Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

26.03.2025   12:17Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Алгоритм дій у конфліктних ситуаціях для журналістів

У професійній діяльності журналісти часто стикаються з перешкоджанням своїй роботі, особливо під час висвітлення суспільно значущих подій. Незаконні заборони на зйомку, вимоги припинити використання техніки або залишити відкритий захід можуть бути проявами порушення прав журналіста. Щоб ефективно захистити себе у таких ситуаціях, важливо знати свої права, розуміти межі законних обмежень та вміти аргументовано відстоювати свободу професійної діяльності.

1. Представитися, показати посвідчення і чітко послатися на норми, які гарантують право журналіста використовувати техніку, бути присутнім на відкритих заходах. 

2. Нагадати про існування ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якої кожен посадовець зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 

3. Поставити чітке питання – на якій підставі, на частині і статті якого закону Ви вимагаєте мене припинити використовувати техніку, обмежуєте моє професійне право, в т.ч. право бути присутнім на відкритих заходах, відкритому судовому засіданні?

4. Якщо вимога продовжує лунати тільки тому, "що я так хочу" – нагадати про ст.ст. 171, 345-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальну відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналіста. Повідомити, що будете звертатися за захистом своїх прав до суду та правоохоронних /контролюючих/ органів.

5. Якщо посадова особа, під час здійснення повноважень, вважає, що може заборонити себе знімати – нагадати, що вона є публічною особою, яка утримується за рахунок коштів платників податків і знаходиться саме на роботі.

Публічними фігурами є особи, які обіймають державні посади і (або) користуються державними ресурсами, а також усі ті, хто відіграє певну роль у суспільному житті (у галузі політики, економіки, мистецтва, соціальній сфері, спорті чи в будь-якій іншій галузі). У статтях 3, 4, 6 Декларації вказується, що оскільки політичні діячі та посадові особи, які обіймають публічні посади або здійснюють публічну владу на місцевому, регіональному, національному чи міжнародному рівнях, вирішили апелювати до довіри громадськості та погодилися "виставити" себе на публічне політичне обговорювання, то вони підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у засобах масової інформації з приводу того, як вони виконували або виконують свої функції. При цьому зазначені діячі та особи не повинні мати більшого захисту своєї репутації та інших прав порівняно з іншими особами. 

У зв'язку з цим, межа допустимої критики щодо політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Публічні особи неминуче відкриваються для прискіпливого висвітлення їх слів та вчинків і повинні це усвідомлювати. 

(п.21 Постанови Пленуму ВСУ №1 від 27.02.2009 “Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи”) 6. Якщо події відбуваються на вулиці, публічному заході – нагадати про ст.307 ЦК України, в якій міститься презумпція згоди особи на фото, відеозйомку у публічному місці.

7. Максимально фіксувати все, що відбувається на відео, аудіо.

8. Не віддавати НІКОМУ будь-які носії інформації. Це приватна власність (редакції або журналіста)!

9. ЧІТКО ПАМ’ЯТАТИ І ПОВІДОМЛЯТИ, ЩО ВИ:

а) журналіст, який збирає суспільно значиму інформацію з метою інформування /не "праздношатающийся" елемент/; б) Ваш статус, права встановлено діючим законодавством і випадки його обмеження також; в) вулиця, офіційні, публічні і відкриті заходи в органах влади – є публічними заходами, на яких знаходяться особи, щодо яких діє презумпція згоди на зйомку.

Про що ЗАВЖДИ треба пам’ятати і ГОВОРИТИ

Ви – журналіст.

Ваш статус – визначено ЗАКОНАМИ УКРАЇНИ.

Ви – виконуєте свої професійні обов’язки.

Вашу професійну діяльність захищає Кримінальний кодекс України.

Нагадуємо, що є можливість звернень на гарячу лінію та онлайн-консультації:

- Телефонуйте на «гарячу лінію» 0800 30 15 17* (працює кожного робочого дня з 10:00 до 17:00).

- Пишіть на електронну пошту: help@ucla.org.ua

- Надсилайте повідомлення на нашу офіційну сторінку у Facebook: www.facebook.com/UCLA.Ukraine.

*Дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів.

Отримати безкоштовну правову допомогу також можна в м.Чернігів за попереднім записом за адресою:

ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини”

Офіс консультацій: м. Чернігів, вул. Гонча 57.

Електронна адреса: protection.ua@gmail.com

Телефон для консультацій: +380 (63) 140 63 47

Захищайте свої права та розширюйте свої можливості разом з нами!

Діяльність здійснюється в рамках проєкту “The Bar and local media: building synergy for the Freedom of Speech”, який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Останні новини

ЗВІТ про діяльність Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за 2024 рік 13:30

Цього року нам виповнилося вже 25 років. Тому цього року Чернігівський громадський комітет захисту прав людини продовжує традицію річного звітування і презентує публічний річний звіт за 2024 рік.

Правоохоронці Чернігівщини пройшли навчання з протидії гендерно-зумовленому насильству в умовах війни 19:28

В Чернігові для працівників Управління дотримання прав людини Національної поліції України проведено тренінг на тему «Запобігання та реагування на гендерно-зумовлене та сексуальне насильство, повязане з конфліктом».

Виклики свободі слова на Чернігівщині: затягування справ та тиск на комунальні медіа 18:25

Експерти Інституту масової інформації (ІМІ) проаналізували стан справ щодо свободи слова в Чернігівській області.