Останні публікації
05.02.2013 16:48 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Про роботу Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області та мобільних груп в 2012 році
В травні 2012 року було узгоджено план спільних заходів ОВС Чернігівської області та Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області на 2012 рік, серед яких участь в роботі «круглих столів», семінарах-тренінгах, інших заходах та узгоджено графік виїздів і склад мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ Чернігівської області на 2012 рік.
Затверджені напрямки роботи на 2012 рік:
- Робота громадської приймальні. Спільні прийоми з керівництвом УМВС. Відповідальний: Водолагін С.М.
- Функціонування постійно діючих мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Відповідальна: Лепеха А.Г.
- Сприяння ОВС у запобіганні порушень прав людини при затриманні, дізнанні та під час слідства. Відповідальний: Буров С.Ю.
- Сприяння ОВС у запобіганні проявів дискримінації, расизму та ксенофобії, захисті прав шукачів притулку, мігрантів, іноземців. Відповідальний: Едієв Т.А.
- Сприяння ОВС у запобіганні насильству в сім’ї; захисті прав дітей та неповнолітніх. Відповідальна: Дорожкіна І.В.
- Сприяння ОВС у дотриманні прав у сфері здійснення підприємницької діяльності та реалізації економічних прав. Відповідальна: Петрова Т.І.
- Сприяння правовому і соціальному захисту працівників ОВС. Відповідальний: Тарасов В.В.
- Реалізація права на свободу мирних зібрань та свободу пересування. Відповідальні: Тарасов В.В., Трофимов О.Г.
27 червня 2012 року відбулося позачергове засідання Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області, скликане на вимогу членів Громадської ради з приводу повідомлень про резонансні події, що мале місце в червні: інформації про причетність працівників міліції до можливого зґвалтування в Прилуцькому районі та самогубства двох братів в селі Здрягівка Городнянського району. Під час засідання начальник УМВС України в Чернігівській області Михайлик О.Г. надав безпосередню інформацію щодо розслідування цих випадків.
Наприкінці травня в системі службової підготовки голова Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Лепеха А.Г. провела заняття з працівниками УМВС Чернігівської області по вивченню статті 3 Європейської конвенції з прав людини. Тема проведеного заняття була вибрана не випадково. Адже останнім часом в ЗМІ збільшилась кількість повідомлень про випадки катувань та жорстокого поводження з громадянами з боку працівників правоохоронних органів. Рівень правоохоронного насилля і невиправданої жорстокості зростає, а потрапляння до міліцейських підрозділів стає для громадян небезпечною справою. Ганебні факти проявів брутального чи жорстокого поводження, застосування катувань з боку працівників міліції до цього часу залишаються не викорененими. Мають місце непоодинокі випадки перевищення службових повноважень унаслідок хибного розуміння інтересів служби, зневажання прав, свобод і законних інтересів громадян. Небажання проведення тривалої роботи щодо документування злочинної діяльності окремих осіб штовхає деяких працівників міліції на шлях здійснення психологічного тиску на затриманих та доставлених, фальсифікацію матеріалів про адміністративні правопорушення, незаконне затримання осіб. Побиття громадян унаслідок намагання будь-яким шляхом розкрити злочин стає наслідком почуття безкарності та вседозволеності, відсутності належних морально-психологічних установок, низького рівня фахової майстерності, загальної культури, професійної деформації, а в ряді випадків і моральної деградації. Крім того, були підняті питання поведінки та професійної етики працівників міліції.
Хочеться вірити, що вивчення співробітниками міліції статті 3 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, матеріалів щодо практики застосування цієї норми Європейським Судом з прав людини, основних положень Конвенції проти катувань, жорстоких або таких, що принижують людську гідність видів поводження чи покарання сприятиме зменшенню насилля і невиправданої жорстокості з боку працівників правоохоронних органів щодо громадян.
26 червня члени Громадської ради взяли участь у Всеукраїнській акції до Міжнародного дня підтримки жертв катувань, в рамках якої громадські організації «М’АРТ» (Буров С.Ю.) та Чернігівський громадський комітет захисту прав людини (Тарасов В.В.) в Чернігові провели акцію-виставу, в якій візуально продемонстрували необхідність створення системи належного розслідування численних випадків катувань в Україні.
