Останні публікації
25.11.2014 15:58 — Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
Освітній дім прав людини – Чернігів (ОДПЛ-Ч) офіційно відкрито
24 листопада 2014 року за участі гостей зі всієї Мережі Домів Прав Людини (МДПЛ). Подія зібрала гостей не лише зі всієї України, а й представників інших Домів Прав Людини з Норвегії, Швейцарії, Білорусі, Польщі, Хорватії, Великої Британії, Боснії, Грузії, Вірменії та Росії.
ОДПЛ-Ч є частиною цієї Мережі, яка налічує 18 Домів прав людини у 13 країнах Європи, Західних Балкан, Південного Кавказу, Східної Африки та Африканського Рогу. Але це перший та єдиний Дім Прав Людини, який має своє спрямування, а саме – освіта правозахисників.
«Освітній дім прав людини – Чернігів – це спільнота людей та організацій, які об’єднали свої зусилля для захисту прав людини. І те, що ми маємо вже будинок, приміщення – це лише надбудова. Особливістю нашого Дому є те, що він єдиний у всій мережі – Освітній дім прав людини – Чернігів. Адже ідея створення його повстала під час заснування та реалізації Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини», яка доводить, що освіта – це не просто «освіта заради освіти», а це й освіта, яка спонукає до дії, яка є дією. Вона дає, можливо не відразу, але довготривалі і міцні результати», - наголошує у своєму виступі Сергій Буров, Голова Правління Освітнього дому прав людини – Чернігів, виконавчий директор Громадської організації „MART”.
Ідея створення ОДПЛ-Ч з’явилася вже давно одночасно із реалізацією Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини», в рамках якої організовуються та реалізовуються численні тренінги, майстер-класи, школи з прав людини. Тому можна говорити про те, що у день відкриття програма нарешті отримала дім. Адже засновниками Освітнього дому прав людини – Чернігів є 7 правозахисних організацій зі всієї України, кожна з яких об’єднує в собі ще декілька або співпрацює з іншими у мережі правозахисних організацій України. Це і Українська Гельсінська спілка з прав людини, яка вже являє собою мережу, спілку однодумців, які діють разом для реалізації спільної мети та побудови громадянського суспільства. Також однією із організацій, яка входить до Громадської спілки ОДПЛ-Ч є Громадська організація „MART”, яка є постійним координатором програми «Розуміємо права людини» та ініціатором створення ОДПЛ-Ч. До засновників також входять Центр громадянської просвіти «Альменда» (Ялта, Крим) та Правозахисний центр «Поступ» (Луганськ), які змушені були покинути своє постійне місце роботи та переїхати працювати до Києва. Також входять до складу засновників ще дві чернігівські організації: Центр гуманістичних технологій «АХАЛАР» та Чернігівський громадський комітет захисту прав людини. Західний же регіон представлений Закарпатським громадським центром з Ужгорода.
Тому на сьогодні спільними зусиллями цих організацій за підтримки Мережі Домів Прав Людини відкрито не лише новий освітній центр для правозахисників, а й повноцінна правозахисна організація, яка сприятиме побудові свідомого громадянського суспільства та демократії; навчатиме активістів, які розумітимуть цінності прав людини та контролюватимуть їхнє дотримання своїми діями.
Також ОДПЛ-Ч має величезний ресурс на сьогодні – своє приміщення із конференц-залами, житловими та багатофункціональними кімнатами. Тому, в умовах сучасності, він може бути використаний іншими організаціями як ресурс, готовий до проведення своїх зустрічей, семінарів та тренінгів. Також, враховуючи, сучасну ситуацію із частими гоніннями та переслідуваннями правозахисників, Освітній дім прав людини – Чернігів може слугувати своєрідним прихистком для таких активістів та їхніх сімей.
Про це, та не тільки говорили гості, які відвідали церемонію відкриття ОДПЛ-Ч: Марія Дале, виконавчий директор Мережі Домів прав людини, директор Білоруського дому прав людини ім. Бориса Звоського у вигнанні Тетяна Ревяка, також були представники тих, завдяки яким цей будинок мав змогу почати функціонувати – донорів. Виступив із вітальним словом також перший секретар Норвезького посольства Сігбйорн Літланд, а також представники Міжнародного фонду «Відродження» та Програми розвитку ООН в Україні, Аркадій Бущенко, члена правління Дому прав людини у Києві, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
«Нам дуже приємно бути тут сьогодні. Ми вже багато років співпрацюємо з українськими правозахисниками у сфері освіти. То хто ж ми такі – Мережа домів прав людини? Ми всі – актори громадянського суспільства, які працюють у сфері прав людини. Мережа об’єднує людей, які є абсолютно незалежні та самостійні у своїй діяльності, але координують свої зусилля задля захисту прав людини. Створення таких Домів прав людини надихає нас та дає енергію для того, щоб скоординувати зусилля всіх тих, хто опікується цими проблемами та організовувати різноманітні кампанії разом. Це дуже важлива платформа для діалогу між громадянським суспільством та державними установами. Ми сподіваємося, що і місцева влада Чернігова, і уряд України використають цю можливість для збільшення відкритості цього діалогу», - у своєму вступному слові зауважила Марія Дале, виконавчий директор Мережі Домів прав людини.
