Останні публікації
20.09.2013 16:19 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Чи можлива безоплатна правова допомога в Чернігові?
Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Закон України «Про безоплатну правову допомогу» зобов’язує державу забезпечити кожному реалізацію особливої державної гарантії — права на безкоштовну правову допомогу.
З 2012 року при органах юстиції почали діяти центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що переважно займаються правовою допомогою у кримінальних провадженнях та захистом від обвинувачення.
У той же час Закон делегує органам місцевого самоврядування право самим забезпечувати надання безоплатної первинної правової допомоги у своїх громадах. Поки що місцева влада на Чернігівщині не створила умов для запровадження системи надання безоплатної первинної правової допомоги у своїх громадах.
Сьогодні важливою проблемою територіальних громад є відсутність постійного доступу до якісної безоплатної правової допомоги. Системними є проблеми відсутності коштів у місцевих бюджетах, необхідного кадрового потенціалу, подекуди політичної волі.
Створення системи безоплатної правової допомоги (БПД) слугує і жителям громади, і представникам влади, адже для громадян це реальна можливість отримати якісну безоплатну правову допомогу, захистити порушені чи оскаржені права, свободи та інтереси і реалізувати гарантоване Конституцією України право на доступ до правосуддя. Для органів державної влади та місцевого самоврядування це можливість розвантаження роботи їхніх працівників. Також сама територіальна громада має зиски від функціонування системи БПД — це послаблює соціальну напругу в громаді й підвищує авторитет місцевої влади.
Основним партнером в організації надання первинної правової допомоги у громадах має бути саме місцеве самоврядування. Тому маємо сподівання, що Чернігів стане одним з піонерів у цій сфері й у перспективі створить такий механізм для членів своєї громади.
У той же час громадські правозахисні організації вже акумулювали значний досвід у сфері надання безоплатної правової допомоги громадянам. Так, громадяни, які вважають свої права порушеними або у яких виникають труднощі з реалізацією власних прав, можуть звертатися по безкоштовну юридичну допомогу до Центру правової інформації та консультацій, що працює на базі Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» за адресою: м. Чернігів, 14000, вул. Горького, 57/1; попередній запис за телефеоном в Чернігові: 612-532.
Останні новини
Правова допомога жертвам війни з відновлення пошкодженого або зруйнованого житла 16:46
Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги в рамках проєкту «Alumni's response to the aftermaths of constant shellings» організовує діяльність покращення спроможності людей старшого віку, переселенців, представників інших вразливих верств населення отримувати допомогу та захист в питаннях відновлення пошкодженого або зруйнованого російськими обстрілами житла.
В Чернігові відбувся Форум «Підтримка волонтерської діяльності в умовах війни» 19:02
Захід об'єднав волонтерок та волонтерів, а також представників різних громадських організацій та благодійний фондів Чернігівської області. Мета зустрічі - розвиток волонтерства в регіоні, мережування та стратегування громадських організацій, підтримка ініціативних рухів, а також дослідження актуальних проблем волонтерства, пошук адвокаційних шляхів їх вирішення.