Останні публікації
26.11.2021 18:53 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
У Чернігові обговорили механізми доступу до правосуддя для шукачів притулку та біженців в умовах карантину
26 листопада 2021 року в Чернігові відбувся круглий стіл «Стан дотримання прав шукачів притулку, біженців та осіб без громадянства».
В зустрічі взяли участь керівники регіонального та місцевого центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців, прикордонної та міграційної служб, Чернігівсьої облдержадміністрації, адвокатської та правозахисної спільноти.
Головною темою для обговорення стали вирішення актуальних правових та гуманітарних питань, доступу вразливих категорій іноземців до механізмів правового захисту, зокрема в умовах епідемії COVID-19 та карантинних обмежень, обговорення нового законодавства щодо осіб без громадянства, колізій в нормативних актах та адміністративній практиці.
Надія Едієва, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, розповіла, що організація з 2004 року активно займається питаннями моніторингу дотримання прав біженців та шукачам притулку, надає юридичну підтримку вразливим категоріям іноземців, зокрема на базі Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), проводить спільні заходи з органами державної влади, неурядовими організаціями.
Представник управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Наталія Кириченко зазначила, що працівники управління докладають максимум зусиль для виконання своїх обов’язків в умовах карантину в рамках законодавства, для якомога ефективнішого і швидкого вирішення питань і проблем заявників-іноземців, надання консультацій, документування, ідентифікації осіб, що звернулися зв послугами та допомогою.
В той же час, міграційниця зазначила ряд проблемних питань, з якими стикаються представники ДМС в своїй роботі, зокрема деякі колізії в законодавстві щодо прийняття заяв про надання притулку або додаткового захисту від осіб, які знаходяться у слідчих ізоляторах, проблеми з доступом до медичних послуг для шукачів притулку.
Представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) у Чернігівській області розповіли про засади надання правової допомоги шукачам міжнародного захисту та біженцям. Зокрема, правники докладно зупинилися на проблемних питаннях, які виникають у адвокатів під час надання безоплатної правової допомоги біженцям та шукачам притулку, зокрема які утримуються в Чернігівському Пункті тимчасового перебування іноземців (ПТПІ).
Представники системи БВПД і міграційної служби зазначили, що між ними напрацьований якісний механізм надання правової допомоги іноземцям. Посадовці запевнили, що хоча карантинні обмеження й внесли свої корективи в роботу, але це не складає суттєвих перешкод для забезпечення права іноземців і осіб без громадянства на доступ до правової допомоги та адміністративних процедур.
Олександр Пришва, начальник відділу документування Чернігівського Пункту тимчасового перебування іноземців (ПТПІ), наголосив, що наразі ПТПІ має можливість проводити вакцинацію проти COVID-19 іноземців, які перебуваюсь у закладі. Проте на сьогодні тільки одна особа виявила бажання пройти щеплення.
Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Ірина Жмака розповіла про свою роботу з шукачами притулку. Правозахисниця вітає позитивні зміни у законодавстві, проте зазначила, що у контексті питання захисту прав шукачів притулку слід зазначити, що Україна поки не перетворилась на країну, де права на отримання статусу біженця та особи, яка потребує додаткового захисту, забезпечуються на достатньому рівні, а їхні соціальні потреби задовольняються відповідно до міжнародних стандартів. В Україні біженці часто обмежені у реалізації своїх прав на житло, влаштування на роботу, отримання допомоги у медичному закладі, в тому числі на вакцинацію, здобуття освіти, вивчення мови, оформлення документів соціально-правового характеру тощо.
Також, присутні обговорили довгоочікуваний ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визнання особою без громадянства» (Закон). Представник міграційної служби Ганна Шаль розповіла, що в поточному році з відповідними заявами до обласного управління ДМС звернулися вже 12 осіб, 6 справ вже знаходяться на етапі прийняття рішення центральним органом міграційної служби.
Також учасники обговорили не тільки позитивні зміни, які мають полегшити роботу державних органів та заповнити нормативні прогалини, щодо статусу осіб без громадянства, але і колізії та проблеми, які можуть з’явитися у майбутньому. Ганна Шаль наголосила, що на сьогодні найбільшою перепоною у швидкому прийнятті рішень є затягування строків консульствами і посольствами іноземних країн, які неохоче надають відповіді на запити.
Захід організовано Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за підтримки Фундації домів прав людини.
Останні новини
Робоча зустріч з представником Омбудсмана щодо захисту прав медіа 12:08
Під час чергової експертної наради провели окрему робочу зустріч з регіональною координаторкою взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою.
Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах 17:06
18 жовтня в Європейський день протидії торгівлі людьми, представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини незважаючи на повітряну тривогу, що тривала понад 15 годин, провели інтерактивний воркшоп «Як уникнути торгівлі людьми у сучасних умовах».
Відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Чернігівській ОВА 17:01
18 жовтня відбулося чергове засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.
Правозахисники на варті захисту прав медіа в умовах війни 19:07
14 жовтня в Чернігові відбувся інтенсивний офлайн тренінг “Журналістика майбутнього: Право, Захист та ШІ” для місцевих журналістів та представників громадських організацій, організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Регіональним хабом Інституту масової інформації “Медіабаза Чернігів”.
Чернігівські правники посилюють спроможність в захисті прав постраждалого від війни населення 22:19
В Чернігові відбувся тренінг для представників системи безоплатної правничої допомоги в Чернігівській області проведено тренінг на тему «Захист прав постраждалого від війни населення».