Кожному із гостей також було запропоновано взяти участь у інтерактивній акції, де можна було зробити свій внесок до фундаменту Освітнього дому прав людини у вигляді підписаної власноруч символічної цеглинки.
В приміщенні Освітнього дому прав людини – Чернігів впродовж всього дня функціонували 3 фотовиставки про події Майдану та на Сході України, а також виставка Мережі домів прав людини жінок-правозахисниць.
Мережа Домів прав людини створила виставку з фотографіями право захисниць у вигляді фотоконкурсу. Журі, до складу якого увійшли фотографи-професіонали із Лондона переглянули роботи, надіслані із 12 Домі прав людини та вибрали переможця. Вперше виставка пройшла у Лондоні 19 червня 2014 року. Тепер гості церемонії відкриття Освітнього дому прав людини – Чернігів мають унікальну можливість оглянути експозицію в приміщенні ОДПЛ-Ч. Ідея виставки полягає у тому, аби показати, як жінки, котрі працюють у сфері правозахисту, роблять виклик гендерній нерівності та стереотипам, сексуальним та репродуктивним правам і сприяють розширенню можливостей та участі жінок у житті суспільства. Фотографи цієї виставки використовують портрети правозахисниць аби показати їхню мужність та мудрість.
Експозиція з фоторобіт Маріанни Харді показує реалії Євромайдану в Києві, починаючи із листопада 2013 року по лютий 2014 року. На них видно, як розпочинався Майдан, за що вийшли і консолідувалися люди, а також іншу сторону барикад – як тогочасне правління держави зустрів вогнем тих, хто хотів змінити життя на краще. Фотокореспондент намагалась показати обидва боки конфлікту так, як належить незалежному фотожурналістові. Виставка «Революція гідності» показує емоції, якими жили люди під час подій Євромайдану.
Також гостям ОДПЛ-Ч до перегляду запропоновано виставку фоторобіт Костянтина Реуцького, волонтера та активіста ініціативи Восток-SOS, голови Правління Правозахисного центру "Поступ". На фото автор показує результати численних бомбардувань населених пунктів Східної України, те, як виглядають сьогодні міста, в яких він сам побував. На сьогоднішній день в Україні йде війна й поки ще не відомо, коли вона закінчиться. Важливо, аби люди з усіх регіонів України розуміли, що відбувається в їхній державі, не забували про це і допомагали у різні способи підтримати тих, хто сьогодні знаходиться на полі бою за їхній спокій у власних оселях. Крім того учасники мали змогу переглянути відео, відзняте під час подорожей Костянтина Реуцького по Східній Україні та документуванню всіх подій, які відбувалися на його очах. Експозиція була розміщена у символічному армійському наметі.
Загалом Освітній дім прав людини – Чернігів підтримується і завдячує своєму відкриттю Міністерству закордонних справ Королівства Норвегії, Агентству США з міжнародного розвитку (USAID), Міжнародному фонду «Відродження», Програма розвитку ООН в Україні та всім активістам і волонтерам, які допомогали у підготовці заходу і готові надалі співпрацювати разом.
Із позитивним настроєм виконавчий директор Освітнього дому прав людини – Чернігів Роман Топка зауважує: «Я впевнений, що тепер наш Освітній дім прав людини стане як додатковим важливим чинником для розвитку міжнародного правозахисного руху, так і потужним просвітницьким центром у цій галузі».
Ірина БРОХ
Останні новини
Активісти громад Чернігівщини посилюють спроможність в роботі з вразливими групами 19:05
Тренінг, проведений Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, став важливим кроком у запобіганню професійного вигоряння серед активістів та представників громад, які працюють та надають послуги вразливим групам населення в Чернігівській області.
Робоча зустріч з керівником регіонального хабу "Медіабаза Чернігів" 15:30
Провели чергову робочу зустріч щодо захисту прав медіа. Цього разу зустрілися з керівником регіонального хабу Інституту масової інформації «Медіабаза Чернігів» Павлом Пущенко. Презентували спільний проєкт із Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги під назвою "Правова спільнота та місцеві медіа: партнерство задля захисту свободи слова".
На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції 16:17
Повноцінне застосування методики «Зелена кімната», спрямованої на проведення поліцейськими опитувань чи допитів дітей з уникненням повторної травматизації їхньої психіки, відтепер можливе у Ніжинському райуправлінні та Корюківському райвідділі поліції.