернет, хоча під час попереднього візиту надходили непоодинокі скарги з приводу порушення вказаних прав.
Характерним для більшості слідчих ізоляторів та установ, які виконують їхні функції, є порушення прав ув’язнених під час перебування у збірних відділеннях, у яких тримаються новоприбулі особи. Моніторингова група виявила, що Новгород-Сіверська установа виконання покарань не є винятком. Камери збірного відділення розміщені у напівпідвальному приміщенні та являють собою так звані «кам’яні мішки». Зазначені приміщення не відповідають жодним національним та міжнародним стандартам: відсутній доступ до природнього освітлення, свіжого повітря та води, вони не обладнані примусовою вентиляцією, санвузлами та столами. У згаданому відділенні відсутній медичний кабінет, у зв’язку з чим первинний огляд здійснюється медичним працівником безпосередньо в камерах.
В установі трапляються і порушення правил охорони праці. Монітори побачили, що у камері, облаштованій для виготовлення сувенірної продукції, засуджені працювали із лакофарбовими матеріалами без використання засобів індивідуального захисту органів дихання. При цьому, зазначене виробниче приміщення не було обладнане примусовою вентиляцією.
У камерних приміщеннях установи відсутні бачки з питною водою. Стіни окремих камер для тримання осіб, узятих під варту та засуджених до арешту, вологі та уражені грибком, а санвузли перебувають у незадовільному стані.
В ході візиту також виявлено порушення вимог законодавства щодо роздільного тримання окремих категорій осіб. Так, засуджений до арешту утримувався в одній камері з особою, взятою під варту.
Крім цього, в порушення вимог Кримінально-виконавчого кодексу України з доходів засуджених утримуються кошти на харчування.
Під час візиту було відмічено, що в установі порушується право ув’язнених на медичну допомогу. За інформацією представників адміністрації, медичну частину установи реорганізовано, а колишні функціональні приміщення переобладнано під камери для тримання осіб – злісних порушників дисципліни. Замість медичної частини в установі створено пункт охорони здоров’я, який не забезпечує надання повноцінної медичної допомоги ув’язненим. При цьому, надання в ньому стаціонарної допомоги взагалі не передбачено.
Лікуванням хворих займається лікар-психіатр, яка більш 25 років не атестувалася на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій. Аналогічна ситуація з лікарем-рентгенологом, який також не проходив атестації протягом тривалого часу. У відповідності до вимог законодавства вказані лікарі не мають права здійснювати лікарську діяльність за спеціальністю без попереднього проходження стажування.
В установі відсутня необхідна діагностична апаратура, а обладнання рентгенологічного кабінету вкрай застаріле. Зі слів лікаря-рентгенолога, ув’язнені відмовляються від запропонованих рентгенологічних досліджень з міркувань особистої безпеки. Диспансерний облік не організований. Відсутня шафа невідкладної медичної допомоги, а в медичній сумці чергового фельдшера із засобів для надання зазначеної допомоги наявні лише таблетовані препарати.
За результатами моніторингового візиту відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення буде спрямований до Міністерства юстиції України.
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.