Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

10.12.2020   18:15Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Доступ до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах карантину під увагою громадськості та фахівців

10 грудня 2020 року відбулося онлайн обговорення на тему «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства в Одеській, Херсонській і Миколаївській областях».

Онлайн-зустріч організована за ініціативи Чернігівського громадського комітету захисту прав людини в рамках реалізації проекту «Забезпечення доступу до правосуддя для шукачів притулку, мігрантів та інших вразливих груп іноземних громадян в Україні».

До участі в заході були запрошені представники міграційної та прикордонної служб, регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Одеської, Херсонської і Миколаївської областей, Миколаївського Пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства, судді місцевих судів, представники інших профільних органів влади, установ соціального захисту та правозахисної спільноти регіону.

Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва висвітила завдання проекту, що реалізується організацією у 6 регіонах України, розповіла про досвід організації у сфері захисту прав біженців, мігрантів та шукачів притулку, висвітила поточні зміни і новели у міграційному законодавстві.

За словами правозахисниці, за останній рік в умовах пандемії COVID-19 та карантинних обмежень спостерігається значне зниження кількості звернень іноземців за статусом біженця або додатковим захистом в Україні, але проблем правового характеру, з якими стикаються шукачі притулку в Україні, не зменшується. Де-юре в міграційне законодавство вносяться позитивні зміни, але фактично на сьогодні не розроблені механізми щодо їх впровадження. Так, зокрема, досі не врегульовано процедуру надання статусу біженця особам без громадянства.

Представниця Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області Ірина Борис, висвітила нагальні проблеми, з якими стикається органи міграції в своїй роботі. Як зазначила фахівчиня, існує проблема з ідентифікацією заявників–іноземців, які часто надають неправдиві дані щодо себе. Також проблемою є затягування процесу ідентифікації іноземних громадян посольствами і консульствами країн їхнього походження, що є перешкодою для швидкого і ефективного виконання функцій міграційною службою. Актуальною питанням залишається залучення перекладачів. Хоча й орган міграції уклав договір з місцевим центром перекладів щодо надання відповідної допомоги, проте не вистачає перекладачів з окремих мов, а також не завжди перекладач встигає прийняти участь в анкетуванні або судовому розгляді справи щодо іноземців.

Юристка громадської організації «Десяте квітня» Євгенія Булгакова розповіла учасникам заходу про актуальну проблему доступу іноземців до медичної допомоги. В результаті розпочатої медичної реформи право на медичне обслуговування нарівні із громадянами України, згідно ст.11 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», залишилося тільки в іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також у осіб, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту. Таким чином інші категорії іноземців фактично позбавлені права на отримання безкоштовної медичної допомоги, що прямо суперечить Конституції України.

Також проблему з перекладачами підняла й представниця Одеського окружного адміністративного суду Аліна Топащенко. В цій ситуації суди потребують нагальної співпраці з перекладачами і юристами з числа громадських організацій.

Окремою темою обговорення стали практичні виклики щодо забезпечення правовою допомогою іноземців та осіб без громадянства у справах про незаконне перетин держкордону за ст.204-1 КУАП, механізми оскарження рішень про затримання та поміщення іноземців до Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), продовження термінів їх затримання та примусового видворення з України.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні в рамках проекту «Забезпечення доступу до правосуддя для шукачів притулку, мігрантів та інших вразливих груп іноземних громадян в Україні».

Останні новини

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.

Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30

Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17

Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.