1 вересня 2012 року відбулось чергове заняття в системі службової підготовки співробітників Управління УМВС України в Чернігівській області, яке було присвячене правам людини. В його проведенні прийняла участь голова Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Лепеха А.Г.
В рамках Всеукраїнського тижня права, який в Україні проходив з 10 по 16 грудня 2012 року відповідно до Указу Президента України, відбулось заняття в системі службової підготовки зі співробітниками Управління УМВС України в Чернігівській області. Воно було присвячене правам людини та попередженню випадків катування та жорстокого поводження зі сторони працівників міліції. В проведенні заняття прийняли участь голова Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Лепеха А.Г. та секретар Громадської ради Тарасов В.В.
У 2012 році продовжила свою діяльність мобільна група з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ Чернігівської області. На засіданні Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області 21 травня 2012 року було узгоджено графіки виїздів мобільної групи, вирішені питання по забезпеченню їх автотранспортом. Згідно цього графіку у 2012 році планувалось відвідати 6 ізоляторів тимчасового тримання (ІТТ). Фактично у 2012 році члени мобільної групи відвідали 7 ІТТ.
До складу мобільної групи увійшли представники громадських та благодійних організацій Чернігівської області, таких як: Чернігівський жіночий правозахисний центр, Чернігівський громадський комітет захисту прав людини, обласне відділення ВГО "Громадський контроль", громадських організацій «Правозахисник», «М’АРТ».
Мобільна група з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ Чернігівської області у 2012 році розпочала свою роботу з відвідування ІТТ Чернігівського РВ.
Крім цього, у 2012 році члени мобільної групи відвідали ІТТ Ріпкинського, Щорського, Корюківського, Новгород-Сіверського, Семенівського, Сосницького райвідділів міліції.
Члени мобільних груп відмічають, що хоча матеріальний стан і умови в ІТТ ще не в повній мірі відповідають європейським нормам і стандартам, але вони покращились, відбулися певні позитивні зміни в ІТТ області: у всіх відвіданих камерах встановлена припливно-витяжна вентиляція, обладнанні індивідуальні спальні місця, столи для приймання їжі, стільці, приліжкові тумбочки для зберігання особистих речей утримуваних, затримані мають право на отримування передач з харчовими продуктами без обмежень. Всі відвідані ізолятори забезпечені холодильним обладнанням, новим посудом. Всі камери ІТТ обладнані засобами цілодобового відеоспостереження. Відремонтовані дворики для прогулянок. Члени мобільних груп мали можливість поспілкуватись з утримуваними в усіх перевірених ІТТ. Скарг на умови тримання, харчування, застосування незаконних методів проведення дізнання, здійснення несанкціонованих дій (нічних допитів, побиття) не надходило.
Також в окремих райвідділах після ремонту почали функціонувати кімнати для затриманих, які майже 2 роки не працювали через їх невідповідність європейським стандартам. Кімнати, що вже працюють, обладнані умивальниками (відкритий доступ до води), вентиляцією, місцем для сидіння, санвузлами (за їх відсутності - біотуалетами), забезпечені одноразовим посудом. В кімнатах достатнє освітлення. Кімнати стали просторіші (не менше 4 кв.м).
Серед виявлених недоліків, члени мобільної групи відмітили те, що у деяких ІТТ потребує оновлення постільна білизна, недостатньо миючих засобів, рушників, засобів для індивідуальної гігієни. Через економію коштів на опалення, в окремих ІТТ не підтримувався відповідний температурний режим в камерах. Кімнати прийому громадян у всіх відвіданих райвідділах закриті на ключ, для їх відвідування громадянам необхідно отримувати дозвіл чергового міліціонера.
Зазначені зауваження та рекомендації доведені до уваги керівництва відповідних райвідділів та обласного управління МВС.
Члени мобільної групи передали керівництву Корюківського райвідділу міліції благодійну допомогу: миючі засоби для осіб, які утримуються в ізоляторі тимчасового тримання.
Голова Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Лепеха А.Г.
Секретар Громадської ради при УМВС України в Чернігівській області Тарасов В.В.
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.