Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

22.11.2013   23:52Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Хто в Чернігові надає безкоштовну правову допомогу

Складні життєві обставини. Дуже часто за цією фразою стоять справжні драми, проблеми, що не вирішуються роками, а головне — долі людей, які намагаються себе захистити чи відстояти власні права, гарантовані державою.

А держава дійсно нам багато гарантує, ухвалено закони, що захищають права й свободи кожної людини незалежно від товщини її гаманця. Але в реальному житті буває, що правий той, у кого більше можливостей довести свою правоту. Тобто найняти адвоката, заручитися підтримкою фахових юристів тощо. А що робити тим, хто не має грошей, щоб оплатити юридичний супровід, хто не може самостійно розібратися в законодавстві й навіть не знає, куди й до кого скаржитися та як складати заяву?

Про таких людей держава теж потурбувалася. У 2011 році був ухвалений Закон «Про безоплатну правову допомогу», що гарантує соціально вразливим верствам населення сприяння в захисті прав навіть у судах. Але, на жаль, досі не відпрацьований ефективний механізм надання такої допомоги з боку держави. Проблема ще й у тому, що статті закону вводяться в дію поступово, у повному обсязі він має запрацювати до 2018 року.

Як донести до людей важливу інформацію

Уже не вперше саме громадські організації беруть на себе просвітницьку місію, бо давно працюють із найбільш вразливими верствами населення, надають їм безкоштовну правову допомогу. Якщо ж до цієї справи долучаються ще й органи влади, виконуючи вимоги закону, то треба налагоджувати співпрацю, доносити до людей інформацію про те, де саме вони можуть отримати допомогу.

Тут доречно пояснити, що правова допомога поділяється на первинну та вторинну. Первинна — це консультації, роз’яснення, з’ясування шляхів захисту прав громадянина. Це дуже важлива робота. Вторинна — це послуги адвокатів, представництво в суді, написання позовів чи скарг. Тобто залучення до відстоювання прав вузьких фахівців. Зазвичай саме на це в людини немає коштів.

Як це виглядає в реальному житті

Згідно з законом, безкоштовна правова допомога — це допомога, що гарантується державою. Закон набуває чинності поетапно, тому на сьогодні за рахунок держави громадянам гарантується лише безкоштовна правова вторинна допомога у кримінальних справах при затриманні. Від січня 2013 року в місті працює Чернігівський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Від січня 2014 року він згідно з законом має надавати вторинну допомогу й у цивільних справах, тобто коли йдеться про майнові питання, порушення з боку державних органів влади. Але вже порушується питання про відтермінування, оскільки держава не може фінансово забезпечити оплату послуг потрібної кількості адвокатів, немає й узгодженого розуміння, хто та в яких обсягах має надавати безоплатну вторинну допомогу.

Не все так погано

Безкоштовну первинну правову допомогу, виконуючи Закон, у Чернігівській області надають громадські приймальні при районних та Чернігівському міському управліннях юстиції, міському Центрі соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Є юристи й в інших органах місцевої влади, але ці приймальні працюють лише по кілька годин на тиждень, а кількість фахівців не задовольняє потреби громадян. Люди повинні знати, що вони можуть отримати первинну правову допомогу в державних установах. І прогресом є вже той факт, що затриманій людині надається можливість безкоштовно скористатися послугами адвоката в кримінальному процесі, тобто вторинною правовою допомогою. Великий обсяг роботи виконують громадські організації — їхні приймальні надають як первинну, так і вторинну правову допомогу. Наприклад, у Чернігівському громадському комітеті захисту прав людини, ЧММГО «М’АРТ» тощо.

"Чернігівські відомості", №47, 20 листопада 2013 року

 

 

Останні новини

Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни 19:46

Незважаючи на війну та міграційну кризу, рівень домашнього і гендерно-зумовленого насильства в Україні та на Чернігівщині зростає. Мешканці сільських, віддалених та прикордонних громад перебувають у соціально-економічній та інформаційній ізоляції та є особливо вразливими до проявів домашнього насильства.

Навчання з фізичної безпеки та тактичної медицини для волонтерів Чернігівщини 16:17

Проєкт «Волонтери – рушійна сила громадянського суспільства та підтримки жертв війни в умовах кризи», який реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» спільно з ГО «Активне суспільство України», продовжує успішно проводити навчальні тренінги для активістів, покликаних допомагати вразливим групам на небезпечних територіях.