Безкоштовна
правова допомога

(0462) 612-532


Новини

Партнери

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Права людини в Україні. Онлайн-бібліотека

Стратегическая судебная защита

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Май право на допомогу

Мережа правового розвитку

Правовий простір

Украінський правовий портал


Останні публікації

14.04.2020   00:00Чернігівський громадський комітет захисту прав людини

Поліція області: за час карантину кількість звернень про домашнє насильство на Чернігівщині зросла втричі

Поліція Чернігівської області нагадує громадянам, що за вчинення будь-якого насильства в сім’ї агресору доведеться відповідати перед законом. Максимальна санкція покарання - два роки позбавлення волі.

Законодавство визначає чотири основних види домашнього насильства: фізичне, економічне, психологічне і сексуальне. Найчастіше жертвами насильства в сім’ї стають жінки. Коло осіб-кривдників, яких можна притягти до відповідальності, включає не лише чоловіка, а й свекра, дядька, брата, сина тощо.

Як правило, коли домашнє насильство вчинене вперше за рік, поліцейські складають адміністративний протокол. За систематичне насилля в сім’ї передбачена кримінальне відповідальність.

За словами начальниці відділу управління превентивної діяльності головного управління Нацполіції в Чернігівській області Ольги Панкратової, під час карантину кількість звернень в області зросла втричі, у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Показник зріс не тому, що побільшало кривдників. Просто люди стали більш інформованими з цього питання і не бояться звертатися по допомогу до поліції. Вони знають, що не залишаться наодинці з проблемою.

Насильство в сім’ї часто виправдовують «особливостями стосунків», однак головна його відмінність від сімейної сварки – систематичність. Найбільше звернень – з Чернігова, Ніжина, Прилук.

Згідно з українським законодавством, навіть якщо діти безпосередньо не зазнали насильницьких дій, але були присутні під час вчинення домашнього насильства, вони автоматично визнаються постраждалими. Поліцейські, що приїжджають на такий виклик, передають інформацію про цих дітей до соціальних служб.

Звернення про вчинення домашнього насильства розглядаються й від дітей. Поліція у будь-якому разі розбиратиметься у ситуації. Жоден сигнал не залишається поза увагою правоохоронців.

У Чернігові на виклики про насильство в сім’ї реагує мобільна група, яка виїжджає протягом 15 хвилин з моменту виклику. В області цим займаються групи реагування патрульної поліції.

Типовий алгоритм дій поліцейських на місці події такий: правоохоронці встановлюють особу потерпілого/потерпілих і в першу чергу мають переконатися, що вони знаходяться в безпеці і не потребують допомоги медиків. Після цього встановлюють особу правопорушника.

Також поліцейські можуть одразу надати необхідну допомогу. Наприклад, провести консультацію, профілактичну бесіду з учасниками події, прийняти заяву у потерпілого, встановити свідків події. Після цього поліція складає протокол чи терміновий заборонний припис.

Припис обмежує кривдника у певних правах. Так, поліцейські можуть обмежити правопорушнику спілкування з потерпілим, зобов’язати домашнього насильника покинути спільне місце проживання (навіть, якщо житло йому належить).

Поліція інформує – якщо ви стали жертвою або свідком домашнього насильства, звертайтеся за такими номерами телефонів:

  • на лінію «102»;
  • в департамент сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА (0462) 67-45-14;
  • у службу у справах дітей Чернігівської ОДА (0462) 674-638;
  • в Чернігівський обласний центрі соціальних служб для сім’ї дітей та молоді (0462) 774-825;
  • у Чернігівський обласний центр соціально-психологічної допомоги – (0462) 5-83-97.

У березні поліцейські Чернігівщини відпрацювали 642 повідомлення від громадян про вчинення домашнього насильства.

  • Відносно кривдників правоохоронці склали 140 протоколів;
  • Поліцейські винесли 69 тимчасових заборонних приписів;
  • За фактами домашнього насильства поліція відкрила 9 кримінальних проваджень.

Сектор комунікації поліції Чернігівської області

Останні новини

Робоча зустріч з представником системи безоплатної правничої допомоги на Чернігівщині 19:19

Представниці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Наталія Кулікова та Ірина Бірюк провели робочу зустріч з представницею Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Іриною Протченко.

Робоча зустріч з представником Омбудсмана на Чернігівщині 19:07

Провели робочу зустріч з Регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Аллою Лепехою.

Інформаційні заходи з протидії гендерно-зумовленому насильству в Козелецькій та Кіптівській громадах 19:00

З моніторинговим візитом спільно з представницями ГУ Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області відвідали Козелецьку та Кіптівську територіальні громади, де обговорили реалізацію політики у сфері протидії гендерно-зумовленому насильству в громадах.

В Чернігові обговорили актуальні проблеми запобігання та протидії гендерно-зумовленому насильству 23:23

На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними суб'єктами. Адже саме комунікація забезпечує ефективне реагування на кожен факт домашнього насильства.