Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

07.03.2015   00:37Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Поради правозахисників: як допомогти рідним чи знайомим, які потрапили в полон

В неоголошеній війні проти України наші військовослужбовці й досі гинуть, отримують поранення, потрапляють у полон. Однак, займатися «самодіяльністю» та їхати визволяти рідних на неконтрольовану Збройними силами України територію не слід. Ви можете діяти і допомагати рідним і близьким, які потрапили в полон, безпосередньо там, де знаходитеся – обережно, але наполегливо і послідовно. Далі – алгоритм дій, поради, контакти.

На сьогодні за офіційними даними в полоні залишаються понад 130 військовослужбовців Збройних сил України, близько 250 зниклих безвісти в зоні АТО. Є й такі, що до цього часу незаконно утримуються ще з літа 2014 року. Однак проблема визволення військовослужбовців з полону є досить складною і залежить від багатьох факторів, а тому вирішується на рівні уповноважених осіб.

Виваженість в діях і віра в перемогу

Отже, по-перше, необхідно розуміти, що такі питання не вирішуються швидко, а тому чекати на те, що військовослужбовця звільнять завтра – марно. Всі інтерв’ю, надані для преси, не допоможуть, адже військовослужбовець може пребувати в полоні будь-яких угруповань, і невідомо чи є на тій території українські ЗМІ. Окрім того, такими діями можна тільки «збільшити значущість» того чи іншого полоненого. Саме тому тут потрібнавиваженість в діях і віра в перемогу.

Зазвичай, інформація про потрапляння вояків у полон надходить від них самих, якщо їм дають можливість зв’язатися з рідними, або шляхом передачі українській стороні відеороликів, сюжетів по російському телебаченню, через інші ЗМІ, соціальні мережі. В такому випадку необхідно відразу реагувати та звертатися за правовою допомогою.

Куди звертатися і що робити

Перше, що необхідно зробити – це звернутися в найближче відділення УМВС із заявою про викрадення людини. Така заява приймається черговим РВ УМВС цілодобово та без вихідних.

Важливо! Відмова в прийнятті такої заяви є незаконною. В разі відмови ви можете зателефонувати за номером 102 та поскаржитися на бездіяльність міліції, вимагаючи прийняття заяви. Разом із заявою необхідно надати фотографію полоненого.

Після подачі заяви вам повинні видати талон-повідомлення – це є важливим доказом звернення за захистом.

Якщо зниклим безвісти є військовослужбовець, таку заяву необхідно подати і в військову прокуратуру (другий екземпляр залишити собі).

Окрім того, необхідно невідкладно направити телеграму до СБУ на адресу: м. Київ, вул. Володимирська, 33. В телеграмі зазначити, хто, де, коли, під час яких обставин потрапив у полон. Також повідомити військове звання, посаду, номер військової частини та місце дислокації військовослужбовця в зоні АТО.

Ці всі дії необхідні в першу чергу для планування операції по звільненню полонених уповноваженими особами.

В такій складній ситуації одним із способів захисту є також звернення до Європейського суду з прав людини з заявою про порушення прав на свободу та особисту недоторканість, право на ефективний захист з боку державних органів (ст. 3, 5 та 13 Європейської Конвенції про захист основоположних прав і свобод). Саме така можливість дає рідним шанс на те, що їх син, чоловік, батько, брат або близька людина повернеться додому.

Хто може посприяти: адреси й телефони

У випадку потрапляння в полон українських як військових, так і цивільних осіб, можна звернутися до юристів та отримати безкоштовну правову допомогу родичам полонених з метою звільнення з полону:

Prisoners of War UA Project

поштова адреса: а/с 100, м.Київ, 04071 - УГСПЛ

тел./факс:(044) 4174118

моб. 063-36-00-911; 050-947-55-64;

E-mail: pwua2014 @ gmail.com

Увага! Якщо ви не знаєте, де знаходиться військовослужбовець, можливі наступні самостійні пошуки його місця перебування, адже ситуації бувають різними:

І.Телефонна книга для пошуку:

1) Департамент по зниклим безвісти - 044-454-73-15;

2) 25-та бригада (особа, що займається пошуком і збором даних про зниклих безвісти) - 093-216-05-49;

3) Інформаційний центр по звільненню полонених - 044-454-73-03;

4) Військовий госпіталь в м. Дніпропетровську - 056-745-22-56

5) Військовий госпіталь в м. Харків - 057-702-17-97;

6) Гаряча лінія ДНР - 099-536-87-28; 099-458-71-34;

7) Гаряча лінія Міністерства оборони - 044-253-04-71;

8) Дніпропетровський центр по звільненню військовополонених - 097-07-07-14

9) Департамент по поранених - 044-52-00-764

10) Володимир Рубан (заст. Голови Дніпропетровської ОДА І. Коломойського), допомагає звільняти полонених - 067-405-26-25

11) СБУ -044-288-50-29

12) Управління СБУ в м. Дніпропетровськ - 056-744-85-19

13) Управління по пораненим та вбитим - 056-756-97-75

14) Військова прокуратура Дніпропетровського гарнізону – для скарг про відсутність інформації про загиблих або зниклих безвісти - 093-790-21-16;

15) Телефон ДНР для пошуку полонених - 093-445-90-93

ІІ. Волонтери:

1) http://naidy.org.ua/- пошук та вивіз загиблих військових ЗСУ, що залишилися на неконтрольованій території ЗСУ

2) https://www.facebook.com/HelpArmy.in.ua - Тетяна Ричкова, волонтер по 25-й бригаді

3) https://www.facebook.com/CentrZvilnennya - Центр звільнення полонених

4) https://www.facebook.com/groups/1392886340923934/ група Офіцерського Корпусу.

І головне - не втрачайте надію, ситуації бувають різними: військовослужбовець може перебувати в лікарні на неконтрольованій ЗСУ території, втратити пам’ять, загубити документи, перебувати в полоні як «невпізнаний». Повірте в краще - і звертайтесь одразу за допомогою юристів.

Консультації військовослужбовців проводяться за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» у Херсонській, Волинській, Харківській, Київській та Чернігівській областях.

Наталія Піддубна, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Правовий простір

 

Останні новини

Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05

Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.

Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30

Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17

Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.