Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

18.11.2021   18:39Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Доступ до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах пандемії COVID-19 під увагою громадськості та фахівців

18 листопада 2021 року в Луцьку відбулося обговорення за круглим столом на тему «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства».

До участі в заході були запрошені представники міграційної та прикордонної служб, регіонального і місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Волинській області, Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства (ПТПІ), представники місцевих судів, представники інших профільних органів влади, установ соціального захисту та правозахисної спільноти регіону.

Керівниця програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва висвітила завдання проекту, що реалізується організацією у регіонах України, в яких розташовані центри перебування мігрантів, розповіла про досвід організації у сфері захисту прав біженців, мігрантів та шукачів притулку, висвітила поточні зміни і новели у міграційному законодавстві. Окремо правозахисниця зупинилася на процедурі визнання особи без громадянства на підставі Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Правозахисники, які працюють у сфері міграції та притулку, схвалюють зміни до законодавства і відмічають, що в цілому Україна наблизилась до міжнародних стандартів, проте залишаються певні недоліки і невраховані аспекти, зокрема щодо доступу шукачів притулку і осіб без громадянства до офіційного працевлаштування і медичної допомоги. Присутні також погодились, що Довідка про звернення за захистом в Україні, на сьогодні обмежує права і можливості іноземців і осіб, які не належать до громадянства жодної країни.

Представниця Управління Державної міграційної служби України у Волинській області Іванна Клочко, висвітила нагальні виклики, з якими стикаються органи міграції в своїй роботі. Як зазначила фахівчиня, існує проблема з ідентифікацією заявників–іноземців, які часто надають неправдиві дані щодо себе. Також проблемою є затягування процесу ідентифікації іноземних громадян посольствами і консульствами країн їхнього походження, що є перешкодою для швидкого і ефективного виконання функцій міграційною службою. Найболючішім питанням залишається залучення перекладачів і не прописана на законодавчому рівні відповідальність перекладачів за неправдивий переклад, який іноді ускладнює роботу державних органів, нівелює прийняті рішення.

Надія Едієва також розповіла учасникам заходу про актуальну проблему доступу іноземців до медичної допомоги. В результаті розпочатої медичної реформи право на медичне обслуговування нарівні із громадянами України, згідно ст.11 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», залишилося тільки в іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також у осіб, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту. Таким чином інші категорії іноземців фактично позбавлені права на отримання безкоштовної медичної допомоги, що прямо суперечить Конституції України.

В свою чергу, представник Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства (ПТПІ) Віталій Рудюк поділився з присутніми позитивним досвідом запобігання поширенню COVID-19 у ПТПІ, зокрема через вакцинацію іноземців, які виявили бажання зробити щеплення.

Представниця Луцького місцевого центру БВПД Світлана Прус наголосила, що іноді адвокати центру залучаються до судового процесу в інтересах іноземців в останній момент, не маючи часу і можливості ознайомитись з матеріалами справи, що впливає на якість надання правової допомоги.

Дмитро Дідицький, представник 6-го прикордонного Волинського загону (м.Луцьк), розповів про складнощі, з якими стикаються прикордонники у своїй роботі. Серед основних і нагальних проблем – брак бюджетних коштів для забезпечення якісної роботи, проблеми з перевезенням мігрантів, відсутність якісного транспорту, проблеми з перекладачами, відсутність єдиної електронної бази осіб, які незаконно перетнули кордон.

Окремою темою обговорення стали практичні виклики щодо забезпечення правовою допомогою іноземців та осіб без громадянства у справах про незаконне перетин держкордону за ст.204-1 КУАП, механізми оскарження рішень про затримання та поміщення іноземців до Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), продовження термінів їх затримання та примусового видворення з України.

Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.

Останні новини

Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни 19:46

Незважаючи на війну та міграційну кризу, рівень домашнього і гендерно-зумовленого насильства в Україні та на Чернігівщині зростає. Мешканці сільських, віддалених та прикордонних громад перебувають у соціально-економічній та інформаційній ізоляції та є особливо вразливими до проявів домашнього насильства.

Навчання з фізичної безпеки та тактичної медицини для волонтерів Чернігівщини 16:17

Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях.